Apartment Management System - en to pt_PT translation catalogue (1161 entries)

en:  (Allotted)
pt_PT:  (Atribuído)

en:  Unit
pt_PT:  Unidade

en:  Unit
pt_PT:  Unidade

en: (Occupied)
pt_PT: (Ocupado)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
pt_PT: (filtrado de _MAX_ entradas totais)

en: / per
pt_PT: / por

en: 12/31/2017
pt_PT: 31/12/2017

en: 2017-12-12
pt_PT: 12/12/2017

en: : activate to sort column ascending
pt_PT: : ativar para classificar a coluna em ordem crescente

en: : activate to sort column descending
pt_PT: : ativar para ordenar a coluna decrescente

en: A/C Holder Name
pt_PT: Nome do titular do A/C

en: API Key
pt_PT: Chave API

en: APP Icon
pt_PT: Ícone do aplicativo

en: Access Right
pt_PT: Direito de acesso

en: Access Rights
pt_PT: Direitos de acesso

en: Account
pt_PT: Conta

en: Account Holder Name
pt_PT: nome do titular da conta

en: Account Information
pt_PT: Informação da conta

en: Account No
pt_PT: Nº da conta

en: Account Number
pt_PT: Número da conta

en: Account Type
pt_PT: tipo de conta

en: Accountant
pt_PT: Contador

en: Accountant Access Right
pt_PT: Direito de acesso do contador

en: Accountant Deleted Successfully.
pt_PT: Contador excluído com sucesso.

en: Accountant Information
pt_PT: Informações do contador

en: Accountant Inserted Successfully.
pt_PT: Contador inserido com sucesso.

en: Accountant Updated Successfully.
pt_PT: Contador atualizado com sucesso.

en: Accountant deleted successfully
pt_PT: Contador excluído com sucesso

en: Accountant inserted successfully.
pt_PT: Contador inserido com sucesso.

en: Accountant updated successfully.
pt_PT: Contador atualizado com sucesso.

en: Accounts
pt_PT: Contas

en: Action
pt_PT: Ação

en: Active
pt_PT: Ativo

en: Active Suggestion
pt_PT: Sugestão ativa

en: Activity For Facility Booking
pt_PT: Atividade para reserva de instalações

en: Activity Name
pt_PT: Nome da atividade

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add Accountant
pt_PT: Adicionar contador

en: Add Activity
pt_PT: Adicionar atividade

en: Add Activity For Facility Booking
pt_PT: Adicionar atividade para reserva de instalações

en: Add Asset
pt_PT: Adicionar recurso

en: Add Assets
pt_PT: Adicionar recursos

en: Add Assets Category
pt_PT: Adicionar categoria de ativos

en: Add Assign Slot
pt_PT: Adicionar Atribuir Slot

en: Add Booking Facility
pt_PT: Adicionar Recurso de Reservas

en: Add Building
pt_PT: Adicionar edifício

en: Add Building Category
pt_PT: Adicionar categoria de construção

en: Add Category
pt_PT: Adicionar categoria

en: Add Charges
pt_PT: Adicionar cobranças

en: Add Charges Email Template
pt_PT: Adicionar modelo de e-mail de cobranças

en: Add Charges Template
pt_PT: Adicionar modelo de cobranças

en: Add Charges Types
pt_PT: Adicionar tipos de cobranças

en: Add Complaint
pt_PT: Adicionar reclamação

en: Add Complaint Email Template
pt_PT: Adicionar modelo de e-mail de reclamação

en: Add Complaint For Admin
pt_PT: Adicionar reclamação para administrador

en: Add Complaint For Admin Email Template
pt_PT: Adicionar modelo de e-mail de reclamação para administrador

en: Add Complaint Template
pt_PT: Adicionar modelo de reclamação

en: Add Compound
pt_PT: Adicionar composto

en: Add Designation
pt_PT: Adicionar designação

en: Add Document
pt_PT: Adicionar documento

en: Add Event
pt_PT: Adicionar Evento

en: Add Event Email Template
pt_PT: Adicionar modelo de e-mail de evento

en: Add Event Template
pt_PT: Adicionar modelo de evento

en: Add Expense
pt_PT: Adicionar Despesa

en: Add Expense Types
pt_PT: Adicionar tipos de despesas

en: Add Facility
pt_PT: Adicionar instalação

en: Add Gatekeeper
pt_PT: Adicionar porteiro

en: Add Image
pt_PT: Adicionar imagem

en: Add Income
pt_PT: Adicionar renda

en: Add Inventory
pt_PT: Adicionar inventário

en: Add Inventory Unit Category
pt_PT: Adicionar categoria de unidade de inventário

en: Add Invoice
pt_PT: Adicionar fatura

en: Add Member
pt_PT: Adicionar membro

en: Add Message
pt_PT: Adicionar mensagem

en: Add More Entry
pt_PT: Adicionar mais entrada

en: Add More Gate
pt_PT: Adicionar mais portão

en: Add More Unit
pt_PT: Adicionar mais unidade

en: Add New
pt_PT: Adicionar novo

en: Add New FAQ
pt_PT: Adicionar novas perguntas frequentes

en: Add New Photo Gallery
pt_PT: Adicionar nova galeria de fotos

en: Add New Rules
pt_PT: Adicionar novas regras

en: Add Notice
pt_PT: Adicionar aviso

en: Add Notice Email Template
pt_PT: Adicionar modelo de e-mail de aviso

en: Add Notice Template
pt_PT: Adicionar modelo de aviso

en: Add Or Remove
pt_PT: Adicionar ou remover

en: Add Other User In system Template
pt_PT: Adicionar outro usuário no modelo do sistema

en: Add Payment
pt_PT: Adicionar pagamento

en: Add Residential Unit
pt_PT: Adicionar unidade residencial

en: Add Rule
pt_PT: Adicionar regra

en: Add Service
pt_PT: Adicionar serviço

en: Add Slot
pt_PT: Adicionar slot

en: Add Staff Category
pt_PT: Adicionar categoria de equipe

en: Add Staff Check-In
pt_PT: Adicionar check-in da equipe

en: Add Staff Checkin
pt_PT: Adicionar check-in da equipe

en: Add Staff Member
pt_PT: Adicionar membro da equipe

en: Add Tax
pt_PT: Adicionar imposto

en: Add Types
pt_PT: Adicionar tipos

en: Add Unit Category
pt_PT: Adicionar categoria de unidade

en: Add Visitor Request
pt_PT: Adicionar solicitação de visitante

en: Add visit Reason
pt_PT: Adicionar motivo da visita

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Address Information
pt_PT: Informação de Endereço

en: Administrator
pt_PT: Administrador

en: All
pt_PT: Tudo

en: All Accountants
pt_PT: Todos os contadores

en: All Committee Member
pt_PT: Todos Membro do Comitê

en: All FAQ
pt_PT: Todas as perguntas frequentes

en: All Gatekeeper
pt_PT: Todos os porteiros

en: All Member
pt_PT: Todos os membros

en: All Members
pt_PT: Todos os membros

en: All Month
pt_PT: Todo o mês

en: All Staff Member
pt_PT: Todos os membros da equipe

en: All User
pt_PT: Todo usuário

en: All Users
pt_PT: Todos os usuários

en: Alloted Slots
pt_PT: Slots atribuídos

en: Allotted
pt_PT: Distribuído

en: Allotted Start to End Date
pt_PT: Data Alocada de Início ao Fim

en: Allow Member To Multiple Units
pt_PT: Permitir que o membro acesse várias unidades

en: Allow booking for multiple days
pt_PT: Permitir reserva para vários dias

en: Already booking this facility Between this date.
pt_PT: Já reservando esta facilidade Entre esta data.

en: Already booking this facility Between this time.
pt_PT: Já reservando esta facilidade Entre este tempo.

en: Alt . Mobile Number
pt_PT: Alt. Número de celular

en: Alt Mobile Number
pt_PT: Número móvel alternativo

en: Amount
pt_PT: Quantia

en: Amount After Discount
pt_PT: Valor após desconto

en: Amount Charge
pt_PT: Valor da cobrança

en: Announcement
pt_PT: Anúncio

en: Apartment Address
pt_PT: Endereço do apartamento

en: Apartment Logo
pt_PT: Logotipo do Apartamento

en: Apartment Management
pt_PT: Gestão de Apartamentos

en: Apartment Management System
pt_PT: Sistema de gerenciamento de apartamentos

en: Apartment Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete housing society or neighborhood maintenance tasks. It has different user roles like Admin, Resident members, Gatekeeper and Accountant Users.
pt_PT: O Apartment Management System para o plugin wordpress é a maneira ideal de gerenciar tarefas completas de manutenção da sociedade habitacional ou do bairro. Possui diferentes funções de usuário, como Administrador, membros residentes, Gatekeeper e Contador.

en: Apartment Name
pt_PT: Nome do Apartamento

en: Apartment Number
pt_PT: Número do apartamento

en: Apartment Type
pt_PT: Tipo de apartamento

en: Approve
pt_PT: Aprovar

en: Approved
pt_PT: Aprovado

en: Approved Facility Template
pt_PT: Modelo de Instalação Aprovado

en: Approved Notice
pt_PT: Aviso aprovado

en: Approved Visitor Request Email Template
pt_PT: Modelo de e-mail de solicitação de visitante aprovado

en: Approved Visitor Request Template
pt_PT: Modelo de solicitação de visitante aprovado

en: Apr
pt_PT: abril

en: April
pt_PT: abril

en: Are you sure want to delete this record?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este registro?

en: Are you sure you want to delete this record?
pt_PT: Tem certeza de que deseja excluir este registro?

en: Asset
pt_PT: De ativos

en: Asset Category
pt_PT: Categoria de recurso

en: Asset Cost
pt_PT: Custo do ativo

en: Asset Details
pt_PT: Detalhes do recurso

en: Asset Information
pt_PT: Informações do ativo

en: Asset List
pt_PT: Lista de ativos

en: Asset Name
pt_PT: Nome do recurso

en: Asset No
pt_PT: Nº do ativo

en: Asset Number
pt_PT: Número de ativos

en: Asset inserted successfully
pt_PT: Recurso inserido com sucesso

en: Asset updated successfully.
pt_PT: Ativo atualizado com sucesso.

en: Asset/ Inventory Tracker
pt_PT: Rastreador de ativo/inventário

en: Assets
pt_PT: Ativos

en: Assets & Inventory
pt_PT: Ativo e inventário

en: Assets / Inventory Tracker
pt_PT: Ativos / Rastreador de Inventário

en: Assets Category
pt_PT: Categoria de ativos

en: Assign Gate
pt_PT: Atribuir portão

en: Assign Parking Slot Template
pt_PT: Atribuir Modelo de Vaga de Estacionamento

en: Assign Slot
pt_PT: Atribuir slot

en: Assign Slot Details
pt_PT: Atribuir detalhes do slot

en: Assign Slot Email Template
pt_PT: Atribuir modelo de e-mail de slot

en: Assign Slot Information
pt_PT: Atribuir informações de slot

en: Assign Slot Link
pt_PT: Atribuir link de slot

en: Assigned Gate
pt_PT: Portão Atribuído

en: Aug
pt_PT: agosto

en: August
pt_PT: Agosto

en: Australian Dollar
pt_PT: Dólar australiano

en: Authentication Key
pt_PT: chave de autenticação

en: Available
pt_PT: Disponível

en: Back to wp-admin
pt_PT: Voltar para wp-admin

en: Badge ID
pt_PT: ID do crachá

en: Bank Details
pt_PT: Detalhes bancários

en: Bank Name
pt_PT: Nome do banco

en: Bank Transfer
pt_PT: Transferência bancária

en: Bill Date
pt_PT: Data da conta

en: Billing Period
pt_PT: Período de pagamento

en: Book For
pt_PT: Reservar para

en: Book For Activity
pt_PT: Reserve para atividade

en: Booked
pt_PT: Reservado

en: Booked User Name
pt_PT: Nome de usuário reservado

en: Booking Charge
pt_PT: Taxa de reserva

en: Booking Charges
pt_PT: Taxas de reserva

en: Booking Date
pt_PT: Data da reserva

en: Booking Facilities
pt_PT: Facilidades de reserva

en: Booking Facility
pt_PT: Central de Reservas

en: Booking Facility Details
pt_PT: Detalhes do recurso de reserva

en: Booking For From Date
pt_PT: Reserva para a partir da data

en: Booking For From Time
pt_PT: Reservas a partir do horário

en: Booking For To Date
pt_PT: Reservas até à data

en: Booking For To Time
pt_PT: Reservas por Tempo

en: Booking Status
pt_PT: Status da reserva

en: Brazilian Real
pt_PT: real brasileiro

en: Building
pt_PT: Prédio

en: Building Block
pt_PT: Bloco de construção

en: Building By Unit
pt_PT: Edifício por unidade

en: Building Category
pt_PT: Categoria de construção

en: Building Information
pt_PT: Informações de construção

en: Building Member
pt_PT: Membro do edifício

en: Building Name
pt_PT: nome do edifício

en: Building Units
pt_PT: Unidades de construção

en: Building Units settings
pt_PT: Configurações de unidades de construção

en: Building/Group
pt_PT: Edifício/Grupo

en: By Date
pt_PT: Por data

en: By Hour
pt_PT: Por hora

en: COMPOUND:
pt_PT: COMPOSTO:

en: Calendar
pt_PT: Calendário

en: Canadian Dollar
pt_PT: Dólar canadense

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Card
pt_PT: Cartão

en: Care Taker
pt_PT: Cuidador

en: Cash
pt_PT: Dinheiro

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Category Name
pt_PT: Nome da Categoria

en: Category:
pt_PT: Categoria:

en: Charge Calculate By
pt_PT: Cobrar Calcular Por

en: Charge Calculate By
pt_PT: Cobrar Calcular Por

en: Charge Deleted successfully.
pt_PT: Cobrança excluída com sucesso

en: Charge End Date
pt_PT: Data de término da cobrança

en: Charge Per
pt_PT: Cobrar por

en: Charge Period
pt_PT: Período de cobrança

en: Charge Saved successfully.
pt_PT: Carga salva com sucesso

en: Charge Start Date
pt_PT: Data de início da cobrança

en: Charge Type
pt_PT: Tipo de cobrança

en: Charge Updated successfully.
pt_PT: Carga Atualizada com sucesso.

en: Charges
pt_PT: Cobranças

en: Charges Amount
pt_PT: Valor das cobranças

en: Charges Entry Label
pt_PT: Etiqueta de entrada de cobranças

en: Charges Information
pt_PT: Informações de cobranças

en: Charges Name
pt_PT: Nome das cobranças

en: Charges Payment
pt_PT: Pagamento de encargos

en: Charges Types
pt_PT: Tipos de Cobranças

en: Charges type
pt_PT: Tipo de cobrança

en: Check In Date
pt_PT: Data de check-in

en: Check In Time
pt_PT: Verificar em tempo

en: Check Out
pt_PT: Verificação de saída

en: Check Out Time
pt_PT: Horário de check-out

en: Check in Time
pt_PT: Verificar em tempo

en: Check-In
pt_PT: Check-in

en: Check-In Date
pt_PT: Data de check-in

en: Check-In Time
pt_PT: Verificar em tempo

en: Check-Out
pt_PT: Confira

en: Check-Out Time
pt_PT: Horário de check-out

en: Checked Out successfully
pt_PT: Check-out com sucesso

en: Checkin
pt_PT: Check-in

en: Checkout
pt_PT: Confira

en: Cheque
pt_PT: Verifica

en: Choose Gate
pt_PT: Escolher portão

en: City
pt_PT: Cidade

en: Close
pt_PT: Perto

en: Close Complaint
pt_PT: Fechar Reclamação

en: Close Maintenance Request
pt_PT: Fechar solicitação de manutenção

en: Close Request
pt_PT: Fechar solicitação

en: Closed
pt_PT: Fechadas

en: Comment
pt_PT: Comente

en: Commercial
pt_PT: Comercial

en: Commercial Unit
pt_PT: Unidade Comercial

en: Commitee Member
pt_PT: Membro do Comitê

en: Committee Member
pt_PT: Membro do Comitê

en: Committee Members
pt_PT: Membros do Comitê

en: Complaint
pt_PT: Reclamação

en: Complaint By
pt_PT: Reclamação por

en: Complaint Deleted Successfully.
pt_PT: Reclamação excluída com sucesso.

en: Complaint Description
pt_PT: Descrição da reclamação

en: Complaint Details
pt_PT: Detalhes da reclamação

en: Complaint From
pt_PT: Reclamação de

en: Complaint Information
pt_PT: Informações da reclamação

en: Complaint Link
pt_PT: Link de reclamação

en: Complaint Nature
pt_PT: Natureza da reclamação

en: Complaint Status
pt_PT: Status da reclamação

en: Complaint Title
pt_PT: Título da reclamação

en: Complaint Updated Successfully.
pt_PT: Reclamação atualizada com sucesso.

en: Complaint deleted successfully
pt_PT: Reclamação excluída com sucesso

en: Complaint inserted successfully
pt_PT: Reclamação inserida com sucesso

en: Complaint inserted successfully.
pt_PT: Reclamação inserida com sucesso.

en: Complaint updated successfully.
pt_PT: Reclamação atualizada com sucesso.

en: Complaints
pt_PT: Reclamações

en: Compose
pt_PT: Compor

en: Compound
pt_PT: Composto

en: Compound Details
pt_PT: Detalhes do Composto

en: Compound Units
pt_PT: Unidades compostas

en: Confirm Password
pt_PT: Confirme a Senha

en: Contact Name
pt_PT: Nome de contato

en: Copyright ©2023 Mojoomla. All rights reserved.
pt_PT: Copyright © 2023 Mojoomla. Todos os direitos reservados.

en: Corporate ID
pt_PT: ID corporativo

en: Count
pt_PT: Contar

en: Country
pt_PT: País

en: Country Code
pt_PT: Código do país

en: Created By
pt_PT: Criado por

en: Created By:
pt_PT: Criado por:

en: Created Date
pt_PT: Data de criação

en: Current Password
pt_PT: Senha atual

en: Current Password & New Password should not match.
pt_PT: A senha atual e a nova senha não devem corresponder.

en: Czech Koruna
pt_PT: Coroa Tcheca

en: Danish Krone
pt_PT: coroa dinamarquesa

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Dashboard Card setting For Accountant
pt_PT: Configuração do cartão do painel para contador

en: Dashboard Card setting For Gatekeeper
pt_PT: Configuração do cartão do painel para gatekeeper

en: Dashboard Card setting For Members
pt_PT: Configuração do cartão do painel para membros

en: Dashboard Card setting For Staff Members
pt_PT: Configuração do cartão do painel para membros da equipe

en: Datatable
pt_PT: Tabela de dados

en: Datatable Header Settings
pt_PT: Configurações do cabeçalho da tabela de dados

en: Date
pt_PT: Encontro

en: Date :
pt_PT: Data :

en: Date :
pt_PT: Data :

en: Date Format
pt_PT: Formato de data

en: Date Type
pt_PT: Tipo de data

en: Date of Birth
pt_PT: Data de nascimento

en: Date of birth
pt_PT: Data de nascimento

en: Day
pt_PT: Dia

en: Deactive Suggestion
pt_PT: Sugestão Desativada

en: Dec
pt_PT: dezembro

en: December
pt_PT: dezembro

en: December 12, 2017
pt_PT: 12 de dezembro de 2017

en: Delete
pt_PT: Excluir

en: Delete Selected
pt_PT: Excluir selecionados

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Designation
pt_PT: Designação

en: Designation Name
pt_PT: Nome da Designação

en: Discount Amount
pt_PT: Valor do desconto

en: Discount Amount :
pt_PT: Valor do desconto:

en: Do you really want to delete this record?
pt_PT: Deseja mesmo excluir este registro?

en: Do you want to add penalty?
pt_PT: Deseja adicionar penalidade?

en: Document
pt_PT: Documento

en: Document Deleted Successfully.
pt_PT: Documento excluído com sucesso.

en: Document Information
pt_PT: Informações do documento

en: Document Inserted Successfully.
pt_PT: Documento inserido com sucesso.

en: Document Submitted Date
pt_PT: Data de envio do documento

en: Document Title
pt_PT: Título do documento

en: Document Updated Successfully.
pt_PT: Documento atualizado com sucesso.

en: Document deleted successfully
pt_PT: Documento excluído com sucesso

en: Document inserted successfully
pt_PT: Documento inserido com sucesso

en: Document updated successfully.
pt_PT: Documento atualizado com sucesso.

en: Documents
pt_PT: Documentos

en: Domain
pt_PT: Domínio

en: Due Amount
pt_PT: Valor devido

en: Due Amount :
pt_PT: Valor devido:

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Accountant
pt_PT: Editar contador

en: Edit Asset
pt_PT: Editar recurso

en: Edit Assets
pt_PT: Editar recursos

en: Edit Assign Slot
pt_PT: Editar Atribuir Slot

en: Edit Booking Facility
pt_PT: Editar recurso de reserva

en: Edit Charges
pt_PT: Editar cobranças

en: Edit Complaint
pt_PT: Editar reclamação

en: Edit Document
pt_PT: Editar documento

en: Edit Event
pt_PT: Editar evento

en: Edit Expense
pt_PT: Editar Despesa

en: Edit FAQ
pt_PT: Editar perguntas frequentes

en: Edit Facility
pt_PT: Editar instalação

en: Edit Gatekeeper
pt_PT: Editar porteiro

en: Edit Inventory
pt_PT: Editar inventário

en: Edit Member
pt_PT: Editar membro

en: Edit Notice
pt_PT: Editar aviso

en: Edit Photo Gallery
pt_PT: Editar Galeria de Fotos

en: Edit Residential Unit
pt_PT: Editar unidade residencial

en: Edit Rule
pt_PT: Editar regra

en: Edit Rules
pt_PT: Editar regras

en: Edit Service
pt_PT: Editar serviço

en: Edit Slot
pt_PT: Editar slot

en: Edit Staff Check-In
pt_PT: Editar check-in da equipe

en: Edit Staff Checkin
pt_PT: Editar check-in da equipe

en: Edit Staff Member
pt_PT: Editar membro da equipe

en: Edit Tax
pt_PT: Editar imposto

en: Edit Visitor Request
pt_PT: Editar solicitação de visitante

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Email Already in use
pt_PT: Email já em uso

en: Email ID
pt_PT: Identificação do email

en: Email Subject
pt_PT: Assunto do email

en: Email Template
pt_PT: Modelo de e-mail

en: Email Templates
pt_PT: Modelos de e-mail

en: Email Updated successfully
pt_PT: E-mail atualizado com sucesso

en: Email id Already Exist.
pt_PT: ID de e-mail já existe.

en: Email is not valid
pt_PT: E-mail não é válido

en: Emailid Already Exist.
pt_PT: ID de e-mail já existe.

en: Employee
pt_PT: Empregado

en: Enable
pt_PT: Permitir

en: Enable Charges
pt_PT: Ativar cobranças

en: Enable Mail Notifications
pt_PT: Ativar notificações de e-mail

en: Enable Sandbox
pt_PT: Ativar sandbox

en: End Date
pt_PT: Data final

en: End Time
pt_PT: Fim do tempo

en: End Time should be greater than Start Time
pt_PT: A hora de término deve ser maior que a hora de início

en: End Time*
pt_PT: Fim do tempo*

en: Enter New password.
pt_PT: Insira a nova senha.

en: Enter correct current password.
pt_PT: Digite a senha atual correta.

en: Enter email subject
pt_PT: Digite o assunto do e-mail

en: Entry
pt_PT: Entrada

en: Envato License key
pt_PT: Chave de licença Envato

en: Event
pt_PT: Evento

en: Event Approved successfully.
pt_PT: Evento aprovado com sucesso.

en: Event Description
pt_PT: Descrição do Evento

en: Event Detail
pt_PT: Detalhe do evento

en: Event Details
pt_PT: detalhes do evento

en: Event End Date
pt_PT: Data de término do evento

en: Event End Time
pt_PT: Hora de término do evento

en: Event Information
pt_PT: Informações do evento

en: Event Link
pt_PT: Link do evento

en: Event Start Date
pt_PT: Data de início do evento

en: Event Start Time
pt_PT: Hora de início do evento

en: Event Title
pt_PT: Título do evento

en: Event deleted successfully
pt_PT: Evento excluído com sucesso

en: Event inserted successfully
pt_PT: Evento inserido com sucesso

en: Event inserted successfully but display After Admin Approved
pt_PT: Evento inserido com sucesso, mas exibido após aprovação do administrador

en: Event inserted successfully.
pt_PT: Membro inserido com sucesso.

en: Event updated successfully.
pt_PT: Evento atualizado com sucesso.

en: Expense
pt_PT: Despesa

en: Expense Deleted successfully.
pt_PT: Despesa excluída com sucesso.

en: Expense Entries
pt_PT: Lançamentos de despesas

en: Expense Information
pt_PT: Informações de despesas

en: Expense List
pt_PT: Lista de Despesas

en: Expense Report
pt_PT: Relatório de Despesas

en: Expense Report By Month
pt_PT: Relatório de despesas por mês

en: Expense Saved successfully.
pt_PT: Despesa salva com sucesso

en: Expense Type
pt_PT: Tipo de despesa

en: Expense Types
pt_PT: Tipos de despesas

en: Expense Updated successfully.
pt_PT: Despesa Atualizada com sucesso.

en: Expense type
pt_PT: Tipo de despesa

en: Export CSV
pt_PT: Exportar CSV

en: FAQ
pt_PT: Perguntas frequentes

en: Facilities
pt_PT: Instalações

en: Facility
pt_PT: Instalação

en: Facility Approved Email Template
pt_PT: Modelo de e-mail aprovado pela instalação

en: Facility Booking
pt_PT: Reserva de instalações

en: Facility Booking Approved Successfully.
pt_PT: Reserva de instalação aprovada com sucesso.

en: Facility Booking Email Template
pt_PT: Modelo de e-mail de reserva de instalações

en: Facility Booking Successfully.
pt_PT: Reserva de instalações com sucesso.

en: Facility Booking Template For Admin
pt_PT: Modelo de Reserva de Instalação para Administrador

en: Facility Booking Template For Member
pt_PT: Modelo de Reserva de Instalação para Sócio

en: Facility Booking Updated Successfully.
pt_PT: Reserva de instalação atualizada com sucesso.

en: Facility Booking Updated successfully
pt_PT: Reserva de instalações atualizada com sucesso

en: Facility Booking successfully
pt_PT: Reserva de instalações com sucesso

en: Facility Charge
pt_PT: Taxa de instalação

en: Facility Deleted Successfully.
pt_PT: Instalação excluída com sucesso.

en: Facility Details
pt_PT: Detalhes da instalação

en: Facility Information
pt_PT: Informações da Instalação

en: Facility Inserted Successfully.
pt_PT: Instalação inserida com sucesso.

en: Facility Link
pt_PT: Link da instalação

en: Facility Name
pt_PT: Nome da instalação

en: Facility Updated Successfully.
pt_PT: Instalação atualizada com sucesso.

en: Facility deleted successfully
pt_PT: Instalação excluída com sucesso

en: Facility inserted successfully
pt_PT: Instalação inserida com sucesso

en: Facility updated successfully.
pt_PT: Instalação atualizada com sucesso.

en: Family Information
pt_PT: Informação familiar

en: Family Member
pt_PT: Membro da família

en: Family Type
pt_PT: Tipo de família

en: Feb
pt_PT: fevereiro

en: February
pt_PT: Fevereiro

en: Female
pt_PT: Fêmea

en: Finance payment
pt_PT: Pagamento financeiro

en: Finance/Payment
pt_PT: Finanças/Pagamento

en: First
pt_PT: Primeiro

en: First Name
pt_PT: Primeiro nome

en: Fix Charge
pt_PT: Taxa fixa

en: Footer Description
pt_PT: Descrição do rodapé

en: Footer Setting
pt_PT: Configuração de rodapé

en: For entry
pt_PT: Para entrada

en: For exit
pt_PT: Para sair

en: Four Wheeler
pt_PT: Quatro rodas

en: From
pt_PT: A partir de

en: From (
pt_PT: A partir de (

en: From :
pt_PT: A partir de :

en: From:
pt_PT: A partir de:

en: Fully Paid
pt_PT: Totalmente pago

en: GATE:
pt_PT: PORTÃO:

en: GENERAL
pt_PT: EM GERAL

en: GST Number
pt_PT: Número GST

en: GST Number / Vat Number / Tax number
pt_PT: Número GST/Número do IVA/Número fiscal

en: Gallery
pt_PT: Galeria

en: Gate
pt_PT: Portão

en: Gate Name
pt_PT: Nome do portão

en: Gate inserted successfully
pt_PT: Portão inserido com sucesso

en: Gate updated successfully.
pt_PT: Portão atualizado com sucesso.

en: Gatekeeper
pt_PT: Porteiro

en: Gatekeeper Access Right
pt_PT: Direito de acesso do porteiro

en: Gatekeeper Deleted Successfully.
pt_PT: Gatekeeper excluído com sucesso.

en: Gatekeeper Information
pt_PT: Informações do porteiro

en: Gatekeeper Inserted Successfully.
pt_PT: Gatekeeper inserido com sucesso.

en: Gatekeeper Updated Successfully.
pt_PT: Gatekeeper atualizado com sucesso.

en: Gatekeeper deleted successfully
pt_PT: Gatekeeper excluído com sucesso

en: Gatekeeper inserted successfully.
pt_PT: Gatekeeper inserido com sucesso.

en: Gatekeeper updated successfully.
pt_PT: Gatekeeper atualizado com sucesso.

en: Gender
pt_PT: Gênero

en: General Setting
pt_PT: Configuração geral

en: General Settings
pt_PT: Configurações Gerais

en: Generate Invoice Email Template
pt_PT: Gerar modelo de e-mail de fatura

en: Generate Invoice Template
pt_PT: Gerar modelo de fatura

en: Ghana
pt_PT: Gana

en: Go
pt_PT: Vai

en: Grand Total :
pt_PT: Total geral :

en: Graph
pt_PT: Gráfico

en: Group
pt_PT: Grupo

en: Guatemalan Quetzal
pt_PT: Quetzal da Guatemala

en: Half Yearly
pt_PT: Semestralmente

en: Header
pt_PT: Cabeçalho

en: Hong Kong Dollar
pt_PT: Dólar de Hong Kong

en: Hour
pt_PT: Hora

en: Hungarian Forint
pt_PT: Forint húngaro

en: I Half
pt_PT: Eu Metade

en: ID Number
pt_PT: Número de identidade

en: IFSC Code
pt_PT: Código IFSC

en: II Half
pt_PT: II Metade

en: INVOICE
pt_PT: FATURA

en: Id
pt_PT: Identidade

en: Id Number
pt_PT: Número de identidade

en: If you want to generate recurring invoices every month until the charge end date. so Please enable checkbox.
pt_PT: Se você deseja gerar faturas recorrentes todos os meses até a data de término da cobrança. então Por favor, habilite a caixa de seleção.

en: If your operator supports multiple routes then give one route name. Eg: route=1 for promotional, route=4 for transactional SMS.
pt_PT: Se a sua operadora oferecer suporte a várias rotas, forneça um nome de rota. Ex: route=1 para promocional, route=4 para SMS transacional.

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image URL
pt_PT: imagem URL

en: Import CSV
pt_PT: Importar CSV

en: Import Data
pt_PT: Importar dados

en: Import User CSV Successfully Uploaded.
pt_PT: Importar CSV de usuário carregado com sucesso.

en: Inbox
pt_PT: Caixa de entrada

en: Income
pt_PT: Renda

en: Income & Expense
pt_PT: Receita e Despesa

en: Income & Expense Graph
pt_PT: Gráfico de Receitas e Despesas

en: Income & Expense Report
pt_PT: Relatório de Receitas e Despesas

en: Income List
pt_PT: Lista de Renda

en: Income Report
pt_PT: Relatório de Renda

en: Income-Expense Report
pt_PT: Relatório de Receitas-Despesas

en: Indian Rupee
pt_PT: Rupia indiana

en: Indonesian rupiah
pt_PT: rupia indonésia

en: Inventory
pt_PT: Inventário

en: Inventory Category
pt_PT: Categoria de inventário

en: Inventory Category Name
pt_PT: Nome da categoria de inventário

en: Inventory Details
pt_PT: Detalhes do inventário

en: Inventory Information
pt_PT: Informações de inventário

en: Inventory List
pt_PT: Lista de inventário

en: Inventory Name
pt_PT: Nome do inventário

en: Inventory inserted successfully
pt_PT: Inventário inserido com sucesso

en: Inventory updated successfully.
pt_PT: Inventário atualizado com sucesso.

en: Invoice
pt_PT: Fatura

en: Invoice Deleted successfully.
pt_PT: Fatura excluída com sucesso.

en: Invoice Entries
pt_PT: Entradas de fatura

en: Invoice No
pt_PT: Nº da fatura

en: Invoice No.
pt_PT: nº da fatura

en: Invoice Number
pt_PT: Número da fatura

en: Invoice Option
pt_PT: Opção de fatura

en: Invoice Payment
pt_PT: Pagamento da fatura

en: Invoice Payment Receipt
pt_PT: Recibo de pagamento de fatura

en: Invoice Prefix
pt_PT: Prefixo da fatura

en: Invoice Setting
pt_PT: Configuração de fatura

en: Invoice penalty Settings
pt_PT: Configurações de penalidade na fatura

en: Invoices
pt_PT: Faturas

en: Israeli New Sheqel
pt_PT: Novo Shekel israelense

en: Jan
pt_PT: janeiro

en: January
pt_PT: Janeiro

en: Japanese Yen
pt_PT: Yen japonês

en: Jul
pt_PT: julho

en: July
pt_PT: Julho

en: Jun
pt_PT: junho

en: June
pt_PT: Junho

en: Kenyan shilling
pt_PT: Xelim queniano

en: Last
pt_PT: Último

en: Last 12 Months
pt_PT: últimos 12 meses

en: Last 3 Months
pt_PT: últimos 3 meses

en: Last 6 Months
pt_PT: últimos 6 meses

en: Last Month
pt_PT: Mês passado

en: Last Name
pt_PT: Sobrenome

en: Last Week
pt_PT: Semana passada

en: Last Year
pt_PT: Ano passado

en: Lease Agreement
pt_PT: Contrato de locação

en: Licence Settings
pt_PT: Configurações de licença

en: License Information
pt_PT: Informações de licença

en: License Setting
pt_PT: Configuração de licença

en: Loading...
pt_PT: Carregando...

en: Log In
pt_PT: Conecte-se

en: Log Out
pt_PT: Sair

en: Login Link
pt_PT: Link de login

en: Login Page
pt_PT: Página de login

en: Login Page Link
pt_PT: Link da página de login

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
pt_PT: Falha no login: você digitou um nome de usuário ou senha incorretos, tente novamente.

en: Logout
pt_PT: Sair

en: Mail Templates
pt_PT: Modelos de correio

en: Maintenance
pt_PT: Manutenção

en: Maintenance Charges
pt_PT: Taxas de manutenção

en: Maintenance Request
pt_PT: Pedido de manutenção

en: Malaysian Ringgit
pt_PT: Ringgit da Malásia

en: Male
pt_PT: Macho

en: Manage Gate
pt_PT: Gerenciar portão

en: Manage Gates
pt_PT: Gerenciar portões

en: Manage Gates Information
pt_PT: Gerenciar informações de portões

en: Management Access Right
pt_PT: Direito de acesso de gerenciamento

en: Mar
pt_PT: março

en: March
pt_PT: Marchar

en: Max. 160 Character
pt_PT: Máx. 160 caracteres

en: May
pt_PT: Poderia

en: Measurement
pt_PT: Medição

en: Measurement Charge
pt_PT: Taxa de medição

en: Member
pt_PT: Membro

en: Member Access Right
pt_PT: Direito de Acesso de Membro

en: Member Active Successfully
pt_PT: Membro ativo com sucesso

en: Member Approval
pt_PT: Aprovação do membro

en: Member Approval Setting
pt_PT: Configuração de aprovação do membro

en: Member Approved by Admin Template
pt_PT: Modelo de membro aprovado pelo administrador

en: Member Become committee Template
pt_PT: Modelo de Comitê de Torne-se Membro

en: Member Become from committee member
pt_PT: Membro Torne-se de membro de comitê

en: Member By Building
pt_PT: Membro por Edifício

en: Member By Building Report
pt_PT: Relatório de membro por edifício

en: Member Category
pt_PT: Categoria de membro

en: Member Category Name
pt_PT: Nome da categoria de membro

en: Member Deleted Successfully.
pt_PT: Membro excluído com sucesso.

en: Member Details
pt_PT: Detalhes do Membro

en: Member History
pt_PT: Histórico de membros

en: Member ID Proof-1
pt_PT: Comprovante de ID de Membro-1

en: Member Image
pt_PT: Imagem do membro

en: Member Information
pt_PT: Informações do Membro

en: Member Inserted Successfully.
pt_PT: Membro inserido com sucesso.

en: Member Name
pt_PT: Nome do membro

en: Member Registration
pt_PT: Registro de membro

en: Member Removed from committee member
pt_PT: Membro Removido do membro do comitê

en: Member Type
pt_PT: Tipo de membro

en: Member Updated Successfully.
pt_PT: Membro atualizado com sucesso.

en: Member in Building
pt_PT: Sócio em Edifício

en: Member inserted successfully
pt_PT: Membro inserido com sucesso

en: Member updated successfully.
pt_PT: Membro atualizado com sucesso.

en: Members
pt_PT: Membros

en: Members By Building
pt_PT: Membros por Prédio

en: Menu
pt_PT: Cardápio

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message Comment
pt_PT: Comentário da mensagem

en: Message Content
pt_PT: Conteúdo da mensagem

en: Message Details
pt_PT: detalhes da mensagem

en: Message For
pt_PT: Mensagem para

en: Message Link
pt_PT: Link da mensagem

en: Message Received Template
pt_PT: Modelo de mensagem recebida

en: Message Sent Successfully!
pt_PT: Mensagem enviada com sucesso!

en: Message To
pt_PT: Mensagem para

en: Message deleted successfully
pt_PT: Mensagem excluída com sucesso

en: Message sent successfully
pt_PT: mensagem enviada com sucesso

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: Mexican Peso
pt_PT: Peso mexicano

en: Middle Name
pt_PT: Nome do meio

en: Mobile No.
pt_PT: Nº móvel

en: Mobile Number
pt_PT: Número de celular

en: Month
pt_PT: Mês

en: Monthly
pt_PT: Por mês

en: Must be enter percentage value like 5
pt_PT: Deve ser inserido um valor percentual como 5

en: My Profile
pt_PT: Meu perfil

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name & Email ID
pt_PT: Nome e ID de e-mail

en: Name Of Admin
pt_PT: Nome do administrador

en: Name Of Apartment
pt_PT: Nome do apartamento

en: Name Of Receiver
pt_PT: Nome do Receptor

en: Name Of Sender
pt_PT: Nome do remetente

en: Name of Member
pt_PT: Nome do Membro

en: Nature
pt_PT: Natureza

en: Nature:
pt_PT: Natureza:

en: Net Profit
pt_PT: Lucro líquido

en: New Password
pt_PT: Nova Senha

en: New Zealand Dollar
pt_PT: Dólar da Nova Zelândia

en: New password and Confirm password does not match.
pt_PT: Nova senha e Confirmar senha não correspondem.

en: Next
pt_PT: Próximo

en: Nigerian Naira
pt_PT: Naira nigeriana

en: No
pt_PT: Não

en: No Any Gates.
pt_PT: Não Qualquer Portão.

en: No Document
pt_PT: Nenhum Documento

en: No FAQ found
pt_PT: Nenhuma pergunta frequente encontrada

en: No FAQ found in Trash
pt_PT: Nenhuma FAQ encontrada na lixeira

en: No Photo Gallery found
pt_PT: Nenhuma galeria de fotos encontrada

en: No Photo Gallery found in Trash
pt_PT: Nenhuma Galeria de Fotos encontrada na Lixeira

en: No Records Found !
pt_PT: Nenhum registro foi encontrado !

en: No Title
pt_PT: Sem título

en: No data available in table
pt_PT: Sem dados disponíveis na tabela

en: No matching records found
pt_PT: Nenhum registro correspondente encontrado

en: No rules found
pt_PT: Nenhuma regra encontrada

en: No rules found in Trash
pt_PT: Nenhuma regra encontrada na lixeira

en: No.
pt_PT: Não.

en: No. of Amount
pt_PT: Nº do valor

en: Norwegian Krone
pt_PT: Coroa norueguesa

en: Not Approved
pt_PT: Não aprovado

en: NotApproved Notice
pt_PT: Aviso de não aprovado

en: Notes
pt_PT: Notas

en: Notice
pt_PT: Perceber

en: Notice & Event Approved by admin
pt_PT: Aviso e evento aprovado pelo administrador

en: Notice And Event
pt_PT: Aviso e evento

en: Notice Approved successfully
pt_PT: Aviso aprovado com sucesso

en: Notice Category
pt_PT: Categoria de Aviso

en: Notice Content
pt_PT: Conteúdo do Aviso

en: Notice Details
pt_PT: Detalhes do Aviso

en: Notice End Date
pt_PT: Data de término do aviso

en: Notice Information
pt_PT: Informações de Aviso

en: Notice Link
pt_PT: Link do Aviso

en: Notice Start Date
pt_PT: Data de início do aviso

en: Notice Title
pt_PT: Título do Aviso

en: Notice Title:
pt_PT: Título do Aviso:

en: Notice Type
pt_PT: Tipo de Aviso

en: Notice Type:
pt_PT: Tipo de Aviso:

en: Notice Valid Date
pt_PT: Data de validade do aviso

en: Notice deleted successfully
pt_PT: Aviso excluído com sucesso

en: Notice inserted successfully
pt_PT: Aviso inserido com sucesso

en: Notice inserted successfully but display After Admin Approved
pt_PT: Aviso inserido com sucesso, mas exibido após aprovação do administrador

en: Notice inserted successfully.
pt_PT: Aviso inserido com sucesso.

en: Notice updated successfully.
pt_PT: Aviso atualizado com sucesso.

en: Notices
pt_PT: Avisos

en: Notification
pt_PT: Notificação

en: Nov
pt_PT: novembro

en: November
pt_PT: novembro

en: Number Of Member
pt_PT: Número de Membro

en: Number Of Members By Building
pt_PT: Número de membros por edifício

en: Number Of Unit
pt_PT: Número da unidade

en: Occupied
pt_PT: Ocupado

en: Occupied By
pt_PT: Ocupado por

en: Occupied Date
pt_PT: Data ocupada

en: Occupied From Date
pt_PT: Ocupado desde a data

en: Occupied History
pt_PT: História Ocupada

en: Occupied Information
pt_PT: Informações ocupadas

en: Occupied To Date
pt_PT: Ocupado até o momento

en: Occupied Units
pt_PT: Unidades Ocupadas

en: Oct
pt_PT: Outubro

en: October
pt_PT: Outubro

en: Office
pt_PT: Escritório

en: Official Phone Number
pt_PT: Número de telefone oficial

en: On Hold
pt_PT: Em espera

en: On Hold Complaint
pt_PT: Reclamação em espera

en: On Hold Maintenance Request
pt_PT: Solicitação de manutenção em espera

en: On Hold Request
pt_PT: Solicitação em espera

en: On Hold Suggestion
pt_PT: Sugestão de espera

en: One Member
pt_PT: Um membro

en: One Time
pt_PT: Um tempo

en: Only CSV file are allow.
pt_PT: Apenas arquivos CSV são permitidos.

en: Only jpg,jpeg,png File allowed
pt_PT: Apenas jpg,jpeg,png Arquivo permitido

en: Open
pt_PT: Abrir

en: Open Complaint
pt_PT: Reclamação Aberta

en: Open Maintenance Request
pt_PT: Solicitação de manutenção aberta

en: Open Request
pt_PT: Solicitação aberta

en: Open Suggestion
pt_PT: Sugestão aberta

en: Other
pt_PT: Outro

en: Other Document
pt_PT: Outro documento

en: Other Information
pt_PT: Outra informação

en: Other Logo(Invoice, Mail)
pt_PT: Outro logotipo (fatura, correio)

en: OwnData
pt_PT: Dados Próprios

en: Owner
pt_PT: Proprietário

en: Owner Family
pt_PT: Família do proprietário

en: Owner's Information
pt_PT: Informações do Proprietário

en: Paid
pt_PT: Pago

en: Paid Amount
pt_PT: Quantidade paga

en: Paid Amount :
pt_PT: Quantidade paga :

en: Paid Invoice Email Template
pt_PT: Modelo de e-mail de fatura paga

en: Paid Invoice Template
pt_PT: Modelo de fatura paga

en: Parent Item:
pt_PT: Item pai:

en: Parking Management
pt_PT: Gerenciamento de estacionamento

en: Parking Manager
pt_PT: Gerente de estacionamento

en: Parking Slots
pt_PT: Vagas de estacionamento

en: Partially Paid
pt_PT: Parcialmente pago

en: Password
pt_PT: Senha

en: Payment By
pt_PT: Pagamento por

en: Payment Date
pt_PT: Data de pagamento

en: Payment History
pt_PT: Histórico de pagamento

en: Payment Link
pt_PT: Link de pagamento

en: Payment Method
pt_PT: Forma de pagamento

en: Payment Report
pt_PT: Relatório de pagamento

en: Payment Status
pt_PT: Status do pagamento

en: Payment Successfully.
pt_PT: Pagamento com sucesso.

en: Payment Type
pt_PT: Tipo de pagamento

en: Payments Status
pt_PT: Status dos pagamentos

en: Paypal
pt_PT: PayPal

en: Paypal Email Id
pt_PT: ID de e-mail do Paypal

en: Paypal Setting
pt_PT: Configuração do Paypal

en: Penalty Charge %
pt_PT: Penalização %

en: Penalty Days
pt_PT: Dias de Penalidade

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Period
pt_PT: Período

en: Philippine Peso
pt_PT: Peso filipino

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Photo
pt_PT: foto

en: Photo Gallery
pt_PT: Galeria de fotos

en: Please Add Paid Amount.
pt_PT: Adicione o valor pago.

en: Please Enter the Visitor Name.
pt_PT: Digite o nome do visitante.

en: Please Enter the Visitor's Name.
pt_PT: Por favor, digite o nome do visitante.

en: Please Select Atleast One Image.
pt_PT: Selecione pelo menos uma imagem.

en: Please Select Atleast One Record
pt_PT: Selecione pelo menos um registro

en: Please Select Gate.
pt_PT: Por favor, selecione Portão.

en: Please select at least one record.
pt_PT: Selecione pelo menos um registro.

en: Please select atleast one users to reply
pt_PT: Selecione pelo menos um usuário para responder

en: Polish Zloty
pt_PT: Zloty polonês

[ctx: Post Type General Name]
en: FAQ
pt_PT: Perguntas frequentes

[ctx: Post Type General Name]
en: Photo Gallery
pt_PT: Galeria de fotos

[ctx: Post Type General Name]
en: Society Rules
pt_PT: Regras da sociedade

[ctx: Post Type Singular Name]
en: FAQ
pt_PT: Perguntas frequentes

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Photo Gallery
pt_PT: Galeria de fotos

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Society Rules
pt_PT: Regras da sociedade

en: Pound Sterling
pt_PT: Libra esterlina

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Print
pt_PT: Imprimir

en: Print Detail
pt_PT: Detalhe da impressão

en: Print Details
pt_PT: Detalhes de impressão

en: Print Payment Receipt
pt_PT: Imprimir recibo de pagamento

en: Problems with user
pt_PT: Problemas com o usuário

en: Processing
pt_PT: Em processamento

en: Processing...
pt_PT: Em processamento...

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Profile Updated Successfully.
pt_PT: Perfil atualizado com sucesso.

en: Proposal
pt_PT: Proposta

en: Provider
pt_PT: Fornecedor

en: Purchase Date
pt_PT: data de compra

en: Qualification
pt_PT: Qualificação

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Quarter I
pt_PT: Trimestre I

en: Quarter II
pt_PT: Trimestre II

en: Quarter III
pt_PT: Trimestre III

en: Quarter IV
pt_PT: Trimestre IV

en: Quarterly
pt_PT: Trimestral

en: Qulification
pt_PT: Qualificação

en: REASON FOR VISIT:
pt_PT: RAZÃO PARA VISITAR:

en: Reason For Visit
pt_PT: Razão para visitar

en: Reason Name
pt_PT: Nome do motivo

en: Receiver
pt_PT: Receptor

en: Record Updated Successfully.
pt_PT: Registro atualizado com sucesso.

en: Record deleted successfully
pt_PT: Registro excluído com sucesso

en: Record inserted successfully
pt_PT: Registro inserido com sucesso

en: Record updated successfully
pt_PT: Registro atualizado com sucesso

en: Record updated successfully.
pt_PT: Registro atualizado com sucesso.

en: Records Not Found
pt_PT: Registros não encontrados

en: Records not found.
pt_PT: Registros não encontrados.

en: Registration Email Template
pt_PT: Modelo de e-mail de registro

en: Remember Me
pt_PT: Lembre de mim

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Reply
pt_PT: Responder

en: Reply By :
pt_PT: Responder por:

en: Reply By :
pt_PT: Responder por:

en: Reply To :
pt_PT: Responder a :

en: Reply To :
pt_PT: Responder a :

en: Report
pt_PT: Relatório

en: Report Complaint
pt_PT: Reportar Reclamação

en: Reports
pt_PT: Relatórios

en: Request
pt_PT: Solicitar

en: Request deleted successfully
pt_PT: Solicitação excluída com sucesso

en: Required form field is missing
pt_PT: Campo de formulário obrigatório está ausente

en: Residential
pt_PT: residencial

en: Residential Unit
pt_PT: Unidade Residencial

en: Residential Unit
pt_PT: Unidade Residencial

en: Residential Unit Deleted Successfully.
pt_PT: Unidade residencial excluída com sucesso

en: Residential Unit Information
pt_PT: Informações da Unidade Residencial

en: Residential Unit Inserted Successfully.
pt_PT: Unidade Residencial Inserida com Sucesso.

en: Residential Unit Updated Successfully.
pt_PT: Unidade Residencial Atualizada com Sucesso.

en: Residential Unit inserted successfully
pt_PT: Unidade residencial inserida com sucesso

en: Residential Unit updated successfully.
pt_PT: Unidade residencial atualizada com sucesso.

en: Resolution
pt_PT: Resolução

en: Reson For Visit
pt_PT: Ressonância para visita

en: Route
pt_PT: Rota

en: Rules
pt_PT: Regras

en: SAVE
pt_PT: SALVAR

en: SMS SETTING INFORMATION
pt_PT: INFORMAÇÕES DE CONFIGURAÇÃO DE SMS

en: SMS Setting
pt_PT: Configuração de SMS

en: SMS Setting Information
pt_PT: Informações de configuração de SMS

en: SMS Settings Updated Successfully.
pt_PT: Configurações de SMS atualizadas com sucesso.

en: SMS Text
pt_PT: Texto SMS

en: Save
pt_PT: Salvar

en: Save Charges
pt_PT: Economize cobranças

en: Save Charges & Create Invoice
pt_PT: Economize cobranças e crie fatura

en: Save Charges & Update Invoice
pt_PT: Economize cobranças e atualize a fatura

en: Save Complaint
pt_PT: Salvar reclamação

en: Save Facility
pt_PT: Salvar instalação

en: Save Service
pt_PT: Salvar serviço

en: Save Tax
pt_PT: Economize impostos

en: Schedule Complaint
pt_PT: Agendar Reclamação

en: Schedule Maintenance Request
pt_PT: Solicitação de manutenção programada

en: Schedule Request
pt_PT: Solicitação de agendamento

en: Schedule Suggestion
pt_PT: Sugestão de agendamento

en: Scheduled
pt_PT: Agendado

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search FAQ
pt_PT: Pesquisar perguntas frequentes

en: Search Photo Gallery
pt_PT: Pesquisar galeria de fotos

en: Search Rules
pt_PT: Regras de pesquisa

en: Search for Users...
pt_PT: Pesquisar usuários...

en: Search...
pt_PT: Procurar...

en: Select
pt_PT: Selecione

en: Select A Facility To Book
pt_PT: Selecione uma instalação para reservar

en: Select Activity
pt_PT: Selecionar atividade

en: Select All
pt_PT: Selecionar tudo

en: Select Apartment Type
pt_PT: Selecione o tipo de apartamento

en: Select Asset Category
pt_PT: Selecione a categoria do ativo

en: Select Building
pt_PT: Selecionar edifício

en: Select CSV File
pt_PT: Selecione o arquivo CSV

en: Select Category
pt_PT: Selecione a Categoria

en: Select Compound
pt_PT: Selecione Composto

en: Select Country
pt_PT: Selecione o pais

en: Select Currency
pt_PT: Escolha a moeda

en: Select Date Format
pt_PT: Selecione o formato de data

en: Select Designation
pt_PT: Selecionar designação

en: Select Expense Type
pt_PT: Selecione o tipo de despesa

en: Select Facility
pt_PT: Selecionar instalação

en: Select Facility Category
pt_PT: Selecione a categoria da instalação

en: Select Facility To Book
pt_PT: Selecione o estabelecimento para reservar

en: Select Family Type
pt_PT: Selecione o tipo de família

en: Select Image
pt_PT: Selecione a imagem

en: Select Inventory Category
pt_PT: Selecione a categoria de inventário

en: Select Invoice Option
pt_PT: Selecione a opção de fatura

en: Select Login Page
pt_PT: Selecione a página de login

en: Select Member
pt_PT: Selecionar membro

en: Select Member Type
pt_PT: Selecione o tipo de membro

en: Select Message Service
pt_PT: Selecione o serviço de mensagens

en: Select Occupied By
pt_PT: Selecione Ocupado por

en: Select Profile
pt_PT: Selecionar arquivo CSV

en: Select Profile Picture
pt_PT: Selecione a foto do perfil

en: Select Reason
pt_PT: Selecionar motivo

en: Select Slot
pt_PT: Selecionar slot

en: Select Staff Category
pt_PT: Selecione a categoria da equipe

en: Select Staff Member
pt_PT: Selecionar membro da equipe

en: Select Tax
pt_PT: Selecionar imposto

en: Select Unit
pt_PT: Selecionar unidade

en: Select Unit Category
pt_PT: Selecione a categoria da unidade

en: Select Unit Name
pt_PT: Selecione o nome da unidade

en: Select all
pt_PT: Selecionar tudo

en: Select user to reply
pt_PT: Selecione o usuário para responder

en: Select users to reply
pt_PT: Selecione os usuários para responder

en: Send
pt_PT: Mandar

en: Send Mail To Accountant
pt_PT: Enviar e-mail para o contador

en: Send Mail To Gatekeeper
pt_PT: Enviar e-mail para o porteiro

en: Send Mail To Member
pt_PT: Enviar e-mail para membro

en: Send Mail To Staff Member
pt_PT: Enviar e-mail para um membro da equipe

en: Send Message
pt_PT: Enviar mensagem

en: Send SMS
pt_PT: Enviar SMS

en: Sender
pt_PT: Remetente

en: Sender Name
pt_PT: Nome do remetente

en: SenderID
pt_PT: ID do remetente

en: Sent
pt_PT: Enviado

en: Sep
pt_PT: setembro

en: September
pt_PT: Setembro

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Service Details
pt_PT: Detalhes do serviço

en: Service Information
pt_PT: Serviço de informação

en: Service Name
pt_PT: Nome do Serviço

en: Service Provider
pt_PT: Provedor de serviço

en: Service Provider Name
pt_PT: Nome do provedor de serviços

en: Service deleted successfully
pt_PT: Serviço excluído com sucesso

en: Service inserted successfully
pt_PT: Serviço inserido com sucesso

en: Service updated successfully.
pt_PT: Serviço atualizado com sucesso.

en: Services
pt_PT: Serviços

en: Services & Facility
pt_PT: Serviço e instalações

en: Setup Wizard
pt_PT: Assistente de configuração

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Show on calendar
pt_PT: Mostrar no calendário

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt_PT: Mostrando 0 a 0 de 0 entradas

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
pt_PT: Mostrando _START_ a _END_ de _TOTAL_ entradas

en: Singapore Dollar
pt_PT: Dólar de Singapura

en: Skills
pt_PT: Habilidades

en: Slot Assign inserted successfully
pt_PT: Atribuição de slot inserida com sucesso

en: Slot Assign updated successfully.
pt_PT: Atribuição de slot atualizada com sucesso.

en: Slot Details
pt_PT: Detalhes do slot

en: Slot For
pt_PT: Ranhura para

en: Slot Information
pt_PT: Informações do slot

en: Slot Name
pt_PT: Nome do slot

en: Slot Type
pt_PT: Tipo de slot

en: Slot deleted successfully
pt_PT: Slot excluído com sucesso

en: Slot inserted successfully
pt_PT: Slot inserido com sucesso

en: Slot updated successfully.
pt_PT: Slot atualizado com sucesso.

en: Slots
pt_PT: Caça-níqueis

en: Society Rules
pt_PT: Regras da sociedade

en: Society Rules List
pt_PT: Lista de Regras da Sociedade

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
pt_PT: Desculpe, apenas arquivos JPG, JPEG, PNG e GIF são permitidos!.

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG And GIF files are allowed.
pt_PT: Desculpe, apenas arquivos JPG, JPEG, PNG e GIF são permitidos.

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed
pt_PT: Desculpe, apenas arquivos JPG, pdf, docs., JPEG, PNG e GIF são permitidos

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
pt_PT: Desculpe, apenas arquivos JPG, pdf, docs., JPEG, PNG e GIF são permitidos.

en: Sorry, only JPG, pdf,docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
pt_PT: Desculpe, apenas arquivos JPG, pdf, docs., JPEG, PNG e GIF são permitidos.

en: Sorry, that username already exists!
pt_PT: Desculpe, esse nome de usuário já existe!

en: Sorry, the username you entered is not valid
pt_PT: Desculpe, o nome de usuário que você digitou não é válido

en: Source
pt_PT: Fonte

en: South African Rand
pt_PT: Rand sul-africano

en: Square Feet
pt_PT: Pés quadrados

en: Square Meter
pt_PT: Metro quadrado

en: Square Yards
pt_PT: Jardas quadradas

en: Staff
pt_PT: Funcionários

en: Staff Category
pt_PT: Categoria da equipe

en: Staff Category Name
pt_PT: Nome da categoria da equipe

en: Staff Check-In
pt_PT: Check-in da equipe

en: Staff Check-In Information
pt_PT: Informações de check-in da equipe

en: Staff Checkin
pt_PT: Check-in da equipe

en: Staff Checkin Details
pt_PT: Detalhes de check-in da equipe

en: Staff Management
pt_PT: Gerenciamento de equipe

en: Staff Member
pt_PT: Membro da equipe

en: Staff Member Access Right
pt_PT: Direito de acesso do membro da equipe

en: Staff Member Deleted Successfully.
pt_PT: Membro da equipe excluído com sucesso.

en: Staff Member Information
pt_PT: Informações do membro da equipe

en: Staff Member Inserted Successfully.
pt_PT: Funcionário inserido com sucesso.

en: Staff Member Name
pt_PT: Nome do membro da equipe

en: Staff Member Updated Successfully.
pt_PT: Funcionário atualizado com sucesso.

en: Staff Member deleted successfully
pt_PT: Membro da equipe excluído com sucesso

en: Staff Member inserted successfully.
pt_PT: Membro da equipe inserido com sucesso.

en: Staff Member updated successfully.
pt_PT: Membro da equipe atualizado com sucesso.

en: Staff Members
pt_PT: Membros da equipe

en: Staff Request Updated successfully
pt_PT: Solicitação de equipe atualizada com sucesso

en: Staff Request deleted successfully
pt_PT: Solicitação de equipe excluída com sucesso

en: Staff Request inserted successfully
pt_PT: Solicitação de equipe inserida com sucesso

en: Staff member
pt_PT: Membro da equipe

en: Start Date
pt_PT: Data de início

en: Start Date To End Date
pt_PT: Data de início a término

en: Start Time
pt_PT: Hora de início

en: Start Time To End Time
pt_PT: Hora do início ao fim

en: Start Time*
pt_PT: Hora de início*

en: Starting Year
pt_PT: Ano inicial

en: State
pt_PT: Estado

en: Stripe
pt_PT: Listra

en: Sub Total :
pt_PT: Subtotal:

en: Subject
pt_PT: Sujeito

en: Submit
pt_PT: Enviar

en: Submitted Date
pt_PT: Data de envio

en: Subtotal :
pt_PT: Subtotal:

en: Suggestion
pt_PT: Sugestão

en: Support Staff
pt_PT: Equipe de suporte

en: Swedish Krona
pt_PT: coroa sueca

en: Swift Code
pt_PT: Código Swift

en: Swiss Franc
pt_PT: Franco suíço

en: System Color
pt_PT: Cor do sistema

en: System Color Code :
pt_PT: Código de cores do sistema:

en: System Settings
pt_PT: Configurações de sistema

en: TAX ID
pt_PT: CPF

en: Taiwan New Dollar
pt_PT: Novo dólar de Taiwan

en: Tap on above icon to add your first Record.
pt_PT: Toque no ícone acima para adicionar seu primeiro registro.

en: Tax
pt_PT: Imposto

en: Tax Amount
pt_PT: Valor do imposto

en: Tax Amount :
pt_PT: Valor do imposto:

en: Tax Information
pt_PT: Informação de impostos

en: Tax Name
pt_PT: Nome Fiscal

en: Tax Title
pt_PT: Título Fiscal

en: Tax deleted successfully
pt_PT: Imposto excluído com sucesso

en: Tax inserted successfully
pt_PT: Imposto inserido com sucesso

en: Tax updated successfully.
pt_PT: Imposto atualizado com sucesso.

en: Tenant
pt_PT: Inquilino

en: Tenant Family
pt_PT: Família de inquilinos

en: Thai Baht
pt_PT: Baht Tailandês

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
pt_PT: Parece haver algum problema, por favor, tente depois de algum tempo ou entre em contato conosco em sales@dasinfomeida.com

en: This Month
pt_PT: Este mês

en: This Parking Slot Allready Assigned
pt_PT: Esta vaga de estacionamento já está atribuída

en: This Parking Slot Already Assigned
pt_PT: Esta vaga de estacionamento já atribuída

en: This Week
pt_PT: Essa semana

en: This Year
pt_PT: Este ano

en: Three Wheeler
pt_PT: Três rodas

en: Time
pt_PT: Tempo

en: Title
pt_PT: Título

en: To
pt_PT: Para

en: To (
pt_PT: Para (

en: To :
pt_PT: Para :

en: To:
pt_PT: Para:

en: Today
pt_PT: Corpo

en: Today's Visitors
pt_PT: Visitantes de hoje

en: Today's Visitors Chart
pt_PT: Tabela de visitantes de hoje

en: Total Amount
pt_PT: Valor total

en: Total Amount
pt_PT: Valor total

en: Total Charge
pt_PT: Carga total

en: Total Cost
pt_PT: Custo total

en: Total Expense
pt_PT: Custo total

en: Total Income
pt_PT: Renda total

en: Total Paid Amount :
pt_PT: Valor Total Pago:

en: Turkish Lira
pt_PT: Lira turca

en: Two Wheeler
pt_PT: Duas Rodas

en: Type
pt_PT: Modelo

en: Type:
pt_PT: Modelo:

en: Types Name
pt_PT: Nome dos tipos

en: U.S. Dollar
pt_PT: Dólar americano

en: UNIT CATEGORY:
pt_PT: CATEGORIA DA UNIDADE:

en: UNIT NUMBER:
pt_PT: NÚMERO DE UNIDADE:

en: Unallocated
pt_PT: Não alocado

en: Unalloted Slots
pt_PT: Slots não alocados

en: Unit
pt_PT: Unidade

en: Unit By Building
pt_PT: Unidade por edifício

en: Unit Category
pt_PT: Categoria da unidade

en: Unit Category Member
pt_PT: Membro da Categoria da Unidade

en: Unit Category Name
pt_PT: Nome da categoria da unidade

en: Unit Documents
pt_PT: Documentos da Unidade

en: Unit Measurement
pt_PT: Unidade de medida

en: Unit Members
pt_PT: Membros da Unidade

en: Unit Name
pt_PT: Nome da unidade

en: Unit Size
pt_PT: O tamanho da unidade

en: Unit is already Occupied.
pt_PT: A unidade já está ocupada.

en: Unit name
pt_PT: Nome da unidade

en: United Arab Emirates dirham
pt_PT: dirham dos Emirados Árabes Unidos

en: Units
pt_PT: Unidades

en: Unoccupied
pt_PT: Desocupado

en: Unoccupied Units
pt_PT: Unidades Desocupadas

en: Unpaid
pt_PT: Não pago

en: Update FAQ
pt_PT: Atualizar perguntas frequentes

en: Update Photo Gallery
pt_PT: Atualizar Galeria de Fotos

en: Update Rules
pt_PT: Atualizar regras

en: Upload App Icon
pt_PT: Carregar ícone do aplicativo

en: Upload Document
pt_PT: Carregar documento

en: Upload Profile
pt_PT: Carregar perfil

en: Upload image
pt_PT: Enviar Imagem

en: Use Paymaster Payment Gateways
pt_PT: Use gateways de pagamento do Paymaster

en: User Management
pt_PT: Gerenciamento de usuários

en: User Name
pt_PT: Nome de usuário

en: User Role
pt_PT: Papel do usuário

en: Username
pt_PT: Nome de usuário

en: Username Or Emailid Already Exist.
pt_PT: Nome de usuário ou ID de e-mail já existe.

en: Username too short. At least 4 characters is required
pt_PT: Nome de usuário muito curto. São necessários pelo menos 4 caracteres

en: Users
pt_PT: Usuários

en: VISIT DATE:
pt_PT: DATA DA VISITA:

en: VISIT TIME:
pt_PT: TEMPO DE VISITA:

en: Valid Date:
pt_PT: Data válida:

en: Vehicle Model
pt_PT: Modelo do veículo

en: Vehicle Number
pt_PT: Número do veículo

en: Vehicle Type
pt_PT: Tipo de Veículo

en: Vendor Name
pt_PT: Nome do vendedor

en: View
pt_PT: Visão

en: View Accountant
pt_PT: Ver Contador

en: View Details
pt_PT: Ver detalhes

en: View Document
pt_PT: Ver documento

en: View Event
pt_PT: Ver evento

en: View FAQ
pt_PT: Ver perguntas frequentes

en: View Gallery
pt_PT: Veja a galeria

en: View Gatekeeper
pt_PT: Ver porteiro

en: View Invoice
pt_PT: Ver fatura

en: View Member
pt_PT: Ver membro

en: View Notice
pt_PT: Ver aviso

en: View Occupied History
pt_PT: Ver Histórico Ocupado

en: View Photo Gallery
pt_PT: Ver Galeria de Fotos

en: View Rules
pt_PT: Ver regras

en: View Staff Member
pt_PT: Ver membro da equipe

en: Visit Date
pt_PT: Data da visita

en: Visit Reason
pt_PT: Motivo da visita

en: Visit Time
pt_PT: Tempo de visita

en: Visitor Field
pt_PT: Campo do visitante

en: Visitor Management
pt_PT: Gerenciamento de visitantes

en: Visitor Name
pt_PT: Nome do visitante

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
pt_PT: Nome do visitante-número de identificação-número do veículo

en: Visitor Request
pt_PT: Solicitação de visitante

en: Visitor Request Approved Successfully
pt_PT: Solicitação de visitante aprovada com sucesso

en: Visitor Request Deleted Successfully.
pt_PT: Solicitação de visitante excluída com sucesso.

en: Visitor Request Details
pt_PT: Detalhes da solicitação do visitante

en: Visitor Request Email Template
pt_PT: Modelo de e-mail de solicitação de visitante

en: Visitor Request Information
pt_PT: Informações de solicitação de visitante

en: Visitor Request Template
pt_PT: Modelo de solicitação de visitante

en: Visitor Request inserted successfully
pt_PT: Solicitação de visitante inserida com sucesso

en: Visitor Request updated successfully.
pt_PT: Solicitação de visitante atualizada com sucesso.

en: Visitor request Approved successfully
pt_PT: Pedido de visitante aprovado com sucesso

en: Visitors
pt_PT: Visitantes

en: Visitors Management
pt_PT: Gestão de Visitantes

en: Welcom Admin
pt_PT: Bem-vindo Administrador

en: Welcome
pt_PT: Bem-vindo

en: Year
pt_PT: Ano

en: Yearly
pt_PT: Anual

en: Yes
pt_PT: Sim

en: You can use following variables in the email template:
pt_PT: Você pode usar as seguintes variáveis no modelo de email:

en: You do not have permission to perform this operation.
pt_PT: Você não tem permissão para realizar esta operação.

en: Your registration is complete. You can access system using your Email ID and password.
pt_PT: Seu registro está completo. Você pode acessar o sistema usando seu ID de e-mail e senha.

en: Your registration is complete. Your account will active after admin will approve.
pt_PT: Seu registro está completo. Sua conta ficará ativa depois que o administrador aprovar.

en: Zip Code
pt_PT: Código postal

en: accountant
pt_PT: contador

en: administrator
pt_PT: administrador

en: category Name
pt_PT: Nome da Categoria

en: charge Per
pt_PT: cobrar por

en: committee member
pt_PT: membro do Comitê

en: email
pt_PT: e-mail

en: gatekeeper
pt_PT: porteiro

en: inventory category
pt_PT: Categoria de Unidade de Inventário

en: management
pt_PT: gerenciamento

en: member
pt_PT: membro

en: owner family
pt_PT: família proprietária

en: save
pt_PT: Salve 

en: square meter
pt_PT: metro quadrado

en: staffmember
pt_PT: membro da equipe

en: tenant
pt_PT: inquilino

en: we are going to skip
pt_PT: nós vamos pular

en: | Bill To
pt_PT: Projeto de lei para

en: | Bill To.
pt_PT: | Projeto de lei para.
