Apartment Management System - en to it_IT translation catalogue (1163 entries)

en:  (Allotted)
it_IT:  (Assegnato)

en:  Unit
it_IT:  Unità

en:  Unit
it_IT:  Unità

en: (Occupied)
it_IT: (Occupato)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it_IT: (filtrato da _MAX_ voci totali)

en: / per
it_IT: / ca

en: 12/31/2017
it_IT: 31/12/2017

en: : activate to sort column ascending
it_IT: : attiva per ordinare le colonne in ordine crescente

en: : activate to sort column descending
it_IT: : attiva per ordinare la colonna decrescente

en: A/C Holder Name
it_IT: Nome del titolare dell'aria condizionata

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: APP Icon
it_IT: Icona dell'applicazione

en: Access Right
it_IT: Diritto di accesso

en: Access Rights
it_IT: Diritti di accesso

en: Account Holder Name
it_IT: Nome del titolare

en: Account Information
it_IT: Informazioni account

en: Account No
it_IT: Conto n

en: Account Number
it_IT: Numero di conto

en: Account Type
it_IT: Tipo di account

en: Accountant
it_IT: Contabile

en: Accountant Access Right
it_IT: Diritto di accesso contabile

en: Accountant Deleted Successfully.
it_IT: Ragioniere eliminato con successo.

en: Accountant Information
it_IT: Informazioni contabili

en: Accountant Inserted Successfully.
it_IT: Ragioniere inserito con successo.

en: Accountant Updated Successfully.
it_IT: Ragioniere aggiornato con successo.

en: Accountant deleted successfully
it_IT: Ragioniere cancellato con successo

en: Accountant inserted successfully.
it_IT: Ragioniere inserito correttamente.

en: Accountant updated successfully.
it_IT: Ragioniere aggiornato correttamente.

en: Accounts
it_IT: Conti

en: Action
it_IT: Azione

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Suggestion
it_IT: Suggerimento attivo

en: Activity For Facility Booking
it_IT: Attività per la prenotazione della struttura

en: Activity Name
it_IT: Nome attività

en: Add
it_IT: Aggiungere

en: Add Accountant
it_IT: Aggiungi Ragioniere

en: Add Activity
it_IT: Aggiungi attività

en: Add Activity For Facility Booking
it_IT: Aggiungi attività per la prenotazione della struttura

en: Add Asset
it_IT: Aggiungi risorsa

en: Add Assets
it_IT: Aggiungi risorse

en: Add Assets Category
it_IT: Aggiungi categoria di risorse

en: Add Assign Slot
it_IT: Aggiungi Assegna slot

en: Add Booking Facility
it_IT: Aggiungi la struttura di prenotazione

en: Add Building
it_IT: Aggiungi edificio

en: Add Building Category
it_IT: Aggiungi categoria edificio

en: Add Category
it_IT: Aggiungi categoria

en: Add Charges
it_IT: Aggiungi addebiti

en: Add Charges Email Template
it_IT: Aggiungi modello e-mail addebiti

en: Add Charges Template
it_IT: Aggiungi modello spese

en: Add Charges Types
it_IT: Aggiungi tipi di addebiti

en: Add Complaint
it_IT: Aggiungi reclamo

en: Add Complaint Email Template
it_IT: Aggiungi modello e-mail di reclamo

en: Add Complaint For Admin
it_IT: Aggiungi reclamo per l'amministratore

en: Add Complaint For Admin Email Template
it_IT: Aggiungi reclamo per il modello di email dell'amministratore

en: Add Complaint Template
it_IT: Aggiungi modello di reclamo

en: Add Compound
it_IT: Aggiungi composto

en: Add Designation
it_IT: Aggiungi designazione

en: Add Document
it_IT: Aggiungi documento

en: Add Event
it_IT: Aggiungi evento

en: Add Event Email Template
it_IT: Aggiungi modello e-mail evento

en: Add Event Template
it_IT: Aggiungi modello di evento

en: Add Expense
it_IT: Aggiungi spese

en: Add Expense Types
it_IT: Aggiungi tipi di spesa

en: Add Facility
it_IT: Aggiungi struttura

en: Add Gatekeeper
it_IT: Aggiungi Guardiano

en: Add Image
it_IT: Aggiungi immagine

en: Add Income
it_IT: Aggiungi reddito

en: Add Inventory
it_IT: Aggiungi inventario

en: Add Inventory Unit Category
it_IT: Aggiungi categoria di unità di inventario

en: Add Invoice
it_IT: Aggiungi fattura

en: Add Member
it_IT: Aggiungi membro

en: Add Message
it_IT: Aggiungi un messaggio

en: Add More Entry
it_IT: Aggiungi più voce

en: Add More Gate
it_IT: Aggiungi più cancello

en: Add More Unit
it_IT: Aggiungi più unità

en: Add New
it_IT: Aggiungere nuova

en: Add New FAQ
it_IT: Aggiungi nuove domande frequenti

en: Add New Photo Gallery
it_IT: Aggiungi nuova galleria fotografica

en: Add New Rules
it_IT: Aggiungi nuove regole

en: Add Notice
it_IT: Aggiungi avviso

en: Add Notice Email Template
it_IT: Aggiungi modello e-mail di avviso

en: Add Notice Template
it_IT: Aggiungi modello di avviso

en: Add Or Remove
it_IT: Aggiungi o rimuovi

en: Add Other User In system Template
it_IT: Aggiungi altro utente nel modello di sistema

en: Add Payment
it_IT: Aggiungi pagamento

en: Add Residential Unit
it_IT: Aggiungi unità residenziale

en: Add Rule
it_IT: Aggiungi regola

en: Add Service
it_IT: Aggiungi servizio

en: Add Slot
it_IT: Aggiungi slot

en: Add Staff Category
it_IT: Aggiungi categoria personale

en: Add Staff Check-In
it_IT: Aggiungi il check-in del personale

en: Add Staff Checkin
it_IT: Aggiungi il check-in del personale

en: Add Staff Member
it_IT: Aggiungi membro dello staff

en: Add Tax
it_IT: Aggiungi tasse

en: Add Types
it_IT: Aggiungi tipi

en: Add Unit Category
it_IT: Aggiungi categoria unità

en: Add Visitor Request
it_IT: Aggiungi richiesta del visitatore

en: Add visit Reason
it_IT: Aggiungi motivo visita

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address Information
it_IT: Informazioni sull'indirizzo

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: All
it_IT: Tutto

en: All Accountants
it_IT: Tutti Ragionieri

en: All Committee Member
it_IT: Tutti i membri del comitato

en: All FAQ
it_IT: Tutte le domande frequenti

en: All Gatekeeper
it_IT: Tutti i guardiani

en: All Member
it_IT: Tutti i membri

en: All Members
it_IT: Tutti i membri

en: All Month
it_IT: Tutto il mese

en: All Staff Member
it_IT: Tutto il personale

en: All User
it_IT: Tutti gli utenti

en: All Users
it_IT: Tutti gli utenti

en: Alloted Slots
it_IT: Slot assegnati

en: Allotted
it_IT: Assegnato

en: Allotted Start to End Date
it_IT: Data di inizio e fine assegnata

en: Allow Member To Multiple Units
it_IT: Consenti ai membri di più unità

en: Allow booking for multiple days
it_IT: Consenti prenotazione per più giorni

en: Already booking this facility Between this date.
it_IT: Ho già prenotato questa struttura Tra questa data.

en: Already booking this facility Between this time.
it_IT: Ho già prenotato questa struttura tra questo momento.

en: Alt . Mobile Number
it_IT: Alt. Numero di cellulare

en: Alt Mobile Number
it_IT: Numero di cellulare alternativo

en: Amount
it_IT: Quantità

en: Amount After Discount
it_IT: Importo dopo lo sconto

en: Amount Charge
it_IT: Importo addebito

en: Announcement
it_IT: Annuncio

en: Apartment Address
it_IT: Indirizzo dell'appartamento

en: Apartment Logo
it_IT: Logo dell'appartamento

en: Apartment Management
it_IT: Gestione dell'appartamento

en: Apartment Management System
it_IT: Sistema di gestione dell'appartamento

en: Apartment Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete housing society or neighborhood maintenance tasks. It has different user roles like Admin, Resident members, Gatekeeper and Accountant Users.
it_IT: Il sistema di gestione degli appartamenti per il plug-in wordpress è il modo ideale per gestire la società immobiliare completa o le attività di manutenzione del quartiere. Ha diversi ruoli utente come amministratore, membri residenti, gatekeeper e utenti contabili.

en: Apartment Name
it_IT: Nome dell'appartamento

en: Apartment Number
it_IT: Numero dell'appartamento

en: Apartment Type
it_IT: Tipo di appartamento

en: Approve
it_IT: Approvare

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Approved Facility Template
it_IT: Modello di struttura approvato

en: Approved Notice
it_IT: Avviso approvato

en: Approved Visitor Request Email Template
it_IT: Modello di e-mail di richiesta dei visitatori approvato

en: Approved Visitor Request Template
it_IT: Modello di richiesta del visitatore approvato

en: Apr
it_IT: aprile

en: April
it_IT: aprile

en: Are you sure want to delete this record?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo record?

en: Are you sure you want to delete this record?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo record?

en: Asset
it_IT: Bene

en: Asset Category
it_IT: Categoria di asset

en: Asset Cost
it_IT: Costo del bene

en: Asset Details
it_IT: Dettagli delle risorse

en: Asset Information
it_IT: Informazioni sulle risorse

en: Asset List
it_IT: Elenco delle risorse

en: Asset Name
it_IT: Nome risorsa

en: Asset No
it_IT: bene n

en: Asset Number
it_IT: Numero di attività

en: Asset inserted successfully
it_IT: Asset inserito correttamente

en: Asset updated successfully.
it_IT: Asset aggiornato correttamente.

en: Asset/ Inventory Tracker
it_IT: Asset/Inventario Tracker

en: Assets
it_IT: Risorse

en: Assets & Inventory
it_IT: Asset e inventario

en: Assets / Inventory Tracker
it_IT: Asset/Inventario Tracker

en: Assets Category
it_IT: Categoria di beni

en: Assign Gate
it_IT: Assegna Cancello

en: Assign Parking Slot Template
it_IT: Assegna modello di slot di parcheggio

en: Assign Slot
it_IT: Assegna slot

en: Assign Slot Details
it_IT: Assegna dettagli slot

en: Assign Slot Email Template
it_IT: Assegna modello e-mail slot

en: Assign Slot Information
it_IT: Assegna informazioni sugli slot

en: Assign Slot Link
it_IT: Assegna collegamento allo slot

en: Assigned Gate
it_IT: Cancello assegnato

en: Aug
it_IT: agosto

en: August
it_IT: agosto

en: Australian Dollar
it_IT: Dollaro australiano

en: Authentication Key
it_IT: Chiave di autenticazione

en: Available
it_IT: A disposizione

en: Back to wp-admin
it_IT: Torna a wp-admin

en: Badge ID
it_IT: ID badge

en: Bank Details
it_IT: Coordinate bancarie

en: Bank Name
it_IT: Nome della banca

en: Bank Transfer
it_IT: Trasferimento bancario

en: Bill Date
it_IT: Data della fattura

en: Billing Period
it_IT: Periodo di fatturazione

en: Book For
it_IT: Prenota per

en: Book For Activity
it_IT: Prenota per attività

en: Booked
it_IT: Prenotato

en: Booked User Name
it_IT: Nome utente prenotato

en: Booking Charge
it_IT: Costo di prenotazione

en: Booking Charges
it_IT: Spese di prenotazione

en: Booking Date
it_IT: Data di prenotazione

en: Booking Facilities
it_IT: Servizi di prenotazione

en: Booking Facility
it_IT: Sistema di prenotazione

en: Booking Facility Details
it_IT: Dettagli della struttura di prenotazione

en: Booking For From Date
it_IT: Prenotazione a partire dalla data

en: Booking For From Time
it_IT: Prenotazione per da tempo

en: Booking For To Date
it_IT: Prenotazione per data

en: Booking For To Time
it_IT: Prenotazione per tempo

en: Booking Status
it_IT: Stato della prenotazione

en: Brazilian Real
it_IT: Real brasiliano

en: Building
it_IT: Costruzione

en: Building Block
it_IT: Elemento costitutivo

en: Building By Unit
it_IT: Edificio per unità

en: Building Category
it_IT: Categoria Edilizia

en: Building Information
it_IT: Informazioni sugli edifici

en: Building Member
it_IT: Membro edificio

en: Building Name
it_IT: Nome Immobile

en: Building Units
it_IT: Unità edilizie

en: Building Units settings
it_IT: Impostazioni delle unità immobiliari

en: Building/Group
it_IT: Edificio/Gruppo

en: By Date
it_IT: Per data

en: By Hour
it_IT: Per ora

en: COMPOUND:
it_IT: COMPOSTO:

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Canadian Dollar
it_IT: Dollaro canadese

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Card
it_IT: Carta

en: Care Taker
it_IT: Curatore

en: Cash
it_IT: Contanti

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category Name
it_IT: Nome della categoria

en: Category:
it_IT: Categoria:

en: Charge Calculate By
it_IT: Addebito Calcola da

en: Charge Calculate By
it_IT: Addebito Calcola da

en: Charge Deleted successfully.
it_IT: Addebito cancellato con successo

en: Charge End Date
it_IT: Data di fine addebito

en: Charge Per
it_IT: Addebito per

en: Charge Period
it_IT: Periodo di carica

en: Charge Saved successfully.
it_IT: Addebito salvato con successo

en: Charge Start Date
it_IT: Data di inizio dell'addebito

en: Charge Type
it_IT: Tipo di carica

en: Charge Updated successfully.
it_IT: Addebito Aggiornato con successo.

en: Charges
it_IT: Spese

en: Charges Amount
it_IT: Importo spese

en: Charges Entry Label
it_IT: Etichetta di ingresso spese

en: Charges Information
it_IT: Informazioni sulle spese

en: Charges Name
it_IT: Addebiti Nome

en: Charges Payment
it_IT: Spese di pagamento

en: Charges Types
it_IT: Tipi di addebiti

en: Charges type
it_IT: Tipo di addebito

en: Check In Date
it_IT: Data di arrivo

en: Check In Time
it_IT: Orario di check-in

en: Check Out
it_IT: Guardare

en: Check Out Time
it_IT: Orario di partenza

en: Check in Time
it_IT: Orario di check-in

en: Check-In
it_IT: Registrare

en: Check-In Date
it_IT: Data di arrivo

en: Check-In Time
it_IT: Orario di check-in

en: Check-Out
it_IT: Guardare

en: Check-Out Time
it_IT: Orario di partenza

en: Checked Out successfully
it_IT: Estratto con successo

en: Checkin
it_IT: Registrare

en: Checkout
it_IT: Guardare

en: Cheque
it_IT: Dai un'occhiata

en: Choose Gate
it_IT: Scegli Cancello

en: City
it_IT: Città

en: Clickatell
it_IT: Cliccatell

en: Close
it_IT: Chiudere

en: Close Complaint
it_IT: Chiudi reclamo

en: Close Maintenance Request
it_IT: Chiudi richiesta di manutenzione

en: Close Request
it_IT: Chiudi richiesta

en: Closed
it_IT: Chiuso

en: Comment
it_IT: Commento

en: Commercial
it_IT: Commerciale

en: Commercial Unit
it_IT: Unità commerciale

en: Commitee Member
it_IT: Membro del Comitato

en: Committee Member
it_IT: Membro del Comitato

en: Committee Members
it_IT: Membri del Comitato

en: Complaint
it_IT: Rimostranza

en: Complaint By
it_IT: Denuncia di

en: Complaint Deleted Successfully.
it_IT: Reclamo eliminato con successo.

en: Complaint Description
it_IT: Descrizione del reclamo

en: Complaint Details
it_IT: Dettagli del reclamo

en: Complaint From
it_IT: Reclamo da

en: Complaint Information
it_IT: Informazioni sul reclamo

en: Complaint Link
it_IT: Link di reclamo

en: Complaint Nature
it_IT: Natura del reclamo

en: Complaint Status
it_IT: Stato del reclamo

en: Complaint Title
it_IT: Titolo del reclamo

en: Complaint Updated Successfully.
it_IT: Reclamo aggiornato correttamente.

en: Complaint deleted successfully
it_IT: Reclamo eliminato con successo

en: Complaint inserted successfully
it_IT: Reclamo inserito correttamente

en: Complaint inserted successfully.
it_IT: Reclamo inserito correttamente.

en: Complaint updated successfully.
it_IT: Reclamo aggiornato correttamente.

en: Complaints
it_IT: Denunce, contestazioni

en: Compose
it_IT: Comporre

en: Compound
it_IT: Composto

en: Compound Details
it_IT: Dettagli composti

en: Compound Units
it_IT: Unità composte

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Contact Name
it_IT: Numero di contatto

en: Copyright ©2023 Mojoomla. All rights reserved.
it_IT: Copyright ©2023 Mojoomla. Tutti i diritti riservati.

en: Corporate ID
it_IT: ID aziendale

en: Count
it_IT: Contare

en: Country
it_IT: Paese

en: Country Code
it_IT: Prefisso internazionale

en: Created By
it_IT: Creato da

en: Created By:
it_IT: Creato da:

en: Created Date
it_IT: Data di Creazione

en: Current Password
it_IT: Password attuale

en: Current Password & New Password should not match.
it_IT: La password corrente e la nuova password non devono corrispondere.

en: Czech Koruna
it_IT: Corona ceca

en: Danish Krone
it_IT: Corona danese

en: Dashboard
it_IT: Pannello di controllo

en: Dashboard Card setting For Accountant
it_IT: Impostazione della scheda dashboard per commercialista

en: Dashboard Card setting For Gatekeeper
it_IT: Impostazione della scheda dashboard per Gatekeeper

en: Dashboard Card setting For Members
it_IT: Impostazione della scheda dashboard per i membri

en: Dashboard Card setting For Staff Members
it_IT: Impostazione della scheda dashboard per i membri dello staff

en: Datatable
it_IT: Tabella dati

en: Datatable Header Settings
it_IT: Impostazioni intestazione tabella dati

en: Date
it_IT: Data

en: Date :
it_IT: Data :

en: Date :
it_IT: Data :

en: Date Format
it_IT: Formato data

en: Date Type
it_IT: Tipo di data

en: Date of Birth
it_IT: Data di nascita

en: Date of birth
it_IT: Data di nascita

en: Day
it_IT: Giorno

en: Deactive Suggestion
it_IT: Suggerimento disattivato

en: Dec
it_IT: dic

en: December
it_IT: Dicembre

en: December 12, 2017
it_IT: 12 dicembre 2017

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete Selected
it_IT: Elimina selezionato

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Designation
it_IT: Designazione

en: Designation Name
it_IT: Nome della designazione

en: Discount Amount
it_IT: Totale sconto

en: Discount Amount :
it_IT: Totale sconto :

en: Do you really want to delete this record?
it_IT: Vuoi davvero eliminare questo record?

en: Do you want to add penalty?
it_IT: Vuoi aggiungere penalità?

en: Document
it_IT: Documento

en: Document Deleted Successfully.
it_IT: Documento eliminato con successo.

en: Document Information
it_IT: Informazioni sul documento

en: Document Inserted Successfully.
it_IT: Documento inserito correttamente.

en: Document Submitted Date
it_IT: Data di invio del documento

en: Document Title
it_IT: Titolo del documento

en: Document Updated Successfully.
it_IT: Documento aggiornato correttamente.

en: Document deleted successfully
it_IT: Documento eliminato con successo

en: Document inserted successfully
it_IT: Documento inserito correttamente

en: Document updated successfully.
it_IT: Documento aggiornato correttamente.

en: Documents
it_IT: Documenti

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Download
it_IT: Scarica

en: Due Amount
it_IT: Importo dovuto

en: Due Amount :
it_IT: Importo dovuto :

en: Edit
it_IT: Modificare

en: Edit Accountant
it_IT: Modifica Ragioniere

en: Edit Asset
it_IT: Modifica risorsa

en: Edit Assets
it_IT: Modifica risorse

en: Edit Assign Slot
it_IT: Modifica Assegna slot

en: Edit Booking Facility
it_IT: Modifica struttura di prenotazione

en: Edit Charges
it_IT: Modifica addebiti

en: Edit Complaint
it_IT: Modifica reclamo

en: Edit Document
it_IT: Modifica documento

en: Edit Event
it_IT: Modifica evento

en: Edit Expense
it_IT: Modifica spese

en: Edit FAQ
it_IT: Modifica le domande frequenti

en: Edit Facility
it_IT: Modifica struttura

en: Edit Gatekeeper
it_IT: Modifica Guardiano

en: Edit Inventory
it_IT: Modifica inventario

en: Edit Member
it_IT: Modifica membro

en: Edit Notice
it_IT: Modifica avviso

en: Edit Photo Gallery
it_IT: Modifica galleria fotografica

en: Edit Residential Unit
it_IT: Modifica unità residenziale

en: Edit Rule
it_IT: Modifica regola

en: Edit Rules
it_IT: Modifica regole

en: Edit Service
it_IT: Modifica servizio

en: Edit Slot
it_IT: Modifica slot

en: Edit Staff Check-In
it_IT: Modifica il check-in del personale

en: Edit Staff Checkin
it_IT: Modifica il check-in del personale

en: Edit Staff Member
it_IT: Modifica membro dello staff

en: Edit Tax
it_IT: Modifica tasse

en: Edit Visitor Request
it_IT: Modifica richiesta visitatore

en: Email
it_IT: E-mail

en: Email Already in use
it_IT: Email già in uso

en: Email ID
it_IT: E-mail identificativo utente

en: Email Subject
it_IT: Oggetto dell'email

en: Email Template
it_IT: Modello di posta elettronica

en: Email Templates
it_IT: Modelli di posta elettronica

en: Email Updated successfully
it_IT: Email Aggiornata con successo

en: Email id Already Exist.
it_IT: ID e-mail già esistente.

en: Email is not valid
it_IT: L'email non è valida

en: Emailid Already Exist.
it_IT: ID e-mail già esistente.

en: Employee
it_IT: Dipendente

en: Enable
it_IT: Abilitare

en: Enable Charges
it_IT: Abilita addebiti

en: Enable Mail Notifications
it_IT: Abilita le notifiche di posta

en: Enable Sandbox
it_IT: Abilita sandbox

en: End Date
it_IT: Data di fine

en: End Time
it_IT: Tempo scaduto

en: End Time should be greater than Start Time
it_IT: L'ora di fine deve essere maggiore dell'ora di inizio

en: End Time*
it_IT: Tempo scaduto*

en: Enter New password.
it_IT: Inserire una nuova password.

en: Enter correct current password.
it_IT: Immettere la password corrente corretta.

en: Enter email subject
it_IT: Inserisci l'oggetto dell'email

en: Entry
it_IT: Iscrizione

en: Envato License key
it_IT: Chiave di licenza Envato

en: Event
it_IT: Evento

en: Event Approved successfully.
it_IT: Evento approvato con successo.

en: Event Description
it_IT: descrizione dell'evento

en: Event Detail
it_IT: Dettaglio Evento

en: Event Details
it_IT: dettagli dell'evento

en: Event End Date
it_IT: Data di fine evento

en: Event End Time
it_IT: Ora di fine evento

en: Event Information
it_IT: Informazioni sull'evento

en: Event Link
it_IT: Collegamento all'evento

en: Event Start Date
it_IT: Data di inizio dell'evento

en: Event Start Time
it_IT: Ora di inizio dell'evento

en: Event Title
it_IT: Titolo dell'evento

en: Event deleted successfully
it_IT: Evento eliminato correttamente

en: Event inserted successfully
it_IT: Evento inserito correttamente

en: Event inserted successfully but display After Admin Approved
it_IT: Evento inserito correttamente ma visualizzato dopo l'approvazione dell'amministratore

en: Event inserted successfully.
it_IT: Membro inserito correttamente.

en: Event updated successfully.
it_IT: Evento aggiornato correttamente.

en: Expense
it_IT: Spese

en: Expense Deleted successfully.
it_IT: Spesa eliminata con successo.

en: Expense Entries
it_IT: Voci di spesa

en: Expense Information
it_IT: Informazioni sulle spese

en: Expense List
it_IT: Lista spese

en: Expense Report
it_IT: Rapporto spese

en: Expense Report By Month
it_IT: Resoconto spese per mese

en: Expense Saved successfully.
it_IT: Spese salvate con successo

en: Expense Type
it_IT: Tipo di spesa

en: Expense Types
it_IT: Tipi di spesa

en: Expense Updated successfully.
it_IT: Spese aggiornate correttamente.

en: Expense type
it_IT: Tipo di spesa

en: Export CSV
it_IT: Esporta CSV

en: Facilities
it_IT: Strutture

en: Facility
it_IT: Facilità

en: Facility Approved Email Template
it_IT: Modello di email approvato dalla struttura

en: Facility Booking
it_IT: Prenotazione struttura

en: Facility Booking Approved Successfully.
it_IT: Prenotazione struttura approvata con successo.

en: Facility Booking Email Template
it_IT: Modello e-mail di prenotazione struttura

en: Facility Booking Successfully.
it_IT: Prenotazione struttura riuscita.

en: Facility Booking Template For Admin
it_IT: Modello di prenotazione della struttura per l'amministratore

en: Facility Booking Template For Member
it_IT: Modello di prenotazione della struttura per il membro

en: Facility Booking Updated Successfully.
it_IT: Prenotazione struttura aggiornata con successo.

en: Facility Booking Updated successfully
it_IT: Prenotazione struttura aggiornata con successo

en: Facility Booking successfully
it_IT: Prenotazione struttura riuscita

en: Facility Charge
it_IT: Costo della struttura

en: Facility Deleted Successfully.
it_IT: Struttura eliminata con successo.

en: Facility Details
it_IT: Dettagli della struttura

en: Facility Information
it_IT: Informazioni sulla struttura

en: Facility Inserted Successfully.
it_IT: Struttura inserita con successo.

en: Facility Link
it_IT: Collegamento alla struttura

en: Facility Name
it_IT: Nome struttura

en: Facility Updated Successfully.
it_IT: Struttura aggiornata con successo.

en: Facility deleted successfully
it_IT: Struttura eliminata con successo

en: Facility inserted successfully
it_IT: Struttura inserita correttamente

en: Facility updated successfully.
it_IT: Struttura aggiornata con successo.

en: Family Information
it_IT: Informazioni sulla famiglia

en: Family Member
it_IT: Membro della famiglia

en: Family Type
it_IT: Tipologia familiare

en: Feb
it_IT: febbraio

en: February
it_IT: febbraio

en: Female
it_IT: Femmina

en: Finance payment
it_IT: Pagamento finanziario

en: Finance/Payment
it_IT: Finanza/Pagamento

en: First
it_IT: Primo

en: First Name
it_IT: Nome di battesimo

en: Fix Charge
it_IT: Risolvi l'addebito

en: Footer Description
it_IT: Descrizione del piè di pagina

en: Footer Setting
it_IT: Impostazione del piè di pagina

en: For entry
it_IT: Per l'ingresso

en: For exit
it_IT: Per l'uscita

en: Four Wheeler
it_IT: Quattro ruote

en: From
it_IT: Da

en: From (
it_IT: Da (

en: From :
it_IT: Da :

en: From:
it_IT: Da:

en: Fully Paid
it_IT: Pagato interamente

en: GATE:
it_IT: CANCELLO:

en: GENERAL
it_IT: GENERALE

en: GST Number
it_IT: Numero GST

en: GST Number / Vat Number / Tax number
it_IT: Numero GST / Partita IVA / Codice fiscale

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Gate
it_IT: Cancello

en: Gate Name
it_IT: Nome del cancello

en: Gate inserted successfully
it_IT: Cancello inserito correttamente

en: Gate updated successfully.
it_IT: Cancello aggiornato correttamente.

en: Gatekeeper
it_IT: Guardiano

en: Gatekeeper Access Right
it_IT: Cancello accesso a destra

en: Gatekeeper Deleted Successfully.
it_IT: Gatekeeper eliminato con successo.

en: Gatekeeper Information
it_IT: Informazioni sul gatekeeper

en: Gatekeeper Inserted Successfully.
it_IT: Gatekeeper inserito con successo.

en: Gatekeeper Updated Successfully.
it_IT: Gatekeeper aggiornato con successo.

en: Gatekeeper deleted successfully
it_IT: Gatekeeper eliminato con successo

en: Gatekeeper inserted successfully.
it_IT: Gatekeeper inserito correttamente.

en: Gatekeeper updated successfully.
it_IT: Gatekeeper aggiornato correttamente.

en: Gender
it_IT: Genere

en: General Setting
it_IT: Impostazioni generali

en: General Settings
it_IT: impostazioni generali

en: Generate Invoice Email Template
it_IT: Genera modello email fattura

en: Generate Invoice Template
it_IT: Genera modello di fattura

en: Go
it_IT: andare

en: Grand Total :
it_IT: Somma totale :

en: Graph
it_IT: Grafico

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Guatemalan Quetzal
it_IT: Quetzal guatemalteco

en: Half Yearly
it_IT: Semestrale

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Hong Kong Dollar
it_IT: Dollaro di Hong Kong

en: Hour
it_IT: Ora

en: Hungarian Forint
it_IT: Fiorino ungherese

en: I Half
it_IT: Io a metà

en: ID Number
it_IT: Numero ID

en: IFSC Code
it_IT: Codice IFSC

en: II Half
it_IT: II Metà

en: INVOICE
it_IT: FATTURA

en: Id Number
it_IT: Numero di identificazione

en: If you want to generate recurring invoices every month until the charge end date. so Please enable checkbox.
it_IT: Se desideri generare fatture ricorrenti ogni mese fino alla data di fine dell'addebito. quindi si prega di abilitare la casella di controllo.

en: If your operator supports multiple routes then give one route name. Eg: route=1 for promotional, route=4 for transactional SMS.
it_IT: Se il tuo operatore supporta più percorsi, assegna un nome al percorso. Ad esempio: percorso=1 per SMS promozionali, percorso=4 per SMS transazionali.

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image URL
it_IT: URL dell'immagine

en: Import CSV
it_IT: Importa CSV

en: Import Data
it_IT: Importa dati

en: Import User CSV Successfully Uploaded.
it_IT: Importa CSV utente Caricato con successo.

en: Inbox
it_IT: Posta in arrivo

en: Income
it_IT: Reddito

en: Income & Expense
it_IT: Entrate e spese

en: Income & Expense Graph
it_IT: Grafico delle entrate e delle spese

en: Income & Expense Report
it_IT: Resoconto delle entrate e delle spese

en: Income List
it_IT: Elenco dei redditi

en: Income Report
it_IT: Rapporto sul reddito

en: Income-Expense Report
it_IT: Rapporto entrate-uscite

en: Indian Rupee
it_IT: Rupia indiana

en: Individual
it_IT: Individuale

en: Indonesian rupiah
it_IT: Rupia indonesiana

en: Inventory
it_IT: Inventario

en: Inventory Category
it_IT: Categoria di inventario

en: Inventory Category Name
it_IT: Nome della categoria di inventario

en: Inventory Details
it_IT: Dettagli dell'inventario

en: Inventory Information
it_IT: Informazioni sull'inventario

en: Inventory List
it_IT: Inventario

en: Inventory Name
it_IT: Nome inventario

en: Inventory inserted successfully
it_IT: Inventario inserito correttamente

en: Inventory updated successfully.
it_IT: Inventario aggiornato correttamente.

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: Invoice Deleted successfully.
it_IT: Fattura eliminata con successo.

en: Invoice Entries
it_IT: Voci di fattura

en: Invoice No
it_IT: Fattura n

en: Invoice No.
it_IT: Fattura n.

en: Invoice Number
it_IT: Numero di fattura

en: Invoice Option
it_IT: Opzione fattura

en: Invoice Payment
it_IT: Pagamento delle fatture

en: Invoice Payment Receipt
it_IT: Ricevuta pagamento fattura

en: Invoice Prefix
it_IT: Prefisso fattura

en: Invoice Setting
it_IT: Impostazione fattura

en: Invoice penalty Settings
it_IT: Penalità fattura Impostazioni

en: Invoices
it_IT: Fatture

en: Israeli New Sheqel
it_IT: Nuovo Sheqel israeliano

en: Jan
it_IT: gen

en: January
it_IT: Gennaio

en: Japanese Yen
it_IT: Yen Giapponese

en: Jul
it_IT: lug

en: July
it_IT: Luglio

en: Jun
it_IT: giu

en: June
it_IT: Giugno

en: Kenyan shilling
it_IT: Scellino keniota

en: Last
it_IT: Scorso

en: Last 12 Months
it_IT: Ultimi 12 mesi

en: Last 3 Months
it_IT: Ultimi 3 mesi

en: Last 6 Months
it_IT: Ultimi 6 mesi

en: Last Month
it_IT: Lo scorso mese

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last Week
it_IT: La settimana scorsa

en: Last Year
it_IT: L'anno scorso

en: Lease Agreement
it_IT: Contratto di locazione

en: Licence Settings
it_IT: Impostazioni della licenza

en: License Information
it_IT: Informazioni sulla licenza

en: License Setting
it_IT: Impostazione della licenza

en: Loading...
it_IT: Caricamento in corso...

en: Log In
it_IT: Accesso

en: Log Out
it_IT: Disconnettersi

en: Login Link
it_IT: Collegamento di accesso

en: Login Page
it_IT: Pagina di login

en: Login Page Link
it_IT: Collegamento alla pagina di accesso

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
it_IT: Accesso non riuscito: hai inserito un nome utente o una password errati, riprova.

en: Logout
it_IT: Disconnettersi

en: Mail Templates
it_IT: Modelli di posta

en: Maintenance
it_IT: Manutenzione

en: Maintenance Charges
it_IT: Spese di manutenzione

en: Maintenance Request
it_IT: Richiesta di manutenzione

en: Malaysian Ringgit
it_IT: Ringgit malese

en: Male
it_IT: Maschio

en: Manage Gate
it_IT: Gestisci Porta

en: Manage Gates
it_IT: Gestisci i cancelli

en: Manage Gates Information
it_IT: Gestisci le informazioni sui cancelli

en: Management Access Right
it_IT: Diritto di accesso alla gestione

en: Mar
it_IT: mar

en: March
it_IT: Marzo

en: Max. 160 Character
it_IT: Massimo 160 caratteri

en: May
it_IT: Maggio

en: Measurement
it_IT: Misurazione

en: Measurement Charge
it_IT: Carica di misurazione

en: Member
it_IT: Membro

en: Member Access Right
it_IT: Diritto di accesso dei membri

en: Member Active Successfully
it_IT: Membro attivo con successo

en: Member Approval
it_IT: Approvazione dei membri

en: Member Approval Setting
it_IT: Impostazione dell'approvazione dei membri

en: Member Approved by Admin Template
it_IT: Membro approvato dal modello amministratore

en: Member Become committee Template
it_IT: Membro Diventa comitato modello

en: Member Become from committee member
it_IT: Membro Diventa membro del comitato

en: Member By Building
it_IT: Membro per costruzione

en: Member By Building Report
it_IT: Rapporto Membro per costruzione

en: Member Category
it_IT: Categoria membro

en: Member Category Name
it_IT: Nome della categoria membro

en: Member Deleted Successfully.
it_IT: Membro eliminato con successo.

en: Member Details
it_IT: Dettaglio membro

en: Member History
it_IT: Storia dei membri

en: Member ID Proof-1
it_IT: ID membro di prova-1

en: Member Image
it_IT: Immagine membro

en: Member Information
it_IT: Informazioni sui membri

en: Member Inserted Successfully.
it_IT: Membro inserito correttamente.

en: Member Name
it_IT: Nome del membro

en: Member Registration
it_IT: Registrazione dei membri

en: Member Removed from committee member
it_IT: Membro Rimosso dal membro del comitato

en: Member Type
it_IT: Tipo di membro

en: Member Updated Successfully.
it_IT: Membro aggiornato con successo.

en: Member in Building
it_IT: Membro in costruzione

en: Member inserted successfully
it_IT: Membro inserito correttamente

en: Member updated successfully.
it_IT: Membro aggiornato correttamente.

en: Members
it_IT: Membri

en: Members By Building
it_IT: Membri per costruzione

en: Menu
it_IT: Menù

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message Comment
it_IT: Commento del messaggio

en: Message Content
it_IT: Contenuto del messaggio

en: Message Details
it_IT: Dettagli del messaggio

en: Message For
it_IT: Messaggio per

en: Message Link
it_IT: Collegamento del messaggio

en: Message Received Template
it_IT: Modello messaggio ricevuto

en: Message Sent Successfully!
it_IT: Messaggio inviato con successo!

en: Message To
it_IT: Messaggio a

en: Message deleted successfully
it_IT: Messaggio eliminato con successo

en: Message sent successfully
it_IT: messaggio inviato con successo

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Mexican Peso
it_IT: Peso messicano

en: Middle Name
it_IT: Secondo nome

en: Mobile No.
it_IT: cellulare n.

en: Mobile Number
it_IT: Numero di cellulare

en: Mojoomla
it_IT: Mojomla

en: Month
it_IT: Mese

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Must be enter percentage value like 5
it_IT: Deve essere inserito un valore percentuale come 5

en: My Profile
it_IT: Il mio profilo

en: Name
it_IT: Nome

en: Name & Email ID
it_IT: Nome e ID e-mail

en: Name Of Admin
it_IT: Nome dell'amministratore

en: Name Of Apartment
it_IT: Nome dell'appartamento

en: Name Of Receiver
it_IT: Nome del destinatario

en: Name Of Sender
it_IT: Nome del mittente

en: Name of Member
it_IT: Nome del membro

en: Nature
it_IT: Natura

en: Nature:
it_IT: Natura:

en: Net Profit
it_IT: Profitto netto

en: New Password
it_IT: nuova password

en: New Zealand Dollar
it_IT: Dollaro neozelandese

en: New password and Confirm password does not match.
it_IT: La nuova password e Conferma password non corrispondono.

en: Next
it_IT: Prossimo

en: Nigerian Naira
it_IT: Naira nigeriana

en: No Any Gates.
it_IT: Nessun cancello.

en: No Document
it_IT: Nessun documento

en: No FAQ found
it_IT: Nessuna FAQ trovata

en: No FAQ found in Trash
it_IT: Nessuna FAQ trovata nel Cestino

en: No Photo Gallery found
it_IT: Nessuna galleria fotografica trovata

en: No Photo Gallery found in Trash
it_IT: Nessuna galleria fotografica trovata nel Cestino

en: No Records Found !
it_IT: Nessun record trovato !

en: No Title
it_IT: Senza titolo

en: No data available in table
it_IT: Nessun dato disponibile nella tabella

en: No matching records found
it_IT: nessuna corrispondenza trovata

en: No rules found
it_IT: Nessuna regola trovata

en: No rules found in Trash
it_IT: Nessuna regola trovata nel Cestino

en: No.
it_IT: NO.

en: No. of Amount
it_IT: N. di importo

en: Norwegian Krone
it_IT: Corona norvegese

en: Not Approved
it_IT: Non approvato

en: NotApproved Notice
it_IT: Avviso di non approvazione

en: Notes
it_IT: Appunti

en: Notice
it_IT: Avviso

en: Notice & Event Approved by admin
it_IT: Avviso ed Evento Approvato dall'amministratore

en: Notice And Event
it_IT: Avviso ed evento

en: Notice Approved successfully
it_IT: Avviso Approvato con successo

en: Notice Category
it_IT: Categoria di avviso

en: Notice Content
it_IT: Contenuto dell'avviso

en: Notice Details
it_IT: Dettagli avviso

en: Notice End Date
it_IT: Data di fine avviso

en: Notice Information
it_IT: Informazioni sull'avviso

en: Notice Link
it_IT: Collegamento avviso

en: Notice Start Date
it_IT: Data di inizio avviso

en: Notice Title
it_IT: Titolo avviso

en: Notice Title:
it_IT: Titolo avviso:

en: Notice Type
it_IT: Tipo di avviso

en: Notice Type:
it_IT: Tipo di avviso:

en: Notice Valid Date
it_IT: Avviso data di validità

en: Notice deleted successfully
it_IT: Avviso cancellato con successo

en: Notice inserted successfully
it_IT: Avviso inserito correttamente

en: Notice inserted successfully but display After Admin Approved
it_IT: Avviso inserito correttamente ma visualizzato dopo l'approvazione dell'amministratore

en: Notice inserted successfully.
it_IT: Avviso inserito correttamente.

en: Notice updated successfully.
it_IT: Avviso aggiornato correttamente.

en: Notices
it_IT: Avvisi

en: Notification
it_IT: Notifica

en: Nov
it_IT: nov

en: November
it_IT: novembre

en: Number Of Member
it_IT: Numero di membri

en: Number Of Members By Building
it_IT: Numero di membri per edificio

en: Number Of Unit
it_IT: Numero di unità

en: Occupied
it_IT: Occupato

en: Occupied By
it_IT: Occupato da

en: Occupied Date
it_IT: Data occupata

en: Occupied From Date
it_IT: Occupato dalla data

en: Occupied History
it_IT: Storia occupata

en: Occupied Information
it_IT: Informazioni occupate

en: Occupied To Date
it_IT: Occupato fino ad oggi

en: Occupied Units
it_IT: Unità occupate

en: Oct
it_IT: ottobre

en: October
it_IT: ottobre

en: Office
it_IT: Ufficio

en: Official Phone Number
it_IT: Numero di telefono ufficiale

en: On Hold
it_IT: In attesa

en: On Hold Complaint
it_IT: Reclamo sospeso

en: On Hold Maintenance Request
it_IT: Richiesta di manutenzione in sospeso

en: On Hold Request
it_IT: Richiesta in attesa

en: On Hold Suggestion
it_IT: Suggerimento in attesa

en: One Member
it_IT: Un membro

en: One Time
it_IT: Una volta

en: Only CSV file are allow.
it_IT: Sono consentiti solo file CSV.

en: Only jpg,jpeg,png File allowed
it_IT: Sono consentiti solo file jpg,jpeg,png

en: Open
it_IT: Aprire

en: Open Complaint
it_IT: Apri denuncia

en: Open Maintenance Request
it_IT: Apri richiesta di manutenzione

en: Open Request
it_IT: Apri Richiesta

en: Open Suggestion
it_IT: Apri suggerimento

en: Other
it_IT: Altro

en: Other Document
it_IT: Altro documento

en: Other Information
it_IT: Altre informazioni

en: Other Logo(Invoice, Mail)
it_IT: Altro logo (fattura, posta)

en: OwnData
it_IT: Dati propri

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: Owner Family
it_IT: Famiglia proprietaria

en: Owner's Information
it_IT: Informazioni sul proprietario

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Paid Amount
it_IT: Importo pagato

en: Paid Amount :
it_IT: Importo pagato :

en: Paid Invoice Email Template
it_IT: Modello email fattura pagata

en: Paid Invoice Template
it_IT: Modello di fattura pagata

en: Parent Item:
it_IT: Articolo principale:

en: Parking Management
it_IT: Gestione parcheggi

en: Parking Manager
it_IT: Responsabile parcheggio

en: Parking Slots
it_IT: Posti auto

en: Partially Paid
it_IT: Parzialmente pagato

en: Password
it_IT: Parola d'ordine

en: Payment By
it_IT: Pagamento da

en: Payment Date
it_IT: Data di pagamento

en: Payment History
it_IT: Storico dei pagamenti

en: Payment Link
it_IT: Collegamento per il pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment Report
it_IT: Rapporto di pagamento

en: Payment Status
it_IT: Stato del pagamento

en: Payment Successfully.
it_IT: Pagamento riuscito.

en: Payment Type
it_IT: Modalità di pagamento

en: Payments Status
it_IT: Stato dei pagamenti

en: Paypal
it_IT: PayPal

en: Paypal Email Id
it_IT: ID e-mail PayPal

en: Paypal Setting
it_IT: Impostazione Paypal

en: Penalty Charge %
it_IT: % penale

en: Penalty Days
it_IT: Giorni di penalità

en: Pending
it_IT: In attesa di

en: Period
it_IT: Periodo

en: Philippine Peso
it_IT: Peso filippino

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Photo
it_IT: Foto

en: Photo Gallery
it_IT: Galleria fotografica

en: Please Add Paid Amount.
it_IT: Si prega di aggiungere l'importo pagato.

en: Please Enter the Visitor Name.
it_IT: Inserisci il nome del visitatore.

en: Please Enter the Visitor's Name.
it_IT: Si prega di inserire il nome del visitatore.

en: Please Select Atleast One Image.
it_IT: Seleziona almeno un'immagine.

en: Please Select Atleast One Record
it_IT: Seleziona almeno un record

en: Please Select Gate.
it_IT: Si prega di selezionare Gate.

en: Please select at least one record.
it_IT: Seleziona almeno un record.

en: Please select atleast one users to reply
it_IT: Seleziona almeno un utente a cui rispondere

en: Polish Zloty
it_IT: Zloty polacco

[ctx: Post Type General Name]
en: Photo Gallery
it_IT: Galleria fotografica

[ctx: Post Type General Name]
en: Society Rules
it_IT: Regole della società

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Photo Gallery
it_IT: Galleria fotografica

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Society Rules
it_IT: Regole della società

en: Pound Sterling
it_IT: Lira sterlina

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Print
it_IT: Stampa

en: Print Detail
it_IT: Dettagli di stampa

en: Print Details
it_IT: Stampa dettagli

en: Print Payment Receipt
it_IT: Stampa la ricevuta di pagamento

en: Problems with user
it_IT: Problemi con l'utente

en: Processing
it_IT: in lavorazione

en: Processing...
it_IT: In lavorazione...

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Profile Updated Successfully.
it_IT: Profilo aggiornato con successo.

en: Proposal
it_IT: Proposta

en: Provider
it_IT: Fornitore

en: Purchase Date
it_IT: Data di acquisto

en: Qualification
it_IT: Qualificazione

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quarter I
it_IT: quarto I

en: Quarter II
it_IT: Quarto II

en: Quarter III
it_IT: Quarto III

en: Quarter IV
it_IT: Quarto IV

en: Quarterly
it_IT: Trimestrale

en: Qulification
it_IT: Qualificazione

en: REASON FOR VISIT:
it_IT: RAGIONE PER VISITARE:

en: Reason For Visit
it_IT: Ragione per visitare

en: Reason Name
it_IT: Nome motivo

en: Receiver
it_IT: Ricevitore

en: Record Updated Successfully.
it_IT: Record aggiornato con successo.

en: Record deleted successfully
it_IT: Record eliminato con successo

en: Record inserted successfully
it_IT: Record inserito correttamente

en: Record updated successfully
it_IT: Record aggiornato correttamente

en: Record updated successfully.
it_IT: Record aggiornato correttamente.

en: Records Not Found
it_IT: Record non trovati

en: Records not found.
it_IT: Record non trovati.

en: Registration Email Template
it_IT: Modello e-mail di registrazione

en: Remember Me
it_IT: Ricordati di me

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: Reply
it_IT: Rispondere

en: Reply By :
it_IT: Rispondi da:

en: Reply By :
it_IT: Rispondi da:

en: Reply To :
it_IT: Rispondi a :

en: Reply To :
it_IT: Rispondi a :

en: Report
it_IT: Rapporto

en: Report Complaint
it_IT: Segnala reclamo

en: Reports
it_IT: Rapporti

en: Request
it_IT: Richiesta

en: Request deleted successfully
it_IT: Richiesta eliminata con successo

en: Required form field is missing
it_IT: Il campo del modulo obbligatorio è mancante

en: Residential
it_IT: Residenziale

en: Residential Unit
it_IT: Unità Residenziale

en: Residential Unit
it_IT: Unità Residenziale

en: Residential Unit Deleted Successfully.
it_IT: Unità residenziale eliminata con successo

en: Residential Unit Information
it_IT: Informazioni sull'unità residenziale

en: Residential Unit Inserted Successfully.
it_IT: Unità residenziale inserita con successo.

en: Residential Unit Updated Successfully.
it_IT: Unità residenziale aggiornata con successo.

en: Residential Unit inserted successfully
it_IT: Unità Residenziale inserita con successo

en: Residential Unit updated successfully.
it_IT: Unità Residenziale aggiornata con successo.

en: Resolution
it_IT: Risoluzione

en: Reson For Visit
it_IT: Reson per la visita

en: Route
it_IT: Itinerario

en: Rules
it_IT: Regole

en: SAVE
it_IT: SALVA

en: SMS SETTING INFORMATION
it_IT: INFORMAZIONI SULL'IMPOSTAZIONE SMS

en: SMS Setting
it_IT: Impostazione SMS

en: SMS Setting Information
it_IT: Informazioni sulle impostazioni SMS

en: SMS Settings Updated Successfully.
it_IT: Impostazioni SMS aggiornate correttamente.

en: SMS Text
it_IT: Testo SMS

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Charges
it_IT: Risparmia sulle spese

en: Save Charges & Create Invoice
it_IT: Risparmia addebiti e crea fattura

en: Save Charges & Update Invoice
it_IT: Risparmia addebiti e aggiorna la fattura

en: Save Complaint
it_IT: Salva reclamo

en: Save Facility
it_IT: Salva struttura

en: Save Service
it_IT: Salva servizio

en: Save Tax
it_IT: Risparmia sulle tasse

en: Schedule Complaint
it_IT: Programma reclamo

en: Schedule Maintenance Request
it_IT: Richiesta di manutenzione programmata

en: Schedule Request
it_IT: Richiesta programma

en: Schedule Suggestion
it_IT: Suggerimento di pianificazione

en: Scheduled
it_IT: Programmato

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Search FAQ
it_IT: Cerca FAQ

en: Search Photo Gallery
it_IT: Cerca nella galleria fotografica

en: Search Rules
it_IT: Regole di ricerca

en: Search for Users...
it_IT: Cerca utenti...

en: Search...
it_IT: Ricerca...

en: Select
it_IT: Selezionare

en: Select A Facility To Book
it_IT: Seleziona una struttura da prenotare

en: Select Activity
it_IT: Seleziona Attività

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select Apartment Type
it_IT: Seleziona Tipo di appartamento

en: Select Asset Category
it_IT: Seleziona Categoria risorsa

en: Select Building
it_IT: Seleziona Edificio

en: Select CSV File
it_IT: Seleziona File CSV

en: Select Category
it_IT: Seleziona categoria

en: Select Compound
it_IT: Seleziona Composto

en: Select Country
it_IT: Seleziona il paese

en: Select Currency
it_IT: Seleziona Valuta

en: Select Date Format
it_IT: Seleziona Formato data

en: Select Designation
it_IT: Seleziona Designazione

en: Select Expense Type
it_IT: Seleziona Tipo di spesa

en: Select Facility
it_IT: Seleziona Struttura

en: Select Facility Category
it_IT: Seleziona la categoria della struttura

en: Select Facility To Book
it_IT: Seleziona Struttura da prenotare

en: Select Family Type
it_IT: Seleziona Tipo di famiglia

en: Select Image
it_IT: Seleziona Immagine

en: Select Inventory Category
it_IT: Seleziona Categoria di inventario

en: Select Invoice Option
it_IT: Seleziona Opzione fattura

en: Select Login Page
it_IT: Seleziona Pagina di accesso

en: Select Member
it_IT: Seleziona Membro

en: Select Member Type
it_IT: Seleziona il tipo di membro

en: Select Message Service
it_IT: Seleziona Servizio messaggi

en: Select Occupied By
it_IT: Seleziona Occupato da

en: Select Profile
it_IT: Seleziona File CSV

en: Select Profile Picture
it_IT: Seleziona Immagine del profilo

en: Select Reason
it_IT: Seleziona Motivo

en: Select Slot
it_IT: Seleziona Slot

en: Select Staff Category
it_IT: Seleziona Categoria personale

en: Select Staff Member
it_IT: Seleziona Membro del personale

en: Select Tax
it_IT: Seleziona Tasse

en: Select Unit
it_IT: Seleziona Unità

en: Select Unit Category
it_IT: Seleziona Categoria unità

en: Select Unit Name
it_IT: Seleziona Nome unità

en: Select all
it_IT: Seleziona tutto

en: Select user to reply
it_IT: Seleziona l'utente a cui rispondere

en: Select users to reply
it_IT: Seleziona gli utenti a cui rispondere

en: Send
it_IT: Inviare

en: Send Mail To Accountant
it_IT: Invia posta al contabile

en: Send Mail To Gatekeeper
it_IT: Invia posta al gatekeeper

en: Send Mail To Member
it_IT: Invia posta al membro

en: Send Mail To Staff Member
it_IT: Invia posta al membro dello staff

en: Send Message
it_IT: Invia messaggio

en: Send SMS
it_IT: Inviare SMS

en: Sender
it_IT: Mittente

en: Sender Name
it_IT: Nome del mittente

en: SenderID
it_IT: Identità del mittente

en: Sent
it_IT: Inviato

en: Sep
it_IT: sett

en: September
it_IT: settembre

en: Service
it_IT: Servizio

en: Service Details
it_IT: Dettagli del servizio

en: Service Information
it_IT: Informazioni sul servizio

en: Service Name
it_IT: Nome di Servizio

en: Service Provider
it_IT: Fornitore di servizi

en: Service Provider Name
it_IT: Nome del fornitore di servizi

en: Service deleted successfully
it_IT: Servizio cancellato con successo

en: Service inserted successfully
it_IT: Servizio inserito correttamente

en: Service updated successfully.
it_IT: Servizio aggiornato correttamente.

en: Services
it_IT: Servizi

en: Services & Facility
it_IT: Servizio e struttura

en: Setup Wizard
it_IT: Configurazione guidata

en: Show
it_IT: Spettacolo

en: Show on calendar
it_IT: Mostra sul calendario

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it_IT: Mostra da 0 a 0 di 0 voci

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it_IT: Visualizzazione da _START_ a _END_ di _TOTAL_ voci

en: Singapore Dollar
it_IT: Dollaro di Singapore

en: Skills
it_IT: Abilità

en: Slot
it_IT: Fessura

en: Slot Assign inserted successfully
it_IT: Slot Assign inserito correttamente

en: Slot Assign updated successfully.
it_IT: Slot Assign aggiornato correttamente.

en: Slot Details
it_IT: Dettagli slot

en: Slot For
it_IT: Slot per

en: Slot Information
it_IT: Informazioni sugli slot

en: Slot Name
it_IT: Nome slot

en: Slot Type
it_IT: Tipo di slot

en: Slot deleted successfully
it_IT: Slot cancellato con successo

en: Slot inserted successfully
it_IT: Slot inserito correttamente

en: Slot updated successfully.
it_IT: Slot aggiornato correttamente.

en: Slots
it_IT: Slot

en: Society Rules
it_IT: Regole della società

en: Society Rules List
it_IT: Elenco delle regole della società

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
it_IT: Siamo spiacenti, sono consentiti solo file JPG, JPEG, PNG e GIF!.

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG And GIF files are allowed.
it_IT: Siamo spiacenti, sono consentiti solo file JPG, JPEG, PNG e GIF.

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed
it_IT: Spiacenti, sono consentiti solo file JPG, pdf, docs., JPEG, PNG e GIF

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
it_IT: Spiacenti, sono consentiti solo file JPG, pdf, docs., JPEG, PNG e GIF.

en: Sorry, only JPG, pdf,docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
it_IT: Spiacenti, sono consentiti solo file JPG, pdf, documenti, JPEG, PNG e GIF.

en: Sorry, that username already exists!
it_IT: Spiacente, quello username esiste già!

en: Sorry, the username you entered is not valid
it_IT: Spiacenti, il nome utente che hai inserito non è valido

en: Source
it_IT: Fonte

en: South African Rand
it_IT: Rand sudafricano

en: Square Feet
it_IT: Piedi quadrati

en: Square Meter
it_IT: Metro quadro

en: Square Yards
it_IT: Cantieri quadrati

en: Staff
it_IT: Personale

en: Staff Category
it_IT: Categoria personale

en: Staff Category Name
it_IT: Nome della categoria del personale

en: Staff Check-In
it_IT: Check-in del personale

en: Staff Check-In Information
it_IT: Informazioni sul check-in del personale

en: Staff Checkin
it_IT: Controllo del personale

en: Staff Checkin Details
it_IT: Dettagli del check-in del personale

en: Staff Management
it_IT: Gestione del personale

en: Staff Member
it_IT: Membro dello staff

en: Staff Member Access Right
it_IT: Diritto di accesso dei membri del personale

en: Staff Member Deleted Successfully.
it_IT: Membro dello staff eliminato correttamente.

en: Staff Member Information
it_IT: Informazioni sui membri del personale

en: Staff Member Inserted Successfully.
it_IT: Membro dello staff inserito con successo.

en: Staff Member Name
it_IT: Nome del membro del personale

en: Staff Member Updated Successfully.
it_IT: Membro dello staff aggiornato correttamente.

en: Staff Member deleted successfully
it_IT: Membro dello staff eliminato con successo

en: Staff Member inserted successfully.
it_IT: Membro dello staff inserito correttamente.

en: Staff Member updated successfully.
it_IT: Membro dello staff aggiornato con successo.

en: Staff Members
it_IT: Membri dello staff

en: Staff Request Updated successfully
it_IT: Richiesta del personale Aggiornata con successo

en: Staff Request deleted successfully
it_IT: Richiesta personale cancellata con successo

en: Staff Request inserted successfully
it_IT: Richiesta Personale inserita con successo

en: Staff member
it_IT: Membro dello staff

en: Start Date
it_IT: Data d'inizio

en: Start Date To End Date
it_IT: Data dall'inizio alla fine

en: Start Time
it_IT: Ora di inizio

en: Start Time To End Time
it_IT: Ora dall'inizio alla fine

en: Start Time*
it_IT: Ora di inizio*

en: Starting Year
it_IT: Anno di inizio

en: State
it_IT: Stato

en: Status
it_IT: Stato

en: Status :
it_IT: Stato:

en: Status :
it_IT: Stato:

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Stripe
it_IT: Banda

en: Sub Total :
it_IT: Totale parziale :

en: Subject
it_IT: Materia

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submitted Date
it_IT: Data di invio

en: Subtotal :
it_IT: Totale parziale :

en: Suggestion
it_IT: Suggerimento

en: Support Staff
it_IT: Personale di supporto

en: Swedish Krona
it_IT: Corona svedese

en: Swift Code
it_IT: codice SWIFT

en: Swiss Franc
it_IT: franco svizzero

en: System Color
it_IT: Colore del sistema

en: System Color Code :
it_IT: Codice colore del sistema:

en: System Settings
it_IT: Impostazioni di sistema

en: TAX ID
it_IT: Codice Fiscale

en: Taiwan New Dollar
it_IT: Nuovo dollaro di Taiwan

en: Tap on above icon to add your first Record.
it_IT: Tocca l'icona sopra per aggiungere il tuo primo record.

en: Tax
it_IT: Imposta

en: Tax Amount
it_IT: Ammontare della tassa

en: Tax Amount :
it_IT: Ammontare della tassa :

en: Tax Information
it_IT: Informazioni fiscali

en: Tax Name
it_IT: Nome Fiscale

en: Tax Title
it_IT: Titolo fiscale

en: Tax deleted successfully
it_IT: Imposta cancellata con successo

en: Tax inserted successfully
it_IT: Imposta inserita correttamente

en: Tax updated successfully.
it_IT: Tasse aggiornate correttamente.

en: Tenant
it_IT: Inquilino

en: Tenant Family
it_IT: Famiglia inquilino

en: Thai Baht
it_IT: Baht tailandese

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
it_IT: Sembra che ci sia qualche problema, per favore prova dopo qualche tempo o contattaci su sales@dasinfomeida.com

en: This Month
it_IT: Questo mese

en: This Parking Slot Allready Assigned
it_IT: Questo posto auto è già assegnato

en: This Parking Slot Already Assigned
it_IT: Questo parcheggio è già assegnato

en: This Week
it_IT: Questa settimana

en: This Year
it_IT: Quest'anno

en: Three Wheeler
it_IT: Tre ruote

en: Time
it_IT: Volta

en: Title
it_IT: Titolo

en: To
it_IT: Per

en: To (
it_IT: Per (

en: To :
it_IT: Per :

en: To:
it_IT: Per:

en: Today
it_IT: Corpo

en: Today's Visitors
it_IT: I visitatori di oggi

en: Today's Visitors Chart
it_IT: Grafico dei visitatori di oggi

en: Total
it_IT: Totale

en: Total Amount
it_IT: Importo totale

en: Total Amount
it_IT: Importo totale

en: Total Charge
it_IT: Carica totale

en: Total Cost
it_IT: Costo totale

en: Total Expense
it_IT: Spesa totale

en: Total Income
it_IT: Reddito totale

en: Total Paid Amount :
it_IT: Importo totale pagato:

en: Turkish Lira
it_IT: Lira Turca

en: Two Wheeler
it_IT: Due ruote

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type:
it_IT: Tipo:

en: Types Name
it_IT: Tipo Nome

en: U.S. Dollar
it_IT: Dollaro Americano

en: UNIT CATEGORY:
it_IT: CATEGORIA UNITÀ:

en: UNIT NUMBER:
it_IT: NUMERO DI UNITÀ:

en: Unallocated
it_IT: Non allocato

en: Unalloted Slots
it_IT: Slot non assegnati

en: Unit
it_IT: Unità

en: Unit By Building
it_IT: Unità per edificio

en: Unit Category
it_IT: Categoria di unità

en: Unit Category Member
it_IT: Membro di categoria di unità

en: Unit Category Name
it_IT: Nome categoria unità

en: Unit Documents
it_IT: Documenti unitari

en: Unit Measurement
it_IT: Unità di misura

en: Unit Members
it_IT: Membri dell'unità

en: Unit Name
it_IT: Nome unità

en: Unit Size
it_IT: Dimensione dell'unità

en: Unit is already Occupied.
it_IT: L'unità è già occupata.

en: Unit name
it_IT: Nome dell'unità

en: United Arab Emirates dirham
it_IT: Dirham degli Emirati Arabi Uniti

en: Units
it_IT: Unità

en: Unoccupied
it_IT: Disoccupato

en: Unoccupied Units
it_IT: Unità non occupate

en: Unpaid
it_IT: Non pagato

en: Update FAQ
it_IT: Aggiorna le domande frequenti

en: Update Photo Gallery
it_IT: Aggiorna Galleria fotografica

en: Update Rules
it_IT: Regole di aggiornamento

en: Upload App Icon
it_IT: Carica l'icona dell'app

en: Upload Document
it_IT: Carica documento

en: Upload Profile
it_IT: Carica profilo

en: Upload image
it_IT: Carica immagine

en: Use Paymaster Payment Gateways
it_IT: Usa i gateway di pagamento Paymaster

en: User Management
it_IT: Gestione utenti

en: User Name
it_IT: Nome utente

en: User Role
it_IT: Ruolo utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username Or Emailid Already Exist.
it_IT: Il nome utente o l'ID email esistono già.

en: Username too short. At least 4 characters is required
it_IT: Nome utente troppo corto. Sono necessari almeno 4 caratteri

en: Users
it_IT: Utenti

en: VISIT DATE:
it_IT: DATA VISITA:

en: VISIT TIME:
it_IT: ORARIO DI VISITA:

en: Valid Date:
it_IT: Data valida:

en: Vehicle Model
it_IT: Modello di veicolo

en: Vehicle Number
it_IT: Numero del veicolo

en: Vehicle Type
it_IT: tipo di veicolo

en: Vendor Name
it_IT: Nome del fornitore

en: View
it_IT: Visualizzazione

en: View Accountant
it_IT: Visualizza Ragioniere

en: View Details
it_IT: Visualizza dettagli

en: View Document
it_IT: Visualizza documento

en: View Event
it_IT: Visualizza evento

en: View FAQ
it_IT: Visualizza le domande frequenti

en: View Gallery
it_IT: Guarda la galleria

en: View Gatekeeper
it_IT: Visualizza Guardiano

en: View Invoice
it_IT: Visualizza fattura

en: View Member
it_IT: Visualizza membro

en: View Notice
it_IT: Visualizza avviso

en: View Occupied History
it_IT: Visualizza la cronologia occupata

en: View Photo Gallery
it_IT: Visualizza la Galleria Fotografica

en: View Rules
it_IT: Visualizza le regole

en: View Staff Member
it_IT: Visualizza membro dello staff

en: Visit Date
it_IT: Data di visita

en: Visit Reason
it_IT: Visita Motivo

en: Visit Time
it_IT: Tempo di visita

en: Visitor Field
it_IT: Campo Visitatori

en: Visitor Management
it_IT: Gestione dei visitatori

en: Visitor Name
it_IT: Nome del visitatore

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
it_IT: Nome del visitatore-Numero ID-Numero del veicolo

en: Visitor Request
it_IT: Richiesta del visitatore

en: Visitor Request Approved Successfully
it_IT: Richiesta del visitatore approvata con successo

en: Visitor Request Deleted Successfully.
it_IT: Richiesta del visitatore eliminata con successo.

en: Visitor Request Details
it_IT: Dettagli della richiesta del visitatore

en: Visitor Request Email Template
it_IT: Modello e-mail di richiesta del visitatore

en: Visitor Request Information
it_IT: Informazioni sulla richiesta del visitatore

en: Visitor Request Template
it_IT: Modello di richiesta del visitatore

en: Visitor Request inserted successfully
it_IT: Richiesta visitatore inserita con successo

en: Visitor Request updated successfully.
it_IT: Richiesta visitatore aggiornata con successo.

en: Visitor request Approved successfully
it_IT: Richiesta del visitatore Approvata con successo

en: Visitors
it_IT: Visitatori

en: Visitors Management
it_IT: Gestione dei visitatori

en: Welcom Admin
it_IT: Benvenuto amministratore

en: Welcome
it_IT: Ben arrivato

en: Year
it_IT: Anno

en: Yearly
it_IT: Annuale

en: Yes
it_IT: sì

en: You can use following variables in the email template:
it_IT: Puoi utilizzare le seguenti variabili nel modello di email:

en: You do not have permission to perform this operation.
it_IT: Non hai l'autorizzazione per eseguire questa operazione.

en: Your registration is complete. You can access system using your Email ID and password.
it_IT: La tua registrazione è completa. Puoi accedere al sistema utilizzando il tuo ID e-mail e la password.

en: Your registration is complete. Your account will active after admin will approve.
it_IT: La tua registrazione è completa. Il tuo account sarà attivo dopo l'approvazione dell'amministratore.

en: Zip Code
it_IT: Cap

en: accountant
it_IT: contabile

en: administrator
it_IT: amministratore

en: category Name
it_IT: Nome della categoria

en: charge Per
it_IT: addebito per

en: committee member
it_IT: membro del Comitato

en: email
it_IT: e-mail

en: gatekeeper
it_IT: custode

en: inventory category
it_IT: Categoria di unità di inventario

en: management
it_IT: gestione

en: member
it_IT: membro

en: owner family
it_IT: famiglia proprietaria

en: save
it_IT: Salva

en: square meter
it_IT: metro quadro

en: staffmember
it_IT: membro dello staff

en: tenant
it_IT: inquilino

en: we are going to skip
it_IT: salteremo

en: | Bill To
it_IT: Disegno di legge per

en: | Bill To.
it_IT: | Disegno di legge per.
