Apartment Management System - en to de_DE translation catalogue (1138 entries)

en:  (Allotted)
de_DE:  (Zugeteilt)

en:  Unit
de_DE:  Einheit

en:  Unit
de_DE:  Einheit

en: (Occupied)
de_DE: (Besetzt)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
de_DE: (gefiltert aus _MAX_ Gesamteinträgen)

en: / per
de_DE: / pro

en: 12/31/2017
de_DE: 31.12.2017

en: 2017-12-12
de_DE: 12.12.2017

en: 31/12/2017
de_DE: 31.12.2017

en: : activate to sort column ascending
de_DE: : aktivieren, um die Spalte aufsteigend zu sortieren

en: : activate to sort column descending
de_DE: : Aktivieren, um die Spalte absteigend zu sortieren

en: A/C Holder Name
de_DE: Name des Klimaanlagenhalters

en: API Key
de_DE: API-Schlüssel

en: APP Icon
de_DE: APP-Symbol

en: Access Right
de_DE: Zugangsberechtigung

en: Access Rights
de_DE: Zugangsrechte

en: Account
de_DE: Konto

en: Account Holder Name
de_DE: Name des Kontoinhabers

en: Account Information
de_DE: Kontoinformationen

en: Account No
de_DE: Konto Nr

en: Account Number
de_DE: Kontonummer

en: Account Type
de_DE: Konto Typ

en: Accountant
de_DE: Buchhalter

en: Accountant Access Right
de_DE: Buchhalter-Zugriffsrecht

en: Accountant Deleted Successfully.
de_DE: Buchhalter erfolgreich gelöscht.

en: Accountant Information
de_DE: Buchhalterinformationen

en: Accountant Inserted Successfully.
de_DE: Buchhalter erfolgreich eingefügt.

en: Accountant Updated Successfully.
de_DE: Buchhalter erfolgreich aktualisiert.

en: Accountant deleted successfully
de_DE: Buchhalter erfolgreich gelöscht

en: Accountant inserted successfully.
de_DE: Buchhalter erfolgreich eingefügt.

en: Accountant updated successfully.
de_DE: Buchhalter erfolgreich aktualisiert.

en: Accounts
de_DE: Konten

en: Action
de_DE: Aktion

en: Active
de_DE: Aktiv

en: Active Suggestion
de_DE: Aktiver Vorschlag

en: Activity For Facility Booking
de_DE: Aktivität für die Buchung von Einrichtungen

en: Activity Name
de_DE: Aktivitätsname

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add Accountant
de_DE: Buchhalter hinzufügen

en: Add Activity
de_DE: Aktivität hinzufügen

en: Add Activity For Facility Booking
de_DE: Aktivität für Einrichtungsbuchung hinzufügen

en: Add Asset
de_DE: Vermögenswert hinzufügen

en: Add Assets
de_DE: Vermögenswerte hinzufügen

en: Add Assets Category
de_DE: Asset-Kategorie hinzufügen

en: Add Assign Slot
de_DE: Zuweisungssteckplatz hinzufügen

en: Add Booking Facility
de_DE: Buchungsmöglichkeit hinzufügen

en: Add Building
de_DE: Gebäude hinzufügen

en: Add Building Category
de_DE: Gebäudekategorie hinzufügen

en: Add Category
de_DE: Kategorie hinzufügen

en: Add Charges
de_DE: Gebühren hinzufügen

en: Add Charges Email Template
de_DE: Gebühren-E-Mail-Vorlage hinzufügen

en: Add Charges Template
de_DE: Belastungsvorlage hinzufügen

en: Add Charges Types
de_DE: Gebührentypen hinzufügen

en: Add Complaint
de_DE: Beschwerde hinzufügen

en: Add Complaint Email Template
de_DE: Beschwerde-E-Mail-Vorlage hinzufügen

en: Add Complaint For Admin
de_DE: Beschwerde für Administrator hinzufügen

en: Add Complaint For Admin Email Template
de_DE: Beschwerde für Admin-E-Mail-Vorlage hinzufügen

en: Add Complaint Template
de_DE: Beschwerdevorlage hinzufügen

en: Add Compound
de_DE: Verbindung hinzufügen

en: Add Designation
de_DE: Bezeichnung hinzufügen

en: Add Document
de_DE: Dokument hinzufügen

en: Add Event
de_DE: Ereignis hinzufügen

en: Add Event Email Template
de_DE: Ereignis-E-Mail-Vorlage hinzufügen

en: Add Event Template
de_DE: Ereignisvorlage hinzufügen

en: Add Expense
de_DE: Kosten hinzufügen

en: Add Expense Types
de_DE: Ausgabenarten hinzufügen

en: Add Facility
de_DE: Einrichtung hinzufügen

en: Add Gatekeeper
de_DE: Gatekeeper hinzufügen

en: Add Image
de_DE: Bild hinzufügen

en: Add Income
de_DE: Einkommen hinzufügen

en: Add Inventory
de_DE: Inventar hinzufügen

en: Add Inventory Unit Category
de_DE: Inventareinheitskategorie hinzufügen

en: Add Invoice
de_DE: Rechnung hinzufügen

en: Add Member
de_DE: Mitglied hinzufügen

en: Add Message
de_DE: Nachricht hinzufügen

en: Add More Entry
de_DE: Weitere Einträge hinzufügen

en: Add More Gate
de_DE: Weiteres Tor hinzufügen

en: Add More Unit
de_DE: Weitere Einheit hinzufügen

en: Add New
de_DE: Neue hinzufügen

en: Add New FAQ
de_DE: Neue FAQ hinzufügen

en: Add New Photo Gallery
de_DE: Neue Fotogalerie hinzufügen

en: Add New Rules
de_DE: Neue Regeln hinzufügen

en: Add Notice
de_DE: Hinweis hinzufügen

en: Add Notice Email Template
de_DE: Benachrichtigungs-E-Mail-Vorlage hinzufügen

en: Add Notice Template
de_DE: Benachrichtigungsvorlage hinzufügen

en: Add Or Remove
de_DE: Hinzufügen oder entfernen

en: Add Other User In system Template
de_DE: Anderen Benutzer in der Systemvorlage hinzufügen

en: Add Payment
de_DE: Zahlung hinzufügen

en: Add Residential Unit
de_DE: Wohneinheit hinzufügen

en: Add Rule
de_DE: Regel hinzufügen

en: Add Service
de_DE: Dienst hinzufügen

en: Add Slot
de_DE: Steckplatz hinzufügen

en: Add Staff Category
de_DE: Personalkategorie hinzufügen

en: Add Staff Check-In
de_DE: Personal-Check-in hinzufügen

en: Add Staff Checkin
de_DE: Mitarbeiter-Checkin hinzufügen

en: Add Staff Member
de_DE: Mitarbeiter hinzufügen

en: Add Tax
de_DE: Steuern hinzufügen

en: Add Types
de_DE: Typen hinzufügen

en: Add Unit Category
de_DE: Einheitenkategorie hinzufügen

en: Add Visitor Request
de_DE: Besucheranfrage hinzufügen

en: Add visit Reason
de_DE: Besuchsgrund hinzufügen

en: Address
de_DE: Adresse

en: Address Information
de_DE: Adresse

en: All
de_DE: Alle

en: All Accountants
de_DE: Alle Buchhalter

en: All Committee Member
de_DE: Alle Ausschussmitglieder

en: All FAQ
de_DE: Alle häufig gestellten Fragen

en: All Gatekeeper
de_DE: Alle Gatekeeper

en: All Member
de_DE: Alle Mitglieder

en: All Members
de_DE: Alle Mitglieder

en: All Month
de_DE: Den ganzen Monat

en: All Staff Member
de_DE: Alle Mitarbeiter

en: All User
de_DE: Alle Benutzer

en: All Users
de_DE: Alle Nutzer

en: Alloted Slots
de_DE: Zugewiesene Slots

en: Allotted
de_DE: Zugeteilt

en: Allotted Start to End Date
de_DE: Zugewiesenes Start- bis Enddatum

en: Allow Member To Multiple Units
de_DE: Erlauben Sie Mitgliedern, mehrere Einheiten zu nutzen

en: Allow booking for multiple days
de_DE: Buchung für mehrere Tage zulassen

en: Already booking this facility Between this date.
de_DE: Buchung dieser Einrichtung bereits zwischen diesem Datum.

en: Already booking this facility Between this time.
de_DE: Buchung dieser Einrichtung bereits zwischen dieser Zeit.

en: Alt . Mobile Number
de_DE: Alt . Handynummer

en: Alt Mobile Number
de_DE: Alternative Handynummer

en: Amount
de_DE: Menge

en: Amount After Discount
de_DE: Betrag nach Rabatt

en: Amount Charge
de_DE: Betrag Gebühr

en: Announcement
de_DE: Bekanntmachung

en: Apartment Address
de_DE: Wohnungsadresse

en: Apartment Logo
de_DE: Apartment-Logo

en: Apartment Management
de_DE: Wohnungsverwaltung

en: Apartment Management System
de_DE: Wohnungsverwaltungssystem

en: Apartment Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete housing society or neighborhood maintenance tasks. It has different user roles like Admin, Resident members, Gatekeeper and Accountant Users.
de_DE: Das Apartment Management System für das WordPress-Plugin ist der ideale Weg, um komplette Wohnungsbaugesellschaften oder Instandhaltungsaufgaben in der Nachbarschaft zu verwalten. Es hat verschiedene Benutzerrollen wie Admin, ansässige Mitglieder, Gatekeeper und Accountant-Benutzer.

en: Apartment Name
de_DE: Wohnungsname

en: Apartment Number
de_DE: Wohnungsnummer

en: Apartment Type
de_DE: Wohnungstyp

en: Approve
de_DE: Genehmigen

en: Approved
de_DE: Genehmigt

en: Approved Facility Template
de_DE: Genehmigte Einrichtungsvorlage

en: Approved Notice
de_DE: Genehmigter Hinweis

en: Approved Visitor Request Email Template
de_DE: Genehmigte E-Mail-Vorlage für Besucheranfragen

en: Approved Visitor Request Template
de_DE: Genehmigte Vorlage für Besucheranfragen

en: Are you sure want to delete this record?
de_DE: Möchten Sie diesen Datensatz wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete this record?
de_DE: Möchten Sie diesen Datensatz wirklich löschen?

en: Asset
de_DE: Anlage

en: Asset Category
de_DE: Asset-Kategorie

en: Asset Cost
de_DE: Asset-Kosten

en: Asset Details
de_DE: Asset-Details

en: Asset Information
de_DE: Asset-Informationen

en: Asset List
de_DE: Asset-Liste

en: Asset Name
de_DE: Asset-Name

en: Asset No
de_DE: Anlage Nr

en: Asset Number
de_DE: Vermögensnummer

en: Asset inserted successfully
de_DE: Asset erfolgreich eingefügt

en: Asset updated successfully.
de_DE: Asset erfolgreich aktualisiert.

en: Asset/ Inventory Tracker
de_DE: Asset-/Inventar-Tracker

en: Assets
de_DE: Vermögenswerte

en: Assets & Inventory
de_DE: Anlage & Inventar

en: Assets Category
de_DE: Asset-Kategorie

en: Assign Gate
de_DE: Tor zuweisen

en: Assign Parking Slot Template
de_DE: Parkplatzvorlage zuweisen

en: Assign Slot
de_DE: Steckplatz zuweisen

en: Assign Slot Details
de_DE: Steckplatzdetails zuweisen

en: Assign Slot Email Template
de_DE: Steckplatz-E-Mail-Vorlage zuweisen

en: Assign Slot Information
de_DE: Slot-Informationen zuweisen

en: Assign Slot Link
de_DE: Slot-Link zuweisen

en: Assigned Gate
de_DE: Zugewiesenes Tor

en: Australian Dollar
de_DE: Australischer Dollar

en: Authentication Key
de_DE: Authentifizierungsschlüssel

en: Available
de_DE: Verfügbar

en: Back to wp-admin
de_DE: Zurück zu wp-admin

en: Badge ID
de_DE: Abzeichen-ID

en: Bank Details
de_DE: Bankdaten

en: Bank Transfer
de_DE: Banküberweisung

en: Bill Date
de_DE: Rechnungsdatum

en: Billing Period
de_DE: Abrechnungszeitraum

en: Book For
de_DE: Buchen für

en: Book For Activity
de_DE: Buchen Sie für Aktivität

en: Booked
de_DE: Gebucht

en: Booked User Name
de_DE: Gebuchter Benutzername

en: Booking Charge
de_DE: Buchungsgebühr

en: Booking Charges
de_DE: Buchungsgebühren

en: Booking Date
de_DE: Buchungsdatum

en: Booking Facilities
de_DE: Buchungsmöglichkeiten

en: Booking Facility
de_DE: Buchungsmöglichkeit

en: Booking Facility Details
de_DE: Einzelheiten zur Buchungsmöglichkeit

en: Booking For From Date
de_DE: Buchung für Von-Datum

en: Booking For From Time
de_DE: Buchung für ab Zeit

en: Booking For To Date
de_DE: Buchung für bis heute

en: Booking For To Time
de_DE: Buchung für To Time

en: Booking Status
de_DE: Buchungsstatus

en: Brazilian Real
de_DE: brasilianischer Real

en: Building
de_DE: Gebäude

en: Building Block
de_DE: Baustein

en: Building By Unit
de_DE: Gebäude nach Einheit

en: Building Category
de_DE: Gebäudekategorie

en: Building Information
de_DE: Gebäudeinformationen

en: Building Member
de_DE: Gebäude Mitglied

en: Building Name
de_DE: Gebäudename

en: Building Units
de_DE: Gebäudeeinheiten

en: Building Units settings
de_DE: Einstellungen für Gebäudeeinheiten

en: Building/Group
de_DE: Gebäude/Gruppe

en: By Date
de_DE: Nach Datum

en: By Hour
de_DE: Nach Stunde

en: COMPOUND:
de_DE: VERBINDUNG:

en: Calendar
de_DE: Kalender

en: Canadian Dollar
de_DE: Kanadischer Dollar

en: Cancel
de_DE: Stornieren

en: Card
de_DE: Karte

en: Care Taker
de_DE: Pfleger

en: Cash
de_DE: Kasse

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Category Name
de_DE: Kategoriename

en: Category:
de_DE: Kategorie:

en: Charge Calculate By
de_DE: Gebühr berechnen nach

en: Charge Calculate By
de_DE: Gebühr berechnen nach

en: Charge Deleted successfully.
de_DE: Belastung erfolgreich gelöscht

en: Charge End Date
de_DE: Enddatum der Gebühr

en: Charge Per
de_DE: Gebühr pro

en: Charge Period
de_DE: Ladezeitraum

en: Charge Saved successfully.
de_DE: Ladung erfolgreich gespeichert

en: Charge Start Date
de_DE: Ladestartdatum

en: Charge Type
de_DE: Gebührentyp

en: Charge Updated successfully.
de_DE: Ladung erfolgreich aktualisiert.

en: Charges
de_DE: Gebühren

en: Charges Amount
de_DE: Gebührenbetrag

en: Charges Entry Label
de_DE: Eintragsetikett für Gebühren

en: Charges Information
de_DE: Gebühreninformationen

en: Charges Name
de_DE: Gebührenname

en: Charges Payment
de_DE: Gebühren Zahlung

en: Charges Types
de_DE: Gebührenarten

en: Charges type
de_DE: Gebührentyp

en: Check In Date
de_DE: Eincheckdatum

en: Check In Time
de_DE: Check-in-Zeit

en: Check Out
de_DE: Kasse

en: Check Out Time
de_DE: Abreisezeit

en: Check in Time
de_DE: Check-in-Zeit

en: Check-In Date
de_DE: Eincheckdatum

en: Check-In Time
de_DE: Check-in-Zeit

en: Check-Out
de_DE: Kasse

en: Check-Out Time
de_DE: Abreisezeit

en: Checked Out successfully
de_DE: Erfolgreich ausgecheckt

en: Checkin
de_DE: Check-In

en: Checkout
de_DE: Kasse

en: Cheque
de_DE: Überprüfen

en: Choose Gate
de_DE: Wählen Sie Tor

en: City
de_DE: Stadt

en: Close
de_DE: Nah dran

en: Close Complaint
de_DE: Beschwerde schließen

en: Close Maintenance Request
de_DE: Wartungsanforderung schließen

en: Close Request
de_DE: Anfrage schließen

en: Closed
de_DE: Abgeschlossen

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Commercial
de_DE: Kommerziell

en: Commercial Unit
de_DE: Handelseinheit

en: Commitee Member
de_DE: Ausschussmitglied

en: Committee Member
de_DE: Ausschussmitglied

en: Committee Members
de_DE: Ausschussmitglieder

en: Complaint
de_DE: Beschwerde

en: Complaint By
de_DE: Beschwerde durch

en: Complaint Deleted Successfully.
de_DE: Beschwerde erfolgreich gelöscht.

en: Complaint Description
de_DE: Beschreibung der Beschwerde

en: Complaint Details
de_DE: Beschwerdedetails

en: Complaint From
de_DE: Beschwerde von

en: Complaint Information
de_DE: Beschwerdeinformationen

en: Complaint Link
de_DE: Beschwerdelink

en: Complaint Nature
de_DE: Beschwerde Natur

en: Complaint Status
de_DE: Beschwerdestatus

en: Complaint Title
de_DE: Titel der Beschwerde

en: Complaint Updated Successfully.
de_DE: Beschwerde erfolgreich aktualisiert.

en: Complaint deleted successfully
de_DE: Beschwerde erfolgreich gelöscht

en: Complaint inserted successfully
de_DE: Beschwerde erfolgreich eingefügt

en: Complaint inserted successfully.
de_DE: Beschwerde erfolgreich eingefügt.

en: Complaint updated successfully.
de_DE: Beschwerde erfolgreich aktualisiert.

en: Complaints
de_DE: Beschwerden

en: Compose
de_DE: Komponieren

en: Compound
de_DE: Verbindung

en: Compound Details
de_DE: Compound-Details

en: Compound Units
de_DE: Zusammengesetzte Einheiten

en: Confirm Password
de_DE: Passwort bestätigen

en: Contact Name
de_DE: Kontaktname

en: Copyright ©2023 Mojoomla. All rights reserved.
de_DE: Alle Rechte vorbehalten.

en: Corporate ID
de_DE: Firmenausweis

en: Count
de_DE: Zählen

en: Country
de_DE: Land

en: Country Code
de_DE: Landesvorwahl

en: Created By
de_DE: Erstellt von

en: Created By:
de_DE: Erstellt von:

en: Created Date
de_DE: Erstellungsdatum

en: Current Password
de_DE: Jetziges Passwort

en: Current Password & New Password should not match.
de_DE: Das aktuelle und das neue Passwort sollten nicht übereinstimmen.

en: Czech Koruna
de_DE: Tschechische Krone

en: Danish Krone
de_DE: Dänische Krone

en: Dashboard
de_DE: Armaturenbrett

en: Dashboard Card setting For Accountant
de_DE: Dashboard-Karteneinstellung für Buchhalter

en: Dashboard Card setting For Gatekeeper
de_DE: Dashboard-Karteneinstellung für Gatekeeper

en: Dashboard Card setting For Members
de_DE: Dashboard-Karteneinstellung für Mitglieder

en: Dashboard Card setting For Staff Members
de_DE: Dashboard-Karteneinstellung für Mitarbeiter

en: Datatable
de_DE: Datentabelle

en: Datatable Header Settings
de_DE: Datentabellen-Header-Einstellungen

en: Date
de_DE: Datum

en: Date :
de_DE: Datum :

en: Date :
de_DE: Datum :

en: Date Format
de_DE: Datumsformat

en: Date Type
de_DE: Datumstyp

en: Date of Birth
de_DE: Geburtsdatum

en: Date of birth
de_DE: Geburtsdatum

en: Day
de_DE: Tag

en: Deactive Suggestion
de_DE: Vorschlag deaktivieren

en: Dec
de_DE: Dez

en: December
de_DE: Dezember

en: December 12, 2017
de_DE: 12. Dezember 2017

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete Selected
de_DE: Ausgewählte löschen

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Designation
de_DE: Bezeichnung

en: Designation Name
de_DE: Bezeichnung Name

en: Discount Amount
de_DE: Rabattbetrag

en: Discount Amount :
de_DE: Rabattbetrag:

en: Do you really want to delete this record?
de_DE: Möchten Sie diesen Datensatz wirklich löschen?

en: Do you want to add penalty?
de_DE: Möchten Sie eine Strafe hinzufügen?

en: Document
de_DE: Dokumentieren

en: Document Deleted Successfully.
de_DE: Dokument erfolgreich gelöscht.

en: Document Information
de_DE: Dokumentinformationen

en: Document Inserted Successfully.
de_DE: Dokument erfolgreich eingefügt.

en: Document Submitted Date
de_DE: Einreichungsdatum des Dokuments

en: Document Title
de_DE: Dokumenttitel

en: Document Updated Successfully.
de_DE: Dokument erfolgreich aktualisiert.

en: Document deleted successfully
de_DE: Dokument erfolgreich gelöscht

en: Document inserted successfully
de_DE: Dokument erfolgreich eingefügt

en: Document updated successfully.
de_DE: Dokument erfolgreich aktualisiert.

en: Documents
de_DE: Unterlagen

en: Due Amount
de_DE: Fälliger Betrag

en: Due Amount :
de_DE: Fälliger Betrag :

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Accountant
de_DE: Buchhalter bearbeiten

en: Edit Asset
de_DE: Objekt bearbeiten

en: Edit Assets
de_DE: Bearbeiten Sie Vermögenswerte

en: Edit Assign Slot
de_DE: Zuweisungs-Slot bearbeiten

en: Edit Booking Facility
de_DE: Buchungsfunktion bearbeiten

en: Edit Charges
de_DE: Gebühren bearbeiten

en: Edit Complaint
de_DE: Beschwerde bearbeiten

en: Edit Document
de_DE: Dokument bearbeiten

en: Edit Event
de_DE: Ereignis bearbeiten

en: Edit Expense
de_DE: Ausgaben bearbeiten

en: Edit FAQ
de_DE: FAQ bearbeiten

en: Edit Facility
de_DE: Einrichtung bearbeiten

en: Edit Gatekeeper
de_DE: Gatekeeper bearbeiten

en: Edit Inventory
de_DE: Bestand bearbeiten

en: Edit Member
de_DE: Mitglied bearbeiten

en: Edit Notice
de_DE: Hinweis bearbeiten

en: Edit Photo Gallery
de_DE: Fotogalerie bearbeiten

en: Edit Residential Unit
de_DE: Wohneinheit bearbeiten

en: Edit Rule
de_DE: Regel bearbeiten

en: Edit Rules
de_DE: Regeln bearbeiten

en: Edit Service
de_DE: Dienst bearbeiten

en: Edit Slot
de_DE: Slot bearbeiten

en: Edit Staff Check-In
de_DE: Bearbeiten Sie den Mitarbeiter-Check-in

en: Edit Staff Checkin
de_DE: Mitarbeiter-Checkin bearbeiten

en: Edit Staff Member
de_DE: Mitarbeiter bearbeiten

en: Edit Tax
de_DE: Steuer bearbeiten

en: Edit Visitor Request
de_DE: Besucheranfrage bearbeiten

en: Email Already in use
de_DE: E-Mail Wird bereits verwendet

en: Email ID
de_DE: E-Mail-ID

en: Email Subject
de_DE: E-Mail Betreff

en: Email Template
de_DE: E-Mail-Vorlage

en: Email Templates
de_DE: E-Mail-Vorlagen

en: Email Updated successfully
de_DE: E-Mail erfolgreich aktualisiert

en: Email id Already Exist.
de_DE: E-Mail-ID existiert bereits.

en: Email is not valid
de_DE: Email ist ungültig

en: Emailid Already Exist.
de_DE: E-Mail-ID existiert bereits.

en: Employee
de_DE: Angestellter

en: Enable
de_DE: Ermöglichen

en: Enable Charges
de_DE: Gebühren aktivieren

en: Enable Mail Notifications
de_DE: E-Mail-Benachrichtigungen aktivieren

en: Enable Sandbox
de_DE: Sandkasten aktivieren

en: End Date
de_DE: Endtermin

en: End Time
de_DE: Endzeit

en: End Time should be greater than Start Time
de_DE: Die Endzeit sollte größer als die Startzeit sein

en: End Time*
de_DE: Endzeit*

en: Enter New password.
de_DE: Neues Passwort eingeben.

en: Enter correct current password.
de_DE: Geben Sie das korrekte aktuelle Passwort ein.

en: Enter email subject
de_DE: Geben Sie den E-Mail-Betreff ein

en: Entry
de_DE: Eintrag

en: Envato License key
de_DE: Envato-Lizenzschlüssel

en: Event
de_DE: Vorfall

en: Event Approved successfully.
de_DE: Veranstaltung erfolgreich genehmigt.

en: Event Description
de_DE: Eventbeschreibung

en: Event Detail
de_DE: Ereignisdetail

en: Event Details
de_DE: Veranstaltungsdetails

en: Event End Date
de_DE: Enddatum der Veranstaltung

en: Event End Time
de_DE: Endzeit des Ereignisses

en: Event Information
de_DE: Informationen zur Veranstaltung

en: Event Link
de_DE: Ereignislink

en: Event Start Date
de_DE: Startdatum der Veranstaltung

en: Event Start Time
de_DE: Startzeit der Veranstaltung

en: Event Title
de_DE: Titel der Veranstaltung

en: Event deleted successfully
de_DE: Veranstaltung erfolgreich gelöscht

en: Event inserted successfully
de_DE: Ereignis erfolgreich eingefügt

en: Event inserted successfully but display After Admin Approved
de_DE: Das Ereignis wurde erfolgreich eingefügt, wird jedoch nach Genehmigung durch den Administrator angezeigt

en: Event inserted successfully.
de_DE: Mitglied erfolgreich eingefügt.

en: Event updated successfully.
de_DE: Veranstaltung erfolgreich aktualisiert.

en: Expense
de_DE: Aufwand

en: Expense Deleted successfully.
de_DE: Spesen erfolgreich gelöscht.

en: Expense Entries
de_DE: Speseneinträge

en: Expense Information
de_DE: Speseninformationen

en: Expense List
de_DE: Spesenliste

en: Expense Report
de_DE: Spesenabrechnung

en: Expense Report By Month
de_DE: Spesenabrechnung nach Monat

en: Expense Saved successfully.
de_DE: Kosten erfolgreich gespeichert

en: Expense Type
de_DE: Kostenart

en: Expense Types
de_DE: Ausgabenarten

en: Expense Updated successfully.
de_DE: Ausgaben erfolgreich aktualisiert.

en: Expense type
de_DE: Kostenart

en: Export CSV
de_DE: CSV-Datei exportieren

en: Facilities
de_DE: Einrichtungen

en: Facility
de_DE: Einrichtung

en: Facility Approved Email Template
de_DE: Von der Einrichtung genehmigte E-Mail-Vorlage

en: Facility Booking
de_DE: Einrichtungsbuchung

en: Facility Booking Approved Successfully.
de_DE: Einrichtungsbuchung erfolgreich genehmigt.

en: Facility Booking Email Template
de_DE: E-Mail-Vorlage für die Einrichtungsbuchung

en: Facility Booking Successfully.
de_DE: Objektbuchung erfolgreich.

en: Facility Booking Template For Admin
de_DE: Einrichtungsbuchungsvorlage für Admin

en: Facility Booking Template For Member
de_DE: Buchungsvorlage für Einrichtungen für Mitglieder

en: Facility Booking Updated Successfully.
de_DE: Einrichtungsbuchung erfolgreich aktualisiert.

en: Facility Booking Updated successfully
de_DE: Einrichtungsbuchung erfolgreich aktualisiert

en: Facility Booking successfully
de_DE: Objektbuchung erfolgreich

en: Facility Charge
de_DE: Einrichtungsgebühr

en: Facility Deleted Successfully.
de_DE: Einrichtung erfolgreich gelöscht.

en: Facility Details
de_DE: Einrichtungsdetails

en: Facility Information
de_DE: Einrichtungsinformationen

en: Facility Inserted Successfully.
de_DE: Einrichtung erfolgreich eingefügt.

en: Facility Link
de_DE: Einrichtungslink

en: Facility Name
de_DE: Name der Einrichtung

en: Facility Updated Successfully.
de_DE: Einrichtung erfolgreich aktualisiert.

en: Facility deleted successfully
de_DE: Einrichtung erfolgreich gelöscht

en: Facility inserted successfully
de_DE: Einrichtung erfolgreich eingefügt

en: Facility updated successfully.
de_DE: Einrichtung erfolgreich aktualisiert.

en: Family Information
de_DE: Familien Information

en: Family Member
de_DE: Familienmitglied

en: Family Type
de_DE: Familientyp

en: February
de_DE: Februar

en: Female
de_DE: Weiblich

en: Finance payment
de_DE: Finanzierungszahlung

en: Finance/Payment
de_DE: Finanzen/Zahlung

en: First
de_DE: Zuerst

en: First Name
de_DE: Vorname

en: Fix Charge
de_DE: Fixgebühr

en: Footer Description
de_DE: Beschreibung der Fußzeile

en: Footer Setting
de_DE: Fußzeileneinstellung

en: For entry
de_DE: Zur Einreise

en: For exit
de_DE: Zum Ausstieg

en: Four Wheeler
de_DE: Allrad

en: From
de_DE: Aus

en: From (
de_DE: Aus (

en: From :
de_DE: Aus :

en: From:
de_DE: Aus:

en: Fully Paid
de_DE: Vollständig bezahlt

en: GATE:
de_DE: TOR:

en: GENERAL
de_DE: ALLGEMEINES

en: GST Number
de_DE: GST-Nummer

en: GST Number / Vat Number / Tax number
de_DE: GST-Nummer / Umsatzsteuer-Identifikationsnummer / Steuernummer

en: Gallery
de_DE: Galerie

en: Gate
de_DE: Tor

en: Gate Name
de_DE: Gate-Name

en: Gate inserted successfully
de_DE: Gate erfolgreich eingefügt

en: Gate updated successfully.
de_DE: Tor erfolgreich aktualisiert.

en: Gatekeeper
de_DE: Pförtner

en: Gatekeeper Access Right
de_DE: Gatekeeper-Zugriffsrecht

en: Gatekeeper Deleted Successfully.
de_DE: Gatekeeper erfolgreich gelöscht.

en: Gatekeeper Information
de_DE: Gatekeeper-Informationen

en: Gatekeeper Inserted Successfully.
de_DE: Gatekeeper erfolgreich eingefügt.

en: Gatekeeper Updated Successfully.
de_DE: Gatekeeper erfolgreich aktualisiert.

en: Gatekeeper deleted successfully
de_DE: Gatekeeper erfolgreich gelöscht

en: Gatekeeper inserted successfully.
de_DE: Gatekeeper erfolgreich eingefügt.

en: Gatekeeper updated successfully.
de_DE: Gatekeeper erfolgreich aktualisiert.

en: Gender
de_DE: Geschlecht

en: General Setting
de_DE: Allgemeine Einstellung

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: Generate Invoice Email Template
de_DE: Rechnungs-E-Mail-Vorlage generieren

en: Generate Invoice Template
de_DE: Rechnungsvorlage generieren

en: Go
de_DE: gehen

en: Grand Total :
de_DE: Gesamtsumme :

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Guatemalan Quetzal
de_DE: Guatemaltekischer Quetzal

en: Half Yearly
de_DE: Halbjährlich

en: Hong Kong Dollar
de_DE: Hongkong Dollar

en: Hour
de_DE: Stunde

en: Hungarian Forint
de_DE: Ungarischer Forint

en: I Half
de_DE: Ich halb

en: ID Number
de_DE: ID-Nummer

en: IFSC Code
de_DE: IFSC-Code

en: II Half
de_DE: II Hälfte

en: INVOICE
de_DE: RECHNUNG

en: Id
de_DE: Ausweis

en: Id Number
de_DE: ID-Nummer

en: If you want to generate recurring invoices every month until the charge end date. so Please enable checkbox.
de_DE: Wenn Sie wiederkehrende Rechnungen jeden Monat bis zum Ende der Belastung erstellen möchten. also Checkbox bitte aktivieren.

en: If your operator supports multiple routes then give one route name. Eg: route=1 for promotional, route=4 for transactional SMS.
de_DE: Wenn Ihr Betreiber mehrere Routen unterstützt, geben Sie einen Routennamen ein. Beispiel: Route=1 für Werbe-SMS, Route=4 für Transaktions-SMS.

en: Image
de_DE: Bild

en: Image URL
de_DE: Bild URL

en: Import CSV
de_DE: CSV importieren

en: Import Data
de_DE: Daten importieren

en: Import User CSV Successfully Uploaded.
de_DE: Benutzer-CSV importieren erfolgreich hochgeladen.

en: Inbox
de_DE: Posteingang

en: Income
de_DE: Einkommen

en: Income & Expense
de_DE: Einnahmen & Ausgaben

en: Income & Expense Graph
de_DE: Einnahmen-Ausgaben-Diagramm

en: Income & Expense Report
de_DE: Einnahmen- und Ausgabenbericht

en: Income List
de_DE: Einkommensliste

en: Income Report
de_DE: Einkommensbericht

en: Income-Expense Report
de_DE: Einnahmen-Ausgaben-Rechnung

en: Indian Rupee
de_DE: Indische Rupie

en: Individual
de_DE: Individuell

en: Indonesian rupiah
de_DE: Indonesische Rupiah

en: Inventory
de_DE: Inventar

en: Inventory Category
de_DE: Inventarkategorie

en: Inventory Category Name
de_DE: Name der Inventarkategorie

en: Inventory Details
de_DE: Inventardetails

en: Inventory Information
de_DE: Bestandsinformationen

en: Inventory List
de_DE: Inventarliste

en: Inventory Name
de_DE: Bestandsname

en: Inventory inserted successfully
de_DE: Inventar erfolgreich eingefügt

en: Inventory updated successfully.
de_DE: Bestand erfolgreich aktualisiert.

en: Invoice
de_DE: Rechnung

en: Invoice Deleted successfully.
de_DE: Rechnung erfolgreich gelöscht.

en: Invoice Entries
de_DE: Rechnungseingänge

en: Invoice No
de_DE: Rechnungs-Nr

en: Invoice No.
de_DE: Rechnungsnr.

en: Invoice Number
de_DE: Rechnungsnummer

en: Invoice Option
de_DE: Rechnungsoption

en: Invoice Payment
de_DE: Rechnungszahlung

en: Invoice Payment Receipt
de_DE: Zahlungseingang der Rechnung

en: Invoice Prefix
de_DE: Rechnungspräfix

en: Invoice Setting
de_DE: Rechnungseinstellung

en: Invoice penalty Settings
de_DE: Einstellungen für Rechnungsstrafen

en: Invoices
de_DE: Rechnungen

en: Israeli New Sheqel
de_DE: Israelischer neuer Schekel

en: January
de_DE: Januar

en: Japanese Yen
de_DE: Japanische YEN

en: Jul
de_DE: Juli

en: July
de_DE: Juli

en: June
de_DE: Juni

en: Kenyan shilling
de_DE: Kenia-Schilling

en: Last
de_DE: Letzte

en: Last 12 Months
de_DE: Letzte 12 Monate

en: Last 3 Months
de_DE: Letzte 3 Monate

en: Last 6 Months
de_DE: Letzte 6 Monate

en: Last Month
de_DE: Im vergangenen Monat

en: Last Name
de_DE: Nachname

en: Last Week
de_DE: Letzte Woche

en: Last Year
de_DE: Letztes Jahr

en: Lease Agreement
de_DE: Leasingvertrag

en: Licence Settings
de_DE: Lizenzeinstellungen

en: License Information
de_DE: Lizenzinformationen

en: License Setting
de_DE: Lizenzeinstellung

en: Loading...
de_DE: Wird geladen...

en: Log In
de_DE: Einloggen

en: Log Out
de_DE: Ausloggen

en: Login Link
de_DE: Login-Link

en: Login Page
de_DE: Loginseite

en: Login Page Link
de_DE: Link zur Anmeldeseite

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
de_DE: Anmeldung fehlgeschlagen: Sie haben einen falschen Benutzernamen oder ein falsches Passwort eingegeben, bitte versuchen Sie es erneut.

en: Logout
de_DE: Ausloggen

en: Mail Templates
de_DE: Mail-Vorlagen

en: Maintenance
de_DE: Wartung

en: Maintenance Charges
de_DE: Wartungsgebühren

en: Maintenance Request
de_DE: Wartungsanfrage

en: Malaysian Ringgit
de_DE: Malaysischer Ringgit

en: Male
de_DE: Männlich

en: Manage Gate
de_DE: Tor verwalten

en: Manage Gates
de_DE: Tore verwalten

en: Manage Gates Information
de_DE: Gates-Informationen verwalten

en: Management Access Right
de_DE: Verwaltungszugriffsrecht

en: Mar
de_DE: Beschädigen

en: March
de_DE: Marsch

en: Max. 160 Character
de_DE: max. 160 Zeichen

en: May
de_DE: Kann

en: Measurement
de_DE: Messung

en: Measurement Charge
de_DE: Messgebühr

en: Member
de_DE: Mitglied

en: Member Access Right
de_DE: Mitgliedszugriffsrecht

en: Member Active Successfully
de_DE: Mitglied erfolgreich aktiv

en: Member Approval
de_DE: Mitgliedszulassung

en: Member Approval Setting
de_DE: Mitgliedsgenehmigungseinstellung

en: Member Approved by Admin Template
de_DE: Mitglied genehmigt durch Admin-Vorlage

en: Member Become committee Template
de_DE: Mitglied werden Ausschussvorlage

en: Member Become from committee member
de_DE: Mitglied Werden Sie Vorstandsmitglied

en: Member By Building
de_DE: Mitglied nach Gebäude

en: Member By Building Report
de_DE: Mitglied nach Gebäudebericht

en: Member Category
de_DE: Mitgliedskategorie

en: Member Category Name
de_DE: Name der Mitgliedskategorie

en: Member Deleted Successfully.
de_DE: Mitglied erfolgreich gelöscht.

en: Member Details
de_DE: Mitgliedsdetails

en: Member History
de_DE: Mitgliedsgeschichte

en: Member ID Proof-1
de_DE: Mitgliedsausweis-1

en: Member Image
de_DE: Mitgliedsbild

en: Member Information
de_DE: Mitgliederinformation

en: Member Inserted Successfully.
de_DE: Mitglied erfolgreich eingefügt.

en: Member Name
de_DE: Mitgliedsname

en: Member Registration
de_DE: Mitgliedsregistrierung

en: Member Removed from committee member
de_DE: Mitglied Aus Ausschussmitglied entfernt

en: Member Type
de_DE: Mitgliedstyp

en: Member Updated Successfully.
de_DE: Mitglied erfolgreich aktualisiert.

en: Member in Building
de_DE: Mitglied im Bauwesen

en: Member inserted successfully
de_DE: Mitglied erfolgreich eingefügt

en: Member updated successfully.
de_DE: Mitglied erfolgreich aktualisiert.

en: Members
de_DE: Mitglieder

en: Members By Building
de_DE: Mitglieder nach Gebäude

en: Menu
de_DE: Speisekarte

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Message Comment
de_DE: Nachricht Kommentar

en: Message Content
de_DE: Nachrichteninhalt

en: Message Details
de_DE: Nachrichtendetails

en: Message For
de_DE: Nachricht für

en: Message Link
de_DE: Nachrichtenlink

en: Message Received Template
de_DE: Vorlage für empfangene Nachricht

en: Message Sent Successfully!
de_DE: Nachricht erfolgreich gesendet!

en: Message To
de_DE: Nachricht an

en: Message deleted successfully
de_DE: Nachricht erfolgreich gelöscht

en: Message sent successfully
de_DE: Nachricht erfolgreich gesendet

en: Messages
de_DE: Mitteilungen

en: Mexican Peso
de_DE: Mexikanischer Peso

en: Middle Name
de_DE: Zweiter Vorname

en: Mobile No.
de_DE: Handy-Nr.

en: Mobile Number
de_DE: Handynummer

en: Month
de_DE: Monat

en: Monthly
de_DE: Monatlich

en: Must be enter percentage value like 5
de_DE: Es muss ein Prozentwert wie 5 eingegeben werden

en: My Profile
de_DE: Mein Profil

en: Name & Email ID
de_DE: Name & E-Mail-ID

en: Name Of Admin
de_DE: Name des Administrators

en: Name Of Apartment
de_DE: Name der Wohnung

en: Name Of Receiver
de_DE: Name des Empfängers

en: Name Of Sender
de_DE: Name des Absenders

en: Name of Member
de_DE: Name des Mitglieds

en: Nature
de_DE: Natur

en: Nature:
de_DE: Natur:

en: Net Profit
de_DE: Reingewinn

en: New Password
de_DE: Neues Passwort

en: New Zealand Dollar
de_DE: Neuseeland Dollar

en: New password and Confirm password does not match.
de_DE: Neues Passwort und Passwort bestätigen stimmen nicht überein.

en: Next
de_DE: Nächste

en: Nigerian Naira
de_DE: Nigerianische Naira

en: No
de_DE: Nein

en: No Any Gates.
de_DE: Keine Tore.

en: No Document
de_DE: Kein Dokument

en: No FAQ found
de_DE: Keine FAQ gefunden

en: No FAQ found in Trash
de_DE: Keine FAQ im Papierkorb gefunden

en: No Photo Gallery found
de_DE: Keine Fotogalerie gefunden

en: No Photo Gallery found in Trash
de_DE: Keine Fotogalerie im Papierkorb gefunden

en: No Records Found !
de_DE: Keine Aufzeichnungen gefunden !

en: No Title
de_DE: Kein Titel

en: No data available in table
de_DE: Keine Daten in der Tabelle verfügbar

en: No matching records found
de_DE: Keine übereinstimmenden Aufzeichnungen gefunden

en: No rules found
de_DE: Keine Regeln gefunden

en: No rules found in Trash
de_DE: Keine Regeln im Papierkorb gefunden

en: No.
de_DE: NEIN.

en: No. of Amount
de_DE: Nr. des Betrags

en: Norwegian Krone
de_DE: Norwegische Krone

en: Not Approved
de_DE: Nicht bestätigt

en: NotApproved Notice
de_DE: Nicht genehmigter Hinweis

en: Notes
de_DE: Anmerkungen

en: Notice
de_DE: Notiz

en: Notice & Event Approved by admin
de_DE: Hinweis und Ereignis vom Administrator genehmigt

en: Notice And Event
de_DE: Hinweis und Ereignis

en: Notice Approved successfully
de_DE: Hinweis Erfolgreich genehmigt

en: Notice Category
de_DE: Hinweis-Kategorie

en: Notice Content
de_DE: Inhalt beachten

en: Notice Details
de_DE: Hinweisdetails

en: Notice End Date
de_DE: Enddatum beachten

en: Notice Information
de_DE: Hinweis Informationen

en: Notice Link
de_DE: Beachten Sie den Link

en: Notice Start Date
de_DE: Beachten Sie das Startdatum

en: Notice Title
de_DE: Titel beachten

en: Notice Title:
de_DE: Hinweis Titel:

en: Notice Type
de_DE: Hinweistyp

en: Notice Type:
de_DE: Hinweistyp:

en: Notice Valid Date
de_DE: Beachten Sie das Gültigkeitsdatum

en: Notice deleted successfully
de_DE: Hinweis erfolgreich gelöscht

en: Notice inserted successfully
de_DE: Hinweis erfolgreich eingefügt

en: Notice inserted successfully but display After Admin Approved
de_DE: Benachrichtigung erfolgreich eingefügt, aber Anzeige After Admin Approved

en: Notice inserted successfully.
de_DE: Hinweis erfolgreich eingefügt.

en: Notice updated successfully.
de_DE: Hinweis erfolgreich aktualisiert.

en: Notices
de_DE: Hinweise

en: Notification
de_DE: Benachrichtigung

en: Number Of Member
de_DE: Anzahl der Mitglieder

en: Number Of Members By Building
de_DE: Anzahl der Mitglieder nach Gebäude

en: Number Of Unit
de_DE: Anzahl der Einheiten

en: Occupied
de_DE: Besetzt

en: Occupied By
de_DE: Besetzt von

en: Occupied Date
de_DE: Besetzungsdatum

en: Occupied From Date
de_DE: Belegt ab Datum

en: Occupied History
de_DE: Besetzte Geschichte

en: Occupied Information
de_DE: Belegt Informationen

en: Occupied To Date
de_DE: Bis heute besetzt

en: Occupied Units
de_DE: Besetzte Einheiten

en: Oct
de_DE: Okt

en: October
de_DE: Oktober

en: Office
de_DE: Büro

en: Official Phone Number
de_DE: Offizielle Telefonnummer

en: On Hold
de_DE: In Wartestellung

en: On Hold Complaint
de_DE: Beschwerde in der Warteschleife

en: On Hold Maintenance Request
de_DE: Gewartete Wartungsanforderung

en: On Hold Request
de_DE: Warteschleifenanfrage

en: On Hold Suggestion
de_DE: Vorschlag für Warteschleife

en: One Member
de_DE: Ein Mitglied

en: One Time
de_DE: Einmal

en: Only CSV file are allow.
de_DE: Es sind nur CSV-Dateien zulässig.

en: Only jpg,jpeg,png File allowed
de_DE: Nur jpg-, jpeg-, png-Dateien erlaubt

en: Open
de_DE: Offen

en: Open Complaint
de_DE: Offene Beschwerde

en: Open Maintenance Request
de_DE: Wartungsanforderung öffnen

en: Open Request
de_DE: Anfrage öffnen

en: Open Suggestion
de_DE: Vorschlag öffnen

en: Other
de_DE: Sonstiges

en: Other Document
de_DE: Anderes Dokument

en: Other Information
de_DE: Andere Informationen

en: Other Logo(Invoice, Mail)
de_DE: Anderes Logo (Rechnung, Mail)

en: OwnData
de_DE: Eigene Daten

en: Owner
de_DE: Eigentümer

en: Owner Family
de_DE: Eigentümerfamilie

en: Owner's Information
de_DE: Angaben zum Eigentümer

en: PDF
de_DE: Pdf

en: Paid
de_DE: Bezahlt

en: Paid Amount
de_DE: Bezahlte Menge

en: Paid Amount :
de_DE: Bezahlte Menge :

en: Paid Invoice Email Template
de_DE: E-Mail-Vorlage für bezahlte Rechnungen

en: Paid Invoice Template
de_DE: Bezahlte Rechnungsvorlage

en: Parent Item:
de_DE: Eltern Artikel:

en: Parking Management
de_DE: Parkplatzverwaltung

en: Parking Manager
de_DE: Parkplatz-Manager

en: Parking Slots
de_DE: Parkplätze

en: Partially Paid
de_DE: Teilweise bezahlt

en: Password
de_DE: Passwort

en: Payment By
de_DE: Zahlung von

en: Payment Date
de_DE: Zahlungsdatum

en: Payment History
de_DE: Zahlungshistorie

en: Payment Link
de_DE: Zahlungslink

en: Payment Method
de_DE: Zahlungsmethode

en: Payment Report
de_DE: Zahlungsbericht

en: Payment Status
de_DE: Zahlungsstatus

en: Payment Successfully.
de_DE: Zahlung erfolgreich.

en: Payment Type
de_DE: Zahlungsart

en: Payments Status
de_DE: Zahlungsstatus

en: Paypal Email Id
de_DE: Paypal-E-Mail-ID

en: Paypal Setting
de_DE: Paypal-Einstellung

en: Penalty Charge %
de_DE: Strafgebühr %

en: Penalty Days
de_DE: Straftage

en: Pending
de_DE: Ausstehend

en: Period
de_DE: Zeitraum

en: Philippine Peso
de_DE: Philippinischer Peso

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Photo
de_DE: Foto

en: Photo Gallery
de_DE: Fotogallerie

en: Please Add Paid Amount.
de_DE: Bitte fügen Sie den bezahlten Betrag hinzu.

en: Please Enter the Visitor Name.
de_DE: Bitte geben Sie den Besuchernamen ein.

en: Please Enter the Visitor's Name.
de_DE: Bitte geben Sie den Namen des Besuchers ein.

en: Please Select Atleast One Image.
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens ein Bild aus.

en: Please Select Atleast One Record
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens einen Datensatz aus

en: Please Select Gate.
de_DE: Bitte Tor auswählen.

en: Please select at least one record.
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens einen Datensatz aus.

en: Please select atleast one users to reply
de_DE: Bitte wählen Sie mindestens einen Benutzer zum Antworten aus

en: Polish Zloty
de_DE: Polnischer Zloty

[ctx: Post Type General Name]
en: Photo Gallery
de_DE: Fotogallerie

[ctx: Post Type General Name]
en: Society Rules
de_DE: Gesellschaftsregeln

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Photo Gallery
de_DE: Fotogallerie

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Society Rules
de_DE: Gesellschaftsregeln

en: Pound Sterling
de_DE: Pfund Sterling

en: Previous
de_DE: Vorherige

en: Print
de_DE: Drucken

en: Print Detail
de_DE: Details drucken

en: Print Details
de_DE: Details drucken

en: Print Payment Receipt
de_DE: Zahlungsbeleg drucken

en: Problems with user
de_DE: Probleme mit dem Benutzer

en: Processing
de_DE: wird bearbeitet

en: Processing...
de_DE: Wird bearbeitet...

en: Profile
de_DE: Profil

en: Profile Updated Successfully.
de_DE: Profil erfolgreich aktualisiert.

en: Proposal
de_DE: Vorschlag

en: Provider
de_DE: Anbieter

en: Purchase Date
de_DE: Kaufdatum

en: Qualification
de_DE: Qualifikation

en: Quantity
de_DE: Menge

en: Quantity
de_DE: Menge

en: Quarter I
de_DE: Quartal I

en: Quarter II
de_DE: Viertel II

en: Quarter III
de_DE: Viertel III

en: Quarter IV
de_DE: Viertel IV

en: Quarterly
de_DE: Vierteljährlich

en: Qulification
de_DE: Qualifikation

en: REASON FOR VISIT:
de_DE: GRUND DES BESUCHS:

en: Reason For Visit
de_DE: Grund für den Besuch

en: Reason Name
de_DE: Grundname

en: Receiver
de_DE: Empfänger

en: Record Updated Successfully.
de_DE: Datensatz erfolgreich aktualisiert.

en: Record deleted successfully
de_DE: Datensatz erfolgreich gelöscht

en: Record inserted successfully
de_DE: Datensatz erfolgreich eingefügt

en: Record updated successfully
de_DE: Datensatz erfolgreich aktualisiert

en: Record updated successfully.
de_DE: Datensatz erfolgreich aktualisiert.

en: Records Not Found
de_DE: Datensätze nicht gefunden

en: Records not found.
de_DE: Aufzeichnungen nicht gefunden.

en: Registration Email Template
de_DE: Registrierungs-E-Mail-Vorlage

en: Remember Me
de_DE: Erinnere dich an mich

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Reply
de_DE: Antwort

en: Reply By :
de_DE: Antwort von :

en: Reply By :
de_DE: Antwort von :

en: Reply To :
de_DE: Antwort an :

en: Reply To :
de_DE: Antwort an :

en: Report
de_DE: Bericht

en: Report Complaint
de_DE: Beschwerde melden

en: Reports
de_DE: Berichte

en: Request
de_DE: Anfrage

en: Request deleted successfully
de_DE: Anfrage erfolgreich gelöscht

en: Required form field is missing
de_DE: Erforderliches Formularfeld fehlt

en: Residential
de_DE: Wohn

en: Residential Unit
de_DE: Wohneinheit

en: Residential Unit
de_DE: Wohneinheit

en: Residential Unit Deleted Successfully.
de_DE: Wohneinheit erfolgreich gelöscht

en: Residential Unit Information
de_DE: Informationen zur Wohneinheit

en: Residential Unit Inserted Successfully.
de_DE: Wohneinheit erfolgreich eingefügt.

en: Residential Unit Updated Successfully.
de_DE: Wohneinheit erfolgreich aktualisiert.

en: Residential Unit inserted successfully
de_DE: Wohneinheit erfolgreich eingefügt

en: Residential Unit updated successfully.
de_DE: Wohneinheit erfolgreich aktualisiert.

en: Resolution
de_DE: Auflösung

en: Reson For Visit
de_DE: Grund für den Besuch

en: Rules
de_DE: Regeln

en: SAVE
de_DE: SPEICHERN

en: SMS SETTING INFORMATION
de_DE: SMS-EINSTELLUNGSINFORMATIONEN

en: SMS Setting
de_DE: SMS-Einstellungen

en: SMS Setting Information
de_DE: Informationen zu SMS-Einstellungen

en: SMS Settings Updated Successfully.
de_DE: SMS-Einstellungen erfolgreich aktualisiert.

en: SMS Text
de_DE: SMS-Text

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save Charges
de_DE: Gebühren sparen

en: Save Charges & Create Invoice
de_DE: Gebühren sparen & Rechnung erstellen

en: Save Charges & Update Invoice
de_DE: Gebühren sparen und Rechnung aktualisieren

en: Save Complaint
de_DE: Beschwerde speichern

en: Save Facility
de_DE: Anlage speichern

en: Save Service
de_DE: Dienst speichern

en: Save Tax
de_DE: Steuern sparen

en: Schedule Complaint
de_DE: Beschwerde einplanen

en: Schedule Maintenance Request
de_DE: Wartungsanfrage planen

en: Schedule Request
de_DE: Zeitplananfrage

en: Schedule Suggestion
de_DE: Zeitplanvorschlag

en: Scheduled
de_DE: Geplant

en: Search
de_DE: Suche

en: Search FAQ
de_DE: Häufig gestellte Fragen durchsuchen

en: Search Photo Gallery
de_DE: Fotogalerie durchsuchen

en: Search Rules
de_DE: Suchregeln

en: Search for Users...
de_DE: Nach Benutzern suchen...

en: Search...
de_DE: Suche...

en: Select
de_DE: Wählen

en: Select A Facility To Book
de_DE: Wählen Sie eine zu buchende Einrichtung aus

en: Select Activity
de_DE: Wählen Sie Aktivität aus

en: Select All
de_DE: Wählen Sie Alle

en: Select Apartment Type
de_DE: Wohnungstyp auswählen

en: Select Asset Category
de_DE: Wählen Sie Asset-Kategorie

en: Select Building
de_DE: Wählen Sie Gebäude aus

en: Select CSV File
de_DE: Wählen Sie CSV-Datei

en: Select Category
de_DE: Kategorie wählen

en: Select Compound
de_DE: Wählen Sie Verbindung

en: Select Country
de_DE: Land auswählen

en: Select Currency
de_DE: Währung wählen

en: Select Date Format
de_DE: Wählen Sie Datumsformat

en: Select Designation
de_DE: Bezeichnung auswählen

en: Select Expense Type
de_DE: Wählen Sie die Ausgabenart aus

en: Select Facility
de_DE: Einrichtung auswählen

en: Select Facility Category
de_DE: Wählen Sie die Einrichtungskategorie aus

en: Select Facility To Book
de_DE: Wählen Sie die zu buchende Einrichtung aus

en: Select Family Type
de_DE: Familientyp auswählen

en: Select Image
de_DE: Bild auswählen

en: Select Inventory Category
de_DE: Wählen Sie Inventarkategorie aus

en: Select Invoice Option
de_DE: Wählen Sie Rechnungsoption

en: Select Login Page
de_DE: Anmeldeseite auswählen

en: Select Member
de_DE: Mitglied auswählen

en: Select Member Type
de_DE: Mitgliedstyp auswählen

en: Select Message Service
de_DE: Nachrichtendienst auswählen

en: Select Occupied By
de_DE: Wählen Sie Belegt von

en: Select Profile
de_DE: Wählen Sie CSV-Datei

en: Select Profile Picture
de_DE: Wählen Sie Profilbild aus

en: Select Reason
de_DE: Wählen Sie Grund aus

en: Select Slot
de_DE: Steckplatz auswählen

en: Select Staff Category
de_DE: Wählen Sie die Personalkategorie aus

en: Select Staff Member
de_DE: Wählen Sie Mitarbeiter aus

en: Select Tax
de_DE: Wählen Sie Steuern aus

en: Select Unit
de_DE: Einheit auswählen

en: Select Unit Category
de_DE: Wählen Sie die Einheitenkategorie aus

en: Select Unit Name
de_DE: Wählen Sie Einheitenname

en: Select all
de_DE: Wählen Sie Alle

en: Select user to reply
de_DE: Benutzer zum Antworten auswählen

en: Select users to reply
de_DE: Wählen Sie Benutzer zum Antworten aus

en: Send
de_DE: Senden

en: Send Mail To Accountant
de_DE: Senden Sie eine E-Mail an den Buchhalter

en: Send Mail To Gatekeeper
de_DE: Senden Sie eine E-Mail an den Gatekeeper

en: Send Mail To Member
de_DE: Senden Sie eine E-Mail an das Mitglied

en: Send Mail To Staff Member
de_DE: Senden Sie eine E-Mail an den Mitarbeiter

en: Send Message
de_DE: Nachricht senden

en: Send SMS
de_DE: SMS senden

en: Sender
de_DE: Absender

en: Sender Name
de_DE: Absender

en: SenderID
de_DE: Absenderidentität

en: Sent
de_DE: Gesendet

en: Service Details
de_DE: Servicedetails

en: Service Name
de_DE: Dienstname

en: Service Provider
de_DE: Dienstleister

en: Service Provider Name
de_DE: Name des Dienstanbieters

en: Service deleted successfully
de_DE: Dienst erfolgreich gelöscht

en: Service inserted successfully
de_DE: Dienst erfolgreich eingefügt

en: Service updated successfully.
de_DE: Dienst erfolgreich aktualisiert.

en: Services
de_DE: Dienstleistungen

en: Services & Facility
de_DE: Service & Einrichtung

en: Setup Wizard
de_DE: Setup-Assistent

en: Show
de_DE: Zeigen

en: Show on calendar
de_DE: Im Kalender anzeigen

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
de_DE: Zeigt 0 bis 0 von 0 Einträgen

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
de_DE: Es werden _START_ bis _END_ von _TOTAL_ Einträgen angezeigt

en: Singapore Dollar
de_DE: Singapur-Dollar

en: Skills
de_DE: Fähigkeiten

en: Slot Assign inserted successfully
de_DE: Slot Assign erfolgreich eingefügt

en: Slot Assign updated successfully.
de_DE: Slot Assign erfolgreich aktualisiert.

en: Slot Details
de_DE: Slot-Details

en: Slot For
de_DE: Steckplatz für

en: Slot Information
de_DE: Slot-Informationen

en: Slot Name
de_DE: Steckplatzname

en: Slot Type
de_DE: Slot-Typ

en: Slot deleted successfully
de_DE: Slot erfolgreich gelöscht

en: Slot inserted successfully
de_DE: Steckplatz erfolgreich eingefügt

en: Slot updated successfully.
de_DE: Steckplatz erfolgreich aktualisiert.

en: Slots
de_DE: Schlüssel

en: Society Rules
de_DE: Gesellschaftsregeln

en: Society Rules List
de_DE: Liste der Gesellschaftsregeln

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
de_DE: Entschuldigung, nur JPG-, JPEG-, PNG- und GIF-Dateien sind erlaubt!.

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG And GIF files are allowed.
de_DE: Leider sind nur JPG-, JPEG-, PNG- und GIF-Dateien zulässig.

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed
de_DE: Leider sind nur JPG-, PDF-, docs.-, JPEG-, PNG- und GIF-Dateien zulässig

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
de_DE: Leider sind nur JPG-, PDF-, docs.-, JPEG-, PNG- und GIF-Dateien zulässig.

en: Sorry, only JPG, pdf,docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
de_DE: Leider sind nur JPG-, PDF-, docs.-, JPEG-, PNG- und GIF-Dateien zulässig.

en: Sorry, that username already exists!
de_DE: Entschuldigung, dieser Benutzername existiert bereits!

en: Sorry, the username you entered is not valid
de_DE: Entschuldigung, der eingegebene Benutzername ist ungültig

en: Source
de_DE: Quelle

en: South African Rand
de_DE: Südafrikanischer Rand

en: Square Feet
de_DE: Quadratfuß

en: Square Meter
de_DE: Quadratmeter

en: Square Yards
de_DE: Quadratmeter

en: Staff
de_DE: Mitarbeiter

en: Staff Category
de_DE: Personalkategorie

en: Staff Category Name
de_DE: Name der Personalkategorie

en: Staff Check-In
de_DE: Mitarbeiter-Check-in

en: Staff Check-In Information
de_DE: Informationen zum Mitarbeiter-Check-in

en: Staff Checkin
de_DE: Mitarbeiter-Checkin

en: Staff Checkin Details
de_DE: Personal-Check-in-Details

en: Staff Management
de_DE: Mitarbeiterführung

en: Staff Member
de_DE: Mitarbeiter

en: Staff Member Access Right
de_DE: Zugriffsrecht für Mitarbeiter

en: Staff Member Deleted Successfully.
de_DE: Mitarbeiter erfolgreich gelöscht.

en: Staff Member Information
de_DE: Mitarbeiterinformationen

en: Staff Member Inserted Successfully.
de_DE: Mitarbeiter erfolgreich eingefügt.

en: Staff Member Name
de_DE: Name des Mitarbeiters

en: Staff Member Updated Successfully.
de_DE: Mitarbeiter erfolgreich aktualisiert.

en: Staff Member deleted successfully
de_DE: Mitarbeiter erfolgreich gelöscht

en: Staff Member inserted successfully.
de_DE: Mitarbeiter erfolgreich eingefügt.

en: Staff Member updated successfully.
de_DE: Mitarbeiter erfolgreich aktualisiert.

en: Staff Members
de_DE: Mitarbeiter

en: Staff Request Updated successfully
de_DE: Personalanfrage erfolgreich aktualisiert

en: Staff Request deleted successfully
de_DE: Personalanfrage erfolgreich gelöscht

en: Staff Request inserted successfully
de_DE: Personalanfrage erfolgreich eingefügt

en: Staff member
de_DE: Mitarbeiter

en: Start Date
de_DE: Anfangsdatum

en: Start Date To End Date
de_DE: Anfangs- bis Enddatum

en: Start Time
de_DE: Startzeit

en: Start Time To End Time
de_DE: Start- bis Endzeit

en: Start Time*
de_DE: Startzeit*

en: Starting Year
de_DE: Startjahr

en: State
de_DE: Bundesland

en: Status :
de_DE: Zustand:

en: Status :
de_DE: Status:

en: Stripe
de_DE: Streifen

en: Sub Total :
de_DE: Zwischensumme:

en: Subject
de_DE: Thema

en: Submit
de_DE: Einreichen

en: Submitted Date
de_DE: Eingereichtes Datum

en: Subtotal :
de_DE: Zwischensumme :

en: Suggestion
de_DE: Anregung

en: Support Staff
de_DE: Support-Mitarbeiter

en: Swedish Krona
de_DE: Schwedische Krone

en: Swift Code
de_DE: SWIFT-Code

en: Swiss Franc
de_DE: Schweizer Franken

en: System Color
de_DE: Systemfarbe

en: System Color Code :
de_DE: Systemfarbcode:

en: System Settings
de_DE: Systemeinstellungen

en: TAX ID
de_DE: STEUER ID

en: Taiwan New Dollar
de_DE: Neuer Taiwan-Dollar

en: Tap on above icon to add your first Record.
de_DE: Tippen Sie auf das obige Symbol, um Ihren ersten Datensatz hinzuzufügen.

en: Tax
de_DE: Steuer

en: Tax Amount
de_DE: Steuerbetrag

en: Tax Amount :
de_DE: Steuerbetrag :

en: Tax Information
de_DE: Steuerinformation

en: Tax Name
de_DE: Steuername

en: Tax Title
de_DE: Steuertitel

en: Tax deleted successfully
de_DE: Steuer erfolgreich gelöscht

en: Tax inserted successfully
de_DE: Steuer erfolgreich eingefügt

en: Tax updated successfully.
de_DE: Steuer erfolgreich aktualisiert.

en: Tenant
de_DE: Mieter

en: Tenant Family
de_DE: Mieterfamilie

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
de_DE: Es scheint ein Problem zu geben, bitte versuchen Sie es später noch einmal oder kontaktieren Sie uns unter sales@dasinfomeida.com

en: This Month
de_DE: Diesen Monat

en: This Parking Slot Allready Assigned
de_DE: Dieser Parkplatz ist bereits vergeben

en: This Parking Slot Already Assigned
de_DE: Dieser Parkplatz ist bereits zugewiesen

en: This Week
de_DE: Diese Woche

en: This Year
de_DE: Dieses Jahr

en: Three Wheeler
de_DE: Dreirad

en: Time
de_DE: Zeit

en: Title
de_DE: Titel

en: To
de_DE: Zu

en: To (
de_DE: Zu (

en: To :
de_DE: Zu :

en: To:
de_DE: Zu:

en: Today
de_DE: Körper

en: Today's Visitors
de_DE: Besucher von heute

en: Today's Visitors Chart
de_DE: Die heutige Besucherkarte

en: Total
de_DE: Gesamt

en: Total Amount
de_DE: Gesamtsumme

en: Total Amount
de_DE: Gesamtsumme

en: Total Charge
de_DE: Gesamtkosten

en: Total Cost
de_DE: Gesamtkosten

en: Total Expense
de_DE: Gesamtausgaben

en: Total Income
de_DE: Gesamteinkommen

en: Total Paid Amount :
de_DE: Bezahlter Gesamtbetrag:

en: Turkish Lira
de_DE: Türkische Lire

en: Two Wheeler
de_DE: Zweiräder

en: Type
de_DE: Typ

en: Type:
de_DE: Typ:

en: Types Name
de_DE: Typen Name

en: U.S. Dollar
de_DE: US Dollar

en: UNIT CATEGORY:
de_DE: EINHEITSKATEGORIE:

en: UNIT NUMBER:
de_DE: EINHEIT NUMMER:

en: Unallocated
de_DE: Nicht zugewiesen

en: Unalloted Slots
de_DE: Nicht zugeteilte Slots

en: Unit
de_DE: Einheit

en: Unit By Building
de_DE: Einheit nach Gebäude

en: Unit Category
de_DE: Einheitskategorie

en: Unit Category Member
de_DE: Mitglied der Einheitskategorie

en: Unit Category Name
de_DE: Name der Einheitenkategorie

en: Unit Documents
de_DE: Einheitsdokumente

en: Unit Measurement
de_DE: Einheitenmessung

en: Unit Members
de_DE: Mitglieder der Einheit

en: Unit Name
de_DE: Einheitenname

en: Unit Size
de_DE: Einheitsgröße

en: Unit is already Occupied.
de_DE: Einheit ist bereits besetzt.

en: Unit name
de_DE: Einheitenname

en: United Arab Emirates dirham
de_DE: Dirham der Vereinigten Arabischen Emirate

en: Units
de_DE: Einheiten

en: Unoccupied
de_DE: Unbesetzt

en: Unoccupied Units
de_DE: Unbesetzte Einheiten

en: Unpaid
de_DE: Unbezahlt

en: Update FAQ
de_DE: Häufig gestellte Fragen aktualisieren

en: Update Photo Gallery
de_DE: Fotogalerie aktualisieren

en: Update Rules
de_DE: Regeln aktualisieren

en: Upload App Icon
de_DE: App-Symbol hochladen

en: Upload Document
de_DE: Dokument hochladen

en: Upload Profile
de_DE: Profil hochladen

en: Upload image
de_DE: Bild hochladen

en: Use Paymaster Payment Gateways
de_DE: Verwenden Sie Paymaster Payment Gateways

en: User Management
de_DE: Benutzerverwaltung

en: User Name
de_DE: Nutzername

en: User Role
de_DE: Benutzer-Rolle

en: Username
de_DE: Nutzername

en: Username Or Emailid Already Exist.
de_DE: Benutzername oder E-Mail-ID sind bereits vorhanden.

en: Username too short. At least 4 characters is required
de_DE: Benutzername zu kurz. Mindestens 4 Zeichen sind erforderlich

en: Users
de_DE: Benutzer

en: VISIT DATE:
de_DE: BESUCHSDATUM:

en: VISIT TIME:
de_DE: BESUCHSZEIT:

en: Valid Date:
de_DE: Gültiges Datum:

en: Vehicle Model
de_DE: Fahrzeugmodell

en: Vehicle Number
de_DE: Fahrzeugnummer

en: Vehicle Type
de_DE: Fahrzeugtyp

en: Vendor Name
de_DE: Herstellername

en: View
de_DE: Aussicht

en: View Accountant
de_DE: Buchhalter ansehen

en: View Details
de_DE: Details anzeigen

en: View Document
de_DE: Dokument anzeigen

en: View Event
de_DE: Ereignis anzeigen

en: View FAQ
de_DE: Häufig gestellte Fragen anzeigen

en: View Gallery
de_DE: Galerie ansehen

en: View Gatekeeper
de_DE: Gatekeeper ansehen

en: View Invoice
de_DE: Rechnung ansehen

en: View Member
de_DE: Mitglied anzeigen

en: View Notice
de_DE: Hinweis anzeigen

en: View Occupied History
de_DE: Belegungsverlauf anzeigen

en: View Photo Gallery
de_DE: Fotogalerie ansehen

en: View Rules
de_DE: Regeln anzeigen

en: View Staff Member
de_DE: Mitarbeiter anzeigen

en: Visit Date
de_DE: Besuchsdatum

en: Visit Reason
de_DE: Besuchen Sie Reason

en: Visit Time
de_DE: Besuchszeit

en: Visitor Field
de_DE: Besucherfeld

en: Visitor Management
de_DE: Besucherverwaltung

en: Visitor Name
de_DE: Besuchername

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
de_DE: Besuchername-ID-Nummer-Fahrzeugnummer

en: Visitor Request
de_DE: Besucheranfrage

en: Visitor Request Approved Successfully
de_DE: Besucheranfrage erfolgreich genehmigt

en: Visitor Request Deleted Successfully.
de_DE: Besucheranfrage erfolgreich gelöscht.

en: Visitor Request Details
de_DE: Details zur Besucheranfrage

en: Visitor Request Email Template
de_DE: E-Mail-Vorlage für Besucheranfragen

en: Visitor Request Information
de_DE: Informationen zur Besucheranfrage

en: Visitor Request Template
de_DE: Vorlage für Besucheranfragen

en: Visitor Request inserted successfully
de_DE: Besucheranfrage erfolgreich eingefügt

en: Visitor Request updated successfully.
de_DE: Besucheranfrage erfolgreich aktualisiert.

en: Visitor request Approved successfully
de_DE: Besucheranfrage erfolgreich genehmigt

en: Visitors
de_DE: Besucher

en: Visitors Management
de_DE: Besuchermanagement

en: Welcom Admin
de_DE: Willkommen Admin

en: Welcome
de_DE: Herzlich willkommen

en: Year
de_DE: Jahr

en: Yearly
de_DE: Jährlich

en: Yes
de_DE: Ja

en: You can use following variables in the email template:
de_DE: Sie können folgende Variablen in der E-Mail-Vorlage verwenden:

en: You do not have permission to perform this operation.
de_DE: Sie sind nicht berechtigt, diesen Vorgang auszuführen.

en: Your registration is complete. You can access system using your Email ID and password.
de_DE: Deine Registrierung ist abgeschlossen. Sie können mit Ihrer E-Mail-ID und Ihrem Passwort auf das System zugreifen.

en: Your registration is complete. Your account will active after admin will approve.
de_DE: Deine Registrierung ist abgeschlossen. Ihr Konto wird aktiv, nachdem der Administrator genehmigt hat.

en: Zip Code
de_DE: Postleitzahl

en: accountant
de_DE: Buchhalter

en: administrator
de_DE: Administrator

en: category Name
de_DE: Kategoriename

en: charge Per
de_DE: Gebühr pro

en: committee member
de_DE: Ausschussmitglied

en: email
de_DE: Email

en: gatekeeper
de_DE: Pförtner

en: inventory category
de_DE: Kategorie der Inventareinheit

en: management
de_DE: Management

en: member
de_DE: Mitglied

en: owner family
de_DE: Eigentümerfamilie

en: save
de_DE: sparen

en: square meter
de_DE: Quadratmeter

en: staffmember
de_DE: Mitarbeiter

en: tenant
de_DE: Mieter

en: we are going to skip
de_DE: wir werden überspringen

en: | Bill To
de_DE: Gesetzesentwurf für

en: | Bill To.
de_DE: | Gesetzesentwurf für.
