Apartment Management System - en to hi_IN translation catalogue (1332 entries)

en:  (Allotted)
hi_IN:  (आवंटित)

en:  Unit
hi_IN:  इकाई

en:  Unit
hi_IN:  इकाई

en: (Occupied)
hi_IN: (कब्ज़ा होना)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
hi_IN: (_MAX_ कुल प्रविष्टियों से फ़िल्टर किया गया)

en: *If you don't have Mobile App License Key, here you can get it now.
hi_IN: *यदि आपके पास मोबाइल ऐप लाइसेंस कुंजी नहीं है, तो आप इसे अभी प्राप्त कर सकते हैं।

en: / per
hi_IN: / प्रति

en: : activate to sort column ascending
hi_IN: : कॉलम को आरोही क्रम में लगाने के लिए सक्रिय करें

en: : activate to sort column descending
hi_IN: : कॉलम अवरोही क्रमबद्ध करने के लिए सक्रिय करें

en: A/C Holder Name
hi_IN: खाताधारक का नाम

en: API Key
hi_IN: एपीआई कुंजी

en: APP Icon
hi_IN: ऐप आइकन

en: APP Setting
hi_IN: ऐप सेटिंग

en: Access Right
hi_IN: पहूंच अधिकार

en: Access Rights
hi_IN: पहुंच अधिकार

en: Account
hi_IN: खाता

en: Account Holder Name
hi_IN: खाता धारक का नाम

en: Account Information
hi_IN: खाता संबंधी जानकारी

en: Account No
hi_IN: खाता नंबर

en: Account Number
hi_IN: खाता संख्या

en: Account Type
hi_IN: खाते का प्रकार

en: Accountant
hi_IN: मुनीम

en: Accountant Access Right
hi_IN: अकाउंटेंट एक्सेस राइट

en: Accountant Deleted Successfully.
hi_IN: लेखाकार को सफलतापूर्वक हटाया गया।

en: Accountant Information
hi_IN: लेखाकार सूचना

en: Accountant Inserted Successfully.
hi_IN: लेखाकार को सफलतापूर्वक सम्मिलित किया गया।

en: Accountant Updated Successfully.
hi_IN: लेखाकार सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Accountant deleted successfully
hi_IN: लेखाकार को सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Accountant inserted successfully.
hi_IN: लेखाकार को सफलतापूर्वक सम्मिलित किया गया।

en: Accountant updated successfully.
hi_IN: लेखाकार सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Accounts
hi_IN: हिसाब किताब

en: Action
hi_IN: गतिविधि

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Active Suggestion
hi_IN: सक्रिय सुझाव

en: Activity For Facility Booking
hi_IN: सुविधा बुकिंग के लिए गतिविधि

en: Activity Name
hi_IN: गतिविधि का नाम

en: Add
hi_IN: जोड़ें

en: Add Accountant
hi_IN: लेखाकार जोड़ें

en: Add Activity
hi_IN: गतिविधि जोड़ें

en: Add Activity For Facility Booking
hi_IN: सुविधा बुकिंग के लिए गतिविधि जोड़ें

en: Add Asset
hi_IN: संपत्ति जोड़ें

en: Add Assets
hi_IN: संपत्तियां जोड़ें

en: Add Assets Category
hi_IN: संपत्ति श्रेणी जोड़ें

en: Add Assign Slot
hi_IN: असाइन स्लॉट जोड़ें

en: Add Booking Facility
hi_IN: बुकिंग सुविधा जोड़ें

en: Add Building
hi_IN: भवन जोड़ें

en: Add Building Category
hi_IN: भवन श्रेणी जोड़ें

en: Add Category
hi_IN: कैटेगरी जोड़े

en: Add Charges
hi_IN: शुल्क जोड़ें

en: Add Charges & Create Invoice
hi_IN: शुल्क बचाएं और चालान बनाएं

en: Add Charges Email Template
hi_IN: शुल्क जोड़ें ईमेल टेम्पलेट

en: Add Charges Template
hi_IN: शुल्क जोड़ें टेम्पलेट

en: Add Charges Types
hi_IN: शुल्क प्रकार जोड़ें

en: Add Complaint
hi_IN: शिकायत जोड़ें

en: Add Complaint Email Template
hi_IN: शिकायत ईमेल टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Complaint For Admin
hi_IN: व्यवस्थापक के लिए शिकायत जोड़ें

en: Add Complaint For Admin Email Template
hi_IN: व्यवस्थापक ईमेल टेम्पलेट के लिए शिकायत जोड़ें

en: Add Complaint Template
hi_IN: शिकायत टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Compound
hi_IN: यौगिक जोड़ें

en: Add Designation
hi_IN: पदनाम जोड़ें

en: Add Document
hi_IN: दस्तावेज़ जोड़ें

en: Add Event
hi_IN: कार्यक्रम जोड़ें

en: Add Event Email Template
hi_IN: ईवेंट ईमेल टेम्प्लेट जोड़ें

en: Add Event Template
hi_IN: इवेंट टेम्प्लेट जोड़ें

en: Add Expense
hi_IN: व्यय जोड़ें

en: Add Expense Types
hi_IN: व्यय प्रकार जोड़ें

en: Add Facility
hi_IN: सुविधा जोड़ें

en: Add Family Member
hi_IN: परिवार के सदस्य जोड़ें

en: Add Gatekeeper
hi_IN: द्वारपाल जोड़ें

en: Add Gates
hi_IN: गेट जोड़ें

en: Add Image
hi_IN: छवि जोड़ें

en: Add Income
hi_IN: आय जोड़ें

en: Add Inventory
hi_IN: सूची जोड़ें

en: Add Inventory Unit Category
hi_IN: इन्वेंटरी यूनिट श्रेणी जोड़ें

en: Add Invoice
hi_IN: चालान जोड़ें

en: Add Member
hi_IN: सदस्य जोड़ें

en: Add Message
hi_IN: संदेश डालो

en: Add More Entry
hi_IN: अधिक प्रविष्टि जोड़ें

en: Add More Gate
hi_IN: अधिक गेट जोड़ें

en: Add More Unit
hi_IN: अधिक यूनिट जोड़ें

en: Add New
hi_IN: नया जोड़ो

en: Add New FAQ
hi_IN: नया अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न जोड़ें

en: Add New Photo Gallery
hi_IN: नई फोटो गैलरी जोड़ें

en: Add New Rules
hi_IN: नए नियम जोड़ें

en: Add Notice
hi_IN: नोटिस जोड़ें

en: Add Notice Email Template
hi_IN: सूचना ईमेल टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Notice Template
hi_IN: नोटिस टेम्प्लेट जोड़ें

en: Add Or Remove
hi_IN: जोड़ें या घटाएँ

en: Add Other User In system Template
hi_IN: सिस्टम टेम्पलेट में अन्य उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Add Payment
hi_IN: भुगतान जोड़ें

en: Add Residential Unit
hi_IN: आवासीय इकाई जोड़ें

en: Add Rule
hi_IN: नियम जोड़ें

en: Add Service
hi_IN: सेवा जोड़ें

en: Add Slot
hi_IN: स्लॉट जोड़ें

en: Add Staff Category
hi_IN: स्टाफ श्रेणी जोड़ें

en: Add Staff Check-In
hi_IN: स्टाफ़ चेक-इन जोड़ें

en: Add Staff Checkin
hi_IN: स्टाफ चेकइन जोड़ें

en: Add Staff Member
hi_IN: स्टाफ सदस्य जोड़ें

en: Add Tax
hi_IN: कर जोड़ें

en: Add Tenant
hi_IN: किरायेदार जोड़ें

en: Add Types
hi_IN: प्रकार जोड़ें

en: Add Unit Category
hi_IN: इकाई श्रेणी जोड़ें

en: Add Visitor Request
hi_IN: आगंतुक अनुरोध जोड़ें

en: Add visit Reason
hi_IN: विज़िट जोड़ें कारण

en: Addons
hi_IN: ऐड-ऑन

en: Address
hi_IN: पता

en: Address Information
hi_IN: पते की जानकारी

en: Administrator
hi_IN: प्रशासक

en: All
hi_IN: सभी

en: All Accountants
hi_IN: सभी लेखाकार

en: All Action
hi_IN: सभी क्रिया

en: All Building
hi_IN: सभी बिल्डिंग

en: All Committee Member
hi_IN: सभी समिति सदस्य

en: All FAQ
hi_IN: सभी सामान्य प्रश्न

en: All Gatekeeper
hi_IN: सभी द्वारपाल

en: All Member
hi_IN: सभी सदस्य

en: All Members
hi_IN: सभी सदस्य

en: All Month
hi_IN: सभी महीने

en: All Selected
hi_IN: सभी चयनित

en: All Staff Member
hi_IN: सभी स्टाफ सदस्य

en: All User
hi_IN: सभी उपयोगकर्ता

en: All Users
hi_IN: सभी उपयोगकर्ता

en: Alloted Slots
hi_IN: आवंटित स्लॉट

en: Allotted
hi_IN: आवंटित

en: Allotted Start to End Date
hi_IN: आवंटित प्रारंभ से समाप्ति तिथि

en: Allow Member To Multiple Units
hi_IN: सदस्य को एकाधिक इकाइयों की अनुमति दें

en: Allow booking for multiple days
hi_IN: कई दिनों के लिए बुकिंग की अनुमति दें

en: Already booking this facility Between this date.
hi_IN: इस तारीख के बीच पहले से ही इस सुविधा की बुकिंग कर रहे हैं।

en: Already booking this facility Between this time.
hi_IN: इस बीच इस सुविधा की बुकिंग पहले से ही कर रहे हैं।

en: Alt . Mobile Number
hi_IN: ऑल्ट। मोबाइल नंबर

en: Alt Mobile Number
hi_IN: ऑल्ट मोबाइल नंबर

en: Amount
hi_IN: राशि

en: Amount After Discount
hi_IN: छूट के बाद राशि

en: Amount Charge
hi_IN: राशि शुल्क

en: An App Icon not uploaded
hi_IN: ऐप आइकन अपलोड नहीं किया गया

en: An unauthorized user
hi_IN: एक अनधिकृत उपयोगकर्ता

en: Announcement
hi_IN: घोषणा

en: Apartment Address
hi_IN: अपार्टमेंट का पता

en: Apartment Logo
hi_IN: अपार्टमेंट लोगो

en: Apartment Management
hi_IN: अपार्टमेंट प्रबंधन

en: Apartment Management System
hi_IN: अपार्टमेंट प्रबंधन प्रणाली

en: Apartment Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete housing society or neighborhood maintenance tasks. It has different user roles like Admin, Resident members, Staff Member, Gatekeeper and Accountant Users.
hi_IN: वर्डप्रेस प्लगइन के लिए अपार्टमेंट मैनेजमेंट सिस्टम संपूर्ण हाउसिंग सोसाइटी या पड़ोस के रखरखाव कार्यों को प्रबंधित करने का आदर्श तरीका है। इसकी अलग-अलग उपयोगकर्ता भूमिकाएँ हैं जैसे व्यवस्थापक, निवासी सदस्य, द्वारपाल और लेखाकार उपयोगकर्ता।

en: Apartment Name
hi_IN: अपार्टमेंट का नाम

en: Apartment Number
hi_IN: अंतःपुर की संख्या

en: Apartment Type
hi_IN: अपार्टमेंट प्रकार

en: App License key
hi_IN: ऐप लाइसेंस कुंजी

en: Approve
hi_IN: मंज़ूरी देना

en: Approved
hi_IN: स्वीकृत

en: Approved Facility Template
hi_IN: स्वीकृत सुविधा टेम्पलेट

en: Approved Notice
hi_IN: स्वीकृत सूचना

en: Approved Visitor Request Email Template
hi_IN: स्वीकृत आगंतुक अनुरोध ईमेल टेम्पलेट

en: Approved Visitor Request Template
hi_IN: स्वीकृत आगंतुक अनुरोध टेम्पलेट

en: Apr
hi_IN: अप्रैल

en: April
hi_IN: अप्रैल

en: Are you sure want to delete this record?
hi_IN: क्या आप वाकई इस रिकॉर्ड को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this record?
hi_IN: क्या आप वाकई इस रिकॉर्ड को हटाना चाहते हैं?

en: Asset
hi_IN: संपत्ति

en: Asset Category
hi_IN: संपत्ति श्रेणी

en: Asset Cost
hi_IN: एसेट कॉस्ट

en: Asset Details
hi_IN: संपत्ति विवरण

en: Asset Information
hi_IN: संपत्ति की जानकारी

en: Asset List
hi_IN: संपत्ति सूची

en: Asset Name
hi_IN: संपत्ति का नाम

en: Asset No
hi_IN: एसेट नंबर

en: Asset Number
hi_IN: परिसंपत्ति संख्या

en: Asset inserted successfully
hi_IN: एसेट सफलतापूर्वक डाला गया

en: Asset updated successfully.
hi_IN: एसेट सफलतापूर्वक अपडेट किया गया.

en: Asset/ Inventory Tracker
hi_IN: एसेट/इन्वेंटरी ट्रैकर

en: Assets
hi_IN: संपत्ति

en: Assets & Inventory
hi_IN: एसेट और इन्वेंटरी

en: Assets / Inventory Tracker
hi_IN: एसेट्स / इन्वेंटरी ट्रैकर

en: Assets Added
hi_IN: जोड़ी गई परिसंपत्तियाँ

en: Assets Category
hi_IN: संपत्ति श्रेणी

en: Assets Deleted
hi_IN: संपत्तियां हटा दी गईं

en: Assets Updated
hi_IN: परिसंपत्तियां अपडेट की गईं

en: Assign Gate
hi_IN: गेट असाइन करें

en: Assign Parking Slot Template
hi_IN: पार्किंग स्लॉट टेम्पलेट असाइन करें

en: Assign Slot
hi_IN: स्लॉट असाइन करें

en: Assign Slot Added for
hi_IN: इसके लिए स्लॉट असाइन किया गया

en: Assign Slot Deleted
hi_IN: असाइन स्लॉट हटा दिया गया

en: Assign Slot Details
hi_IN: स्लॉट विवरण असाइन करें

en: Assign Slot Email Template
hi_IN: स्लॉट ईमेल टेम्पलेट असाइन करें

en: Assign Slot Information
hi_IN: स्लॉट जानकारी असाइन करें

en: Assign Slot Link
hi_IN: स्लॉट लिंक असाइन करें

en: Assign Slot Updated for
hi_IN: स्लॉट असाइन करें अपडेट किया गया

en: Assigned Gate
hi_IN: असाइन किया गया गेट

en: Audit Trail
hi_IN: लेखापरीक्षा

en: Audit Trail Report
hi_IN: ऑडिट ट्रेल रिपोर्ट

en: Aug
hi_IN: अगस्त

en: August
hi_IN: अगस्त

en: Australian Dollar
hi_IN: ऑस्ट्रलियन डॉलर

en: Authentication Key
hi_IN: प्रमाणीकरण कुंजी

en: Authentication credentials were missing
hi_IN: प्रमाणीकरण क्रेडेंशियल गायब थे

en: Available
hi_IN: उपलब्ध

en: Back to wp-admin
hi_IN: Wp-admin पर वापस

en: Badge ID
hi_IN: बैज आईडी

en: Bank Details
hi_IN: बैंक विवरण

en: Bank Name
hi_IN: बैंक का नाम

en: Bank Transfer
hi_IN: बैंक ट्रांसफर

en: Bill Date
hi_IN: बिल की तिथि

en: Billing Period
hi_IN: बिलिंग अवधि

en: Book For
hi_IN: बुक फॉर

en: Book For Activity
hi_IN: गतिविधि के लिए बुक करें

en: Booked
hi_IN: बुक्ड

en: Booked Facility Deleted
hi_IN: बुक की गई सुविधा हटा दी गई

en: Booked User Name
hi_IN: बुक किया गया उपयोगकर्ता नाम

en: Booking Charge
hi_IN: बुकिंग शुल्क

en: Booking Charges
hi_IN: बुकिंग शुल्क

en: Booking Date
hi_IN: बुक करने की तिथि

en: Booking Facilities
hi_IN: बुकिंग सुविधाएं

en: Booking Facility
hi_IN: बुकिंग सुविधा

en: Booking Facility Added
hi_IN: बुकिंग सुविधा जोड़ी गई

en: Booking Facility Details
hi_IN: बुकिंग सुविधा विवरण

en: Booking Facility Status
hi_IN: बुकिंग सुविधा की स्थिति

en: Booking Facility Updated
hi_IN: बुकिंग सुविधा अपडेट की गई

en: Booking For From Date
hi_IN: दिनांक से बुकिंग

en: Booking For From Time
hi_IN: समय से बुकिंग

en: Booking For To Date
hi_IN: आज तक की बुकिंग

en: Booking For To Time
hi_IN: समय के लिए बुकिंग

en: Booking Status
hi_IN: बुकिंग स्थिति

en: Brazilian Real
hi_IN: ब्राजीली रियल

en: Building
hi_IN: इमारत

en: Building Block
hi_IN: निर्माण खंड

en: Building By Unit
hi_IN: यूनिट द्वारा बिल्डिंग

en: Building Category
hi_IN: भवन श्रेणी

en: Building Information
hi_IN: बिल्डिंग सूचना

en: Building Member
hi_IN: भवन सदस्य

en: Building Name
hi_IN: इमारत का नाम

en: Building Units
hi_IN: बिल्डिंग इकाइयाँ

en: Building Units settings
hi_IN: बिल्डिंग यूनिट सेटिंग्स

en: Building/Group
hi_IN: भवन/समूह

en: By Date
hi_IN: तिथि के अनुसार

en: By Hour
hi_IN: घंटे के अनुसार

en: COMPOUND:
hi_IN: मिश्रण:

en: CSV
hi_IN: सीएसवी

en: Calendar
hi_IN: पंचांग

en: Canadian Dollar
hi_IN: कैनेडियन डॉलर

en: Cancel
hi_IN: रद्द करना

en: Care Taker
hi_IN: देख भाल करने वाला

en: Cash
hi_IN: नकद

en: Category
hi_IN: श्रेणी

en: Category Name
hi_IN: श्रेणी नाम

en: Category:
hi_IN: श्रेणी:

en: Charge Calculate By
hi_IN: चार्ज कैलकुलेट बाय

en: Charge Calculate By
hi_IN: चार्ज कैलकुलेट बाय

en: Charge Deleted successfully.
hi_IN: शुल्क सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Charge End Date
hi_IN: चार्ज समाप्ति तिथि

en: Charge Per
hi_IN: चार्ज पेरू

en: Charge Period
hi_IN: चार्ज अवधि

en: Charge Saved successfully.
hi_IN: शुल्क सफलतापूर्वक सहेजा गया

en: Charge Start Date
hi_IN: चार्ज प्रारंभ तिथि

en: Charge Type
hi_IN: चार्ज प्रकार

en: Charge Updated successfully.
hi_IN: चार्ज सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Charges
hi_IN: प्रभार

en: Charges Amount
hi_IN: शुल्क राशि

en: Charges Entry Label
hi_IN: शुल्क प्रवेश लेबल

en: Charges Information
hi_IN: शुल्क की जानकारी

en: Charges Name
hi_IN: शुल्क का नाम

en: Charges Payment
hi_IN: शुल्क भुगतान

en: Charges Types
hi_IN: शुल्क प्रकार

en: Charges type
hi_IN: शुल्क प्रकार

en: Check In Date
hi_IN: तिथि देखिए

en: Check In Time
hi_IN: समय पर जांचो

en: Check Out
hi_IN: चेक आउट

en: Check Out Time
hi_IN: चेक आउट का समय

en: Check in Time
hi_IN: समय पर जांचो

en: Check-In
hi_IN: चेक इन

en: Check-In Date
hi_IN: तिथि देखिए

en: Check-In Time
hi_IN: समय पर जांचो

en: Check-Out
hi_IN: चेक आउट

en: Check-Out Time
hi_IN: जाने का समय

en: Checked Out successfully
hi_IN: सफलतापूर्वक चेक आउट किया गया

en: Checkin
hi_IN: चेक इन

en: Checkout
hi_IN: चेक आउट

en: Cheque
hi_IN: जांच

en: Choose Gate
hi_IN: गेट चुनें

en: City
hi_IN: शहर

en: Clickatell
hi_IN: क्लिकटेल

en: Close
hi_IN: बंद करना

en: Close Complaint
hi_IN: शिकायत बंद करें

en: Close Maintenance Request
hi_IN: रखरखाव अनुरोध बंद करें

en: Close Request
hi_IN: बंद अनुरोध

en: Closed
hi_IN: बंद किया हुआ

en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

en: Commercial
hi_IN: व्यावसायिक

en: Commercial Unit
hi_IN: वाणिज्यिक इकाई

en: Commitee Member
hi_IN: समिति सदस्य

en: Committee Member
hi_IN: समिति सदस्य

en: Committee Members
hi_IN: समिति सदस्यगण

en: Complain Added
hi_IN: शिकायत जोड़ी गई

en: Complain Deleted
hi_IN: शिकायत हटा दी गई

en: Complain Updated
hi_IN: शिकायत अपडेट की गई

en: Complaint
hi_IN: शिकायत

en: Complaint By
hi_IN: द्वारा शिकायत

en: Complaint Deleted Successfully.
hi_IN: शिकायत सफलतापूर्वक हटाई गई।

en: Complaint Description
hi_IN: शिकायत विवरण

en: Complaint Details
hi_IN: शिकायत विवरण

en: Complaint From
hi_IN: से शिकायत

en: Complaint Information
hi_IN: शिकायत की जानकारी

en: Complaint Link
hi_IN: शिकायत लिंक

en: Complaint Nature
hi_IN: शिकायत प्रकृति

en: Complaint Status
hi_IN: शिकायत की स्थिति

en: Complaint Title
hi_IN: शिकायत शीर्षक

en: Complaint Updated Successfully.
hi_IN: शिकायत को सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Complaint deleted successfully
hi_IN: शिकायत सफलतापूर्वक हटाई गई

en: Complaint inserted successfully
hi_IN: शिकायत सफलतापूर्वक डाली गई

en: Complaint inserted successfully.
hi_IN: शिकायत सफलतापूर्वक डाली गई।

en: Complaint updated successfully.
hi_IN: शिकायत सफलतापूर्वक अपडेट की गई।

en: Complaints
hi_IN: शिकायतों

en: Compose
hi_IN: लिखें

en: Compound
hi_IN: मिश्रण

en: Compound Details
hi_IN: यौगिक विवरण

en: Compound Units
hi_IN: यौगिक इकाइयाँ

en: Confirm Password
hi_IN: पासवर्ड की पुष्टि कीजिये

en: Contact Name
hi_IN: संपर्क नाम

en: Copyright ©2023 Mojoomla. All rights reserved.
hi_IN: कॉपीराइट ©2023 मोजूमला। सभी अधिकार सुरक्षित।

en: Corporate ID
hi_IN: कॉर्पोरेट ID

en: Count
hi_IN: गिनती करना

en: Country
hi_IN: देश

en: Country Code
hi_IN: कंट्री कोड

en: Created By
hi_IN: के द्वारा बनाई गई

en: Created By:
hi_IN: के द्वारा बनाई गई:

en: Created Date
hi_IN: सृजित दिनांक

en: Current Password
hi_IN: वर्तमान पासवर्ड

en: Current Password & New Password should not match.
hi_IN: वर्तमान पासवर्ड और नया पासवर्ड मेल नहीं खाना चाहिए.

en: Czech Koruna
hi_IN: चेक कोरुना

en: Danish Krone
hi_IN: डेनिश क्रोन

en: Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड

en: Datatable
hi_IN: डेटा तालिका

en: Datatable Header Settings
hi_IN: डेटाटेबल हैडर सेटिंग्स

en: Date
hi_IN: तारीख

en: Date & Time
hi_IN: दिनांक समय

en: Date :
hi_IN: तारीख :

en: Date :
hi_IN: दिनांक :

en: Date Format
hi_IN: तारिख का प्रारूप

en: Date Type
hi_IN: दिनांक प्रकार

en: Date of Birth
hi_IN: जन्म की तारीख

en: Date of birth
hi_IN: जन्म की तारीख

en: Day
hi_IN: दिन

en: Deactive Suggestion
hi_IN: निष्क्रिय सुझाव

en: Dec
hi_IN: दिसम्बर

en: December
hi_IN: दिसंबर

en: December 12, 2017
hi_IN: दिसम्बर 12, 2017

en: Delete
hi_IN: मिटाना

en: Delete Action
hi_IN: कार्रवाई हटाएं

en: Delete Selected
hi_IN: चयनित मिटाएं

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Designation
hi_IN: पद

en: Designation Name
hi_IN: पदनाम का नाम

en: Discount Amount
hi_IN: छूट राशि

en: Discount Amount :
hi_IN: छूट राशि :

en: Dismiss this notice.
hi_IN: इस नोटिस को खारिज करें.

en: Do you really want to delete this record?
hi_IN: क्या आप वाकई इस रिकॉर्ड को हटाना चाहते हैं?

en: Do you want to add penalty?
hi_IN: क्या आप जुर्माना जोड़ना चाहते हैं?

en: Document
hi_IN: दस्तावेज़

en: Document Added
hi_IN: दस्तावेज़ जोड़ा गया

en: Document Deleted
hi_IN: दस्तावेज़ हटा दिया गया

en: Document Deleted Successfully.
hi_IN: दस्तावेज़ सफलतापूर्वक हटाया गया।

en: Document Extension
hi_IN: दस्तावेज़ एक्सटेंशन

en: Document Information
hi_IN: दस्तावेज़ जानकारी

en: Document Inserted Successfully.
hi_IN: दस्तावेज़ सफलतापूर्वक डाला गया।

en: Document Setting Updated Successfully.
hi_IN: दस्तावेज़ सेटिंग सफलतापूर्वक अपडेट की गई.

en: Document Settings
hi_IN: दस्तावेज़ सेटिंग्स

en: Document Size(MB)
hi_IN: दस्तावेज़ का आकार(MB)

en: Document Submitted Date
hi_IN: दस्तावेज़ जमा करने की तिथि

en: Document Title
hi_IN: दस्तावेज़ का शीर्षक

en: Document Updated
hi_IN: दस्तावेज़ अपडेट किया गया

en: Document Updated Successfully.
hi_IN: दस्तावेज़ सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Document deleted successfully
hi_IN: दस्तावेज़ सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Document inserted successfully
hi_IN: दस्तावेज़ सफलतापूर्वक डाला गया

en: Document updated successfully.
hi_IN: दस्तावेज़ सफलतापूर्वक अपडेट किया गया.

en: Documents
hi_IN: दस्तावेज़

en: Domain
hi_IN: कार्यक्षेत्र

en: Download
hi_IN: डाउनलोड

en: Due Amount
hi_IN: देय राशि

en: Due Amount :
hi_IN: देय राशि :

en: Edit
hi_IN: संपादन करना

en: Edit Accountant
hi_IN: लेखाकार संपादित करें

en: Edit Action
hi_IN: क्रिया संपादित करें

en: Edit Asset
hi_IN: संपत्ति संपादित करें

en: Edit Assets
hi_IN: संपत्ति संपादित करें

en: Edit Assign Slot
hi_IN: असाइन करें स्लॉट संपादित करें

en: Edit Booking Facility
hi_IN: बुकिंग सुविधा संपादित करें

en: Edit Charges
hi_IN: शुल्क संपादित करें

en: Edit Complaint
hi_IN: शिकायत संपादित करें

en: Edit Document
hi_IN: दस्तावेज़ संपादित करें

en: Edit Event
hi_IN: घटना संपादित करें

en: Edit Expense
hi_IN: व्यय संपादित करें

en: Edit FAQ
hi_IN: अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न संपादित करें

en: Edit Facility
hi_IN: सुविधा संपादित करें

en: Edit Gatekeeper
hi_IN: गेटकीपर संपादित करें

en: Edit Inventory
hi_IN: इन्वेंटरी संपादित करें

en: Edit Member
hi_IN: सदस्य संपादित करें

en: Edit Notice
hi_IN: सूचना संपादित करें

en: Edit Photo Gallery
hi_IN: फोटो गैलरी संपादित करें

en: Edit Residential Unit
hi_IN: आवासीय इकाई संपादित करें

en: Edit Rule
hi_IN: नियम संपादित करें

en: Edit Rules
hi_IN: नियम संपादित करें

en: Edit Service
hi_IN: सेवा संपादित करें

en: Edit Slot
hi_IN: स्लॉट संपादित करें

en: Edit Staff Check-In
hi_IN: स्टाफ़ चेक-इन संपादित करें

en: Edit Staff Checkin
hi_IN: कर्मचारी चेकइन संपादित करें

en: Edit Staff Member
hi_IN: कर्मचारी सदस्य संपादित करें

en: Edit Tax
hi_IN: कर संपादित करें

en: Edit Visitor Request
hi_IN: आगंतुक अनुरोध संपादित करें

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email Already in use
hi_IN: ईमेल पहले से उपयोग में है

en: Email ID
hi_IN: ईमेल आईडी

en: Email Subject
hi_IN: ईमेल विषय

en: Email Template
hi_IN: ईमेल टेम्पलेट्स

en: Email Templates
hi_IN: ईमेल टेम्पलेट्स

en: Email Updated successfully
hi_IN: ईमेल सफलतापूर्वक अपडेट किया गया

en: Email id Already Exist.
hi_IN: ईमेल आईडी पहले से मौजूद है।

en: Email is not valid
hi_IN: विद्युतडाक मान्य नहीं है

en: Emailid Already Exist.
hi_IN: ईमेल आईडी पहले से मौजूद है।

en: Employee
hi_IN: कर्मचारी

en: Enable
hi_IN: सक्षम करना

en: Enable Charges
hi_IN: शुल्क सक्षम करें

en: Enable Mail Notifications
hi_IN: मेल सूचनाएं सक्षम करें

en: Enable Sandbox
hi_IN: सैंडबॉक्स सक्षम करें

en: End Date
hi_IN: अंतिम तिथि

en: End Time
hi_IN: अंत समय

en: End Time should be greater than Start Time
hi_IN: समाप्ति समय प्रारंभ समय से अधिक होना चाहिए

en: End Time*
hi_IN: अंत समय*

en: Enter New password.
hi_IN: नया पासवर्ड दर्ज करें।

en: Enter correct current password.
hi_IN: सही वर्तमान पासवर्ड दर्ज करें।

en: Enter email subject
hi_IN: ईमेल विषय दर्ज करें

en: Entry
hi_IN: प्रवेश

en: Envato License key
hi_IN: एनवाटो लाइसेंस कुंजी

en: Euro
hi_IN: यूरो

en: Event
hi_IN: आयोजन

en: Event Added
hi_IN: इवेंट जोड़ा गया

en: Event Approved successfully.
hi_IN: घटना को सफलतापूर्वक स्वीकृत किया गया।

en: Event Deleted
hi_IN: इवेंट हटा दिया गया

en: Event Description
hi_IN: घटना विवरण

en: Event Detail
hi_IN: घटना विवरण

en: Event Details
hi_IN: घटना की जानकारी

en: Event End Date
hi_IN: घटना समाप्ति तिथि

en: Event End Time
hi_IN: घटना समाप्ति समय

en: Event Information
hi_IN: घटना की जानकारी

en: Event Link
hi_IN: घटना लिंक

en: Event Start Date
hi_IN: घटना प्रारंभ तिथि

en: Event Start Time
hi_IN: घटना प्रारंभ समय

en: Event Title
hi_IN: कार्यक्रम का शीर्षक

en: Event Updated
hi_IN: इवेंट अपडेट किया गया

en: Event deleted successfully
hi_IN: इवेंट सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Event inserted successfully
hi_IN: इवेंट सफलतापूर्वक डाला गया

en: Event inserted successfully but display After Admin Approved
hi_IN: ईवेंट सफलतापूर्वक डाला गया लेकिन व्यवस्थापक द्वारा स्वीकृत होने के बाद प्रदर्शित हुआ

en: Event inserted successfully.
hi_IN: सदस्य सफलतापूर्वक डाला गया।

en: Event updated successfully.
hi_IN: इवेंट सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Expense
hi_IN: व्यय

en: Expense Added
hi_IN: व्यय जोड़ा गया

en: Expense Deleted
hi_IN: व्यय हटा दिया गया

en: Expense Deleted successfully.
hi_IN: व्यय सफलतापूर्वक हटाया गया।

en: Expense Entries
hi_IN: व्यय प्रविष्टियाँ

en: Expense Information
hi_IN: खर्च की जानकारी

en: Expense List
hi_IN: व्यय सूची

en: Expense Report
hi_IN: व्यय आख्या

en: Expense Report By Month
hi_IN: महीने के हिसाब से खर्च की रिपोर्ट

en: Expense Saved successfully.
hi_IN: व्यय सफलतापूर्वक सहेजा गया

en: Expense Type
hi_IN: व्यय प्रकार

en: Expense Types
hi_IN: व्यय के प्रकार

en: Expense Updated
hi_IN: व्यय अद्यतन

en: Expense Updated successfully.
hi_IN: व्यय सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Expense type
hi_IN: व्यय प्रकार

en: Export CSV
hi_IN: निर्यात सीएसवी

en: FAQ
hi_IN: सामान्य प्रश्न

en: Facilities
hi_IN: सुविधाएँ

en: Facility
hi_IN: सुविधा

en: Facility Added
hi_IN: सुविधा जोड़ी गई

en: Facility Approved Email Template
hi_IN: सुविधा स्वीकृत ईमेल टेम्पलेट

en: Facility Booking
hi_IN: सुविधा बुकिंग

en: Facility Booking Approved Successfully.
hi_IN: सुविधा बुकिंग सफलतापूर्वक स्वीकृत।

en: Facility Booking Email Template
hi_IN: सुविधा बुकिंग ईमेल टेम्पलेट

en: Facility Booking Successfully.
hi_IN: सुविधा बुकिंग सफलतापूर्वक।

en: Facility Booking Template For Admin
hi_IN: व्यवस्थापन के लिए सुविधा बुकिंग टेम्पलेट

en: Facility Booking Template For Member
hi_IN: सदस्य के लिए सुविधा बुकिंग टेम्प्लेट

en: Facility Booking Updated Successfully.
hi_IN: सुविधा बुकिंग सफलतापूर्वक अपडेट की गई।

en: Facility Booking Updated successfully
hi_IN: सुविधा बुकिंग सफलतापूर्वक अपडेट की गई

en: Facility Booking successfully
hi_IN: सुविधा बुकिंग सफलतापूर्वक

en: Facility Charge
hi_IN: सुविधा शुल्क

en: Facility Deleted
hi_IN: सुविधा हटा दी गई

en: Facility Deleted Successfully.
hi_IN: सुविधा सफलतापूर्वक हटाई गई।

en: Facility Details
hi_IN: सुविधा विवरण

en: Facility Information
hi_IN: सुविधा की जानकारी

en: Facility Inserted Successfully.
hi_IN: सुविधा सफलतापूर्वक डाली गई।

en: Facility Link
hi_IN: सुविधा लिंक

en: Facility Name
hi_IN: सुविधा का नाम

en: Facility Updated
hi_IN: सुविधा अपडेट की गई

en: Facility Updated Successfully.
hi_IN: सुविधा सफलतापूर्वक अपडेट की गई।

en: Facility deleted successfully
hi_IN: सुविधा सफलतापूर्वक हटाई गई

en: Facility inserted successfully
hi_IN: सुविधा सफलतापूर्वक डाली गई

en: Facility updated successfully.
hi_IN: सुविधा सफलतापूर्वक अपडेट की गई।

en: Family Information
hi_IN: परिवार की जानकारी

en: Family Member
hi_IN: परिवार का सदस्य

en: Family Member Deleted Successfully
hi_IN: परिवार के सदस्य को सफलतापूर्वक हटा दिया गया

en: Family Member Deleted Successfully.
hi_IN: परिवार के सदस्य को सफलतापूर्वक हटा दिया गया.

en: Family Member Details
hi_IN: परिवार के सदस्यों का विवरण

en: Family Member Inserted Successfully.
hi_IN: परिवार सदस्य सफलतापूर्वक सम्मिलित किया गया.

en: Family Member inserted successfully
hi_IN: परिवार सदस्य सफलतापूर्वक सम्मिलित किया गया

en: Family Type
hi_IN: परिवार का प्रकार

en: Feb
hi_IN: फ़रवरी

en: February
hi_IN: फ़रवरी

en: Female
hi_IN: मादा

en: Finance payment
hi_IN: चालान भुगतान

en: Finance/Payment
hi_IN: वित्त / भुगतान

en: First
hi_IN: प्रथम

en: First Name
hi_IN: पहला नाम

en: Fix Charge
hi_IN: फिक्स चार्ज

en: Footer Description
hi_IN: पाद विवरण

en: Footer Setting
hi_IN: पाद सेटिंग

en: For entry
hi_IN: प्रवेश के लिए

en: For exit
hi_IN: बाहर निकलने के लिए

en: Four Wheeler
hi_IN: चार पहिया

en: From
hi_IN: से

en: From (
hi_IN: से (

en: From :
hi_IN: से :

en: From:
hi_IN: से:

en: Fully Paid
hi_IN: पूर्ण भुगतान किया हुआ

en: GATE:
hi_IN: दरवाज़ा:

en: GENERAL
hi_IN: सामान्य

en: GST Number
hi_IN: जीएसटी नंबर

en: GST Number / Vat Number / Tax number
hi_IN: जीएसटी नंबर / वैट नंबर / टैक्स नंबर

en: Gallery
hi_IN: गेलरी

en: Gate
hi_IN: दरवाज़ा

en: Gate Added
hi_IN: गेट जोड़ा गया

en: Gate Deleted
hi_IN: गेट हटा दिया गया

en: Gate Name
hi_IN: गेट का नाम

en: Gate Updated
hi_IN: गेट अपडेट किया गया

en: Gate Updated successfully
hi_IN: गेट सफलतापूर्वक अपडेट किया गया

en: Gate inserted successfully
hi_IN: गेट सफलतापूर्वक डाला गया

en: Gate updated successfully.
hi_IN: गेट सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Gatekeeper
hi_IN: द्वारपाल

en: Gatekeeper Access Right
hi_IN: द्वारपाल पहुँच अधिकार

en: Gatekeeper Deleted Successfully.
hi_IN: गेटकीपर सफलतापूर्वक हटाया गया।

en: Gatekeeper Information
hi_IN: द्वारपाल सूचना

en: Gatekeeper Inserted Successfully.
hi_IN: गेटकीपर सफलतापूर्वक डाला गया।

en: Gatekeeper Updated Successfully.
hi_IN: गेटकीपर सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Gatekeeper deleted successfully
hi_IN: गेटकीपर सफलतापूर्वक हटा दिया गया

en: Gatekeeper inserted successfully.
hi_IN: गेटकीपर सफलतापूर्वक डाला गया।

en: Gatekeeper updated successfully.
hi_IN: गेटकीपर सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Gender
hi_IN: लिंग

en: General Setting
hi_IN: सामान्य सेटिंग

en: General Settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स

en: General Settings updated successfully.
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स सफलतापूर्वक अपडेट की गईं.

en: Generate Invoice Email Template
hi_IN: चालान ईमेल टेम्पलेट जनरेट करें

en: Generate Invoice Template
hi_IN: चालान टेम्पलेट जनरेट करें

en: Get It Now
hi_IN: अब समझे

en: Get License Successfully
hi_IN: लाइसेंस सफलतापूर्वक प्राप्त करें

en: Ghana
hi_IN: घाना

en: Go
hi_IN: जाओ

en: Grand Total :
hi_IN: कुल योग :

en: Graph
hi_IN: ग्राफ़

en: Group
hi_IN: समूह

en: Guatemalan Quetzal
hi_IN: ग्वाटेमाला क्वेटज़ाल

en: Half Yearly
hi_IN: अर्धवार्षिक

en: Header
hi_IN: हैडर

en: Hong Kong Dollar
hi_IN: होन्ग कोंग डॉलर

en: Hour
hi_IN: घंटा

en: How To Videos
hi_IN: कैसे करें वीडियो

en: How to Videos Display?
hi_IN: वीडियो कैसे प्रदर्शित करें?

en: Hungarian Forint
hi_IN: हंगेरियन फ़ोरिंटो

en: I Half
hi_IN: मैं आधा

en: ID Number
hi_IN: आईडी नंबर

en: IFSC Code
hi_IN: आईएफएससी कोड

en: II Half
hi_IN: द्वितीय आधा

en: INVOICE
hi_IN: इनवॉइस

en: IP Address
hi_IN: आईपी पता

en: Icon Settings
hi_IN: आइकन सेटिंग्स

en: Id
hi_IN: पहचान

en: Id Number
hi_IN: आईडी नंबर

en: If you want to generate recurring invoices every month until the charge end date. so Please enable checkbox.
hi_IN: यदि आप शुल्क की समाप्ति तिथि तक हर महीने आवर्ती चालान बनाना चाहते हैं। तो कृपया चेकबॉक्स सक्षम करें।

en: If your operator supports multiple routes then give one route name. Eg: route=1 for promotional, route=4 for transactional SMS.
hi_IN: यदि आपका ऑपरेटर कई रूट का समर्थन करता है तो एक रूट नाम दें। उदाहरण: प्रचार के लिए रूट=1, लेनदेन संबंधी एसएमएस के लिए रूट=4।

en: Image
hi_IN: छवि

en: Image URL
hi_IN: छवि यूआरएल

en: Import CSV
hi_IN: सीएसवी आयात करें

en: Import Data
hi_IN: आयात आंकड़ा

en: Import User CSV Successfully Uploaded.
hi_IN: आयात उपयोगकर्ता सीएसवी सफलतापूर्वक अपलोड किया गया।

en: Inbox
hi_IN: इनबॉक्स

en: Income
hi_IN: आय

en: Income & Expense
hi_IN: आय और व्यय

en: Income & Expense Graph
hi_IN: आय और व्यय ग्राफ

en: Income & Expense Report
hi_IN: आय और व्यय रिपोर्ट

en: Income For
hi_IN: आय के लिए

en: Income List
hi_IN: आय सूची

en: Income Report
hi_IN: आय रिपोर्ट

en: Income-Expense Report
hi_IN: आय-व्यय रिपोर्ट

en: Incorrect Email or Password.
hi_IN: गलत ईमेल या पासवर्ड।

en: Incorrect Email.
hi_IN: ग़लत ईमेल.

en: Indian Rupee
hi_IN: भारतीय रुपया

en: Individual
hi_IN: व्यक्तिगत

en: Indonesian rupiah
hi_IN: इंडोनेशियाई रुपिया

en: Insert Action
hi_IN: क्रिया सम्मिलित करें

en: Inventory
hi_IN: भंडार

en: Inventory Added
hi_IN: इन्वेंटरी जोड़ी गई

en: Inventory Category
hi_IN: इन्वेंटरी श्रेणी

en: Inventory Category Name
hi_IN: इन्वेंटरी श्रेणी का नाम

en: Inventory Deleted
hi_IN: इन्वेंटरी हटा दी गई

en: Inventory Details
hi_IN: इन्वेंटरी विवरण

en: Inventory Information
hi_IN: इन्वेंटरी जानकारी

en: Inventory List
hi_IN: वस्तुसूची की फेहरिस्त

en: Inventory Name
hi_IN: सूची का नाम

en: Inventory Updated
hi_IN: इन्वेंटरी अपडेट की गई

en: Inventory inserted successfully
hi_IN: इन्वेंट्री सफलतापूर्वक डाली गई

en: Inventory updated successfully.
hi_IN: इन्वेंट्री सफलतापूर्वक अपडेट की गई.

en: Invoice
hi_IN: इनवॉइस

en: Invoice Added
hi_IN: चालान जोड़ा गया

en: Invoice Deleted successfully.
hi_IN: चालान सफलतापूर्वक हटाया गया।

en: Invoice Entries
hi_IN: चालान प्रविष्टियाँ

en: Invoice No
hi_IN: चालान नंबर

en: Invoice No.
hi_IN: चालान नंबर।

en: Invoice Number
hi_IN: बीजक संख्या

en: Invoice Option
hi_IN: चालान विकल्प

en: Invoice Payment
hi_IN: चालान भुगतान

en: Invoice Payment Receipt
hi_IN: चालान भुगतान रसीद

en: Invoice Prefix
hi_IN: चालान उपसर्ग

en: Invoice Setting
hi_IN: चालान सेटिंग

en: Invoice Updated
hi_IN: चालान अपडेट किया गया

en: Invoice penalty Settings
hi_IN: चालान जुर्माना सेटिंग्स

en: Invoice, Mail
hi_IN: चालान, मेल

en: Invoices
hi_IN: चालान

en: Israeli New Sheqel
hi_IN: इज़राइली न्यू शेकेल

en: Jan
hi_IN: जनवरी

en: January
hi_IN: जनवरी

en: Japanese Yen
hi_IN: जापानी येन

en: Jul
hi_IN: जुलाई

en: July
hi_IN: जुलाई

en: Jun
hi_IN: जून

en: June
hi_IN: जून

en: Kenyan shilling
hi_IN: केन्याई शिलिंग

en: Last
hi_IN: अंतिम

en: Last 12 Months
hi_IN: पिछले 12 महीने

en: Last 3 Months
hi_IN: पिछले 3 महीने

en: Last 6 Months
hi_IN: पिछले 6 महीने

en: Last Month
hi_IN: पिछला महीना

en: Last Name
hi_IN: उपनाम

en: Last Week
hi_IN: पिछले सप्ताह

en: Last Year
hi_IN: पिछले साल

en: Lease Agreement
hi_IN: लीज़ अग्रीमेंट

en: Licence Settings
hi_IN: लाइसेंस सेटिंग्स

en: License Added Successfully
hi_IN: लाइसेंस सफलतापूर्वक जोड़ा गया

en: License Information
hi_IN: लाइसेंस जानकारी

en: License Setting
hi_IN: लाइसेंस सेटिंग

en: License Settings
hi_IN: लाइसेंस सेटिंग्स

en: License Verification
hi_IN: लाइसेंस सत्यापन

en: License Verification Key Registerd Successfully.
hi_IN: लाइसेंस सत्यापन कुंजी सफलतापूर्वक पंजीकृत.

en: License key successfully registered.
hi_IN: लाइसेंस कुंजी सफलतापूर्वक पंजीकृत हो गई.

en: License verification incomplete. Please contact the administrator for assistance.
hi_IN: लाइसेंस सत्यापन अधूरा है। कृपया सहायता के लिए व्यवस्थापक से संपर्क करें।

en: Link for password reset has been emailed to you. Please check your email.
hi_IN: पासवर्ड रीसेट करने के लिए लिंक आपको ईमेल कर दिया गया है। कृपया अपना ईमेल जांचें।

en: Loading...
hi_IN: लोड हो रहा है...

en: Log In
hi_IN: लॉग इन करें

en: Log Out
hi_IN: लॉग आउट

en: Login Date
hi_IN: लॉगिन तिथि

en: Login Link
hi_IN: लॉगिन लिंक

en: Login Page
hi_IN: लोग इन वाला पन्ना

en: Login Page Link
hi_IN: लॉग इन पेज लिंक

en: Login Successfully.
hi_IN: सफलतापूर्वक लॉगिन करें.

en: Login Time
hi_IN: लॉगिन समय

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
hi_IN: लॉगिन विफल: आपने गलत उपयोगकर्ता नाम या पासवर्ड दर्ज किया है, कृपया पुनः प्रयास करें।

en: Logout
hi_IN: लॉग आउट

en: Logout successfully
hi_IN: लॉगआउट सफलतापूर्वक

en: MSG91
hi_IN: एमएसजी91

en: Mail Templates
hi_IN: मेल टेम्पलेट्स

en: Maintenance
hi_IN: रखरखाव

en: Maintenance Charges
hi_IN: रखरखाव शुल्क

en: Maintenance Request
hi_IN: रखरखाव अनुरोध

en: Malaysian Ringgit
hi_IN: मलेशियाई रिंग्गित

en: Male
hi_IN: पुरुष

en: Manage Gate
hi_IN: गेट प्रबंधित करें

en: Manage Gates
hi_IN: गेट्स का प्रबंधन करें

en: Manage Gates Information
hi_IN: गेट्स सूचना प्रबंधित करें

en: Management
hi_IN: प्रबंध

en: Management Access Right
hi_IN: प्रबंधन पहुँच अधिकार

en: Mar
hi_IN: मार्च

en: March
hi_IN: मार्च

en: Max. 160 Character
hi_IN: मैक्स। 160 वर्ण

en: May
hi_IN: मई

en: Measurement
hi_IN: माप

en: Measurement Charge
hi_IN: मापन शुल्क

en: Member
hi_IN: सदस्य

en: Member Access Right
hi_IN: सदस्य पहुंच अधिकार

en: Member Active Successfully
hi_IN: सदस्य सक्रिय सफलतापूर्वक

en: Member Approval
hi_IN: सदस्य की स्वीकृति

en: Member Approval Setting
hi_IN: सदस्य अनुमोदन सेटिंग

en: Member Approved by Admin Template
hi_IN: व्यवस्थापक टेम्पलेट द्वारा स्वीकृत सदस्य

en: Member Become committee Template
hi_IN: सदस्य बनें समिति टेम्पलेट

en: Member Become from committee member
hi_IN: सदस्य समिति सदस्य से बनें

en: Member By Building
hi_IN: भवन द्वारा सदस्य

en: Member By Building Report
hi_IN: बिल्डिंग रिपोर्ट द्वारा सदस्य

en: Member Category
hi_IN: सदस्य श्रेणी

en: Member Category Name
hi_IN: सदस्य श्रेणी का नाम

en: Member Deleted Successfully.
hi_IN: सदस्य को सफलतापूर्वक हटाया गया।

en: Member Details
hi_IN: सदस्य विवरण

en: Member History
hi_IN: सदस्य इतिहास

en: Member ID Proof-1
hi_IN: सदस्य आईडी प्रमाण-1

en: Member Image
hi_IN: सदस्य छवि

en: Member Information
hi_IN: सदस्य सूचना

en: Member Information1
hi_IN: सदस्य जानकारी1

en: Member Inserted Successfully.
hi_IN: सदस्य सफलतापूर्वक डाला गया।

en: Member Name
hi_IN: सदस्य का नाम

en: Member Registration
hi_IN: सदस्य पंजीकरण

en: Member Removed from committee member
hi_IN: सदस्य को समिति सदस्य से हटाया गया

en: Member Type
hi_IN: सदस्य प्रकार

en: Member Updated Successfully.
hi_IN: सदस्य सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Member in Building
hi_IN: भवन में सदस्य

en: Member inserted successfully
hi_IN: सदस्य सफलतापूर्वक डाला गया

en: Member updated successfully.
hi_IN: सदस्य सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Members
hi_IN: सदस्यों

en: Members By Building
hi_IN: भवन द्वारा सदस्य

en: Menu
hi_IN: मेन्यू

en: Message
hi_IN: संदेश

en: Message Comment
hi_IN: संदेश टिप्पणी

en: Message Content
hi_IN: संदेश की सामग्री

en: Message Details
hi_IN: संदेश विवरण

en: Message For
hi_IN: संदेश के लिए

en: Message Link
hi_IN: संदेश लिंक

en: Message Received Template
hi_IN: संदेश प्राप्त टेम्पलेट

en: Message Sent Successfully!
hi_IN: संदेश सफलतापूर्वक भेजा जा चुका है!

en: Message To
hi_IN: संदेश के लिए

en: Message deleted successfully
hi_IN: संदेश सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Message sent successfully
hi_IN: संदेश सफलतापूर्वक भेजा जा चुका है

en: Messages
hi_IN: संदेशों

en: Mexican Peso
hi_IN: मैक्सिकन पेसो

en: Middle Name
hi_IN: मध्य नाम

en: Mobile App License Verification Completed successfully
hi_IN: मोबाइल ऐप लाइसेंस सत्यापन सफलतापूर्वक पूरा हुआ

en: Mobile App Settings
hi_IN: मोबाइल ऐप सेटिंग

en: Mobile App Settings Updated Successfully.
hi_IN: मोबाइल ऐप सेटिंग सफलतापूर्वक अपडेट की गई.

en: Mobile No.
hi_IN: मोबाइल नंबर

en: Mobile Number
hi_IN: मोबाइल नंबर

en: Mojoomla
hi_IN: मोजूमला

en: Month
hi_IN: महीना

en: Monthly
hi_IN: महीने के

en: Must be enter percentage value like 5
hi_IN: 5 . जैसा प्रतिशत मान दर्ज करना होगा

en: My Profile
hi_IN: मेरी प्रोफाइल

en: Name
hi_IN: नाम

en: Name & Email ID
hi_IN: नाम और ईमेल आईडी

en: Name Of Admin
hi_IN: व्यवस्थापक का नाम

en: Name Of Apartment
hi_IN: अपार्टमेंट का नाम

en: Name Of Receiver
hi_IN: रिसीवर का नाम

en: Name Of Sender
hi_IN: प्रेषक का नाम

en: Name of Member
hi_IN: सदस्य का नाम

en: Nature
hi_IN: प्रकृति

en: Nature:
hi_IN: प्रकृति:

en: Net Profit
hi_IN: शुद्ध लाभ

en: New Password
hi_IN: नया पासवर्ड

en: New Zealand Dollar
hi_IN: न्यूज़ीलैंड डॉलर

en: New password and Confirm password does not match.
hi_IN: नया पासवर्ड और कन्फर्म पासवर्ड मेल नहीं खाता।

en: Next
hi_IN: अगला

en: Nigerian Naira
hi_IN: नाइजीरियाई नायरा

en: No
hi_IN: नंबर

en: No Any Gates.
hi_IN: नो नो गेट्स।

en: No Document
hi_IN: कोई दस्तावेज़ नहीं

en: No FAQ found
hi_IN: कोई सामान्य प्रश्न नहीं मिला

en: No FAQ found in Trash
hi_IN: ट्रैश . में कोई सामान्य प्रश्न नहीं मिला

en: No Photo Gallery found
hi_IN: कोई फोटो गैलरी नहीं मिली

en: No Photo Gallery found in Trash
hi_IN: ट्रैश . में कोई फोटो गैलरी नहीं मिली

en: No Records Found !
hi_IN: कोई रिकॉर्ड नहीं मिला !

en: No data available in table
hi_IN: तालिका में आंकड़े उपलब्ध नहीं है

en: No matching records found
hi_IN: कोई मिलान रिकॉर्ड पाया

en: No rules found
hi_IN: कोई नियम नहीं मिला

en: No rules found in Trash
hi_IN: ट्रैश में कोई नियम नहीं मिला

en: No.
hi_IN: नंबर

en: No. of Amount
hi_IN: राशि की संख्या

en: Norwegian Krone
hi_IN: नॉर्वेजियन क्रोन

en: Not Approved
hi_IN: अस्वीकृत

en: Not Approved Notice
hi_IN: स्वीकृत नहीं नोटिस

en: NotApproved Notice
hi_IN: अस्वीकृत नोटिस

en: Notes
hi_IN: टिप्पणियाँ

en: Notice
hi_IN: सूचना

en: Notice & Event Approved by admin
hi_IN: सूचना और घटना व्यवस्थापक द्वारा स्वीकृत

en: Notice Added
hi_IN: सूचना जोड़ी गई

en: Notice And Event
hi_IN: सूचना और घटना

en: Notice Approved successfully
hi_IN: सूचना सफलतापूर्वक स्वीकृत

en: Notice Category
hi_IN: सूचना श्रेणी

en: Notice Content
hi_IN: सूचना सामग्री

en: Notice Deleted
hi_IN: नोटिस हटा दिया गया

en: Notice Details
hi_IN: सूचना विवरण

en: Notice End Date
hi_IN: सूचना समाप्ति तिथि

en: Notice Information
hi_IN: सूचना सूचना

en: Notice Link
hi_IN: सूचना लिंक

en: Notice Start Date
hi_IN: सूचना प्रारंभ तिथि

en: Notice Title
hi_IN: सूचना शीर्षक

en: Notice Title:
hi_IN: सूचना शीर्षक:

en: Notice Type
hi_IN: सूचना प्रकार

en: Notice Type:
hi_IN: सूचना प्रकार:

en: Notice Updated
hi_IN: सूचना अद्यतन

en: Notice Valid Date
hi_IN: नोटिस वैध तिथि

en: Notice deleted successfully
hi_IN: नोटिस सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Notice inserted successfully
hi_IN: नोटिस सफलतापूर्वक डाला गया

en: Notice inserted successfully but display After Admin Approved
hi_IN: नोटिस सफलतापूर्वक डाला गया लेकिन व्यवस्थापक के स्वीकृत होने के बाद प्रदर्शित करें

en: Notice inserted successfully.
hi_IN: नोटिस सफलतापूर्वक डाला गया।

en: Notice updated successfully.
hi_IN: नोटिस सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Notices
hi_IN: नोटिस

en: Notification
hi_IN: अधिसूचना

en: Notification FCM Key
hi_IN: अधिसूचना FCM कुंजी

en: Nov
hi_IN: नवम्बर

en: November
hi_IN: नवंबर

en: Number Of Member
hi_IN: सदस्य की संख्या

en: Number Of Members By Building
hi_IN: भवन द्वारा सदस्यों की संख्या

en: Number Of Unit
hi_IN: यूनिट की संख्या

en: Number-Vehicle Number
hi_IN: नंबर-वाहन नंबर

en: Occupied
hi_IN: व्यस्त

en: Occupied By
hi_IN: के द्वारा अधिकृत

en: Occupied Date
hi_IN: अधिकृत तिथि

en: Occupied From Date
hi_IN: दिनांक से कब्जा कर लिया

en: Occupied History
hi_IN: अधिकृत इतिहास

en: Occupied Information
hi_IN: कब्जा की गई जानकारी

en: Occupied To Date
hi_IN: आज तक कब्जा किया हुआ

en: Occupied Units
hi_IN: अधिभोग इकाइयाँ

en: Oct
hi_IN: अक्टूबर

en: October
hi_IN: अक्टूबर

en: Office
hi_IN: कार्यालय

en: Official Phone Number
hi_IN: आधिकारिक फोन नंबर

en: On Hold
hi_IN: होल्ड पर

en: On Hold Complaint
hi_IN: ऑन होल्ड शिकायत

en: On Hold Maintenance Request
hi_IN: होल्ड रखरखाव अनुरोध पर

en: On Hold Request
hi_IN: ऑन होल्ड रिक्वेस्ट

en: On Hold Suggestion
hi_IN: ऑन होल्ड सुझाव

en: One Member
hi_IN: एक सदस्य

en: One Time
hi_IN: वन टाइम

en: Only CSV file are allow.
hi_IN: केवल CSV फ़ाइल की अनुमति है।

en: Open
hi_IN: खुला हुआ

en: Open Complaint
hi_IN: खुली शिकायत

en: Open Maintenance Request
hi_IN: खुला रखरखाव अनुरोध

en: Open Request
hi_IN: खुला अनुरोध

en: Open Suggestion
hi_IN: सुझाव खोलें

en: Other
hi_IN: अन्य

en: Other Document
hi_IN: अन्य दस्तावेज़

en: Other Information
hi_IN: अन्य सूचना

en: Other Logo
hi_IN: अन्य लोगो

en: Other Logo(Invoice, Mail)
hi_IN: अन्य लोगो(चालान, मेल)

en: OwnData
hi_IN: ओनडेटा

en: Owner
hi_IN: स्वामी

en: Owner & Tenant Settings
hi_IN: मालिक और किरायेदार सेटिंग्स

en: Owner Family
hi_IN: मालिक परिवार

en: Owner can collect tenant's rent?
hi_IN: क्या मालिक किरायेदार से किराया वसूल सकता है?

en: PDF
hi_IN: पीडीएफ

en: Paid
hi_IN: चुकाया गया

en: Paid Amount
hi_IN: भरी गई राशि

en: Paid Amount :
hi_IN: भरी गई राशि :

en: Paid Invoice Email Template
hi_IN: भुगतान चालान ईमेल टेम्पलेट

en: Paid Invoice Template
hi_IN: भुगतान चालान टेम्पलेट

en: Parent Item:
hi_IN: मूल वस्तु:

en: Parking Management
hi_IN: पार्किंग प्रबंधन

en: Parking Manager
hi_IN: पार्किंग प्रबंधक

en: Parking Slots
hi_IN: पार्किंग स्लॉट

en: Partially Paid
hi_IN: आंशिक रूप से भुगतान किया

en: Password
hi_IN: पासवर्ड

en: Paymaster - Multipurpose Payment Gateway
hi_IN: पेमास्टर - बहुउद्देशीय भुगतान गेटवे

en: Payment By
hi_IN: पेमेंट इसके ज़रिये

en: Payment Date
hi_IN: भुगतान तिथि

en: Payment History
hi_IN: भुगतान इतिहास

en: Payment Link
hi_IN: भुगतान लिंक

en: Payment Method
hi_IN: भुगतान का तरीका

en: Payment Report
hi_IN: भुगतान रिपोर्ट

en: Payment Status
hi_IN: भुगतान की स्थिति

en: Payment Successfully.
hi_IN: भुगतान सफलतापूर्वक।

en: Payment Type
hi_IN: भुगतान प्रकार

en: Payments Status
hi_IN: भुगतान स्थिति

en: Paypal
hi_IN: पेपैल

en: Paypal Email Id
hi_IN: पेपैल ईमेल आईडी

en: Paypal Setting
hi_IN: पेपैल सेटिंग

en: Penalty Charge %
hi_IN: अर्थदंड शुल्क %

en: Penalty Days
hi_IN: दंड दिवस

en: Pending
hi_IN: लंबित

en: Period
hi_IN: अवधि

en: Philippine Peso
hi_IN: फिलीपीन पेसो

en: Phone
hi_IN: फ़ोन

en: Photo
hi_IN: फ़ोटो

en: Photo Gallery
hi_IN: चित्र प्रदर्शनी

en: Please Add Paid Amount.
hi_IN: कृपया भुगतान की गई राशि जोड़ें.

en: Please Enter the Visitor Name.
hi_IN: कृपया आगंतुक का नाम दर्ज करें।

en: Please Enter the Visitor's Name.
hi_IN: कृपया आगंतुक का नाम दर्ज करें।

en: Please Provide Correct License Key.
hi_IN: कृपया सही लाइसेंस कुंजी प्रदान करें.

en: Please Select Atleast One Image.
hi_IN: कृपया कम से कम एक छवि का चयन करें।

en: Please Select Atleast One Record
hi_IN: कृपया कम से कम एक रिकॉर्ड चुनें

en: Please Select Gate.
hi_IN: कृपया गेट का चयन करें।

en: Please provide correct Envato purchase key.
hi_IN: कृपया सही Envato खरीद कुंजी प्रदान करें.

en: Please select at least one record
hi_IN: कृपया कम से कम एक रिकॉर्ड चुनें

en: Please select at least one record.
hi_IN: कृपया कम से कम एक रिकॉर्ड चुनें.

en: Please select atleast one document extention.
hi_IN: कृपया कम से कम एक दस्तावेज़ एक्सटेंशन का चयन करें.

en: Please select atleast one profile extention.
hi_IN: कृपया कम से कम एक प्रोफ़ाइल एक्सटेंशन चुनें.

en: Please select atleast one users to reply
hi_IN: कृपया उत्तर देने के लिए कम से कम एक उपयोगकर्ता का चयन करें

en: Polish Zloty
hi_IN: पोलिश ज़्लॉटी

[ctx: Post Type General Name]
en: FAQ
hi_IN: सामान्य प्रश्न

[ctx: Post Type General Name]
en: Photo Gallery
hi_IN: चित्र प्रदर्शनी

[ctx: Post Type General Name]
en: Society Rules
hi_IN: समाज नियम

[ctx: Post Type Singular Name]
en: FAQ
hi_IN: सामान्य प्रश्न

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Photo Gallery
hi_IN: चित्र प्रदर्शनी

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Society Rules
hi_IN: समाज नियम

en: Pound Sterling
hi_IN: पौंड स्टर्लिंग

en: Previous
hi_IN: पिछला

en: Print
hi_IN: छाप

en: Print Detail
hi_IN: विवरण प्रिंट करें

en: Print Details
hi_IN: प्रिंट विवरण

en: Print Payment Receipt
hi_IN: भुगतान रसीद प्रिंट करें

en: Problems with user
hi_IN: उपयोगकर्ता के साथ समस्या

en: Processing
hi_IN: प्रसंस्करण

en: Processing...
hi_IN: संसाधित किया जा रहा है...

en: Profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल

en: Profile Extension
hi_IN: प्रोफ़ाइल एक्सटेंशन

en: Profile Size(MB)
hi_IN: प्रोफ़ाइल आकार(MB)

en: Profile Updated Successfully.
hi_IN: प्रोफाइल को सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Proposal
hi_IN: प्रस्ताव

en: Provider
hi_IN: प्रदाता

en: Purchase Date
hi_IN: खरीद की तारीख

en: Qualification
hi_IN: योग्यता

en: Quantity
hi_IN: मात्रा

en: Quantity
hi_IN: मात्रा

en: Quarter I
hi_IN: तिमाही I

en: Quarter II
hi_IN: क्वार्टर II

en: Quarter III
hi_IN: तिमाही III

en: Quarter IV
hi_IN: तिमाही IV

en: Quarterly
hi_IN: त्रैमासिक

en: Qulification
hi_IN: योग्यता

en: REASON FOR VISIT:
hi_IN: यात्रा का कारण:

en: RFID
hi_IN: आरएफआईडी

en: Reason For Visit
hi_IN: यात्रा का कारण

en: Reason Name
hi_IN: कारण का नाम

en: Receiver
hi_IN: रिसीवर

en: Record Deleted Successfully.
hi_IN: रिकार्ड सफलतापूर्वक हटा दिया गया.

en: Record Updated Successfully.
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Record deleted successfully
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Record found successfully
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक मिला

en: Record inserted successfully
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक डाला गया

en: Record not found
hi_IN: रिकॉर्ड नहीं मिला

en: Record updated successfully
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया

en: Record updated successfully.
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Records Not Found
hi_IN: रिकॉर्ड नहीं मिला

en: Records not found.
hi_IN: अभिलेख नहीं मिले।

en: Registration Email Template
hi_IN: पंजीकरण ईमेल टेम्पलेट

en: Remember Me
hi_IN: मुझे याद रखें

en: Remove
hi_IN: हटाना

en: Renter Payment Receive details
hi_IN: किरायेदार भुगतान विवरण प्राप्त करें

en: Reply
hi_IN: जवाब

en: Reply By :
hi_IN: द्वारा उत्तर दें:

en: Reply By :
hi_IN: द्वारा उत्तर दें:

en: Reply To :
hi_IN: को उत्तर :

en: Reply To :
hi_IN: को उत्तर :

en: Report
hi_IN: प्रतिवेदन

en: Report Complaint
hi_IN: शिकायत संपादित करें

en: Reports
hi_IN: रिपोर्टों

en: Request
hi_IN: प्रार्थना

en: Request deleted successfully
hi_IN: अनुरोध सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Required form field is missing
hi_IN: आवश्यक प्रपत्र फ़ील्ड अनुपलब्ध है

en: Residential
hi_IN: आवासीय

en: Residential Unit
hi_IN: आवासीय इकाई

en: Residential Unit
hi_IN: आवासीय इकाई

en: Residential Unit Added
hi_IN: आवासीय इकाई जोड़ी गई

en: Residential Unit Deleted
hi_IN: आवासीय इकाई हटा दी गई

en: Residential Unit Deleted Successfully.
hi_IN: आवासीय इकाई सफलतापूर्वक हटाई गई।

en: Residential Unit Information
hi_IN: आवासीय इकाई सूचना

en: Residential Unit Inserted Successfully.
hi_IN: आवासीय इकाई सफलतापूर्वक सम्मिलित की गई।

en: Residential Unit Updated
hi_IN: आवासीय इकाई अद्यतन

en: Residential Unit Updated Successfully.
hi_IN: आवासीय इकाई सफलतापूर्वक अद्यतन की गई.

en: Residential Unit inserted successfully
hi_IN: आवासीय इकाई सफलतापूर्वक डाली गई

en: Residential Unit updated successfully.
hi_IN: आवासीय इकाई सफलतापूर्वक अपडेट की गई।

en: Resolution
hi_IN: संकल्प

en: Reson For Visit
hi_IN: यात्रा के लिए रेजोन

en: Route
hi_IN: मार्ग

en: Rules
hi_IN: नियम

en: SAVE
hi_IN: बचाना

en: SMS SETTING INFORMATION
hi_IN: एसएमएस सेटिंग जानकारी

en: SMS Setting
hi_IN: एसएमएस सेटिंग

en: SMS Setting Information
hi_IN: एसएमएस सेटिंग जानकारी

en: SMS Settings Updated Successfully.
hi_IN: एसएमएस सेटिंग सफलतापूर्वक अपडेट की गई.

en: SMS Text
hi_IN: एसएमएस पाठ

en: SMSmaster – Multipurpose SMS Gateway for Wordpress
hi_IN: एसएमएसमास्टर – वर्डप्रेस के लिए बहुउद्देशीय एसएमएस गेटवे

en: Save
hi_IN: बचाना

en: Save Charges
hi_IN: शुल्क बचाएं

en: Save Charges & Update Invoice
hi_IN: शुल्क बचाएं और चालान अपडेट करें

en: Save Facility
hi_IN: सुविधा सहेजें

en: Save Gates
hi_IN: गेट्स बचाओ

en: Schedule Complaint
hi_IN: अनुसूची शिकायत

en: Schedule Maintenance Request
hi_IN: अनुसूची रखरखाव अनुरोध

en: Schedule Request
hi_IN: अनुसूची अनुरोध

en: Schedule Suggestion
hi_IN: अनुसूची सुझाव

en: Scheduled
hi_IN: अनुसूचित

en: Search
hi_IN: खोज

en: Search FAQ
hi_IN: अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न खोजें

en: Search Photo Gallery
hi_IN: फोटो गैलरी खोजें

en: Search Rules
hi_IN: खोज नियम

en: Search for Users...
hi_IN: उपयोगकर्ता खोजें...

en: Search...
hi_IN: खोज...

en: Security check failed.
hi_IN: सुरक्षा जांच विफल.

en: Select
hi_IN: चुनना

en: Select A Facility To Book
hi_IN: बुक करने के लिए एक सुविधा का चयन करें

en: Select Activity
hi_IN: गतिविधि का चयन करें

en: Select All
hi_IN: सभी का चयन करे

en: Select Apartment Type
hi_IN: अपार्टमेंट प्रकार चुनें

en: Select Asset Category
hi_IN: संपत्ति श्रेणी का चयन करें

en: Select Building
hi_IN: भवन का चयन करें

en: Select CSV File
hi_IN: सीएसवी फ़ाइल चुनें

en: Select Category
hi_IN: श्रेणी चुनना

en: Select Compound
hi_IN: यौगिक का चयन करें

en: Select Country
hi_IN: देश चुनें

en: Select Currency
hi_IN: मुद्रा चुनें

en: Select Date Format
hi_IN: दिनांक स्वरूप का चयन करें

en: Select Designation
hi_IN: पदनाम चुनें

en: Select Document Type
hi_IN: दस्तावेज़ प्रकार चुनें

en: Select Expense Type
hi_IN: व्यय प्रकार चुनें

en: Select Facility
hi_IN: सुविधा का चयन करें

en: Select Facility Category
hi_IN: सुविधा श्रेणी चुनें

en: Select Facility To Book
hi_IN: बुक करने के लिए सुविधा का चयन करें

en: Select Family Type
hi_IN: परिवार का प्रकार चुनें

en: Select Image
hi_IN: छवि चुने

en: Select Inventory Category
hi_IN: इन्वेंटरी श्रेणी का चयन करें

en: Select Invoice Option
hi_IN: चालान विकल्प चुनें

en: Select Login Page
hi_IN: लॉगिन पेज चुनें

en: Select Member
hi_IN: सदस्य चुनें

en: Select Member Type
hi_IN: सदस्य प्रकार चुनें

en: Select Message Service
hi_IN: संदेश सेवा चुनें

en: Select Occupied By
hi_IN: द्वारा अधिकृत का चयन करें

en: Select Profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल चुनें

en: Select Profile Picture
hi_IN: प्रोफ़ाइल चित्र चुनें

en: Select Reason
hi_IN: कारण चुनें

en: Select Slot
hi_IN: स्लॉट का चयन करें

en: Select Staff Category
hi_IN: स्टाफ श्रेणी का चयन करें

en: Select Staff Member
hi_IN: स्टाफ सदस्य का चयन करें

en: Select Tax
hi_IN: टैक्स चुनें

en: Select Unit
hi_IN: यूनिट का चयन करें

en: Select Unit Category
hi_IN: यूनिट श्रेणी का चयन करें

en: Select Unit Name
hi_IN: यूनिट का नाम चुनें

en: Select all
hi_IN: सभी का चयन करे

en: Select user to reply
hi_IN: उत्तर देने के लिए उपयोगकर्ता का चयन करें

en: Select users to reply
hi_IN: उत्तर देने के लिए उपयोगकर्ताओं का चयन करें

en: Send
hi_IN: भेजना

en: Send Mail To Accountant
hi_IN: अकाउंटेंट को मेल भेजें

en: Send Mail To Gatekeeper
hi_IN: गेटकीपर को मेल भेजें

en: Send Mail To Member
hi_IN: सदस्य को मेल भेजें

en: Send Mail To Staff Member
hi_IN: स्टाफ सदस्य को मेल भेजें

en: Send Message
hi_IN: मेसेज भेजें

en: Send Push Notification
hi_IN: पुश अधिसूचना भेजें

en: Send SMS
hi_IN: एसएमएस भेजें

en: Sender
hi_IN: प्रेषक

en: Sender Name
hi_IN: भेजने वाले का नाम

en: SenderID
hi_IN: प्रेषक आईडी

en: Sent
hi_IN: भेज दिया

en: Sep
hi_IN: सितम्बर

en: September
hi_IN: सितंबर

en: Service
hi_IN: सेवा

en: Service Added
hi_IN: सेवा जोड़ी गई

en: Service Deleted
hi_IN: सेवा हटा दी गई

en: Service Details
hi_IN: सेवा विवरण

en: Service Information
hi_IN: सेवा कि जानकारी

en: Service Name
hi_IN: सेवा का नाम

en: Service Provider
hi_IN: सेवा प्रदाता

en: Service Provider Name
hi_IN: सेवा प्रदाता का नाम

en: Service Updated
hi_IN: सेवा अद्यतन

en: Service deleted successfully
hi_IN: सेवा सफलतापूर्वक हटाई गई

en: Service inserted successfully
hi_IN: सेवा सफलतापूर्वक डाली गई

en: Service updated successfully.
hi_IN: सेवा सफलतापूर्वक अपडेट की गई।

en: Services
hi_IN: सेवाएं

en: Services & Facility
hi_IN: सेवा और सुविधा

en: Setup Wizard
hi_IN: स्थापना विज़ार्ड

en: Show on calendar
hi_IN: कैलेंडर पर दिखाएँ

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
hi_IN: 0 से 0 में से 0 प्रविष्टियाँ दिखा रहा है

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
hi_IN: _TOTAL_ प्रविष्टियों में से _START_ से _END_ दिखाया जा रहा है

en: Since you are Admin, For the best experience please use the web-based version only.
hi_IN: चूंकि आप एडमिन हैं, इसलिए सर्वोत्तम अनुभव के लिए कृपया केवल वेब-आधारित संस्करण का ही उपयोग करें।

en: Singapore Dollar
hi_IN: सिंगापुर का डॉलर

en: Skills
hi_IN: कौशल

en: Slot
hi_IN: छेद

en: Slot Added
hi_IN: स्लॉट जोड़ा गया

en: Slot Assign inserted successfully
hi_IN: स्लॉट असाइनमेंट सफलतापूर्वक डाला गया

en: Slot Assign updated successfully.
hi_IN: स्लॉट असाइन सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Slot Deleted
hi_IN: स्लॉट हटा दिया गया

en: Slot Details
hi_IN: स्लॉट विवरण

en: Slot For
hi_IN: स्लॉट फॉर

en: Slot Information
hi_IN: स्लॉट जानकारी

en: Slot Name
hi_IN: स्लॉट का नाम

en: Slot Type
hi_IN: स्लॉट प्रकार

en: Slot Updated
hi_IN: स्लॉट अपडेट किया गया

en: Slot deleted successfully
hi_IN: स्लॉट सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Slot inserted successfully
hi_IN: स्लॉट सफलतापूर्वक डाला गया

en: Slot updated successfully.
hi_IN: स्लॉट सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Slots
hi_IN: स्लॉट्स

en: Society Rules
hi_IN: समाज नियम

en: Society Rules List
hi_IN: समाज नियम सूची

en: Sol peruano
hi_IN: सोल पेरूवानो

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
hi_IN: क्षमा करें, केवल JPG, JPEG, PNG और GIF फ़ाइलों की अनुमति है!

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG And GIF files are allowed.
hi_IN: क्षमा करें, केवल JPG, JPEG, PNG और GIF फ़ाइलों की अनुमति है।

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
hi_IN: क्षमा करें, केवल JPG, pdf, docs., JPEG, PNG और GIF फ़ाइलों की अनुमति है।

en: Sorry, that username already exists!
hi_IN: क्षमा करें, उपयोगकर्ता नाम पहले से मौजूद है!

en: Sorry, the username you entered is not valid
hi_IN: क्षमा करें, आपके द्वारा दर्ज किया गया उपयोगकर्ता नाम मान्य नहीं है

en: Source
hi_IN: स्रोत

en: South African Rand
hi_IN: दक्षिण अफ़्रीकी रैंड

en: Square Feet
hi_IN: वर्ग फुट

en: Square Meter
hi_IN: वर्ग मीटर

en: Square Yards
hi_IN: स्क्वायर यार्ड

en: Staff
hi_IN: कर्मचारी

en: Staff Category
hi_IN: स्टाफ श्रेणी

en: Staff Category Name
hi_IN: स्टाफ श्रेणी का नाम

en: Staff Check-In
hi_IN: स्टाफ़ चेक-इन

en: Staff Check-In Information
hi_IN: स्टाफ चेकइन सूचना

en: Staff Checkin
hi_IN: स्टाफ चेकइन

en: Staff Checkin Details
hi_IN: स्टाफ चेकइन विवरण

en: Staff Management
hi_IN: कर्मचारी प्रबंधन

en: Staff Member
hi_IN: स्टाफ के सदस्य

en: Staff Member Access Right
hi_IN: स्टाफ सदस्य पहुंच अधिकार

en: Staff Member Deleted Successfully.
hi_IN: स्टाफ सदस्य सफलतापूर्वक हटा दिया गया.

en: Staff Member Information
hi_IN: स्टाफ सदस्य सूचना

en: Staff Member Inserted Successfully.
hi_IN: स्टाफ सदस्य सफलतापूर्वक सम्मिलित किया गया।

en: Staff Member Name
hi_IN: स्टाफ सदस्य का नाम

en: Staff Member Updated Successfully.
hi_IN: स्टाफ सदस्य सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Staff Member deleted successfully
hi_IN: स्टाफ सदस्य सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Staff Member inserted successfully.
hi_IN: स्टाफ सदस्य सफलतापूर्वक सम्मिलित किया गया।

en: Staff Member updated successfully.
hi_IN: स्टाफ सदस्य सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Staff Members
hi_IN: स्टाफ के सदस्यों को

en: Staff Request Added
hi_IN: स्टाफ़ अनुरोध जोड़ा गया

en: Staff Request Updated
hi_IN: स्टाफ़ अनुरोध अपडेट किया गया

en: Staff Request Updated successfully
hi_IN: स्टाफ अनुरोध सफलतापूर्वक अपडेट किया गया

en: Staff Request deleted successfully
hi_IN: स्टाफ अनुरोध सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Staff Request inserted successfully
hi_IN: स्टाफ अनुरोध सफलतापूर्वक डाला गया

en: Staff member
hi_IN: स्टाफ के सदस्य

en: Start Date
hi_IN: आरंभ करने की तिथि

en: Start Date To End Date
hi_IN: प्रारंभ तिथि से समाप्ति तिथि

en: Start Date to End Date
hi_IN: आरंभ तिथि से समाप्ति तिथि तक

en: Start Time
hi_IN: समय शुरू

en: Start Time To End Time
hi_IN: प्रारंभ समय से अंत समय

en: Start Time*
hi_IN: समय शुरू*

en: Starting Year
hi_IN: प्रारंभिक वर्ष

en: State
hi_IN: राज्य

en: Status
hi_IN: दर्जा

en: Status :
hi_IN: दर्जा :

en: Status :
hi_IN: दर्जा :

en: Status:
hi_IN: दर्जा:

en: Stripe
hi_IN: पट्टी

en: Sub Total :
hi_IN: उप योग :

en: Subject
hi_IN: विषय

en: Submit
hi_IN: प्रस्तुत करना

en: Submitted Date
hi_IN: सबमिट करने की तिथि

en: Subtotal :
hi_IN: उप-योग:

en: Successfully login
hi_IN: सफलतापूर्वक लॉगिन करें

en: Suggestion
hi_IN: सुझाव

en: Swedish Krona
hi_IN: स्वीडिश क्रोना

en: Swift Code
hi_IN: स्विफ्ट कोड

en: Swiss Franc
hi_IN: स्विस फ्रैंक

en: System Color
hi_IN: सिस्टम रंग

en: System Color Code :
hi_IN: सिस्टम रंग कोड :

en: System Settings
hi_IN: प्रणाली व्यवस्था

en: TAX ID
hi_IN: टैक्स आईडी

en: Taiwan New Dollar
hi_IN: ताइवान नया डॉलर

en: Tap on above icon to add your first Record.
hi_IN: अपना पहला रिकॉर्ड जोड़ने के लिए उपरोक्त आइकन पर टैप करें।

en: Tax
hi_IN: कर

en: Tax Added
hi_IN: कर जोड़ा गया

en: Tax Amount
hi_IN: कर राशि

en: Tax Amount :
hi_IN: कर राशि :

en: Tax Deleted
hi_IN: कर हटा दिया गया

en: Tax Information
hi_IN: कर जानकारी

en: Tax Name
hi_IN: कर का नाम

en: Tax Title
hi_IN: कर शीर्षक

en: Tax Updated
hi_IN: कर अद्यतन

en: Tax deleted successfully
hi_IN: कर सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Tax inserted successfully
hi_IN: कर सफलतापूर्वक डाला गया

en: Tax updated successfully.
hi_IN: कर सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Tenant
hi_IN: किरायेदार

en: Tenant Deleted Successfully
hi_IN: किरायेदार को सफलतापूर्वक हटा दिया गया

en: Tenant Family
hi_IN: किरायेदार परिवार

en: Tenant Information
hi_IN: किरायेदार जानकारी

en: Tenant Inserted Successfully
hi_IN: किरायेदार सफलतापूर्वक सम्मिलित किया गया

en: Tenant Inserted Successfully.
hi_IN: किरायेदार सफलतापूर्वक सम्मिलित किया गया.

en: Thai Baht
hi_IN: थाईलैण्ड की मुद्रा

en: The email Id was missing
hi_IN: ईमेल आईडी गायब थी

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@mojoomla.com
hi_IN: ऐसा लगता है कि कुछ समस्या है कृपया कुछ समय बाद प्रयास करें या sales@dasinfomeida.com पर हमसे संपर्क करें

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@mojoomla.com.
hi_IN: कुछ समस्या प्रतीत होती है कृपया कुछ समय बाद प्रयास करें या sales@mojoomla.com पर हमसे संपर्क करें।

en: This Month
hi_IN: इस महीने

en: This Parking Slot Allready Assigned
hi_IN: यह पार्किंग स्लॉट पहले से ही असाइन किया गया है

en: This Parking Slot Already Assigned
hi_IN: यह पार्किंग स्लॉट पहले से ही असाइन किया गया है

en: This Week
hi_IN: इस सप्ताह

en: This Year
hi_IN: इस साल

en: This license key is already registered with the different domain. If have any issue please contact us at sales@mojoomla.com.
hi_IN: यह लाइसेंस कुंजी पहले से ही अलग डोमेन के साथ पंजीकृत है। यदि कोई समस्या है तो कृपया हमसे sales@mojoomla.com पर संपर्क करें।

en: This license key is already registered with the different domain.please contact us at sales@mojoomla.com
hi_IN: यह लाइसेंस कुंजी पहले से ही अलग डोमेन के साथ पंजीकृत है। कृपया हमसे sales@mojoomla.com पर संपर्क करें

en: This purchase key is already registered with the different domain.please contact us at sales@mojoomla.com
hi_IN: यह खरीद कुंजी पहले से ही अलग डोमेन के साथ पंजीकृत है। कृपया हमसे sales@mojoomla.com पर संपर्क करें

en: Three Wheeler
hi_IN: तिपहिया

en: Time
hi_IN: समय

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: To
hi_IN: प्रति

en: To (
hi_IN: प्रति (

en: To :
hi_IN: प्रति :

en: To:
hi_IN: प्रति:

en: Today
hi_IN: आज

en: Today's Visitors
hi_IN: आज के आगंतुक

en: Total
hi_IN: कुल

en: Total Amount
hi_IN: कुल राशि

en: Total Amount
hi_IN: कुल राशि

en: Total Charge
hi_IN: कुल शुल्क

en: Total Cost
hi_IN: कुल लागत

en: Total Expense
hi_IN: कुल खर्च

en: Total Income
hi_IN: कुल आय

en: Total Paid Amount :
hi_IN: कुल भुगतान राशि:

en: Turkish Lira
hi_IN: तुर्की लीरास

en: Two Wheeler
hi_IN: दो पहिया

en: Type
hi_IN: टाइप

en: Type:
hi_IN: टाइप:

en: Types Name
hi_IN: प्रकार का नाम

en: U.S. Dollar
hi_IN: अमेरिकी डॉलर

en: UNIT CATEGORY:
hi_IN: इकाई श्रेणी:

en: UNIT NUMBER:
hi_IN: खड संख्या:

en: Unallocated
hi_IN: आवंटित नहीं की गई

en: Unalloted Slots
hi_IN: असंबद्ध स्लॉट

en: Unit
hi_IN: इकाई

en: Unit By Building
hi_IN: बिल्डिंग द्वारा यूनिट

en: Unit Category
hi_IN: यूनिट श्रेणी

en: Unit Category Member
hi_IN: यूनिट श्रेणी सदस्य

en: Unit Category Name
hi_IN: इकाई श्रेणी का नाम

en: Unit Documents
hi_IN: यूनिट दस्तावेज़

en: Unit Measurement
hi_IN: यूनिट मापन

en: Unit Members
hi_IN: यूनिट सदस्य

en: Unit Name
hi_IN: इकाई का नाम

en: Unit Size
hi_IN: इकाई का आकार

en: Unit is already Occupied.
hi_IN: यूनिट पहले से ही कब्जे में है।

en: Unit name
hi_IN: इकाई का नाम

en: United Arab Emirates dirham
hi_IN: संयुक्त अरब अमीरात दिरहम

en: Units
hi_IN: इकाइयों

en: Unoccupied
hi_IN: खुला हुआ

en: Unoccupied Units
hi_IN: खाली इकाइयाँ

en: Unpaid
hi_IN: अवैतनिक

en: Update FAQ
hi_IN: अद्यतन अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न

en: Update Photo Gallery
hi_IN: फोटो गैलरी अपडेट करें

en: Update Rules
hi_IN: अद्यतन नियम

en: Upload App Icon
hi_IN: ऐप आइकन अपलोड करें

en: Upload Document
hi_IN: दस्तावेज़ अपलोड करें

en: Upload Profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल अपलोड करें

en: Upload image
hi_IN: तस्विर अपलोड करना

en: Use Paymaster Payment Gateways
hi_IN: पेमास्टर पेमेंट गेटवे का उपयोग करें

en: User Log
hi_IN: उपयोगकर्ता लॉग

en: User Log Report
hi_IN: उपयोगकर्ता लॉग रिपोर्ट

en: User Management
hi_IN: प्रयोक्ता प्रबंधन

en: User Name
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: User Role
hi_IN: उपयोगकर्ता भूमिका

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: Username Or Emailid Already Exist.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम या ईमेल आईडी पहले से मौजूद है।

en: Username too short. At least 4 characters is required
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम बहुत छोटा है। कम से कम 4 वर्णों की आवश्यकता है

en: Username/Password incorrect
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम/पासवर्ड ग़लत है

en: Users
hi_IN: उपयोगकर्ताओं

en: VISIT DATE:
hi_IN: यात्रा की तिथि:

en: VISIT TIME:
hi_IN: यात्रा का समय:

en: Valid Date:
hi_IN: वाजिब तारीख:

en: Vehicle Model
hi_IN: वाहन मॉडल

en: Vehicle Number
hi_IN: गाडी नंबर

en: Vehicle Type
hi_IN: वाहन का प्रकार

en: Vendor Name
hi_IN: विक्रेता का नाम

en: Video Setting
hi_IN: वीडियो सेटिंग

en: View
hi_IN: राय

en: View Accountant
hi_IN: लेखाकार देखें

en: View Details
hi_IN: विवरण देखें

en: View Document
hi_IN: दस्तावेज़ देखें

en: View Event
hi_IN: घटना देखें

en: View FAQ
hi_IN: अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न देखें

en: View Gallery
hi_IN: चित्रशाला देखो

en: View Gatekeeper
hi_IN: गेटकीपर देखें

en: View Invoice
hi_IN: चालान देखें

en: View Member
hi_IN: सदस्य देखें

en: View Notice
hi_IN: नोटिस देखें

en: View Occupied History
hi_IN: अधिकृत इतिहास देखें

en: View Photo Gallery
hi_IN: फोटो गैलरी देखें

en: View Rules
hi_IN: नियम देखें

en: View Staff Member
hi_IN: स्टाफ सदस्य देखें

en: Visit Date
hi_IN: यात्रा तिथि

en: Visit Reason
hi_IN: कारण पर जाएँ

en: Visit Time
hi_IN: यात्रा का समय

en: Visitor Field
hi_IN: आगंतुक क्षेत्र

en: Visitor Image
hi_IN: आगंतुक छवि

en: Visitor Management
hi_IN: आगंतुक प्रबंधन

en: Visitor Name
hi_IN: आगंतुक का नाम

en: Visitor Name-ID
hi_IN: आगंतुक का नाम-आईडी

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
hi_IN: आगंतुक का नाम-आईडी संख्या-वाहन संख्या

en: Visitor Request
hi_IN: आगंतुक अनुरोध

en: Visitor Request Added
hi_IN: आगंतुक अनुरोध जोड़ा गया

en: Visitor Request Approved Successfully
hi_IN: आगंतुक अनुरोध सफलतापूर्वक स्वीकृत

en: Visitor Request Deleted
hi_IN: आगंतुक अनुरोध हटा दिया गया

en: Visitor Request Deleted Successfully.
hi_IN: आगंतुक अनुरोध सफलतापूर्वक हटाया गया।

en: Visitor Request Details
hi_IN: आगंतुक अनुरोध विवरण

en: Visitor Request Email Template
hi_IN: आगंतुक अनुरोध ईमेल टेम्पलेट

en: Visitor Request Information
hi_IN: आगंतुक अनुरोध सूचना

en: Visitor Request Template
hi_IN: आगंतुक अनुरोध टेम्पलेट

en: Visitor Request Updated
hi_IN: आगंतुक अनुरोध अपडेट किया गया

en: Visitor Request inserted successfully
hi_IN: विज़िटर अनुरोध सफलतापूर्वक डाला गया

en: Visitor Request updated successfully.
hi_IN: आगंतुक अनुरोध सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Visitor image
hi_IN: आगंतुक छवि

en: Visitor request Approved successfully
hi_IN: आगंतुक अनुरोध सफलतापूर्वक स्वीकृत

en: Visitors
hi_IN: आगंतुकों

en: Visitors Management
hi_IN: आगंतुक प्रबंधन

en: WP-AMS IOS App for WPAMS Plugin
hi_IN: WP-AMS IOS ऐप के लिए WPAMS प्लगइन

en: Want to Create invoice for tenant?
hi_IN: क्या आप किरायेदार के लिए चालान बनाना चाहते हैं?

en: Want to add an owner and tenant both to same unit?
hi_IN: क्या आप एक ही इकाई में मालिक और किरायेदार दोनों को जोड़ना चाहते हैं?

en: Welcom Admin
hi_IN: वेलकम एडमिन

en: Welcome
hi_IN: स्वागत

en: Welcome Admin
hi_IN: स्वागत है एडमिन

en: Year
hi_IN: वर्ष

en: Yearly
hi_IN: सालाना

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: You can use following variables in the email template:
hi_IN: आप ईमेल टेम्पलेट में निम्नलिखित चरों का उपयोग कर सकते हैं:

en: You do not have permission to perform this operation.
hi_IN: आपको यह कार्रवाई करने की अनुमति नहीं है।

en: You have Access Rights
hi_IN: आपके पास पहुँच अधिकार हैं

en: Your registration is complete. You can access system using your Email ID and password.
hi_IN: आपका पंजीकरण पूरा हो गया है। आप अपनी ईमेल आईडी और पासवर्ड का उपयोग करके सिस्टम तक पहुंच सकते हैं।

en: Your registration is complete. Your account will active after admin will approve.
hi_IN: आपका पंजीकरण पूरा हो गया है। एडमिन के अप्रूव करने के बाद आपका अकाउंट एक्टिव हो जाएगा।

en: Zip Code
hi_IN: पिन कोड

en: accountant
hi_IN: मुनीम

en: administrator
hi_IN: प्रशासक

en: bmp
hi_IN: बीएमपी

en: category Name
hi_IN: श्रेणी नाम

en: charge Per
hi_IN: चार्ज पेरू

en: committee member
hi_IN: समिति सदस्य

en: csv
hi_IN: सीएसवी

en: doc
hi_IN: डॉक्टर

en: docx
hi_IN: डॉक्स

en: email
hi_IN: ईमेल

en: gatekeeper
hi_IN: द्वारपाल

en: gif
hi_IN: जीआईएफ

en: inventory category
hi_IN: इन्वेंटरी श्रेणी का नाम

en: jpeg
hi_IN: जेपीईजी

en: jpg
hi_IN: जेपीजी

en: management
hi_IN: प्रबंध

en: member
hi_IN: सदस्य

en: owner family
hi_IN: मालिक परिवार

en: pdf
hi_IN: पीडीएफ

en: png
hi_IN: पीएनजी

en: ppt
hi_IN: पीपीटी

en: pptx
hi_IN: पीपीटीएक्स

en: save
hi_IN: सहेजें

en: square meter
hi_IN: वर्ग मीटर

en: staffmember
hi_IN: स्टाफ के सदस्य

en: svg
hi_IN: एसवीजी

en: tenant
hi_IN: किरायेदार

en: to
hi_IN: को

en: we are going to skip
hi_IN: हम स्किप करने जा रहे हैं

en: webp
hi_IN: वेबपी

en: xls
hi_IN: एक्सएलएस

en: xlsx
hi_IN: एक्सएलएसएक्स

en: | Bill To
hi_IN: | बिल प्राप्तकर्ता

en: | Bill To.
hi_IN: | बिल प्राप्तकर्ता।
