Apartment Management System - en to id_ID translation catalogue (1150 entries)

en:  (Allotted)
id_ID:  (Diberikan)

en:  Unit
id_ID:  Satuan

en:  Unit
id_ID:  Satuan

en: (Occupied)
id_ID: (Sibuk)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
id_ID: (difilter dari _MAX_ total entri)

en: 2017-12-12
id_ID: 12-12-2017

en: : activate to sort column ascending
id_ID: : aktifkan untuk mengurutkan kolom secara menaik

en: : activate to sort column descending
id_ID: : aktifkan untuk mengurutkan kolom secara descending

en: A/C Holder Name
id_ID: Nama Pemegang A/C

en: API Key
id_ID: kunci API

en: APP Icon
id_ID: Ikon APLIKASI

en: Access Right
id_ID: Akses Kanan

en: Access Rights
id_ID: Hak akses

en: Account
id_ID: Akun

en: Account Holder Name
id_ID: nama pemilik akun

en: Account Information
id_ID: Informasi Akun

en: Account No
id_ID: No rekening

en: Account Number
id_ID: Nomor akun

en: Account Type
id_ID: Jenis akun

en: Accountant
id_ID: Akuntan

en: Accountant Access Right
id_ID: Hak Akses Akuntan

en: Accountant Deleted Successfully.
id_ID: Akuntan Berhasil Dihapus.

en: Accountant Information
id_ID: Informasi Akuntan

en: Accountant Inserted Successfully.
id_ID: Akuntan Berhasil Dimasukkan.

en: Accountant Updated Successfully.
id_ID: Akuntan Berhasil Diperbarui.

en: Accountant deleted successfully
id_ID: Akuntan berhasil dihapus

en: Accountant inserted successfully.
id_ID: Akuntan berhasil dimasukkan.

en: Accountant updated successfully.
id_ID: Akuntan berhasil diperbarui.

en: Accounts
id_ID: Akun

en: Action
id_ID: Tindakan

en: Active
id_ID: Aktif

en: Active Suggestion
id_ID: Saran Aktif

en: Activity For Facility Booking
id_ID: Aktivitas Untuk Pemesanan Fasilitas

en: Activity Name
id_ID: Nama Kegiatan

en: Add
id_ID: Menambahkan

en: Add Accountant
id_ID: Tambahkan Akuntan

en: Add Activity
id_ID: Tambahkan Aktivitas

en: Add Activity For Facility Booking
id_ID: Tambahkan Aktivitas Untuk Pemesanan Fasilitas

en: Add Asset
id_ID: Tambahkan Aset

en: Add Assets
id_ID: Tambahkan Aset

en: Add Assets Category
id_ID: Tambahkan Kategori Aset

en: Add Assign Slot
id_ID: Tambahkan Slot Tugas

en: Add Booking Facility
id_ID: Tambah Fasilitas Pemesanan

en: Add Building
id_ID: Tambahkan Bangunan

en: Add Building Category
id_ID: Tambahkan Kategori Bangunan

en: Add Category
id_ID: Tambahkan kategori

en: Add Charges
id_ID: Tambahkan Biaya

en: Add Charges Email Template
id_ID: Tambahkan Template Email Biaya

en: Add Charges Template
id_ID: Tambahkan Template Biaya

en: Add Charges Types
id_ID: Tambahkan Jenis Biaya

en: Add Complaint
id_ID: Tambahkan Keluhan

en: Add Complaint Email Template
id_ID: Tambahkan Template Email Keluhan

en: Add Complaint For Admin
id_ID: Tambahkan Keluhan Untuk Admin

en: Add Complaint For Admin Email Template
id_ID: Tambahkan Keluhan Untuk Template Email Admin

en: Add Complaint Template
id_ID: Tambahkan Template Keluhan

en: Add Compound
id_ID: Tambahkan Senyawa

en: Add Designation
id_ID: Tambahkan Penunjukan

en: Add Document
id_ID: Tambahkan Dokumen

en: Add Event
id_ID: Tambahkan Acara

en: Add Event Email Template
id_ID: Tambahkan Template Email Acara

en: Add Event Template
id_ID: Tambahkan Template Acara

en: Add Expense
id_ID: Tambahkan Biaya

en: Add Expense Types
id_ID: Tambahkan Jenis Biaya

en: Add Facility
id_ID: Tambah Fasilitas

en: Add Gatekeeper
id_ID: Tambahkan Penjaga Gerbang

en: Add Image
id_ID: Menambahkan gambar

en: Add Income
id_ID: Tambahkan Pendapatan

en: Add Inventory
id_ID: Tambahkan Inventaris

en: Add Inventory Unit Category
id_ID: Tambahkan Kategori Unit Inventaris

en: Add Invoice
id_ID: Tambahkan Faktur

en: Add Member
id_ID: Tambahkan anggota

en: Add Message
id_ID: Tambahkan Pesan

en: Add More Entry
id_ID: Tambahkan Lebih Banyak Entri

en: Add More Gate
id_ID: Tambahkan Lebih Banyak Gerbang

en: Add More Unit
id_ID: Tambahkan Lebih Banyak Unit

en: Add New
id_ID: Tambah baru

en: Add New FAQ
id_ID: Tambahkan FAQ Baru

en: Add New Photo Gallery
id_ID: Tambahkan Galeri Foto Baru

en: Add New Rules
id_ID: Tambahkan Aturan Baru

en: Add Notice
id_ID: Tambahkan Pemberitahuan

en: Add Notice Email Template
id_ID: Tambahkan Template Email Pemberitahuan

en: Add Notice Template
id_ID: Tambahkan Template Pemberitahuan

en: Add Or Remove
id_ID: Tambah Atau Hapus

en: Add Other User In system Template
id_ID: Tambahkan Templat sistem Pengguna Lain

en: Add Payment
id_ID: Tambahkan Pembayaran

en: Add Residential Unit
id_ID: Tambahkan Unit Hunian

en: Add Rule
id_ID: Tambahkan Aturan

en: Add Service
id_ID: Tambahkan Layanan

en: Add Slot
id_ID: Tambahkan Slot

en: Add Staff Category
id_ID: Tambahkan Kategori Staf

en: Add Staff Check-In
id_ID: Tambahkan Check-In Staf

en: Add Staff Checkin
id_ID: Tambahkan Staf Checkin

en: Add Staff Member
id_ID: Tambahkan Anggota Staf

en: Add Tax
id_ID: Tambahkan Pajak

en: Add Types
id_ID: Tambahkan Jenis

en: Add Unit Category
id_ID: Tambahkan Kategori Satuan

en: Add Visitor Request
id_ID: Tambahkan Permintaan Pengunjung

en: Add visit Reason
id_ID: Tambahkan alasan kunjungan

en: Address
id_ID: Alamat

en: Address Information
id_ID: Informasi alamat

en: All
id_ID: Semua

en: All Accountants
id_ID: Semua Akuntan

en: All Committee Member
id_ID: Semua Anggota Komite

en: All FAQ
id_ID: Semua FAQ

en: All Gatekeeper
id_ID: Semua Penjaga Gerbang

en: All Member
id_ID: Semua Anggota

en: All Members
id_ID: Semua anggota

en: All Month
id_ID: Sepanjang Bulan

en: All Staff Member
id_ID: Semua Anggota Staf

en: All User
id_ID: Semua pengguna

en: All Users
id_ID: Semua pengguna

en: Alloted Slots
id_ID: Slot yang Diberikan

en: Allotted
id_ID: Alokasi

en: Allotted Start to End Date
id_ID: Tanggal Mulai hingga Akhir yang Diberikan

en: Allow Member To Multiple Units
id_ID: Izinkan Anggota Untuk Beberapa Unit

en: Allow booking for multiple days
id_ID: Izinkan pemesanan untuk beberapa hari

en: Already booking this facility Between this date.
id_ID: Sudah memesan fasilitas ini Antara tanggal ini.

en: Already booking this facility Between this time.
id_ID: Sudah memesan fasilitas ini Antara waktu ini.

en: Alt . Mobile Number
id_ID: Alternatif . Nomor handphone

en: Alt Mobile Number
id_ID: Alt Nomor Ponsel

en: Amount
id_ID: Jumlah

en: Amount After Discount
id_ID: Jumlah Setelah Diskon

en: Amount Charge
id_ID: Jumlah Biaya

en: Announcement
id_ID: Pengumuman

en: Apartment Address
id_ID: Alamat Apartemen

en: Apartment Logo
id_ID: Logo Apartemen

en: Apartment Management
id_ID: Manajemen Apartemen

en: Apartment Management System
id_ID: Sistem Manajemen Apartemen

en: Apartment Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete housing society or neighborhood maintenance tasks. It has different user roles like Admin, Resident members, Gatekeeper and Accountant Users.
id_ID: Sistem Manajemen Apartemen untuk plugin wordpress adalah cara ideal untuk mengelola masyarakat perumahan lengkap atau tugas pemeliharaan lingkungan. Ini memiliki peran pengguna yang berbeda seperti Admin, Anggota Residen, Penjaga Gerbang, dan Pengguna Akuntan.

en: Apartment Name
id_ID: Nama Apartemen

en: Apartment Number
id_ID: Nomor apartemen

en: Apartment Type
id_ID: Tipe Apartemen

en: Approve
id_ID: Menyetujui

en: Approved
id_ID: Disetujui

en: Approved Facility Template
id_ID: Template Fasilitas yang Disetujui

en: Approved Notice
id_ID: Pemberitahuan yang Disetujui

en: Approved Visitor Request Email Template
id_ID: Template Email Permintaan Pengunjung yang Disetujui

en: Approved Visitor Request Template
id_ID: Template Permintaan Pengunjung yang Disetujui

en: Apr
id_ID: April

en: Are you sure want to delete this record?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus catatan ini?

en: Are you sure you want to delete this record?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus catatan ini?

en: Asset
id_ID: Aset

en: Asset Category
id_ID: Kategori Aset

en: Asset Cost
id_ID: Biaya Aset

en: Asset Details
id_ID: Detail Aset

en: Asset Information
id_ID: Informasi Aset

en: Asset List
id_ID: Daftar Aset

en: Asset Name
id_ID: Nama Aset

en: Asset No
id_ID: No Aset

en: Asset Number
id_ID: Nomor Aset

en: Asset inserted successfully
id_ID: Aset berhasil dimasukkan

en: Asset updated successfully.
id_ID: Aset berhasil diperbarui.

en: Asset/ Inventory Tracker
id_ID: Pelacak Aset/Inventaris

en: Assets
id_ID: Aktiva

en: Assets & Inventory
id_ID: Aset & Inventaris

en: Assets / Inventory Tracker
id_ID: Pelacak Aset / Inventaris

en: Assets Category
id_ID: Kategori Aset

en: Assign Gate
id_ID: Tetapkan Gerbang

en: Assign Parking Slot Template
id_ID: Tetapkan Templat Slot Parkir

en: Assign Slot
id_ID: Tetapkan Slot

en: Assign Slot Details
id_ID: Tetapkan Detail Slot

en: Assign Slot Email Template
id_ID: Tetapkan Templat Email Slot

en: Assign Slot Information
id_ID: Tetapkan Informasi Slot

en: Assign Slot Link
id_ID: Tetapkan Tautan Slot

en: Assigned Gate
id_ID: Gerbang yang Ditugaskan

en: Aug
id_ID: Agustus

en: August
id_ID: Agustus

en: Australian Dollar
id_ID: Dollar Australia

en: Authentication Key
id_ID: Kunci Otentikasi

en: Available
id_ID: Tersedia

en: Back to wp-admin
id_ID: Kembali ke wp-admin

en: Badge ID
id_ID: ID lencana

en: Bank Details
id_ID: Rincian bank

en: Bank Name
id_ID: Nama Bank

en: Bank Transfer
id_ID: Transfer Bank

en: Bill Date
id_ID: Tanggal tagihan

en: Billing Period
id_ID: Periode pembayaran

en: Book For
id_ID: Pesan Untuk

en: Book For Activity
id_ID: Pesan Untuk Aktivitas

en: Booked
id_ID: Dipesan

en: Booked User Name
id_ID: Nama Pengguna yang Dipesan

en: Booking Charge
id_ID: Biaya Pemesanan

en: Booking Charges
id_ID: Biaya Pemesanan

en: Booking Date
id_ID: Tanggal Pemesanan

en: Booking Facilities
id_ID: Fasilitas Pemesanan

en: Booking Facility
id_ID: Fasilitas Pemesanan

en: Booking Facility Details
id_ID: Detail Fasilitas Pemesanan

en: Booking For From Date
id_ID: Pemesanan Untuk Dari Tanggal

en: Booking For From Time
id_ID: Pemesanan Untuk Dari Waktu

en: Booking For To Date
id_ID: Pemesanan Untuk Saat Ini

en: Booking For To Time
id_ID: Pemesanan Untuk Waktu

en: Booking Status
id_ID: Status Pemesanan

en: Brazilian Real
id_ID: Real Brasil

en: Building
id_ID: Bangunan

en: Building Block
id_ID: Blok bangunan

en: Building By Unit
id_ID: Bangunan Berdasarkan Unit

en: Building Category
id_ID: Kategori Bangunan

en: Building Information
id_ID: Informasi Bangunan

en: Building Member
id_ID: Anggota Gedung

en: Building Name
id_ID: nama bangunan

en: Building Units
id_ID: Unit Bangunan

en: Building Units settings
id_ID: Pengaturan Unit Bangunan

en: Building/Group
id_ID: Gedung/Grup

en: By Date
id_ID: Tanggal

en: By Hour
id_ID: Menurut Jam

en: COMPOUND:
id_ID: MENGGABUNGKAN:

en: Calendar
id_ID: Kalender

en: Canadian Dollar
id_ID: Dolar Kanada

en: Cancel
id_ID: Membatalkan

en: Card
id_ID: Kartu

en: Care Taker
id_ID: Penjaga

en: Cash
id_ID: Uang tunai

en: Category
id_ID: Kategori

en: Category Name
id_ID: Nama Kategori

en: Category:
id_ID: Kategori:

en: Charge Calculate By
id_ID: Biaya Hitung By

en: Charge Calculate By
id_ID: Biaya Hitung By

en: Charge Deleted successfully.
id_ID: Tagihan berhasil Dihapus

en: Charge End Date
id_ID: Tanggal Akhir Tagihan

en: Charge Per
id_ID: Biaya Per

en: Charge Period
id_ID: Periode Pengisian

en: Charge Saved successfully.
id_ID: Biaya Disimpan berhasil

en: Charge Start Date
id_ID: Tanggal Mulai Biaya

en: Charge Type
id_ID: Jenis Biaya

en: Charge Updated successfully.
id_ID: Pengisian berhasil Diperbarui.

en: Charges
id_ID: Biaya

en: Charges Amount
id_ID: Jumlah Biaya

en: Charges Entry Label
id_ID: Label Entri Biaya

en: Charges Information
id_ID: Informasi Biaya

en: Charges Name
id_ID: Nama Biaya

en: Charges Payment
id_ID: Biaya Pembayaran

en: Charges Types
id_ID: Jenis Biaya

en: Charges type
id_ID: Jenis biaya

en: Check In Date
id_ID: Tanggal Masuk

en: Check In Time
id_ID: Waktu Check In

en: Check Out
id_ID: Periksa

en: Check Out Time
id_ID: Waktu check out

en: Check in Time
id_ID: Waktu Check-in

en: Check-In
id_ID: Mendaftar

en: Check-In Date
id_ID: Tanggal Check-in

en: Check-In Time
id_ID: Waktu Check-in

en: Check-Out
id_ID: Periksa

en: Check-Out Time
id_ID: Waktu check out

en: Checked Out successfully
id_ID: Check Out berhasil

en: Checkin
id_ID: Mendaftar

en: Checkout
id_ID: Periksa

en: Cheque
id_ID: Memeriksa

en: Choose Gate
id_ID: Pilih Gerbang

en: City
id_ID: Kota

en: Clickatell
id_ID: Klikatell

en: Close
id_ID: Menutup

en: Close Complaint
id_ID: Tutup Keluhan

en: Close Maintenance Request
id_ID: Tutup Permintaan Pemeliharaan

en: Close Request
id_ID: Tutup Permintaan

en: Closed
id_ID: Tertutup

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Commercial
id_ID: Komersial

en: Commercial Unit
id_ID: Unit Komersial

en: Commitee Member
id_ID: Anggota Komite

en: Committee Member
id_ID: Anggota Komite

en: Committee Members
id_ID: Anggota Komite

en: Complaint
id_ID: Keluhan

en: Complaint By
id_ID: Pengaduan Oleh

en: Complaint Deleted Successfully.
id_ID: Keluhan Berhasil Dihapus.

en: Complaint Description
id_ID: Deskripsi Keluhan

en: Complaint Details
id_ID: Detail Keluhan

en: Complaint From
id_ID: Keluhan Dari

en: Complaint Information
id_ID: Informasi Pengaduan

en: Complaint Link
id_ID: Tautan Keluhan

en: Complaint Nature
id_ID: Sifat Keluhan

en: Complaint Status
id_ID: Status Keluhan

en: Complaint Title
id_ID: Judul Keluhan

en: Complaint Updated Successfully.
id_ID: Keluhan Berhasil Diperbarui.

en: Complaint deleted successfully
id_ID: Keluhan berhasil dihapus

en: Complaint inserted successfully
id_ID: Keluhan berhasil dimasukkan

en: Complaint inserted successfully.
id_ID: Keluhan berhasil dimasukkan.

en: Complaint updated successfully.
id_ID: Keluhan berhasil diperbarui.

en: Complaints
id_ID: Keluhan

en: Compose
id_ID: Menyusun

en: Compound
id_ID: Menggabungkan

en: Compound Details
id_ID: Detail Senyawa

en: Compound Units
id_ID: Satuan Majemuk

en: Confirm Password
id_ID: konfirmasi sandi

en: Contact Name
id_ID: Nama Kontak

en: Copyright ©2023 Mojoomla. All rights reserved.
id_ID: Hak Cipta ©2023 Mojoomla. Seluruh hak cipta.

en: Corporate ID
id_ID: ID Perusahaan

en: Count
id_ID: Menghitung

en: Country
id_ID: Negara

en: Country Code
id_ID: Kode negara

en: Created By
id_ID: Dibuat oleh

en: Created By:
id_ID: Dibuat oleh:

en: Created Date
id_ID: Tanggal Dibuat

en: Current Password
id_ID: kata sandi saat ini

en: Current Password & New Password should not match.
id_ID: Kata Sandi Saat Ini & Kata Sandi Baru tidak boleh cocok.

en: Czech Koruna
id_ID: Koruna Ceko

en: Danish Krone
id_ID: Krone Denmark

en: Dashboard
id_ID: Dasbor

en: Dashboard Card setting For Accountant
id_ID: Pengaturan Kartu Dashboard Untuk Akuntan

en: Dashboard Card setting For Gatekeeper
id_ID: Pengaturan Kartu Dasbor Untuk Penjaga Gerbang

en: Dashboard Card setting For Members
id_ID: Pengaturan Kartu Dasbor Untuk Anggota

en: Dashboard Card setting For Staff Members
id_ID: Pengaturan Kartu Dasbor Untuk Anggota Staf

en: Datatable
id_ID: Tabel data

en: Datatable Header Settings
id_ID: Pengaturan Header Datatable

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date :
id_ID: Tanggal :

en: Date :
id_ID: Tanggal :

en: Date Format
id_ID: Format tanggal

en: Date Type
id_ID: Jenis Tanggal

en: Date of Birth
id_ID: Tanggal lahir

en: Date of birth
id_ID: Tanggal lahir

en: Day
id_ID: Hari

en: Deactive Suggestion
id_ID: Saran Nonaktif

en: Dec
id_ID: Desember

en: December
id_ID: Desember

en: December 12, 2017
id_ID: 12 Desember 2017

en: Delete
id_ID: Menghapus

en: Delete Selected
id_ID: Hapus yang Dipilih

en: Description
id_ID: Keterangan

en: Designation
id_ID: Penamaan

en: Designation Name
id_ID: Nama Penunjukan

en: Discount Amount
id_ID: Jumlah diskon

en: Discount Amount :
id_ID: Jumlah diskon :

en: Do you really want to delete this record?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin menghapus catatan ini?

en: Do you want to add penalty?
id_ID: Apakah Anda ingin menambahkan penalti?

en: Document
id_ID: Dokumen

en: Document Deleted Successfully.
id_ID: Dokumen Berhasil Dihapus.

en: Document Information
id_ID: Informasi Dokumen

en: Document Inserted Successfully.
id_ID: Dokumen Berhasil Dimasukkan.

en: Document Submitted Date
id_ID: Tanggal Pengiriman Dokumen

en: Document Title
id_ID: Judul dokumen

en: Document Updated Successfully.
id_ID: Dokumen Berhasil Diperbarui.

en: Document deleted successfully
id_ID: Dokumen berhasil dihapus

en: Document inserted successfully
id_ID: Dokumen berhasil dimasukkan

en: Document updated successfully.
id_ID: Dokumen berhasil diperbarui.

en: Documents
id_ID: Dokumen

en: Download
id_ID: Unduh

en: Due Amount
id_ID: Jumlah yang harus dibayar

en: Due Amount :
id_ID: Jumlah yang harus dibayar:

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Edit Accountant
id_ID: Edit Akuntan

en: Edit Asset
id_ID: Sunting Aset

en: Edit Assets
id_ID: Edit Aset

en: Edit Assign Slot
id_ID: Edit Slot Tugas

en: Edit Booking Facility
id_ID: Edit Fasilitas Pemesanan

en: Edit Charges
id_ID: Sunting Biaya

en: Edit Complaint
id_ID: Sunting Keluhan

en: Edit Document
id_ID: Sunting Dokumen

en: Edit Event
id_ID: Sunting Acara

en: Edit Expense
id_ID: Sunting Biaya

en: Edit FAQ
id_ID: Sunting FAQ

en: Edit Facility
id_ID: Edit Fasilitas

en: Edit Gatekeeper
id_ID: Sunting Penjaga Gerbang

en: Edit Inventory
id_ID: Edit Inventaris

en: Edit Member
id_ID: Sunting Anggota

en: Edit Notice
id_ID: Edit Pemberitahuan

en: Edit Photo Gallery
id_ID: Edit Galeri Foto

en: Edit Residential Unit
id_ID: Sunting Unit Perumahan

en: Edit Rule
id_ID: Sunting Aturan

en: Edit Rules
id_ID: Sunting Aturan

en: Edit Service
id_ID: Edit Layanan

en: Edit Slot
id_ID: Sunting Slot

en: Edit Staff Check-In
id_ID: Edit Check-In Staf

en: Edit Staff Checkin
id_ID: Edit Staf Checkin

en: Edit Staff Member
id_ID: Edit Anggota Staf

en: Edit Tax
id_ID: Sunting Pajak

en: Edit Visitor Request
id_ID: Edit Permintaan Pengunjung

en: Email
id_ID: Surel

en: Email Already in use
id_ID: Email Sudah digunakan

en: Email ID
id_ID: ID email

en: Email Subject
id_ID: Subjek Email

en: Email Template
id_ID: Templat Email

en: Email Templates
id_ID: Template Email

en: Email Updated successfully
id_ID: Email berhasil diperbarui

en: Email id Already Exist.
id_ID: Id email Sudah Ada.

en: Email is not valid
id_ID: Email tidak valid

en: Emailid Already Exist.
id_ID: Emailid Sudah Ada.

en: Employee
id_ID: Karyawan

en: Enable
id_ID: Memungkinkan

en: Enable Charges
id_ID: Aktifkan Biaya

en: Enable Mail Notifications
id_ID: Aktifkan Pemberitahuan Email

en: Enable Sandbox
id_ID: Aktifkan Kotak Pasir

en: End Date
id_ID: Tanggal Akhir

en: End Time
id_ID: Akhir waktu

en: End Time should be greater than Start Time
id_ID: Waktu Berakhir harus lebih besar dari Waktu Mulai

en: End Time*
id_ID: Akhir waktu*

en: Enter New password.
id_ID: Masukan kata sandi baru.

en: Enter correct current password.
id_ID: Masukkan kata sandi saat ini yang benar.

en: Enter email subject
id_ID: Masukkan subjek email

en: Entry
id_ID: Pintu masuk

en: Envato License key
id_ID: Kunci Lisensi Envato

en: Event
id_ID: Peristiwa

en: Event Approved successfully.
id_ID: Acara Berhasil Disetujui.

en: Event Description
id_ID: Deskripsi acara

en: Event Detail
id_ID: Detail Acara

en: Event Details
id_ID: detail acara

en: Event End Date
id_ID: Tanggal Akhir Acara

en: Event End Time
id_ID: Waktu Akhir Acara

en: Event Information
id_ID: Informasi Acara

en: Event Link
id_ID: Tautan Acara

en: Event Start Date
id_ID: Tanggal Mulai Acara

en: Event Start Time
id_ID: Waktu Mulai Acara

en: Event Title
id_ID: Judul Acara

en: Event deleted successfully
id_ID: Acara berhasil dihapus

en: Event inserted successfully
id_ID: Acara berhasil dimasukkan

en: Event inserted successfully but display After Admin Approved
id_ID: Acara berhasil dimasukkan tetapi ditampilkan Setelah Admin Disetujui

en: Event inserted successfully.
id_ID: Anggota berhasil dimasukkan.

en: Event updated successfully.
id_ID: Acara berhasil diperbarui.

en: Expense
id_ID: Biaya

en: Expense Deleted successfully.
id_ID: Biaya berhasil Dihapus.

en: Expense Entries
id_ID: Entri Biaya

en: Expense Information
id_ID: Informasi Pengeluaran

en: Expense List
id_ID: Daftar Pengeluaran

en: Expense Report
id_ID: Laporan pengeluaran

en: Expense Report By Month
id_ID: Laporan Pengeluaran Berdasarkan Bulan

en: Expense Saved successfully.
id_ID: Biaya berhasil Disimpan

en: Expense Type
id_ID: Jenis Biaya

en: Expense Types
id_ID: Jenis Biaya

en: Expense Updated successfully.
id_ID: Biaya berhasil Diperbarui.

en: Expense type
id_ID: Jenis biaya

en: Export CSV
id_ID: Ekspor CSV

en: Facilities
id_ID: Fasilitas

en: Facility
id_ID: Fasilitas

en: Facility Approved Email Template
id_ID: Template Email yang Disetujui Fasilitas

en: Facility Booking
id_ID: Pemesanan Fasilitas

en: Facility Booking Approved Successfully.
id_ID: Pemesanan Fasilitas Berhasil Disetujui.

en: Facility Booking Email Template
id_ID: Template Email Pemesanan Fasilitas

en: Facility Booking Successfully.
id_ID: Pemesanan Fasilitas Berhasil.

en: Facility Booking Template For Admin
id_ID: Template Pemesanan Fasilitas Untuk Admin

en: Facility Booking Template For Member
id_ID: Template Pemesanan Fasilitas Untuk Anggota

en: Facility Booking Updated Successfully.
id_ID: Pemesanan Fasilitas Berhasil Diperbarui.

en: Facility Booking Updated successfully
id_ID: Pemesanan Fasilitas berhasil Diperbarui

en: Facility Booking successfully
id_ID: Pemesanan Fasilitas berhasil

en: Facility Charge
id_ID: Biaya Fasilitas

en: Facility Deleted Successfully.
id_ID: Fasilitas Berhasil Dihapus.

en: Facility Details
id_ID: Detail Fasilitas

en: Facility Information
id_ID: Informasi Fasilitas

en: Facility Inserted Successfully.
id_ID: Fasilitas Berhasil Dimasukkan.

en: Facility Link
id_ID: Tautan Fasilitas

en: Facility Name
id_ID: Nama fasilitas

en: Facility Updated Successfully.
id_ID: Fasilitas Berhasil Diperbarui.

en: Facility deleted successfully
id_ID: Fasilitas berhasil dihapus

en: Facility inserted successfully
id_ID: Fasilitas berhasil dimasukkan

en: Facility updated successfully.
id_ID: Fasilitas berhasil diperbarui.

en: Family Information
id_ID: Informasi keluarga

en: Family Member
id_ID: Anggota keluarga

en: Family Type
id_ID: Tipe Keluarga

en: Feb
id_ID: Februari

en: February
id_ID: Februari

en: Female
id_ID: Perempuan

en: Finance payment
id_ID: Pembayaran keuangan

en: Finance/Payment
id_ID: Keuangan/Pembayaran

en: First
id_ID: Pertama

en: First Name
id_ID: Nama depan

en: Fix Charge
id_ID: Perbaiki Biaya

en: Footer Description
id_ID: Deskripsi Footer

en: Footer Setting
id_ID: Pengaturan Footer

en: For entry
id_ID: Untuk masuk

en: For exit
id_ID: Untuk keluar

en: Four Wheeler
id_ID: Kendaraan Roda Empat

en: From
id_ID: Dari

en: From (
id_ID: Dari (

en: From :
id_ID: Dari :

en: From:
id_ID: Dari:

en: Fully Paid
id_ID: Dibayar Penuh

en: GATE:
id_ID: GERBANG:

en: GENERAL
id_ID: UMUM

en: GST Number
id_ID: Nomor GST

en: GST Number / Vat Number / Tax number
id_ID: Nomor GST / Nomor PPN / Nomor Pajak

en: Gallery
id_ID: Galeri

en: Gate
id_ID: Gerbang

en: Gate Name
id_ID: Nama Gerbang

en: Gate inserted successfully
id_ID: Gerbang berhasil dimasukkan

en: Gate updated successfully.
id_ID: Gerbang berhasil diperbarui.

en: Gatekeeper
id_ID: Penjaga gerbang

en: Gatekeeper Access Right
id_ID: Akses Gatekeeper Kanan

en: Gatekeeper Deleted Successfully.
id_ID: Penjaga Gerbang Berhasil Dihapus.

en: Gatekeeper Information
id_ID: Informasi Penjaga Gerbang

en: Gatekeeper Inserted Successfully.
id_ID: Penjaga Gerbang Berhasil Dimasukkan.

en: Gatekeeper Updated Successfully.
id_ID: Penjaga Gerbang Berhasil Diperbarui.

en: Gatekeeper deleted successfully
id_ID: Penjaga gerbang berhasil dihapus

en: Gatekeeper inserted successfully.
id_ID: Penjaga gerbang berhasil dimasukkan.

en: Gatekeeper updated successfully.
id_ID: Penjaga gerbang berhasil diperbarui.

en: Gender
id_ID: Jenis kelamin

en: General Setting
id_ID: Pengaturan umum

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Generate Invoice Email Template
id_ID: Buat Template Email Faktur

en: Generate Invoice Template
id_ID: Buat Template Faktur

en: Go
id_ID: Pergi

en: Grand Total :
id_ID: Hasil akhir :

en: Graph
id_ID: Grafik

en: Group
id_ID: Kelompok

en: Guatemalan Quetzal
id_ID: Quetzal Guatemala

en: Half Yearly
id_ID: Setengah tahun

en: Header
id_ID: Tajuk

en: Hong Kong Dollar
id_ID: Dollar Hongkong

en: Hour
id_ID: Jam

en: Hungarian Forint
id_ID: Forint Hongaria

en: I Half
id_ID: saya setengah

en: ID Number
id_ID: Nomor ID

en: IFSC Code
id_ID: Kode IFSC

en: II Half
id_ID: II Setengah

en: INVOICE
id_ID: FAKTUR

en: Id
id_ID: Indo

en: Id Number
id_ID: Nomor ID

en: If you want to generate recurring invoices every month until the charge end date. so Please enable checkbox.
id_ID: Jika Anda ingin membuat faktur berulang setiap bulan hingga tanggal akhir tagihan. jadi Silakan aktifkan kotak centang.

en: If your operator supports multiple routes then give one route name. Eg: route=1 for promotional, route=4 for transactional SMS.
id_ID: Jika operator Anda mendukung beberapa rute maka berikan satu nama rute. Misal: rute=1 untuk promosi, rute=4 untuk SMS transaksional.

en: Image
id_ID: Gambar

en: Image URL
id_ID: URL gambar

en: Import CSV
id_ID: Impor CSV

en: Import Data
id_ID: Impor Data

en: Import User CSV Successfully Uploaded.
id_ID: Impor CSV Pengguna Berhasil Diunggah.

en: Inbox
id_ID: kotak masuk

en: Income
id_ID: Penghasilan

en: Income & Expense
id_ID: Pendapatan & Beban

en: Income & Expense Graph
id_ID: Grafik Pendapatan & Beban

en: Income & Expense Report
id_ID: Laporan Pendapatan & Pengeluaran

en: Income List
id_ID: Daftar Penghasilan

en: Income Report
id_ID: Laporan Pendapatan

en: Income-Expense Report
id_ID: Laporan Pendapatan-Beban

en: Indian Rupee
id_ID: Rupee India

en: Individual
id_ID: Individu

en: Indonesian rupiah
id_ID: rupiah indonesia

en: Inventory
id_ID: Inventaris

en: Inventory Category
id_ID: Kategori Inventaris

en: Inventory Category Name
id_ID: Nama Kategori Inventaris

en: Inventory Details
id_ID: Detail Inventaris

en: Inventory Information
id_ID: Informasi Inventaris

en: Inventory List
id_ID: Daftar inventaris

en: Inventory Name
id_ID: Nama Inventaris

en: Inventory inserted successfully
id_ID: Inventaris berhasil dimasukkan

en: Inventory updated successfully.
id_ID: Inventaris berhasil diperbarui.

en: Invoice
id_ID: Faktur

en: Invoice Deleted successfully.
id_ID: Faktur berhasil Dihapus.

en: Invoice Entries
id_ID: Entri Faktur

en: Invoice No
id_ID: Nomor tagihan

en: Invoice No.
id_ID: Nomor faktur.

en: Invoice Number
id_ID: Nomor faktur

en: Invoice Option
id_ID: Opsi Faktur

en: Invoice Payment
id_ID: Pembayaran Faktur

en: Invoice Payment Receipt
id_ID: Tanda Terima Pembayaran Faktur

en: Invoice Prefix
id_ID: Awalan Faktur

en: Invoice Setting
id_ID: Pengaturan Faktur

en: Invoice penalty Settings
id_ID: Pengaturan penalti faktur

en: Invoices
id_ID: Faktur

en: Israeli New Sheqel
id_ID: Shekel Baru Israel

en: January
id_ID: Januari

en: Japanese Yen
id_ID: Yen jepang

en: Jul
id_ID: Juli

en: July
id_ID: Juli

en: Jun
id_ID: Juni

en: June
id_ID: Juni

en: Kenyan shilling
id_ID: Shilling Kenya

en: Last
id_ID: Terakhir

en: Last 12 Months
id_ID: 12 Bulan Terakhir

en: Last 3 Months
id_ID: 3 Bulan Terakhir

en: Last 6 Months
id_ID: 6 Bulan Terakhir

en: Last Month
id_ID: Bulan lalu

en: Last Name
id_ID: Nama keluarga

en: Last Week
id_ID: Minggu lalu

en: Last Year
id_ID: Tahun lalu

en: Lease Agreement
id_ID: Perjanjian sewa menyewa

en: Licence Settings
id_ID: Pengaturan Lisensi

en: License Information
id_ID: Informasi Lisensi

en: License Setting
id_ID: Pengaturan Lisensi

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Log In
id_ID: Gabung

en: Log Out
id_ID: Keluar

en: Login Link
id_ID: Tautan Masuk

en: Login Page
id_ID: Halaman masuk

en: Login Page Link
id_ID: Tautan Halaman Masuk

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
id_ID: Login gagal: Anda telah memasukkan Nama Pengguna atau kata sandi yang salah, silakan coba lagi.

en: Logout
id_ID: Keluar

en: Mail Templates
id_ID: Template Surat

en: Maintenance
id_ID: Pemeliharaan

en: Maintenance Charges
id_ID: Biaya Pemeliharaan

en: Maintenance Request
id_ID: Permintaan Pemeliharaan

en: Malaysian Ringgit
id_ID: Ringgit Malaysia

en: Male
id_ID: Pria

en: Manage Gate
id_ID: Kelola Gerbang

en: Manage Gates
id_ID: Kelola Gerbang

en: Manage Gates Information
id_ID: Kelola Informasi Gerbang

en: Management Access Right
id_ID: Hak Akses Manajemen

en: Mar
id_ID: Merusak

en: March
id_ID: Berbaris

en: Max. 160 Character
id_ID: Maks. 160 Karakter

en: May
id_ID: Mungkin

en: Measurement
id_ID: Pengukuran

en: Measurement Charge
id_ID: Biaya Pengukuran

en: Member
id_ID: Anggota

en: Member Access Right
id_ID: Hak Akses Anggota

en: Member Active Successfully
id_ID: Anggota Berhasil Aktif

en: Member Approval
id_ID: Persetujuan Anggota

en: Member Approval Setting
id_ID: Pengaturan Persetujuan Anggota

en: Member Approved by Admin Template
id_ID: Anggota Disetujui oleh Admin Template

en: Member Become committee Template
id_ID: Template Anggota Menjadi Panitia

en: Member Become from committee member
id_ID: Anggota Menjadi dari anggota komite

en: Member By Building
id_ID: Anggota Berdasarkan Gedung

en: Member By Building Report
id_ID: Anggota Dengan Membangun Laporan

en: Member Category
id_ID: Kategori Anggota

en: Member Category Name
id_ID: Nama Kategori Anggota

en: Member Deleted Successfully.
id_ID: Anggota Berhasil Dihapus.

en: Member Details
id_ID: Rincian Anggota

en: Member History
id_ID: sejarah anggota

en: Member ID Proof-1
id_ID: Bukti ID Anggota-1

en: Member Image
id_ID: Gambar Anggota

en: Member Information
id_ID: Informasi Anggota

en: Member Inserted Successfully.
id_ID: Anggota Berhasil Dimasukkan.

en: Member Name
id_ID: Nama anggota

en: Member Registration
id_ID: Pendaftaran Anggota

en: Member Removed from committee member
id_ID: Anggota Dihapus dari anggota komite

en: Member Type
id_ID: Jenis Anggota

en: Member Updated Successfully.
id_ID: Anggota Berhasil Diperbarui.

en: Member in Building
id_ID: Anggota di Gedung

en: Member inserted successfully
id_ID: Anggota berhasil dimasukkan

en: Member updated successfully.
id_ID: Anggota berhasil diperbarui.

en: Members
id_ID: Anggota

en: Members By Building
id_ID: Anggota Berdasarkan Gedung

en: Message
id_ID: Pesan

en: Message Comment
id_ID: Komentar Pesan

en: Message Content
id_ID: Isi pesan

en: Message Details
id_ID: Detail Pesan

en: Message For
id_ID: Pesan Untuk

en: Message Link
id_ID: Tautan Pesan

en: Message Received Template
id_ID: Templat Pesan yang Diterima

en: Message Sent Successfully!
id_ID: Pesan Berhasil Terkirim!

en: Message To
id_ID: Pesan Kepada

en: Message deleted successfully
id_ID: Pesan berhasil dihapus

en: Message sent successfully
id_ID: Pesan berhasil dikirim

en: Messages
id_ID: Pesan

en: Mexican Peso
id_ID: Peso Meksiko

en: Middle Name
id_ID: Nama tengah

en: Mobile No.
id_ID: Nomor telepon seluler.

en: Mobile Number
id_ID: Nomor handphone

en: Mojoomla
id_ID: mojoomla

en: Month
id_ID: Bulan

en: Monthly
id_ID: Bulanan

en: Must be enter percentage value like 5
id_ID: Harus memasukkan nilai persentase seperti 5

en: My Profile
id_ID: Profil saya

en: Name
id_ID: Nama

en: Name & Email ID
id_ID: Nama & ID Email

en: Name Of Admin
id_ID: Nama Admin

en: Name Of Apartment
id_ID: Nama Apartemen

en: Name Of Receiver
id_ID: Nama Penerima

en: Name Of Sender
id_ID: Nama Pengirim

en: Name of Member
id_ID: Nama Anggota

en: Nature
id_ID: Alam

en: Nature:
id_ID: Alam:

en: Net Profit
id_ID: Laba bersih

en: New Password
id_ID: kata sandi baru

en: New Zealand Dollar
id_ID: Dolar Selandia Baru

en: New password and Confirm password does not match.
id_ID: Kata sandi baru dan Konfirmasi kata sandi tidak cocok.

en: Next
id_ID: Lanjut

en: Nigerian Naira
id_ID: Naira Nigeria

en: No
id_ID: Tidak

en: No Any Gates.
id_ID: Tidak Ada Gerbang.

en: No Document
id_ID: Tidak Ada Dokumen

en: No FAQ found
id_ID: Tidak ada FAQ yang ditemukan

en: No FAQ found in Trash
id_ID: Tidak ada FAQ yang ditemukan di Sampah

en: No Photo Gallery found
id_ID: Galeri Foto tidak ditemukan

en: No Photo Gallery found in Trash
id_ID: Tidak ada Galeri Foto yang ditemukan di Sampah

en: No Records Found !
id_ID: Tidak Ada Catatan Ditemukan!

en: No Title
id_ID: Tanpa judul

en: No data available in table
id_ID: Tidak ada data di dalam tabel

en: No matching records found
id_ID: Tidak ada catatan yang cocok ditemukan

en: No rules found
id_ID: Tidak ada aturan yang ditemukan

en: No rules found in Trash
id_ID: Tidak ada aturan yang ditemukan di Sampah

en: No.
id_ID: TIDAK.

en: No. of Amount
id_ID: Jumlah Jumlah

en: Norwegian Krone
id_ID: Krone Norwegia

en: Not Approved
id_ID: Tidak disetujui

en: NotApproved Notice
id_ID: Pemberitahuan Tidak Disetujui

en: Notes
id_ID: Catatan

en: Notice
id_ID: Melihat

en: Notice & Event Approved by admin
id_ID: Pemberitahuan dan Acara Disetujui oleh admin

en: Notice And Event
id_ID: Pemberitahuan Dan Acara

en: Notice Approved successfully
id_ID: Pemberitahuan Berhasil Disetujui

en: Notice Category
id_ID: Kategori Pemberitahuan

en: Notice Content
id_ID: Perhatikan Konten

en: Notice Details
id_ID: Detail Pemberitahuan

en: Notice End Date
id_ID: Pemberitahuan Tanggal Akhir

en: Notice Information
id_ID: Informasi Pemberitahuan

en: Notice Link
id_ID: Tautan Pemberitahuan

en: Notice Start Date
id_ID: Pemberitahuan Tanggal Mulai

en: Notice Title
id_ID: Judul Pemberitahuan

en: Notice Title:
id_ID: Judul Pemberitahuan:

en: Notice Type
id_ID: Jenis Pemberitahuan

en: Notice Type:
id_ID: Jenis Pemberitahuan:

en: Notice Valid Date
id_ID: Pemberitahuan Tanggal Valid

en: Notice deleted successfully
id_ID: Pemberitahuan berhasil dihapus

en: Notice inserted successfully
id_ID: Pemberitahuan berhasil dimasukkan

en: Notice inserted successfully but display After Admin Approved
id_ID: Pemberitahuan berhasil dimasukkan tetapi ditampilkan Setelah Admin Disetujui

en: Notice inserted successfully.
id_ID: Pemberitahuan berhasil dimasukkan.

en: Notice updated successfully.
id_ID: Pemberitahuan berhasil diperbarui.

en: Notices
id_ID: Pemberitahuan

en: Notification
id_ID: Pemberitahuan

en: Nov
id_ID: November

en: Number Of Member
id_ID: Jumlah Anggota

en: Number Of Members By Building
id_ID: Jumlah Anggota Berdasarkan Gedung

en: Number Of Unit
id_ID: Jumlah Satuan

en: Occupied
id_ID: Ditempati

en: Occupied By
id_ID: ditempati oleh

en: Occupied Date
id_ID: Tanggal Penempatan

en: Occupied From Date
id_ID: Ditempati Sejak Tanggal

en: Occupied History
id_ID: Sejarah Pendudukan

en: Occupied Information
id_ID: Informasi yang ditempati

en: Occupied To Date
id_ID: Diduduki Sampai Saat Ini

en: Occupied Units
id_ID: Unit yang Dihuni

en: Oct
id_ID: Oktober

en: October
id_ID: Oktober

en: Office
id_ID: Kantor

en: Official Phone Number
id_ID: Nomor Telepon Resmi

en: On Hold
id_ID: Tertahan

en: On Hold Complaint
id_ID: Keluhan Ditahan

en: On Hold Maintenance Request
id_ID: Permintaan Pemeliharaan Ditahan

en: On Hold Request
id_ID: Permintaan Ditahan

en: On Hold Suggestion
id_ID: Saran Tahan

en: One Member
id_ID: Satu Anggota

en: One Time
id_ID: Satu kali

en: Only CSV file are allow.
id_ID: Hanya file CSV yang diizinkan.

en: Only jpg,jpeg,png File allowed
id_ID: Hanya file jpg,jpeg,png yang diizinkan

en: Open
id_ID: Membuka

en: Open Complaint
id_ID: Keluhan Terbuka

en: Open Maintenance Request
id_ID: Buka Permintaan Pemeliharaan

en: Open Request
id_ID: Buka Permintaan

en: Open Suggestion
id_ID: Buka Saran

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Other Document
id_ID: Dokumen lainnya

en: Other Information
id_ID: Informasi lainnya

en: Other Logo(Invoice, Mail)
id_ID: Logo Lainnya (Faktur, Surat)

en: OwnData
id_ID: Data Sendiri

en: Owner
id_ID: Pemilik

en: Owner Family
id_ID: Keluarga Pemilik

en: Owner's Information
id_ID: Informasi Pemilik

en: Paid
id_ID: Dibayar

en: Paid Amount
id_ID: Jumlah pembayaran

en: Paid Amount :
id_ID: Jumlah pembayaran :

en: Paid Invoice Email Template
id_ID: Template Email Faktur Berbayar

en: Paid Invoice Template
id_ID: Template Faktur Berbayar

en: Parent Item:
id_ID: Barang Induk:

en: Parking Management
id_ID: Manajemen Parkir

en: Parking Manager
id_ID: Manajer Parkir

en: Parking Slots
id_ID: Slot Parkir

en: Partially Paid
id_ID: Dibayar Sebagian

en: Password
id_ID: Kata sandi

en: Payment By
id_ID: Pembayaran oleh

en: Payment Date
id_ID: Tanggal pembayaran

en: Payment History
id_ID: Riwayat Pembayaran

en: Payment Link
id_ID: Tautan Pembayaran

en: Payment Method
id_ID: Cara Pembayaran

en: Payment Report
id_ID: Laporan Pembayaran

en: Payment Status
id_ID: Status pembayaran

en: Payment Successfully.
id_ID: Pembayaran Berhasil.

en: Payment Type
id_ID: Tipe pembayaran

en: Payments Status
id_ID: Status Pembayaran

en: Paypal Email Id
id_ID: ID Email Paypal

en: Paypal Setting
id_ID: Pengaturan Paypal

en: Penalty Charge %
id_ID: Biaya pinalti %

en: Penalty Days
id_ID: Hari Penalti

en: Pending
id_ID: Tertunda

en: Period
id_ID: Periode

en: Philippine Peso
id_ID: Peso Filipina

en: Phone
id_ID: Telepon

en: Photo
id_ID: Foto

en: Photo Gallery
id_ID: Galeri foto

en: Please Add Paid Amount.
id_ID: Silakan Tambahkan Jumlah yang Dibayar.

en: Please Enter the Visitor Name.
id_ID: Silahkan Masukkan Nama Pengunjung.

en: Please Enter the Visitor's Name.
id_ID: Silahkan Masukkan Nama Pengunjung.

en: Please Select Atleast One Image.
id_ID: Silakan Pilih Setidaknya Satu Gambar.

en: Please Select Atleast One Record
id_ID: Harap Pilih Setidaknya Satu Catatan

en: Please Select Gate.
id_ID: Silakan Pilih Gerbang.

en: Please select at least one record.
id_ID: Harap pilih setidaknya satu catatan.

en: Please select atleast one users to reply
id_ID: Silakan pilih setidaknya satu pengguna untuk membalas

en: Polish Zloty
id_ID: Zloty Polandia

[ctx: Post Type General Name]
en: Photo Gallery
id_ID: Galeri foto

[ctx: Post Type General Name]
en: Society Rules
id_ID: Aturan Masyarakat

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Photo Gallery
id_ID: Galeri foto

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Society Rules
id_ID: Aturan Masyarakat

en: Pound Sterling
id_ID: Pound sterling

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Print
id_ID: Mencetak

en: Print Detail
id_ID: Detil Cetak

en: Print Details
id_ID: Detail Cetak

en: Print Payment Receipt
id_ID: Cetak Bukti Pembayaran

en: Problems with user
id_ID: Masalah dengan pengguna

en: Processing
id_ID: Pengolahan

en: Processing...
id_ID: Pengolahan...

en: Profile
id_ID: Profil

en: Profile Updated Successfully.
id_ID: Profil Berhasil Diperbarui.

en: Proposal
id_ID: Usul

en: Provider
id_ID: Pemberi

en: Purchase Date
id_ID: Tanggal Pembelian

en: Qualification
id_ID: Kualifikasi

en: Quantity
id_ID: Kuantitas

en: Quantity
id_ID: Kuantitas

en: Quarter I
id_ID: Kuartal I

en: Quarter II
id_ID: Kuartal II

en: Quarter III
id_ID: Kuartal III

en: Quarter IV
id_ID: Kuartal IV

en: Quarterly
id_ID: Triwulanan

en: Qulification
id_ID: Kualifikasi

en: REASON FOR VISIT:
id_ID: ALASAN UNTUK MENGUNJUNGI:

en: Reason For Visit
id_ID: Alasan untuk mengunjungi

en: Reason Name
id_ID: Nama Alasan

en: Receiver
id_ID: Penerima

en: Record Updated Successfully.
id_ID: Rekam Berhasil Diperbarui.

en: Record deleted successfully
id_ID: Rekam berhasil dihapus

en: Record inserted successfully
id_ID: Rekaman berhasil dimasukkan

en: Record updated successfully
id_ID: Rekam berhasil diperbarui

en: Record updated successfully.
id_ID: Rekam berhasil diperbarui.

en: Records Not Found
id_ID: Catatan Tidak Ditemukan

en: Records not found.
id_ID: Catatan tidak ditemukan.

en: Registration Email Template
id_ID: Templat Email Pendaftaran

en: Remember Me
id_ID: Ingat saya

en: Remove
id_ID: Menghapus

en: Reply
id_ID: Membalas

en: Reply By :
id_ID: Balas Oleh:

en: Reply By :
id_ID: Balas Oleh:

en: Reply To :
id_ID: Membalas ke :

en: Reply To :
id_ID: Membalas ke :

en: Report
id_ID: Laporan

en: Report Complaint
id_ID: Laporkan Keluhan

en: Reports
id_ID: Laporan

en: Request
id_ID: Meminta

en: Request deleted successfully
id_ID: Permintaan berhasil dihapus

en: Required form field is missing
id_ID: Bidang formulir yang diperlukan tidak ada

en: Residential
id_ID: Perumahan

en: Residential Unit
id_ID: Unit Perumahan

en: Residential Unit
id_ID: Unit Perumahan

en: Residential Unit Deleted Successfully.
id_ID: Unit Perumahan berhasil dihapus

en: Residential Unit Information
id_ID: Informasi Unit Hunian

en: Residential Unit Inserted Successfully.
id_ID: Unit Hunian Berhasil Dimasukkan.

en: Residential Unit Updated Successfully.
id_ID: Unit Perumahan Berhasil Diperbarui.

en: Residential Unit inserted successfully
id_ID: Unit Perumahan berhasil dimasukkan

en: Residential Unit updated successfully.
id_ID: Unit Perumahan berhasil diperbarui.

en: Resolution
id_ID: Resolusi

en: Reson For Visit
id_ID: Reson Untuk Kunjungan

en: Route
id_ID: Rute

en: Rules
id_ID: Aturan

en: SAVE
id_ID: MENYIMPAN

en: SMS SETTING INFORMATION
id_ID: INFORMASI PENGATURAN SMS

en: SMS Setting
id_ID: Pengaturan SMS

en: SMS Setting Information
id_ID: Informasi Pengaturan SMS

en: SMS Settings Updated Successfully.
id_ID: Pengaturan SMS Berhasil Diperbarui.

en: SMS Text
id_ID: Teks SMS

en: Save
id_ID: Menyimpan

en: Save Charges
id_ID: Hemat Biaya

en: Save Charges & Create Invoice
id_ID: Hemat Biaya & Buat Faktur

en: Save Charges & Update Invoice
id_ID: Hemat Biaya & Perbarui Faktur

en: Save Complaint
id_ID: Simpan Keluhan

en: Save Facility
id_ID: Simpan Fasilitas

en: Save Service
id_ID: Simpan Layanan

en: Save Tax
id_ID: Hemat Pajak

en: Schedule Complaint
id_ID: Jadwalkan Pengaduan

en: Schedule Maintenance Request
id_ID: Jadwalkan Permintaan Pemeliharaan

en: Schedule Request
id_ID: Jadwal Permintaan

en: Schedule Suggestion
id_ID: Saran Jadwal

en: Scheduled
id_ID: Terjadwal

en: Search
id_ID: Mencari

en: Search FAQ
id_ID: Cari FAQ

en: Search Photo Gallery
id_ID: Cari Galeri Foto

en: Search Rules
id_ID: Cari Aturan

en: Search for Users...
id_ID: Cari Pengguna...

en: Search...
id_ID: Mencari...

en: Select
id_ID: Pilih

en: Select A Facility To Book
id_ID: Pilih Fasilitas Untuk Memesan

en: Select Activity
id_ID: Pilih Aktivitas

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Select Apartment Type
id_ID: Pilih Tipe Apartemen

en: Select Asset Category
id_ID: Pilih Kategori Aset

en: Select Building
id_ID: Pilih Gedung

en: Select CSV File
id_ID: Pilih File CSV

en: Select Category
id_ID: Pilih Kategori

en: Select Compound
id_ID: Pilih Senyawa

en: Select Country
id_ID: Pilih negara

en: Select Currency
id_ID: Pilih Mata Uang

en: Select Date Format
id_ID: Pilih Format Tanggal

en: Select Designation
id_ID: Pilih Penunjukan

en: Select Expense Type
id_ID: Pilih Jenis Pengeluaran

en: Select Facility
id_ID: Pilih Fasilitas

en: Select Facility Category
id_ID: Pilih Kategori Fasilitas

en: Select Facility To Book
id_ID: Pilih Fasilitas Untuk Memesan

en: Select Family Type
id_ID: Pilih Jenis Keluarga

en: Select Image
id_ID: Pilih gambar

en: Select Inventory Category
id_ID: Pilih Kategori Inventaris

en: Select Invoice Option
id_ID: Pilih Opsi Faktur

en: Select Login Page
id_ID: Pilih Halaman Masuk

en: Select Member
id_ID: Pilih Anggota

en: Select Member Type
id_ID: Pilih Jenis Anggota

en: Select Message Service
id_ID: Pilih Layanan Pesan

en: Select Occupied By
id_ID: Pilih Ditempati Oleh

en: Select Profile
id_ID: Pilih File CSV

en: Select Profile Picture
id_ID: Pilih Gambar Profil

en: Select Reason
id_ID: Pilih Alasan

en: Select Slot
id_ID: Pilih Slot

en: Select Staff Category
id_ID: Pilih Kategori Staf

en: Select Staff Member
id_ID: Pilih Anggota Staf

en: Select Tax
id_ID: Pilih Pajak

en: Select Unit
id_ID: Pilih Satuan

en: Select Unit Category
id_ID: Pilih Kategori Satuan

en: Select Unit Name
id_ID: Pilih Nama Unit

en: Select all
id_ID: Pilih Semua

en: Select user to reply
id_ID: Pilih pengguna untuk membalas

en: Select users to reply
id_ID: Pilih pengguna untuk membalas

en: Send
id_ID: Kirim

en: Send Mail To Accountant
id_ID: Kirim Surat Ke Akuntan

en: Send Mail To Gatekeeper
id_ID: Kirim Email Ke Penjaga Gerbang

en: Send Mail To Member
id_ID: Kirim Email Ke Anggota

en: Send Mail To Staff Member
id_ID: Kirim Surat Ke Anggota Staf

en: Send Message
id_ID: Mengirim pesan

en: Send SMS
id_ID: Kirim SMS

en: Sender
id_ID: Pengirim

en: Sender Name
id_ID: Nama pengirim

en: SenderID
id_ID: ID pengirim

en: Sent
id_ID: Terkirim

en: Service
id_ID: Melayani

en: Service Details
id_ID: Detail Layanan

en: Service Information
id_ID: Informasi Layanan

en: Service Name
id_ID: Nama layanan

en: Service Provider
id_ID: Penyedia layanan

en: Service Provider Name
id_ID: Nama Penyedia Layanan

en: Service deleted successfully
id_ID: Layanan berhasil dihapus

en: Service inserted successfully
id_ID: Layanan berhasil dimasukkan

en: Service updated successfully.
id_ID: Layanan berhasil diperbarui.

en: Services
id_ID: Jasa

en: Services & Facility
id_ID: Layanan & Fasilitas

en: Setup Wizard
id_ID: Petunjuk penggunaan

en: Show
id_ID: Menunjukkan

en: Show on calendar
id_ID: Tampilkan di kalender

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
id_ID: Menampilkan 0 hingga 0 dari 0 entri

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
id_ID: Menampilkan _START_ hingga _END_ dari _TOTAL_ entri

en: Singapore Dollar
id_ID: Dolar Singapura

en: Skills
id_ID: Keterampilan

en: Slot
id_ID: slot

en: Slot Assign inserted successfully
id_ID: Slot Assign berhasil dimasukkan

en: Slot Assign updated successfully.
id_ID: Slot Assign berhasil diperbarui.

en: Slot Details
id_ID: Detail Slot

en: Slot For
id_ID: Slot Untuk

en: Slot Information
id_ID: Informasi Slot

en: Slot Name
id_ID: Nama Slot

en: Slot Type
id_ID: Jenis Slot

en: Slot deleted successfully
id_ID: Slot berhasil dihapus

en: Slot inserted successfully
id_ID: Slot berhasil dimasukkan

en: Slot updated successfully.
id_ID: Slot berhasil diperbarui.

en: Slots
id_ID: slot

en: Society Rules
id_ID: Aturan Masyarakat

en: Society Rules List
id_ID: Daftar Aturan Masyarakat

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
id_ID: Maaf, hanya file JPG, JPEG, PNG & GIF yang diizinkan!.

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG And GIF files are allowed.
id_ID: Maaf, hanya file JPG, JPEG, PNG, dan GIF yang diizinkan.

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed
id_ID: Maaf, hanya file JPG, pdf, dokumen., JPEG, PNG, dan GIF yang diizinkan

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
id_ID: Maaf, hanya file JPG, pdf, docs., JPEG, PNG dan GIF yang diperbolehkan.

en: Sorry, only JPG, pdf,docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
id_ID: Maaf, hanya file JPG, pdf, docs., JPEG, PNG dan GIF yang diperbolehkan.

en: Sorry, that username already exists!
id_ID: Maaf, nama pengguna tersebut telah dipakai!

en: Sorry, the username you entered is not valid
id_ID: Maaf, nama pengguna yang Anda masukkan tidak valid

en: Source
id_ID: Sumber

en: South African Rand
id_ID: Rand Afrika Selatan

en: Square Feet
id_ID: Kaki

en: Square Meter
id_ID: Meter persegi

en: Square Yards
id_ID: Yard Persegi

en: Staff
id_ID: Staf

en: Staff Category
id_ID: Kategori Staf

en: Staff Category Name
id_ID: Nama Kategori Staf

en: Staff Check-In
id_ID: Check-In Staf

en: Staff Check-In Information
id_ID: Informasi Check-in Staf

en: Staff Checkin
id_ID: Staf Check-in

en: Staff Checkin Details
id_ID: Detail Check-in Staf

en: Staff Management
id_ID: Manajemen Staf

en: Staff Member
id_ID: Anggota staff

en: Staff Member Access Right
id_ID: Hak Akses Anggota Staf

en: Staff Member Deleted Successfully.
id_ID: Anggota Staf Berhasil Dihapus.

en: Staff Member Information
id_ID: Informasi Anggota Staf

en: Staff Member Inserted Successfully.
id_ID: Anggota Staf Berhasil Dimasukkan.

en: Staff Member Name
id_ID: Nama Anggota Staf

en: Staff Member Updated Successfully.
id_ID: Anggota Staf Berhasil Diperbarui.

en: Staff Member deleted successfully
id_ID: Anggota Staf berhasil dihapus

en: Staff Member inserted successfully.
id_ID: Anggota Staf berhasil dimasukkan.

en: Staff Member updated successfully.
id_ID: Anggota Staf berhasil diperbarui.

en: Staff Members
id_ID: Anggota karyawan

en: Staff Request Updated successfully
id_ID: Permintaan Staf Berhasil Diperbarui

en: Staff Request deleted successfully
id_ID: Permintaan Staf berhasil dihapus

en: Staff Request inserted successfully
id_ID: Permintaan Staf berhasil dimasukkan

en: Staff member
id_ID: Anggota staff

en: Start Date
id_ID: Mulai tanggal

en: Start Date To End Date
id_ID: Tanggal Mulai Sampai Akhir

en: Start Time
id_ID: Waktu mulai

en: Start Time To End Time
id_ID: Waktu Mulai Sampai Akhir

en: Start Time*
id_ID: Waktu mulai*

en: Starting Year
id_ID: Tahun Awal

en: State
id_ID: Negara

en: Status :
id_ID: Status:

en: Stripe
id_ID: Garis

en: Sub Total :
id_ID: SubTotal :

en: Subject
id_ID: Subjek

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Submitted Date
id_ID: Tanggal Dikirim

en: Subtotal :
id_ID: Subtotal:

en: Suggestion
id_ID: Saran

en: Support Staff
id_ID: Staf pendukung

en: Swedish Krona
id_ID: Krona Swedia

en: Swift Code
id_ID: Tukar Kode

en: System Color
id_ID: Warna Sistem

en: System Color Code :
id_ID: Kode Warna Sistem :

en: System Settings
id_ID: Pengaturan sistem

en: TAX ID
id_ID: ID PAJAK

en: Taiwan New Dollar
id_ID: Dolar Baru Taiwan

en: Tap on above icon to add your first Record.
id_ID: Ketuk ikon di atas untuk menambahkan Record pertama Anda.

en: Tax
id_ID: Pajak

en: Tax Amount
id_ID: Jumlah Pajak

en: Tax Amount :
id_ID: Jumlah Pajak:

en: Tax Information
id_ID: Informasi pajak

en: Tax Name
id_ID: Nama Pajak

en: Tax Title
id_ID: Judul Pajak

en: Tax deleted successfully
id_ID: Pajak berhasil dihapus

en: Tax inserted successfully
id_ID: Pajak berhasil dimasukkan

en: Tax updated successfully.
id_ID: Pajak berhasil diperbarui.

en: Tenant
id_ID: Penyewa

en: Tenant Family
id_ID: Keluarga Penyewa

en: Thai Baht
id_ID: Baht Thailand

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
id_ID: Tampaknya ada beberapa masalah, silakan coba setelah beberapa saat atau hubungi kami di sales@dasinfomeida.com

en: This Month
id_ID: Bulan ini

en: This Parking Slot Allready Assigned
id_ID: Slot Parkir Ini Sudah Ditetapkan

en: This Parking Slot Already Assigned
id_ID: Slot Parkir Ini Sudah Ditetapkan

en: This Week
id_ID: Minggu ini

en: This Year
id_ID: Tahun ini

en: Three Wheeler
id_ID: Kendaraan Roda Tiga

en: Time
id_ID: Waktu

en: Title
id_ID: Judul

en: To
id_ID: Ke

en: To (
id_ID: Ke (

en: To :
id_ID: Ke :

en: To:
id_ID: Ke:

en: Today
id_ID: Tubuh

en: Today's Visitors
id_ID: Pengunjung hari ini

en: Today's Visitors Chart
id_ID: Grafik Pengunjung Hari Ini

en: Total Amount
id_ID: Jumlah total

en: Total Amount
id_ID: Jumlah total

en: Total Charge
id_ID: Total biaya

en: Total Cost
id_ID: Total biaya

en: Total Expense
id_ID: Biaya Total

en: Total Income
id_ID: Jumlah pemasukan

en: Total Paid Amount :
id_ID: Jumlah Total yang Dibayar :

en: Turkish Lira
id_ID: Lira Turki

en: Two Wheeler
id_ID: Kendaraan Roda Dua

en: Type
id_ID: Jenis

en: Type:
id_ID: Jenis:

en: Types Name
id_ID: Jenis Nama

en: U.S. Dollar
id_ID: Dolar Amerika

en: UNIT CATEGORY:
id_ID: KATEGORI UNIT:

en: UNIT NUMBER:
id_ID: NOMOR UNIT:

en: Unallocated
id_ID: Tidak dialokasikan

en: Unalloted Slots
id_ID: Slot yang Tidak Dialokasikan

en: Unit
id_ID: Satuan

en: Unit By Building
id_ID: Satuan Dengan Gedung

en: Unit Category
id_ID: Kategori Satuan

en: Unit Category Member
id_ID: Anggota Kategori Unit

en: Unit Category Name
id_ID: Nama Kategori Unit

en: Unit Documents
id_ID: Dokumen Unit

en: Unit Measurement
id_ID: Pengukuran Satuan

en: Unit Members
id_ID: Anggota Satuan

en: Unit Name
id_ID: Nama unit

en: Unit Size
id_ID: Ukuran unit

en: Unit is already Occupied.
id_ID: Unit sudah ditempati.

en: Unit name
id_ID: Nama unit

en: United Arab Emirates dirham
id_ID: Dirham Uni Emirat Arab

en: Units
id_ID: Satuan

en: Unoccupied
id_ID: Kosong

en: Unoccupied Units
id_ID: Unit yang Tidak Berpenghuni

en: Unpaid
id_ID: Belum dibayar

en: Update FAQ
id_ID: Perbarui FAQ

en: Update Photo Gallery
id_ID: Perbarui Galeri Foto

en: Update Rules
id_ID: Perbarui Aturan

en: Upload App Icon
id_ID: Unggah Ikon Aplikasi

en: Upload Document
id_ID: Unggah Dokumen

en: Upload Profile
id_ID: Unggah Profil

en: Upload image
id_ID: Unggah gambar

en: Use Paymaster Payment Gateways
id_ID: Gunakan Gateway Pembayaran Paymaster

en: User Management
id_ID: manajemen pengguna

en: User Name
id_ID: Nama belakang

en: User Role
id_ID: Peran pengguna

en: Username
id_ID: Nama belakang

en: Username Or Emailid Already Exist.
id_ID: Username Atau Emailid Sudah Ada.

en: Username too short. At least 4 characters is required
id_ID: Nama pengguna terlalu pendek. Setidaknya 4 karakter diperlukan

en: Users
id_ID: Pengguna

en: VISIT DATE:
id_ID: TANGGAL KUNJUNGAN:

en: VISIT TIME:
id_ID: WAKTU KUNJUNGAN:

en: Valid Date:
id_ID: Tanggal berlaku:

en: Vehicle Model
id_ID: Model Kendaraan

en: Vehicle Number
id_ID: Nomor kendaraan

en: Vehicle Type
id_ID: Jenis Kendaraan

en: Vendor Name
id_ID: Nama pedagang

en: View
id_ID: Melihat

en: View Accountant
id_ID: Lihat Akuntan

en: View Details
id_ID: Melihat rincian

en: View Document
id_ID: Lihat Dokumen

en: View Event
id_ID: Lihat Acara

en: View FAQ
id_ID: Lihat FAQ

en: View Gallery
id_ID: Lihat Galeri

en: View Gatekeeper
id_ID: Lihat Penjaga Gerbang

en: View Invoice
id_ID: Lihat Faktur

en: View Member
id_ID: Lihat Anggota

en: View Notice
id_ID: Lihat Pemberitahuan

en: View Occupied History
id_ID: Lihat Riwayat Pendudukan

en: View Photo Gallery
id_ID: Lihat Galeri Foto

en: View Rules
id_ID: Lihat Aturan

en: View Staff Member
id_ID: Lihat Anggota Staf

en: Visit Date
id_ID: Tanggal Kunjungan

en: Visit Reason
id_ID: Kunjungi Alasan

en: Visit Time
id_ID: Waktu Kunjungan

en: Visitor Field
id_ID: Lapangan Pengunjung

en: Visitor Management
id_ID: Manajemen Pengunjung

en: Visitor Name
id_ID: Nama Pengunjung

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
id_ID: Nama Pengunjung-Nomor ID-Nomor Kendaraan

en: Visitor Request
id_ID: Permintaan Pengunjung

en: Visitor Request Approved Successfully
id_ID: Permintaan Pengunjung Berhasil Disetujui

en: Visitor Request Deleted Successfully.
id_ID: Permintaan Pengunjung Berhasil Dihapus.

en: Visitor Request Details
id_ID: Detail Permintaan Pengunjung

en: Visitor Request Email Template
id_ID: Templat Email Permintaan Pengunjung

en: Visitor Request Information
id_ID: Informasi Permintaan Pengunjung

en: Visitor Request Template
id_ID: Templat Permintaan Pengunjung

en: Visitor Request inserted successfully
id_ID: Permintaan Pengunjung berhasil dimasukkan

en: Visitor Request updated successfully.
id_ID: Permintaan Pengunjung berhasil diperbarui.

en: Visitor request Approved successfully
id_ID: Permintaan pengunjung berhasil Disetujui

en: Visitors
id_ID: Pengunjung

en: Visitors Management
id_ID: Manajemen Pengunjung

en: Welcom Admin
id_ID: Selamat datang Admin

en: Welcome
id_ID: Selamat datang

en: Year
id_ID: Tahun

en: Yearly
id_ID: Tahunan

en: Yes
id_ID: Ya

en: You can use following variables in the email template:
id_ID: Anda dapat menggunakan variabel berikut dalam template email:

en: You do not have permission to perform this operation.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan operasi ini.

en: Your registration is complete. You can access system using your Email ID and password.
id_ID: Pendaftaran Anda selesai. Anda dapat mengakses sistem menggunakan ID Email dan kata sandi Anda.

en: Your registration is complete. Your account will active after admin will approve.
id_ID: Pendaftaran Anda selesai. Akun Anda akan aktif setelah admin menyetujui.

en: Zip Code
id_ID: Kode Pos

en: accountant
id_ID: akuntan

en: category Name
id_ID: Nama Kategori

en: charge Per
id_ID: biaya Per

en: committee member
id_ID: anggota Komite

en: email
id_ID: surel

en: gatekeeper
id_ID: penjaga gerbang

en: inventory category
id_ID: Kategori Unit Inventaris

en: management
id_ID: pengelolaan

en: member
id_ID: anggota

en: owner family
id_ID: keluarga pemilik

en: save
id_ID: menyimpan

en: square meter
id_ID: meter persegi

en: staffmember
id_ID: anggota staff

en: tenant
id_ID: penyewa

en: we are going to skip
id_ID: kita akan melewatkan

en: | Bill To
id_ID: Pembayaran kepada

en: | Bill To.
id_ID: | Pembayaran kepada.
