Apartment Management System - en to ar translation catalogue (1250 entries)

en:  (Allotted)
ar:  (المخصصة)

en:  Unit
ar:  وحدة

en:  Unit
ar:  وحدة

en: (Occupied)
ar: (مشغول)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ar: (تمت تصفيته من إجمالي إدخالات _MAX_)

en: / per
ar: / لكل

en: 12/31/2017
ar: 31/12/2017

en: : activate to sort column ascending
ar: : تفعيل لفرز العمود تصاعديا

en: : activate to sort column descending
ar: : تفعيل لفرز العمود تنازلياً

en: A/C Holder Name
ar: اسم حامل A / C

en: API Key
ar: مفتاح API

en: APP Icon
ar: أيقونة التطبيق

en: APP Setting
ar: إعدادات التطبيق

en: Access Right
ar: حق الدخول

en: Access Rights
ar: حقوق الوصول

en: Account
ar: الحساب

en: Account Holder Name
ar: اسم صاحب الحساب

en: Account Information
ar: معلومات الحساب

en: Account No
ar: رقم الحساب

en: Account Number
ar: رقم حساب

en: Account Type
ar: نوع الحساب

en: Accountant
ar: محاسب

en: Accountant Access Right
ar: حق وصول المحاسب

en: Accountant Deleted Successfully.
ar: تم حذف المحاسب بنجاح.

en: Accountant Information
ar: معلومات المحاسب

en: Accountant Inserted Successfully.
ar: تم إدراج محاسب بنجاح.

en: Accountant Updated Successfully.
ar: تم تحديث المحاسب بنجاح.

en: Accountant deleted successfully
ar: تم حذف المحاسب بنجاح

en: Accountant inserted successfully.
ar: تم ادخال المحاسب بنجاح.

en: Accountant updated successfully.
ar: تم تحديث المحاسب بنجاح.

en: Accounts
ar: حسابات

en: Action
ar: عمل

en: Active
ar: نشيط

en: Active Suggestion
ar: اقتراح نشط

en: Activity For Facility Booking
ar: نشاط لحجز المرافق

en: Activity Name
ar: اسم النشاط

en: Add
ar: يضيف

en: Add Accountant
ar: اضافة محاسب

en: Add Activity
ar: أضف نشاط

en: Add Activity For Facility Booking
ar: إضافة نشاط لحجز المنشأة

en: Add Asset
ar: إضافة الأصول

en: Add Assets
ar: أضف الأصول

en: Add Assets Category
ar: إضافة فئة الأصول

en: Add Assign Slot
ar: أضف فتحة التخصيص

en: Add Booking Facility
ar: إضافة مرفق الحجز

en: Add Building
ar: إضافة مبنى

en: Add Building Category
ar: إضافة فئة المبنى

en: Add Category
ar: إضافة فئة

en: Add Charges
ar: أضف الرسوم

en: Add Charges & Create Invoice
ar: حفظ الرسوم وإنشاء فاتورة

en: Add Charges Email Template
ar: إضافة قالب البريد الإلكتروني للرسوم

en: Add Charges Template
ar: أضف قالب الرسوم

en: Add Charges Types
ar: أضف أنواع الرسوم

en: Add Complaint
ar: أضف شكوى

en: Add Complaint Email Template
ar: إضافة نموذج بريد إلكتروني للشكوى

en: Add Complaint For Admin
ar: إضافة شكوى للإدارة

en: Add Complaint For Admin Email Template
ar: إضافة شكوى لقالب البريد الإلكتروني للمسؤول

en: Add Complaint Template
ar: إضافة نموذج شكوى

en: Add Compound
ar: اضافة مركب

en: Add Designation
ar: أضف التسمية

en: Add Document
ar: أضف وثيقة

en: Add Event
ar: أضف حدث

en: Add Event Email Template
ar: أضف قالب البريد الإلكتروني للحدث

en: Add Event Template
ar: أضف قالب الحدث

en: Add Expense
ar: أضف المصاريف

en: Add Expense Types
ar: أضف أنواع المصاريف

en: Add Facility
ar: إضافة مرفق

en: Add Family Member
ar: إضافة عضو العائلة

en: Add Gatekeeper
ar: أضف برنامج حماية البوابة

en: Add Gates
ar: إضافة بوابات

en: Add Image
ar: إضافة صورة

en: Add Income
ar: أضف الدخل

en: Add Inventory
ar: أضف المخزون

en: Add Inventory Unit Category
ar: إضافة فئة وحدة الجرد

en: Add Invoice
ar: أضف الفاتورة

en: Add Member
ar: إضافة عضو

en: Add Message
ar: اضافة رسالة

en: Add More Entry
ar: إضافة المزيد من الإدخال

en: Add More Gate
ar: أضف بوابة أخرى

en: Add More Unit
ar: أضف المزيد من الوحدات

en: Add New
ar: اضف جديد

en: Add New FAQ
ar: إضافة أسئلة وأجوبة جديدة

en: Add New Photo Gallery
ar: أضف معرض صور جديد

en: Add New Rules
ar: أضف قواعد جديدة

en: Add Notice
ar: إضافة إشعار

en: Add Notice Email Template
ar: إضافة نموذج بريد إلكتروني للإشعار

en: Add Notice Template
ar: إضافة نموذج إشعار

en: Add Or Remove
ar: أضف أو أزل

en: Add Other User In system Template
ar: إضافة مستخدم آخر في قالب النظام

en: Add Payment
ar: إضافة الدفع

en: Add Residential Unit
ar: اضافة وحدة سكنية

en: Add Rule
ar: أضف القاعدة

en: Add Service
ar: أضف خدمة

en: Add Slot
ar: أضف فتحة

en: Add Staff Category
ar: إضافة فئة الموظفين

en: Add Staff Check-In
ar: إضافة تسجيل وصول الموظفين

en: Add Staff Checkin
ar: إضافة تسجيل وصول الموظفين

en: Add Staff Member
ar: اضافة موظف

en: Add Tax
ar: أضف ضريبة

en: Add Tenant
ar: إضافة مستأجر

en: Add Types
ar: أضف الأنواع

en: Add Unit Category
ar: أضف فئة الوحدة

en: Add Visitor Request
ar: إضافة طلب زائر

en: Add visit Reason
ar: إضافة سبب الزيارة

en: Addons
ar: الإضافات

en: Address
ar: تبوك

en: Address Information
ar: معلومات العنوان

en: Administrator
ar: مدير

en: All
ar: الجميع

en: All Accountants
ar: جميع المحاسبين

en: All Building
ar: جميع المباني

en: All Committee Member
ar: جميع أعضاء اللجنة

en: All FAQ
ar: كل التعليمات

en: All Gatekeeper
ar: كل حارس البوابة

en: All Member
ar: كل الأعضاء

en: All Members
ar: كل الأعضاء

en: All Month
ar: طوال الشهر

en: All Selected
ar: جميع المحددات

en: All Staff Member
ar: كل الموظفين

en: All User
ar: جميع المستخدمين

en: All Users
ar: جميع المستخدمين

en: Alloted Slots
ar: الفتحات المخصصة

en: Allotted
ar: مخصص

en: Allotted Start to End Date
ar: تاريخ البدء المحدد حتى الانتهاء

en: Allow Member To Multiple Units
ar: السماح للأعضاء بوحدات متعددة

en: Allow booking for multiple days
ar: السماح بالحجز لعدة أيام

en: Already booking this facility Between this date.
ar: حجز هذا المرفق بالفعل بين هذا التاريخ.

en: Already booking this facility Between this time.
ar: تم حجز هذا المرفق بالفعل بين هذا الوقت.

en: Alt . Mobile Number
ar: بديل. رقم الهاتف المحمول

en: Alt Mobile Number
ar: رقم الهاتف المحمول البديل

en: Amount
ar: مقدار

en: Amount After Discount
ar: المبلغ بعد الخصم

en: Amount Charge
ar: المبلغ المسؤول

en: An App Icon not uploaded
ar: لم يتم تحميل أيقونة التطبيق

en: An unauthorized user
ar: مستخدم غير مصرح له

en: Announcement
ar: إعلان

en: Apartment Address
ar: عنوان الشقة

en: Apartment Logo
ar: شعار الشقة

en: Apartment Management
ar: إدارة الشقة

en: Apartment Management System
ar: نظام إدارة الشقق

en: Apartment Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete housing society or neighborhood maintenance tasks. It has different user roles like Admin, Resident members, Staff Member, Gatekeeper and Accountant Users.
ar: يعد نظام إدارة الشقق لبرنامج WordPress الإضافي طريقة مثالية لإدارة مجتمع الإسكان الكامل أو مهام صيانة الحي. لديها أدوار مستخدم مختلفة مثل المسؤول ، والأعضاء المقيمون ، وحارس البوابة ، والمستخدمون المحاسبون.

en: Apartment Name
ar: اسم الشقة

en: Apartment Number
ar: رقم الشقة

en: Apartment Type
ar: نوع الشقة

en: Approve
ar: يوافق

en: Approved
ar: وافق

en: Approved Facility Template
ar: نموذج مرفق معتمد

en: Approved Notice
ar: إشعار معتمد

en: Approved Visitor Request Email Template
ar: تمت الموافقة على نموذج البريد الإلكتروني لطلب الزائر

en: Approved Visitor Request Template
ar: نموذج طلب زائر معتمد

en: Apr
ar: أبريل

en: April
ar: أبريل

en: Are you sure want to delete this record?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا السجل؟

en: Are you sure you want to delete this record?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا السجل؟

en: Asset
ar: أصل

en: Asset Category
ar: فئة الأصول

en: Asset Cost
ar: تكلفة الأصول

en: Asset Details
ar: تفاصيل الأصول

en: Asset Information
ar: معلومات الأصول

en: Asset List
ar: قائمة الأصول

en: Asset Name
ar: اسم الأصل

en: Asset No
ar: رقم الأصل

en: Asset Number
ar: رقم الأصول

en: Asset inserted successfully
ar: تم إدراج الأصل بنجاح

en: Asset updated successfully.
ar: تم تحديث الأصل بنجاح.

en: Asset/ Inventory Tracker
ar: الأصول / تعقب الجرد

en: Assets
ar: أصول

en: Assets & Inventory
ar: جرد الأصول

en: Assets / Inventory Tracker
ar: الأصول / تعقب الجرد

en: Assets Category
ar: فئة الأصول

en: Assign Gate
ar: بوابة التخصيص

en: Assign Parking Slot Template
ar: تخصيص قالب موقف سيارات

en: Assign Slot
ar: قم بتعيين الفتحة

en: Assign Slot Details
ar: تخصيص تفاصيل الفتحة

en: Assign Slot Email Template
ar: قم بتعيين قالب البريد الإلكتروني الخاص بالفتحة

en: Assign Slot Information
ar: قم بتعيين معلومات الفتحة

en: Assign Slot Link
ar: قم بتعيين رابط الفتحة

en: Assigned Gate
ar: البوابة المخصصة

en: Aug
ar: أغسطس

en: August
ar: أغسطس

en: Australian Dollar
ar: دولار استرالي

en: Authentication Key
ar: مصادقة المفاتيح

en: Authentication credentials were missing
ar: كانت بيانات اعتماد المصادقة مفقودة

en: Available
ar: متوفرة

en: Back to wp-admin
ar: رجوع إلى wp-admin

en: Badge ID
ar: معرف الشارة

en: Bank Details
ar: التفاصيل المصرفية

en: Bank Name
ar: اسم البنك

en: Bank Transfer
ar: حوالة بنكية

en: Bill Date
ar: تاريخ الفاتورة

en: Billing Period
ar: فترة الفاتورة

en: Book For
ar: حجز ل

en: Book For Activity
ar: كتاب للنشاط

en: Booked
ar: حجز

en: Booked User Name
ar: اسم المستخدم المحجوز

en: Booking Charge
ar: رسوم الحجز

en: Booking Charges
ar: رسوم الحجز

en: Booking Date
ar: تاريخ الحجز

en: Booking Facilities
ar: مرافق الحجز

en: Booking Facility
ar: مرفق الحجز

en: Booking Facility Details
ar: تفاصيل مرفق الحجز

en: Booking Facility Status
ar: حالة مرفق الحجز

en: Booking For From Date
ar: الحجز من تاريخ

en: Booking For From Time
ar: الحجز من وقت

en: Booking For To Date
ar: الحجز حتى الآن

en: Booking For To Time
ar: الحجز لبعض الوقت

en: Booking Status
ar: وضع الحجز

en: Brazilian Real
ar: ريال برازيلي

en: Building
ar: مبنى

en: Building Block
ar: حجر البناء

en: Building By Unit
ar: بناء بالوحدة

en: Building Category
ar: فئة البناء

en: Building Information
ar: معلومات البناء

en: Building Member
ar: عضو بناء

en: Building Name
ar: اسم المبنى

en: Building Units
ar: وحدات البناء

en: Building Units settings
ar: إعدادات وحدات البناء

en: Building/Group
ar: بناء / مجموعة

en: By Date
ar: حسب التاريخ

en: By Hour
ar: بالساعة

en: COMPOUND:
ar: مُجَمَّع:

en: Calendar
ar: تقويم

en: Canadian Dollar
ar: الدولار الكندي

en: Cancel
ar: يلغي

en: Care Taker
ar: آخذ الرعاية

en: Cash
ar: نقدي

en: Category
ar: فئة

en: Category Name
ar: اسم التصنيف

en: Category:
ar: فئة:

en: Charge Calculate By
ar: تهمة احسب حسب

en: Charge Calculate By
ar: تهمة احسب حسب

en: Charge Deleted successfully.
ar: تم حذف الرسوم بنجاح

en: Charge End Date
ar: تاريخ انتهاء المصاريف

en: Charge Per
ar: تهمة لكل

en: Charge Period
ar: فترة الشحن

en: Charge Saved successfully.
ar: تم حفظ الرسوم بنجاح

en: Charge Start Date
ar: تاريخ بدء الشحن

en: Charge Type
ar: نوع التهمة

en: Charge Updated successfully.
ar: تم تحديث الرسوم بنجاح.

en: Charges
ar: شحنة

en: Charges Amount
ar: مبلغ الرسوم

en: Charges Entry Label
ar: بطاقة إدخال الرسوم

en: Charges Information
ar: معلومات الرسوم

en: Charges Name
ar: اسم الرسوم

en: Charges Payment
ar: دفع الرسوم

en: Charges Types
ar: أنواع الرسوم

en: Charges type
ar: نوع الرسوم

en: Check In Date
ar: تاريخ الدخول

en: Check In Time
ar: تحقق في الوقت المناسب

en: Check Out
ar: الدفع

en: Check Out Time
ar: تحقق من الوقت

en: Check in Time
ar: تحقق في الوقت

en: Check-In
ar: تحقق في

en: Check-In Date
ar: تاريخ الدخول

en: Check-In Time
ar: وقت تسجيل الوصول

en: Check-Out
ar: الدفع

en: Check-Out Time
ar: تحقق من الوقت

en: Checked Out successfully
ar: تم السحب بنجاح

en: Checkin
ar: تحقق في

en: Checkout
ar: الدفع

en: Cheque
ar: التحقق من

en: Choose Gate
ar: اختر البوابة

en: City
ar: مدينة

en: Clickatell
ar: كليكاتيل

en: Close
ar: قريب

en: Close Complaint
ar: شكوى قريبة

en: Close Maintenance Request
ar: إغلاق طلب الصيانة

en: Close Request
ar: إغلاق الطلب

en: Closed
ar: مغلق

en: Comment
ar: تعليق

en: Commercial
ar: تجاري

en: Commercial Unit
ar: وحدة تجارية

en: Commitee Member
ar: عضو اللجنة

en: Committee Member
ar: عضو لجنة

en: Committee Members
ar: أعضاء اللجنة

en: Complaint
ar: شكوى

en: Complaint By
ar: شكوى من

en: Complaint Deleted Successfully.
ar: تم حذف الشكوى بنجاح.

en: Complaint Description
ar: وصف الشكوى

en: Complaint Details
ar: تفاصيل الشكوى

en: Complaint From
ar: شكوى من

en: Complaint Information
ar: معلومات الشكوى

en: Complaint Link
ar: رابط الشكوى

en: Complaint Nature
ar: طبيعة الشكوى

en: Complaint Status
ar: حالة الشكوى

en: Complaint Title
ar: عنوان الشكوى

en: Complaint Updated Successfully.
ar: تم تحديث الشكوى بنجاح.

en: Complaint deleted successfully
ar: تم حذف الشكوى بنجاح

en: Complaint inserted successfully
ar: تم إدخال الشكوى بنجاح

en: Complaint inserted successfully.
ar: تم إدخال الشكوى بنجاح.

en: Complaint updated successfully.
ar: تم تحديث الشكوى بنجاح.

en: Complaints
ar: شكاوي

en: Compose
ar: مؤلف موسيقى

en: Compound
ar: مُجَمَّع

en: Compound Details
ar: تفاصيل المجمع

en: Compound Units
ar: الوحدات المركبة

en: Confirm Password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Contact Name
ar: رقم الاتصال

en: Copyright ©2023 Mojoomla. All rights reserved.
ar: حقوق الطبع والنشر © 2023 مجوملا. كل الحقوق محفوظة.

en: Corporate ID
ar: معرف الشركة

en: Count
ar: عدد

en: Country
ar: دولة

en: Country Code
ar: الرقم الدولي

en: Created By
ar: انشأ من قبل

en: Created By:
ar: انشأ من قبل:

en: Created Date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Current Password
ar: كلمة المرور الحالية

en: Current Password & New Password should not match.
ar: يجب ألا تتطابق كلمة المرور الحالية وكلمة المرور الجديدة.

en: Czech Koruna
ar: الكورونا التشيكية

en: Danish Krone
ar: كرونة دنماركية

en: Dashboard
ar: لوحة القيادة

en: Datatable
ar: جدول البيانات

en: Datatable Header Settings
ar: إعدادات رأس جدول البيانات

en: Date
ar: تاريخ

en: Date :
ar: تاريخ :

en: Date :
ar: تاريخ :

en: Date Format
ar: صيغة التاريخ

en: Date Type
ar: نوع التاريخ

en: Date of Birth
ar: تاريخ الولادة

en: Date of birth
ar: تاريخ الولادة

en: Day
ar: يوم

en: Deactive Suggestion
ar: اقتراح غير نشط

en: Dec
ar: ديسمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: December 12, 2017
ar: 12 ديسمبر 2017

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Selected
ar: احذف المختار

en: Description
ar: وصف

en: Designation
ar: تعيين

en: Designation Name
ar: اسم التعيين

en: Discount Amount
ar: مقدار الخصم

en: Discount Amount :
ar: مقدار الخصم :

en: Dismiss this notice.
ar: رفض هذا الإشعار.

en: Do you really want to delete this record?
ar: هل تريد حقًا حذف هذا السجل؟

en: Do you want to add penalty?
ar: هل تريد اضافة عقوبة؟

en: Document
ar: وثيقة

en: Document Deleted Successfully.
ar: تم حذف المستند بنجاح.

en: Document Extension
ar: امتداد المستند

en: Document Information
ar: معلومات المستند

en: Document Inserted Successfully.
ar: تم إدراج المستند بنجاح.

en: Document Setting Updated Successfully.
ar: تم تحديث إعدادات المستند بنجاح.

en: Document Settings
ar: إعدادات المستند

en: Document Size(MB)
ar: حجم المستند (ميغا بايت)

en: Document Submitted Date
ar: تاريخ تقديم المستند

en: Document Title
ar: عنوان الوثيقة

en: Document Updated Successfully.
ar: تم تحديث المستند بنجاح.

en: Document deleted successfully
ar: تم حذف المستند بنجاح

en: Document inserted successfully
ar: تم إدراج المستند بنجاح

en: Document updated successfully.
ar: تم تحديث المستند بنجاح.

en: Documents
ar: وثائق

en: Domain
ar: اِختِصاص

en: Download
ar: تحميل

en: Due Amount
ar: مبلغ مستحق

en: Due Amount :
ar: مبلغ مستحق :

en: Edit
ar: يحرر

en: Edit Accountant
ar: تحرير محاسب

en: Edit Asset
ar: تحرير الأصل

en: Edit Assets
ar: تحرير الأصول

en: Edit Assign Slot
ar: تحرير فتحة التخصيص

en: Edit Booking Facility
ar: تحرير مرفق الحجز

en: Edit Charges
ar: تحرير الرسوم

en: Edit Complaint
ar: تحرير الشكوى

en: Edit Document
ar: تحرير المستند

en: Edit Event
ar: تحرير الحدث

en: Edit Expense
ar: تحرير المصاريف

en: Edit FAQ
ar: تحرير التعليمات

en: Edit Facility
ar: تحرير مرفق

en: Edit Gatekeeper
ar: تحرير برنامج حماية البوابة

en: Edit Inventory
ar: تحرير الجرد

en: Edit Member
ar: تحرير العضو

en: Edit Notice
ar: تحرير الإخطار

en: Edit Photo Gallery
ar: تحرير معرض الصور

en: Edit Residential Unit
ar: تحرير وحدة سكنية

en: Edit Rule
ar: تحرير القاعدة

en: Edit Rules
ar: تحرير القواعد

en: Edit Service
ar: تحرير الخدمة

en: Edit Slot
ar: تحرير الفتحة

en: Edit Staff Check-In
ar: تحرير تسجيل وصول الموظفين

en: Edit Staff Checkin
ar: تحرير تسجيل وصول الموظفين

en: Edit Staff Member
ar: تحرير عضو فريق العمل

en: Edit Tax
ar: تحرير الضرائب

en: Edit Visitor Request
ar: تحرير طلب الزائر

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Already in use
ar: البريد الاليكتروني قيد الاستخدام

en: Email ID
ar: عنوان الايميل

en: Email Subject
ar: موضوع البريد الإلكتروني

en: Email Template
ar: نموذج البريد الإلكتروني

en: Email Templates
ar: قوالب البريد الإلكتروني

en: Email Updated successfully
ar: تم تحديث البريد الإلكتروني بنجاح

en: Email id Already Exist.
ar: معرف البريد الإلكتروني موجود بالفعل.

en: Email is not valid
ar: البريد الإلكتروني غير صالح

en: Emailid Already Exist.
ar: Emailid موجود بالفعل.

en: Employee
ar: موظف

en: Enable
ar: يُمكَِن

en: Enable Charges
ar: تمكين الرسوم

en: Enable Mail Notifications
ar: تمكين إعلامات البريد

en: Enable Sandbox
ar: تفعيل Sandbox

en: End Date
ar: تاريخ الانتهاء

en: End Time
ar: وقت النهاية

en: End Time should be greater than Start Time
ar: يجب أن يكون وقت الانتهاء أكبر من وقت البدء

en: End Time*
ar: وقت النهاية*

en: Enter New password.
ar: أدخل كلمة مرور جديدة.

en: Enter correct current password.
ar: أدخل كلمة المرور الحالية الصحيحة.

en: Enter email subject
ar: أدخل موضوع البريد الإلكتروني

en: Entry
ar: دخول

en: Envato
ar: إنفاتو

en: Envato License key
ar: مفتاح ترخيص Envato

en: Euro
ar: اليورو

en: Event
ar: حدث

en: Event Approved successfully.
ar: تمت الموافقة على الحدث بنجاح.

en: Event Description
ar: وصف الحدث

en: Event Detail
ar: تفاصيل الحدث

en: Event Details
ar: تفاصيل الحدث

en: Event End Date
ar: تاريخ انتهاء الفعالية

en: Event End Time
ar: وقت انتهاء الحدث

en: Event Information
ar: دعوة معلومات

en: Event Link
ar: رابط الحدث

en: Event Start Date
ar: تاريخ بدء الحدث

en: Event Start Time
ar: وقت بدء الحدث

en: Event Title
ar: عنوان الحدث

en: Event deleted successfully
ar: تم حذف الحدث بنجاح

en: Event inserted successfully
ar: تم ادراج الحدث بنجاح

en: Event inserted successfully but display After Admin Approved
ar: تم إدراج الحدث بنجاح ولكن يتم عرضه بعد موافقة المسؤول

en: Event inserted successfully.
ar: تم إدراج العضو بنجاح.

en: Event updated successfully.
ar: تم تحديث الحدث بنجاح.

en: Expense
ar: مصروف

en: Expense Deleted successfully.
ar: تم حذف المصاريف بنجاح.

en: Expense Entries
ar: إدخالات المصاريف

en: Expense Information
ar: معلومات المصاريف

en: Expense List
ar: قائمة المصاريف

en: Expense Report
ar: تقرير المصاريف

en: Expense Report By Month
ar: تقرير المصاريف حسب الشهر

en: Expense Saved successfully.
ar: تم حفظ المصاريف بنجاح

en: Expense Type
ar: نوع المصاريف

en: Expense Types
ar: أنواع النفقات

en: Expense Updated successfully.
ar: تم تحديث المصاريف بنجاح.

en: Expense type
ar: نوع المصاريف

en: Export CSV
ar: تصدير CSV

en: FAQ
ar: التعليمات

en: Facilities
ar: مرافق

en: Facility
ar: منشأة

en: Facility Approved Email Template
ar: نموذج البريد الإلكتروني المعتمد للمنشأة

en: Facility Booking
ar: حجز مرفق

en: Facility Booking Approved Successfully.
ar: تمت الموافقة على حجز المنشأة بنجاح.

en: Facility Booking Email Template
ar: نموذج البريد الإلكتروني لحجز المنشأة

en: Facility Booking Successfully.
ar: تم حجز المنشأة بنجاح.

en: Facility Booking Template For Admin
ar: نموذج حجز منشأة للمشرف

en: Facility Booking Template For Member
ar: نموذج حجز منشأة للعضو

en: Facility Booking Updated Successfully.
ar: تم تحديث حجز المنشأة بنجاح.

en: Facility Booking Updated successfully
ar: تم تحديث حجز المنشأة بنجاح

en: Facility Booking successfully
ar: حجز المنشأة بنجاح

en: Facility Charge
ar: تكلفة المنشأة

en: Facility Deleted Successfully.
ar: تم حذف المنشأة بنجاح.

en: Facility Details
ar: تفاصيل المنشأة

en: Facility Information
ar: معلومات المنشأة

en: Facility Inserted Successfully.
ar: تم إدراج المنشأة بنجاح.

en: Facility Link
ar: رابط المنشأة

en: Facility Name
ar: إسم المنشأة

en: Facility Updated Successfully.
ar: تم تحديث المنشأة بنجاح.

en: Facility deleted successfully
ar: تم حذف المنشأة بنجاح

en: Facility inserted successfully
ar: تم إدخال المنشأة بنجاح

en: Facility updated successfully.
ar: تم تحديث المنشأة بنجاح.

en: Family Information
ar: معلومات العائلة

en: Family Member
ar: فرد من العائلة

en: Family Member Deleted Successfully
ar: تم حذف عضو العائلة بنجاح

en: Family Member Deleted Successfully.
ar: تم حذف عضو العائلة بنجاح.

en: Family Member Details
ar: تفاصيل أفراد العائلة

en: Family Member Inserted Successfully.
ar: تم إدخال عضو العائلة بنجاح.

en: Family Member inserted successfully
ar: تم إدخال عضو العائلة بنجاح

en: Family Type
ar: نوع العائلة

en: Feb
ar: فبراير

en: February
ar: شهر فبراير

en: Female
ar: أنثى

en: Finance payment
ar: دفع التمويل

en: Finance/Payment
ar: التمويل / الدفع

en: First
ar: أولاً

en: First Name
ar: الاسم الاول

en: Fix Charge
ar: إصلاح المسؤول

en: Footer Description
ar: وصف التذييل

en: Footer Setting
ar: إعداد التذييل

en: For entry
ar: للدخول

en: For exit
ar: للخروج

en: Four Wheeler
ar: أربع عجلات

en: From
ar: من

en: From (
ar: من (

en: From :
ar: من :

en: From:
ar: من:

en: Fully Paid
ar: مدفوعة بالكامل

en: GATE:
ar: بوابة:

en: GENERAL
ar: جنرال لواء

en: GST Number
ar: رقم ضريبة السلع والخدمات

en: GST Number / Vat Number / Tax number
ar: رقم ضريبة السلع والخدمات / رقم ضريبة القيمة المضافة / رقم الضريبة

en: Gallery
ar: صالة عرض

en: Gate
ar: بوابة

en: Gate Name
ar: اسم البوابة

en: Gate Updated successfully
ar: تم تحديث البوابة بنجاح

en: Gate inserted successfully
ar: تم إدخال البوابة بنجاح

en: Gate updated successfully.
ar: تم تحديث البوابة بنجاح.

en: Gatekeeper
ar: حارس البوابة

en: Gatekeeper Access Right
ar: حق الوصول حارس البوابة

en: Gatekeeper Deleted Successfully.
ar: تم حذف برنامج حماية البوابة بنجاح.

en: Gatekeeper Information
ar: معلومات برنامج حماية البوابة

en: Gatekeeper Inserted Successfully.
ar: تم إدراج برنامج حماية البوابة بنجاح.

en: Gatekeeper Updated Successfully.
ar: تم تحديث برنامج حماية البوابة بنجاح.

en: Gatekeeper deleted successfully
ar: تم حذف برنامج حماية البوابة بنجاح

en: Gatekeeper inserted successfully.
ar: تم إدخال برنامج حماية البوابة بنجاح.

en: Gatekeeper updated successfully.
ar: تم تحديث برنامج حماية البوابة بنجاح.

en: Gender
ar: جنس

en: General Setting
ar: الإعداد العام

en: General Settings
ar: الاعدادات العامة

en: General Settings updated successfully.
ar: تم تحديث الإعدادات العامة بنجاح.

en: Generate Invoice Email Template
ar: إنشاء نموذج الفاتورة بالبريد الإلكتروني

en: Generate Invoice Template
ar: إنشاء نموذج الفاتورة

en: Get It Now
ar: احصل عليه الآن

en: Get License Successfully
ar: الحصول على الترخيص بنجاح

en: Ghana
ar: غانا

en: Go
ar: يذهب

en: Grand Total :
ar: المبلغ الإجمالي :

en: Graph
ar: رسم بياني

en: Group
ar: مجموعة

en: Guatemalan Quetzal
ar: كوتزال غواتيمالا

en: Half Yearly
ar: نصف سنوي

en: Header
ar: رأس

en: Hong Kong Dollar
ar: الدولار هونج كونج

en: Hour
ar: ساعة

en: How To Videos
ar: فيديوهات كيفية

en: How to Videos Display?
ar: كيفية عرض الفيديوهات؟

en: Hungarian Forint
ar: فورنت مجري

en: I Half
ar: أنا نصف

en: ID Number
ar: رقم الهوية

en: IFSC Code
ar: كود IFSC

en: II Half
ar: الثاني النصف

en: INVOICE
ar: فاتورة

en: Id
ar: هوية شخصية

en: Id Number
ar: رقم الهوية

en: If you want to generate recurring invoices every month until the charge end date. so Please enable checkbox.
ar: إذا كنت ترغب في إنشاء فواتير متكررة كل شهر حتى تاريخ انتهاء النفقات. لذا يرجى تمكين مربع الاختيار.

en: If your operator supports multiple routes then give one route name. Eg: route=1 for promotional, route=4 for transactional SMS.
ar: إذا كان المشغل الخاص بك يدعم مسارات متعددة، فقم بإعطاء اسم مسار واحد. على سبيل المثال: المسار=1 للرسائل الترويجية، المسار=4 للرسائل النصية القصيرة الخاصة بالمعاملات.

en: Image
ar: صورة

en: Image URL
ar: رابط الصورة

en: Import CSV
ar: استيراد ملف CSV

en: Import Data
ar: بيانات الاستيراد

en: Import User CSV Successfully Uploaded.
ar: استيراد مستخدم CSV تم تحميله بنجاح.

en: Inbox
ar: صندوق الوارد

en: Income
ar: دخل

en: Income & Expense
ar: الدخل والمصروفات

en: Income & Expense Graph
ar: الدخل والمصروفات الرسم البياني

en: Income & Expense Report
ar: تقرير الدخل والمصروفات

en: Income For
ar: الدخل ل

en: Income List
ar: قائمة الدخل

en: Income Report
ar: تقرير الدخل

en: Income-Expense Report
ar: تقرير مصروفات الدخل

en: Incorrect Email or Password.
ar: البريد الإلكتروني أو كلمة المرور غير صحيحة.

en: Incorrect Email.
ar: البريد الإلكتروني غير صحيح.

en: Indian Rupee
ar: الروبية الهندية

en: Individual
ar: الفرد

en: Indonesian rupiah
ar: الروبية الاندونيسية

en: Inventory
ar: جرد

en: Inventory Category
ar: فئة الجرد

en: Inventory Category Name
ar: اسم فئة المخزون

en: Inventory Details
ar: تفاصيل الجرد

en: Inventory Information
ar: معلومات الجرد

en: Inventory List
ar: قائمة الجرد

en: Inventory Name
ar: اسم الجرد

en: Inventory inserted successfully
ar: تم إدخال المخزون بنجاح

en: Inventory updated successfully.
ar: تم تحديث المخزون بنجاح.

en: Invoice
ar: فاتورة

en: Invoice Deleted successfully.
ar: تم حذف الفاتورة بنجاح.

en: Invoice Entries
ar: إدخالات الفاتورة

en: Invoice No
ar: رقم الفاتورة

en: Invoice No.
ar: رقم الفاتورة.

en: Invoice Number
ar: رقم الفاتورة

en: Invoice Option
ar: خيار الفاتورة

en: Invoice Payment
ar: دفع الفاتورة

en: Invoice Payment Receipt
ar: إيصال دفع الفاتورة

en: Invoice Prefix
ar: بادئة الفاتورة

en: Invoice Setting
ar: إعداد الفاتورة

en: Invoice penalty Settings
ar: إعدادات عقوبة الفاتورة

en: Invoice, Mail
ar: الفاتورة، البريد

en: Invoices
ar: الفواتير

en: Israeli New Sheqel
ar: شيكل إسرائيلي جديد

en: Jan
ar: يناير

en: January
ar: يناير

en: Japanese Yen
ar: الين الياباني

en: Jul
ar: يوليو

en: July
ar: يوليو

en: Jun
ar: يونيو

en: June
ar: يونيه

en: Kenyan shilling
ar: شلن كيني

en: Last
ar: آخر

en: Last 12 Months
ar: آخر 12 شهرًا

en: Last 3 Months
ar: آخر 3 أشهر

en: Last 6 Months
ar: آخر 6 أشهر

en: Last Month
ar: الشهر الماضي

en: Last Name
ar: الكنية

en: Last Week
ar: الأسبوع الماضي

en: Last Year
ar: العام الماضي

en: Lease Agreement
ar: عقد الإيجار

en: Licence Settings
ar: إعدادات الترخيص

en: License Added Successfully
ar: تمت إضافة الترخيص بنجاح

en: License Information
ar: معلومات الترخيص

en: License Setting
ar: إعداد الترخيص

en: License Settings
ar: إعدادات الترخيص

en: License key successfully registered.
ar: تم تسجيل مفتاح الترخيص بنجاح.

en: Link for password reset has been emailed to you. Please check your email.
ar: لقد تم إرسال رابط لإعادة تعيين كلمة المرور إليك عبر البريد الإلكتروني. يرجى التحقق من بريدك الإلكتروني.

en: Loading...
ar: جار التحميل...

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Log Out
ar: تسجيل خروج

en: Login Link
ar: رابط تسجيل الدخول

en: Login Page
ar: صفحة تسجيل الدخول

en: Login Page Link
ar: رابط صفحة تسجيل الدخول

en: Login Successfully.
ar: تم تسجيل الدخول بنجاح.

en: Login failed: You have entered an incorrect Username or password, please try again.
ar: فشل تسجيل الدخول: لقد أدخلت اسم مستخدم أو كلمة مرور غير صحيحة ، يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Logout
ar: تسجيل خروج

en: Mail Templates
ar: قوالب البريد

en: Maintenance
ar: اعمال صيانة

en: Maintenance Charges
ar: رسوم الصيانة

en: Maintenance Request
ar: طلب صيانة

en: Malaysian Ringgit
ar: رينغيت ماليزي

en: Male
ar: ذكر

en: Manage Gate
ar: إدارة البوابة

en: Manage Gates
ar: إدارة البوابات

en: Manage Gates Information
ar: إدارة معلومات البوابات

en: Management Access Right
ar: حق الوصول للإدارة

en: Mar
ar: مارس

en: March
ar: يمشي

en: Max. 160 Character
ar: الأعلى. 160 شخصية

en: May
ar: مايو

en: Measurement
ar: قياس

en: Measurement Charge
ar: رسوم القياس

en: Member
ar: عضو

en: Member Access Right
ar: حق وصول الأعضاء

en: Member Active Successfully
ar: عضو نشط بنجاح

en: Member Approval
ar: موافقة العضو

en: Member Approval Setting
ar: إعداد موافقة العضو

en: Member Approved by Admin Template
ar: تمت الموافقة على العضو من قبل نموذج المسؤول

en: Member Become committee Template
ar: عضو كن نموذج لجنة

en: Member Become from committee member
ar: عضو صير من عضو لجنة

en: Member By Building
ar: عضو حسب المبنى

en: Member By Building Report
ar: عضو حسب بناء التقرير

en: Member Category
ar: فئة الأعضاء

en: Member Category Name
ar: اسم فئة العضو

en: Member Deleted Successfully.
ar: تم حذف العضو بنجاح.

en: Member Details
ar: تفاصيل العضو

en: Member History
ar: تاريخ العضو

en: Member ID Proof-1
ar: إثبات معرف العضو -1

en: Member Image
ar: صورة العضو

en: Member Information
ar: معلومات الاعضاء

en: Member Information1
ar: معلومات العضو1

en: Member Inserted Successfully.
ar: تم إدراج العضو بنجاح.

en: Member Name
ar: اسم عضو

en: Member Registration
ar: تسجيل عضو

en: Member Removed from committee member
ar: إزالة العضو من عضوية اللجنة

en: Member Type
ar: نوع العضو

en: Member Updated Successfully.
ar: تم تحديث العضو بنجاح.

en: Member in Building
ar: عضو في المبنى

en: Member inserted successfully
ar: تم إدراج العضو بنجاح

en: Member updated successfully.
ar: تم تحديث العضو بنجاح.

en: Members
ar: أعضاء

en: Members By Building
ar: الأعضاء حسب المبنى

en: Menu
ar: قائمة الطعام

en: Message
ar: رسالة

en: Message Comment
ar: تعليق الرسالة

en: Message Content
ar: محتوى الرسالة

en: Message Details
ar: تفاصيل الرسالة

en: Message For
ar: رسالة ل

en: Message Link
ar: رابط الرسالة

en: Message Received Template
ar: نموذج استلام الرسالة

en: Message Sent Successfully!
ar: تم إرسال الرسالة بنجاح!

en: Message To
ar: رسالة إلى

en: Message deleted successfully
ar: تم حذف الرسالة بنجاح

en: Message sent successfully
ar: تم ارسال الرسالة بنجاح

en: Messages
ar: رسائل

en: Mexican Peso
ar: بيزو مكسيكي

en: Middle Name
ar: الاسم الوسطى

en: Mobile App Settings
ar: إعدادات التطبيق المحمول

en: Mobile App Settings Updated Successfully.
ar: تم تحديث إعدادات تطبيق الهاتف المحمول بنجاح.

en: Mobile No.
ar: رقم الموبايل.

en: Mobile Number
ar: رقم الهاتف المحمول

en: Mojoomla
ar: موجوملا

en: Month
ar: شهر

en: Monthly
ar: شهريا

en: Must be enter percentage value like 5
ar: يجب إدخال قيمة النسبة المئوية مثل 5

en: My Profile
ar: ملفي

en: Name
ar: اسم

en: Name & Email ID
ar: الاسم ومعرف البريد الإلكتروني

en: Name Of Admin
ar: اسم المسؤول

en: Name Of Apartment
ar: اسم الشقة

en: Name Of Receiver
ar: اسم المتلقي

en: Name Of Sender
ar: اسم المرسل

en: Name of Member
ar: اسم العضو

en: Nature
ar: طبيعة سجية

en: Nature:
ar: طبيعة سجية:

en: Net Profit
ar: صافي الربح

en: New Password
ar: كلمة السر الجديدة

en: New Zealand Dollar
ar: الدولار النيوزيلندي

en: New password and Confirm password does not match.
ar: كلمة المرور الجديدة وتأكيد كلمة المرور غير متطابقين.

en: Next
ar: التالي

en: Nigerian Naira
ar: نيرة نيجيرية

en: No
ar: رقم

en: No Any Gates.
ar: لا توجد أي بوابات.

en: No Document
ar: لا يوجد مستند

en: No FAQ found
ar: لم يتم العثور على أسئلة وأجوبة

en: No FAQ found in Trash
ar: لم يتم العثور على أسئلة وأجوبة في المهملات

en: No Photo Gallery found
ar: لم يتم العثور على معرض للصور

en: No Photo Gallery found in Trash
ar: لم يتم العثور على معرض صور في المهملات

en: No Records Found !
ar: لا توجد سجلات !

en: No data available in table
ar: لا توجد بيانات متوفرة في الجدول

en: No matching records found
ar: لم يتم العثور على سجلات مطابقة

en: No rules found
ar: لا توجد قواعد

en: No rules found in Trash
ar: لا توجد قواعد في المهملات

en: No.
ar: لا.

en: No. of Amount
ar: رقم المبلغ

en: Norwegian Krone
ar: كرونة نرويجية

en: Not Approved
ar: غير مقبول

en: Not Approved Notice
ar: إشعار عدم الموافقة

en: NotApproved Notice
ar: إشعار غير معتمد

en: Notes
ar: ملحوظات

en: Notice
ar: يلاحظ

en: Notice & Event Approved by admin
ar: تمت الموافقة على الإشعار والحدث من قبل المسؤول

en: Notice And Event
ar: إشعار وحدث

en: Notice Approved successfully
ar: تمت الموافقة على الإشعار بنجاح

en: Notice Category
ar: فئة الإخطار

en: Notice Content
ar: محتوى الإخطار

en: Notice Details
ar: تفاصيل الإشعار

en: Notice End Date
ar: تاريخ انتهاء الإشعار

en: Notice Information
ar: معلومات الإخطار

en: Notice Link
ar: رابط الإشعار

en: Notice Start Date
ar: تاريخ بدء الإخطار

en: Notice Title
ar: عنوان الإخطار

en: Notice Title:
ar: عنوان الإشعار:

en: Notice Type
ar: نوع الإخطار

en: Notice Type:
ar: نوع الإخطار:

en: Notice Valid Date
ar: تاريخ صلاحية الإخطار

en: Notice deleted successfully
ar: تم حذف الإشعار بنجاح

en: Notice inserted successfully
ar: تم إدخال الإشعار بنجاح

en: Notice inserted successfully but display After Admin Approved
ar: تم إدخال الإشعار بنجاح ولكن يتم عرضه بعد موافقة المسؤول

en: Notice inserted successfully.
ar: تم إدخال الإشعار بنجاح.

en: Notice updated successfully.
ar: تم تحديث الإشعار بنجاح.

en: Notices
ar: إشعارات

en: Notification
ar: تنبيه

en: Notification FCM Key
ar: مفتاح الإشعار FCM

en: Nov
ar: نوفمبر

en: November
ar: شهر نوفمبر

en: Number Of Member
ar: عدد الاعضاء

en: Number Of Members By Building
ar: عدد الأعضاء حسب المبنى

en: Number Of Unit
ar: عدد الوحدات

en: Number-Vehicle Number
ar: الرقم-رقم المركبة

en: Occupied
ar: احتل

en: Occupied By
ar: تحتلها

en: Occupied Date
ar: تاريخ شغلها

en: Occupied From Date
ar: مشغول من تاريخ

en: Occupied History
ar: التاريخ المحتل

en: Occupied Information
ar: المعلومات المحتلة

en: Occupied To Date
ar: مشغول حتى الآن

en: Occupied Units
ar: الوحدات المحتلة

en: Oct
ar: أكتوبر

en: October
ar: اكتوبر

en: Office
ar: مكتب

en: Official Phone Number
ar: رقم الهاتف الرسمي

en: On Hold
ar: في الانتظار

en: On Hold Complaint
ar: شكوى معلقة

en: On Hold Maintenance Request
ar: طلب صيانة معلق

en: On Hold Request
ar: طلب معلق

en: On Hold Suggestion
ar: اقتراح معلق

en: One Member
ar: عضو واحد

en: One Time
ar: مره واحده

en: Only CSV file are allow.
ar: يسمح فقط بملف CSV.

en: Open
ar: فتح

en: Open Complaint
ar: افتح شكوى

en: Open Maintenance Request
ar: افتح طلب الصيانة

en: Open Request
ar: فتح الطلب

en: Open Suggestion
ar: فتح الاقتراح

en: Other
ar: آخر

en: Other Document
ar: وثيقة أخرى

en: Other Information
ar: معلومات أخرى

en: Other Logo
ar: شعار آخر

en: Other Logo(Invoice, Mail)
ar: شعار آخر (الفاتورة، البريد)

en: OwnData
ar: بيانات خاصة

en: Owner
ar: صاحب

en: Owner & Tenant Settings
ar: إعدادات المالك والمستأجر

en: Owner Family
ar: عائلة المالك

en: Owner can collect tenant's rent?
ar: هل يمكن للمالك تحصيل الإيجار من المستأجر؟

en: PDF
ar: بي دي إف

en: Paid
ar: مدفوع

en: Paid Amount
ar: المبلغ المدفوع

en: Paid Amount :
ar: المبلغ المدفوع :

en: Paid Invoice Email Template
ar: نموذج البريد الإلكتروني للفواتير المدفوعة

en: Paid Invoice Template
ar: نموذج الفاتورة المدفوعة

en: Parent Item:
ar: العنصر الرئيسي:

en: Parking Management
ar: إدارة المواقف

en: Parking Manager
ar: مدير المواقف

en: Parking Slots
ar: فتحات وقوف السيارات

en: Partially Paid
ar: المدفوعة جزئيا

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Paymaster - Multipurpose Payment Gateway
ar: Paymaster - بوابة دفع متعددة الأغراض

en: Payment By
ar: الدفع بواسطة

en: Payment Date
ar: موعد الدفع

en: Payment History
ar: تاريخ الدفع

en: Payment Link
ar: رابط الدفع

en: Payment Method
ar: طريقة الدفع او السداد

en: Payment Report
ar: تقرير الدفع

en: Payment Status
ar: حالة السداد

en: Payment Successfully.
ar: تم الدفع بنجاح.

en: Payment Type
ar: نوع الدفع

en: Payments Status
ar: حالة المدفوعات

en: Paypal
ar: باي بال

en: Paypal Email Id
ar: معرف البريد الإلكتروني باي بال

en: Paypal Setting
ar: إعداد Paypal

en: Penalty Charge %
ar: تهمة عقوبة ٪

en: Penalty Days
ar: أيام العقوبة

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Period
ar: فترة

en: Philippine Peso
ar: بيزو فلبيني

en: Phone
ar: هاتف

en: Photo
ar: صورة

en: Photo Gallery
ar: معرض الصور

en: Please Add Paid Amount.
ar: الرجاء إضافة المبلغ المدفوع.

en: Please Enter the Visitor Name.
ar: الرجاء إدخال اسم الزائر.

en: Please Enter the Visitor's Name.
ar: الرجاء إدخال اسم الزائر.

en: Please Select Atleast One Image.
ar: يرجى تحديد Atleast One Image.

en: Please Select Atleast One Record
ar: الرجاء تحديد سجل واحد على الأقل

en: Please Select Gate.
ar: الرجاء تحديد البوابة.

en: Please provide correct Envato purchase key.
ar: يرجى تقديم مفتاح شراء Envato الصحيح.

en: Please select at least one record.
ar: الرجاء تحديد سجل واحد على الأقل.

en: Please select atleast one document extention.
ar: الرجاء تحديد ملحق مستند واحد على الأقل.

en: Please select atleast one profile extention.
ar: الرجاء تحديد ملحق ملف تعريف واحد على الأقل.

en: Please select atleast one users to reply
ar: الرجاء تحديد مستخدم واحد على الأقل للرد

en: Polish Zloty
ar: الزلوتي البولندي

[ctx: Post Type General Name]
en: FAQ
ar: التعليمات

[ctx: Post Type General Name]
en: Photo Gallery
ar: معرض الصور

[ctx: Post Type General Name]
en: Society Rules
ar: قواعد المجتمع

[ctx: Post Type Singular Name]
en: FAQ
ar: التعليمات

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Photo Gallery
ar: معرض الصور

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Society Rules
ar: قواعد المجتمع

en: Pound Sterling
ar: الجنيه الاسترليني

en: Previous
ar: سابق

en: Print
ar: مطبعة

en: Print Detail
ar: تفاصيل الطباعة

en: Print Details
ar: تفاصيل الطباعة

en: Print Payment Receipt
ar: طباعة إيصال الدفع

en: Problems with user
ar: مشاكل مع المستخدم

en: Processing
ar: يعالج

en: Processing...
ar: يعالج...

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Profile Extension
ar: امتداد الملف الشخصي

en: Profile Size(MB)
ar: حجم الملف الشخصي (ميغا بايت)

en: Profile Updated Successfully.
ar: تم تحديث الملف الشخصي بنجاح.

en: Proposal
ar: عرض

en: Provider
ar: مزود

en: Purchase Date
ar: تاريخ الشراء

en: Qualification
ar: مؤهل

en: Quantity
ar: كمية

en: Quantity
ar: كمية

en: Quarter I
ar: الربع الأول

en: Quarter II
ar: الربع الثاني

en: Quarter III
ar: الربع الثالث

en: Quarter IV
ar: الربع الرابع

en: Quarterly
ar: ربعي

en: REASON FOR VISIT:
ar: سبب الزيارة:

en: Reason For Visit
ar: سبب الزيارة

en: Reason Name
ar: اسم السبب

en: Receiver
ar: المتلقي

en: Record Updated Successfully.
ar: تم تحديث السجل بنجاح.

en: Record deleted successfully
ar: تم حذف السجل بنجاح

en: Record found successfully
ar: تم العثور على السجل بنجاح

en: Record inserted successfully
ar: تم ادراج السجل بنجاح

en: Record not found
ar: لم يتم العثور على السجل

en: Record updated successfully
ar: تم تحديث السجل بنجاح

en: Record updated successfully.
ar: تم تحديث السجل بنجاح.

en: Records Not Found
ar: السجلات غير موجودة

en: Records not found.
ar: السجلات غير موجودة.

en: Registration Email Template
ar: نموذج البريد الإلكتروني للتسجيل

en: Remember Me
ar: تذكرنى

en: Remove
ar: إزالة

en: Renter Payment Receive details
ar: تفاصيل استلام الدفعة للمستأجر

en: Reply
ar: رد

en: Reply By :
ar: الرد من قبل :

en: Reply By :
ar: الرد من قبل :

en: Reply To :
ar: الرد على :

en: Reply To :
ar: الرد على :

en: Report
ar: تقرير

en: Report Complaint
ar: الإبلاغ عن شكوى

en: Reports
ar: التقارير

en: Request
ar: طلب

en: Request deleted successfully
ar: تم حذف الطلب بنجاح

en: Required form field is missing
ar: حقل النموذج المطلوب مفقود

en: Residential
ar: سكني

en: Residential Unit
ar: وحدة سكنية

en: Residential Unit
ar: وحدة سكنية

en: Residential Unit Deleted Successfully.
ar: تم حذف الوحدة السكنية بنجاح

en: Residential Unit Information
ar: معلومات الوحدة السكنية

en: Residential Unit Inserted Successfully.
ar: تم ادراج الوحدة السكنية بنجاح.

en: Residential Unit Updated Successfully.
ar: تم تحديث الوحدة السكنية بنجاح.

en: Residential Unit inserted successfully
ar: تم إدخال الوحدة السكنية بنجاح

en: Residential Unit updated successfully.
ar: تم تحديث الوحدة السكنية بنجاح.

en: Resolution
ar: القرار

en: Reson For Visit
ar: ريسون للزيارة

en: Route
ar: طريق

en: Rules
ar: قواعد

en: SAVE
ar: يحفظ

en: SMS SETTING INFORMATION
ar: معلومات إعداد الرسائل القصيرة

en: SMS Setting
ar: إعداد الرسائل القصيرة

en: SMS Setting Information
ar: معلومات إعداد الرسائل القصيرة

en: SMS Settings Updated Successfully.
ar: تم تحديث إعدادات الرسائل القصيرة بنجاح.

en: SMS Text
ar: نص SMS

en: SMSmaster – Multipurpose SMS Gateway for Wordpress
ar: SMSmaster – بوابة رسائل نصية متعددة الأغراض لـ WordPress

en: Save
ar: يحفظ

en: Save Charges
ar: حفظ الرسوم

en: Save Charges & Update Invoice
ar: حفظ الرسوم وتحديث الفاتورة

en: Save Facility
ar: حفظ مرفق

en: Save Gates
ar: احفظ البوابات

en: Schedule Complaint
ar: جدولة الشكوى

en: Schedule Maintenance Request
ar: طلب صيانة الجدول

en: Schedule Request
ar: طلب جدولة

en: Schedule Suggestion
ar: جدولة الاقتراح

en: Scheduled
ar: المقرر

en: Search
ar: يبحث

en: Search FAQ
ar: البحث في التعليمات

en: Search Photo Gallery
ar: ابحث في معرض الصور

en: Search Rules
ar: قواعد البحث

en: Search for Users...
ar: البحث عن مستخدمين ...

en: Search...
ar: يبحث...

en: Security check failed.
ar: فشل التحقق الأمني.

en: Select
ar: يختار

en: Select A Facility To Book
ar: حدد وسيلة للحجز

en: Select Activity
ar: حدد النشاط

en: Select All
ar: اختر الكل

en: Select Apartment Type
ar: حدد نوع الشقة

en: Select Asset Category
ar: حدد فئة الأصل

en: Select Building
ar: حدد المبنى

en: Select CSV File
ar: حدد ملف CSV

en: Select Category
ar: اختر الفئة

en: Select Compound
ar: حدد مجمع

en: Select Country
ar: حدد الدولة

en: Select Currency
ar: اختر العملة

en: Select Date Format
ar: حدد تنسيق التاريخ

en: Select Designation
ar: حدد التعيين

en: Select Document Type
ar: حدد نوع المستند

en: Select Expense Type
ar: حدد نوع المصاريف

en: Select Facility
ar: حدد منشأة

en: Select Facility Category
ar: حدد فئة المنشأة

en: Select Facility To Book
ar: حدد منشأة للحجز

en: Select Family Type
ar: حدد نوع العائلة

en: Select Image
ar: اختر صورة

en: Select Inventory Category
ar: حدد فئة المخزون

en: Select Invoice Option
ar: حدد خيار الفاتورة

en: Select Login Page
ar: حدد صفحة تسجيل الدخول

en: Select Member
ar: حدد عضو

en: Select Member Type
ar: حدد نوع العضو

en: Select Message Service
ar: حدد خدمة الرسائل

en: Select Occupied By
ar: حدد تحتلها

en: Select Profile
ar: حدد ملف CSV

en: Select Profile Picture
ar: حدد صورة الملف الشخصي

en: Select Reason
ar: حدد السبب

en: Select Slot
ar: حدد الفتحة

en: Select Staff Category
ar: حدد فئة الموظفين

en: Select Staff Member
ar: حدد موظف

en: Select Tax
ar: حدد الضرائب

en: Select Unit
ar: حدد الوحدة

en: Select Unit Category
ar: حدد فئة الوحدة

en: Select Unit Name
ar: حدد اسم الوحدة

en: Select all
ar: اختر الكل

en: Select user to reply
ar: حدد المستخدم للرد

en: Select users to reply
ar: حدد المستخدمين للرد

en: Send
ar: إرسال

en: Send Mail To Accountant
ar: إرسال البريد إلى المحاسب

en: Send Mail To Gatekeeper
ar: إرسال البريد إلى حارس البوابة

en: Send Mail To Member
ar: إرسال البريد إلى الأعضاء

en: Send Mail To Staff Member
ar: إرسال البريد إلى الموظف

en: Send Message
ar: أرسل رسالة

en: Send Push Notification
ar: إرسال إشعار دفع

en: Send SMS
ar: أرسل رسالة نصية قصيرة

en: Sender
ar: مرسل

en: Sender Name
ar: اسم المرسل

en: SenderID
ar: هوية المرسل

en: Sent
ar: أرسلت

en: Sep
ar: سبتمبر

en: September
ar: سبتمبر

en: Service
ar: خدمة

en: Service Details
ar: تفاصيل الخدمة

en: Service Information
ar: معلومات الخدمة

en: Service Name
ar: اسم الخدمة

en: Service Provider
ar: مقدم الخدمة

en: Service Provider Name
ar: اسم مقدم الخدمة

en: Service deleted successfully
ar: تم حذف الخدمة بنجاح

en: Service inserted successfully
ar: تم إدخال الخدمة بنجاح

en: Service updated successfully.
ar: تم تحديث الخدمة بنجاح.

en: Services
ar: خدمات

en: Services & Facility
ar: الخدمة والمرافق

en: Setup Wizard
ar: معالج الاعداد

en: Show on calendar
ar: عرض على التقويم

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ar: إظهار 0 إلى 0 من 0 مدخلات

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ar: إظهار _START_ إلى _END_ من _TOTAL_ من الإدخالات

en: Singapore Dollar
ar: دولار سينغافوري

en: Skills
ar: مهارات

en: Slot
ar: فتحة

en: Slot Assign inserted successfully
ar: تم إدخال تخصيص الفتحة بنجاح

en: Slot Assign updated successfully.
ar: تم تحديث تخصيص الفتحة بنجاح.

en: Slot Details
ar: تفاصيل الفتحة

en: Slot For
ar: فتحة لـ

en: Slot Information
ar: معلومات الفتحة

en: Slot Name
ar: اسم الفتحة

en: Slot Type
ar: نوع الفتحة

en: Slot deleted successfully
ar: تم حذف الفتحة بنجاح

en: Slot inserted successfully
ar: تم إدخال الفتحة بنجاح

en: Slot updated successfully.
ar: تم تحديث الفتحة بنجاح.

en: Slots
ar: فتحات

en: Society Rules
ar: قواعد المجتمع

en: Society Rules List
ar: قائمة قواعد المجتمع

en: Sol peruano
ar: سول بيروانو

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG & GIF files are allowed!.
ar: عذرًا ، يُسمح فقط بملفات JPG و JPEG و PNG و GIF !.

en: Sorry, only JPG, JPEG, PNG And GIF files are allowed.
ar: عذرًا ، يُسمح فقط بملفات JPG و JPEG و PNG و GIF.

en: Sorry, only JPG, pdf, docs., JPEG, PNG And GIF files are allowed.
ar: عذرًا ، يُسمح فقط بملفات JPG و pdf و docs. و JPEG و PNG و GIF.

en: Sorry, that username already exists!
ar: عذرا ، اسم المستخدم هذا موجود بالفعل!

en: Sorry, the username you entered is not valid
ar: عذرا ، اسم المستخدم الذي أدخلته غير صالح

en: Source
ar: مصدر

en: South African Rand
ar: راند جنوب أفريقيا

en: Square Feet
ar: قدم مكعب

en: Square Meter
ar: متر مربع

en: Square Yards
ar: ياردة مربعة

en: Staff
ar: العاملين

en: Staff Category
ar: فئة الموظفين

en: Staff Category Name
ar: اسم فئة الموظفين

en: Staff Check-In
ar: تسجيل وصول الموظفين

en: Staff Check-In Information
ar: معلومات تسجيل وصول الموظفين

en: Staff Checkin
ar: تسجيل وصول الموظفين

en: Staff Checkin Details
ar: تفاصيل تسجيل وصول الموظفين

en: Staff Management
ar: إدارة الموظفين

en: Staff Member
ar: موظف

en: Staff Member Access Right
ar: حق وصول أعضاء فريق العمل

en: Staff Member Deleted Successfully.
ar: تم حذف الموظف بنجاح.

en: Staff Member Information
ar: معلومات أعضاء فريق العمل

en: Staff Member Inserted Successfully.
ar: تم إدخال الموظف بنجاح.

en: Staff Member Name
ar: اسم عضو هيئة التدريس

en: Staff Member Updated Successfully.
ar: تم تحديث عضو فريق العمل بنجاح.

en: Staff Member deleted successfully
ar: تم حذف عضو فريق العمل بنجاح

en: Staff Member inserted successfully.
ar: تم إدراج عضو فريق العمل بنجاح.

en: Staff Member updated successfully.
ar: تم تحديث عضو فريق العمل بنجاح.

en: Staff Members
ar: طاقم العمل

en: Staff Request Updated successfully
ar: تم تحديث طلب الموظفين بنجاح

en: Staff Request deleted successfully
ar: تم حذف طلب الموظفين بنجاح

en: Staff Request inserted successfully
ar: تم إدراج طلب الموظفين بنجاح

en: Staff member
ar: موظف

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Start Date To End Date
ar: تاريخ البدء حتى الانتهاء

en: Start Date to End Date
ar: تاريخ البدء إلى تاريخ الانتهاء

en: Start Time
ar: وقت البدء

en: Start Time To End Time
ar: وقت البدء حتى الانتهاء

en: Start Time*
ar: وقت البدء*

en: Starting Year
ar: سنة البدء

en: State
ar: حالة

en: Status
ar: حالة

en: Status :
ar: حالة :

en: Status :
ar: حالة :

en: Status:
ar: حالة:

en: Stripe
ar: شريط

en: Sub Total :
ar: المجموع الفرعي:

en: Subject
ar: موضوعات

en: Submit
ar: يُقدِّم

en: Submitted Date
ar: تاريخ تقديمه

en: Subtotal :
ar: المجموع الفرعي:

en: Successfully login
ar: تم تسجيل الدخول بنجاح

en: Suggestion
ar: اقتراح

en: Swedish Krona
ar: كرونة سويدية

en: Swift Code
ar: رمز السرعة

en: Swiss Franc
ar: فرنك سويسري

en: System Color
ar: لون النظام

en: System Color Code :
ar: رمز لون النظام :

en: System Settings
ar: اعدادات النظام

en: TAX ID
ar: الرقم الضريبي

en: Taiwan New Dollar
ar: الدولار التايواني الجديد

en: Tap on above icon to add your first Record.
ar: اضغط على الأيقونة أعلاه لإضافة السجل الأول الخاص بك.

en: Tax
ar: ضريبة

en: Tax Amount
ar: قيمة الضريبة

en: Tax Amount :
ar: قيمة الضريبة :

en: Tax Information
ar: معلومات حول الضرائب

en: Tax Name
ar: الاسم الضريبي

en: Tax Title
ar: عنوان الضريبة

en: Tax deleted successfully
ar: تم حذف الضريبة بنجاح

en: Tax inserted successfully
ar: تم إدخال الضريبة بنجاح

en: Tax updated successfully.
ar: تم تحديث الضريبة بنجاح.

en: Tenant
ar: مستأجر

en: Tenant Deleted Successfully
ar: تم حذف المستأجر بنجاح

en: Tenant Family
ar: عائلة المستأجر

en: Tenant Information
ar: معلومات المستأجر

en: Tenant Inserted Successfully
ar: تم إدخال المستأجر بنجاح

en: Tenant Inserted Successfully.
ar: تم إدخال المستأجر بنجاح.

en: Thai Baht
ar: البات التايلندي

en: The email Id was missing
ar: معرف البريد الإلكتروني مفقود

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@mojoomla.com
ar: يبدو أن هناك بعض المشاكل يرجى المحاولة بعد وقت أو الاتصال بنا على sales@dasinfomeida.com

en: This Month
ar: هذا الشهر

en: This Parking Slot Allready Assigned
ar: خانة وقوف السيارات هذه تم تخصيصها مسبقًا

en: This Parking Slot Already Assigned
ar: تم تخصيص خانة وقوف السيارات هذه بالفعل

en: This Week
ar: هذا الاسبوع

en: This Year
ar: هذا العام

en: This purchase key is already registered with the different domain.please contact us at sales@mojoomla.com
ar: تم تسجيل مفتاح الشراء هذا بالفعل بنطاق مختلف. يرجى الاتصال بنا على sales@mojoomla.com

en: Three Wheeler
ar: ثلاثة ويلر

en: Time
ar: زمن

en: Title
ar: عنوان

en: To
ar: إلى

en: To (
ar: إلى (

en: To :
ar: إلى :

en: To:
ar: إلى:

en: Today
ar: الجسم

en: Today's Visitors
ar: زوار اليوم

en: Total
ar: المجموع

en: Total Amount
ar: المبلغ الإجمالي

en: Total Amount
ar: المبلغ الإجمالي

en: Total Charge
ar: القيمة الاجمالية

en: Total Cost
ar: التكلفة الإجمالية

en: Total Expense
ar: المصاريف الكلية

en: Total Income
ar: إجمالي الدخل

en: Total Paid Amount :
ar: إجمالي المبلغ المدفوع:

en: Turkish Lira
ar: الليرة التركية

en: Two Wheeler
ar: اثنان ويلر

en: Type
ar: يكتب

en: Type:
ar: يكتب:

en: Types Name
ar: اسم الأنواع

en: U.S. Dollar
ar: الدولار الأمريكي

en: UNIT CATEGORY:
ar: فئة الوحدة:

en: UNIT NUMBER:
ar: رقم الوحدة:

en: Unallocated
ar: غير مخصص

en: Unalloted Slots
ar: فتحات غير مخصصة

en: Unit
ar: وحدة

en: Unit By Building
ar: الوحدة حسب المبنى

en: Unit Category
ar: فئة الوحدة

en: Unit Category Member
ar: عضو فئة الوحدة

en: Unit Category Name
ar: اسم فئة الوحدة

en: Unit Documents
ar: وثائق الوحدة

en: Unit Measurement
ar: قياس الوحدة

en: Unit Members
ar: أعضاء الوحدة

en: Unit Name
ar: إسم الوحدة

en: Unit Size
ar: حجم الوحدة

en: Unit is already Occupied.
ar: الوحدة مشغولة بالفعل.

en: Unit name
ar: إسم الوحدة

en: United Arab Emirates dirham
ar: درهم إماراتي

en: Units
ar: الوحدات

en: Unoccupied
ar: غير مشغول

en: Unoccupied Units
ar: الوحدات غير المأهولة

en: Unpaid
ar: غير مدفوعة

en: Update FAQ
ar: تحديث التعليمات

en: Update Photo Gallery
ar: تحديث معرض الصور

en: Update Rules
ar: تحديث القواعد

en: Upload App Icon
ar: تحميل أيقونة التطبيق

en: Upload Document
ar: تحميل المستند

en: Upload Profile
ar: تحميل الملف الشخصي

en: Upload image
ar: تحميل الصور

en: Use Paymaster Payment Gateways
ar: استخدم بوابات دفع Paymaster

en: User Management
ar: إدارةالمستخدم

en: User Name
ar: اسم االمستخدم

en: User Role
ar: دور المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username Or Emailid Already Exist.
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني موجود بالفعل.

en: Username too short. At least 4 characters is required
ar: اسم المستخدم قصير جدا. مطلوب 4 أحرف على الأقل

en: Username/Password incorrect
ar: اسم المستخدم/كلمة المرور غير صحيحة

en: Users
ar: المستخدمين

en: VISIT DATE:
ar: تاريخ الزيارة:

en: VISIT TIME:
ar: موعد الزيارة:

en: Valid Date:
ar: تاريخ صالح:

en: Vehicle Model
ar: طراز السيارة

en: Vehicle Number
ar: عدد المركبات

en: Vehicle Type
ar: نوع السيارة

en: Vendor Name
ar: اسم البائع

en: Video Setting
ar: إعدادات الفيديو

en: View
ar: رأي

en: View Accountant
ar: عرض Accountant

en: View Details
ar: عرض التفاصيل

en: View Document
ar: عرض المستند

en: View Event
ar: عرض المناسبة

en: View FAQ
ar: مشاهدة التعليمات

en: View Gallery
ar: عرض المعرض

en: View Gatekeeper
ar: مشاهدة ملف Gatekeeper

en: View Invoice
ar: عرض الفاتورة

en: View Member
ar: مشاهدة العضو

en: View Notice
ar: عرض الإشعار

en: View Occupied History
ar: عرض التاريخ المحتل

en: View Photo Gallery
ar: عرض معرض الصور

en: View Rules
ar: عرض القواعد

en: View Staff Member
ar: مشاهدة طاقم العمل

en: Visit Date
ar: تاريخ الزيارة

en: Visit Reason
ar: زيارة السبب

en: Visit Time
ar: وقت الزيارة

en: Visitor Field
ar: مجال الزائر

en: Visitor Image
ar: صورة الزائر

en: Visitor Management
ar: إدارة الزوار

en: Visitor Name
ar: اسم الزائر

en: Visitor Name-ID
ar: اسم الزائر-المعرف

en: Visitor Name-ID Number-Vehicle Number
ar: اسم الزائر - رقم الهوية - رقم السيارة

en: Visitor Request
ar: طلب زائر

en: Visitor Request Approved Successfully
ar: تمت الموافقة على طلب الزائر بنجاح

en: Visitor Request Deleted Successfully.
ar: تم حذف طلب الزائر بنجاح.

en: Visitor Request Details
ar: تفاصيل طلب الزائر

en: Visitor Request Email Template
ar: نموذج البريد الإلكتروني لطلب الزائر

en: Visitor Request Information
ar: معلومات طلب الزائر

en: Visitor Request Template
ar: نموذج طلب زائر

en: Visitor Request inserted successfully
ar: تم ادراج طلب الزائر بنجاح

en: Visitor Request updated successfully.
ar: تم تحديث طلب الزائر بنجاح.

en: Visitor image
ar: صورة الزائر

en: Visitor request Approved successfully
ar: تمت الموافقة على طلب الزائر بنجاح

en: Visitors
ar: الزائرين

en: Visitors Management
ar: إدارة الزوار

en: WP-AMS IOS App for WPAMS Plugin
ar: تطبيق WP-AMS IOS لمكون WPAMS الإضافي

en: Want to Create invoice for tenant?
ar: هل تريد إنشاء فاتورة للمستأجر؟

en: Want to add an owner and tenant both to same unit?
ar: هل تريد إضافة مالك ومستأجر إلى نفس الوحدة؟

en: Welcom Admin
ar: مرحبا بكم الادارية

en: Welcome
ar: أهلا وسهلا

en: Welcome Admin
ar: مرحباً بالمسؤول

en: Year
ar: سنة

en: Yearly
ar: سنوي

en: Yes
ar: نعم

en: You can use following variables in the email template:
ar: يمكنك استخدام المتغيرات التالية في قالب البريد الإلكتروني:

en: You do not have permission to perform this operation.
ar: ليس لديك إذن للقيام بهذه العملية.

en: You have Access Rights
ar: لديك حقوق الوصول

en: Your registration is complete. You can access system using your Email ID and password.
ar: اكتمل تسجيلك. يمكنك الوصول إلى النظام باستخدام معرف البريد الإلكتروني وكلمة المرور.

en: Your registration is complete. Your account will active after admin will approve.
ar: اكتمل تسجيلك. سيتم تنشيط حسابك بعد موافقة المسؤول.

en: Zip Code
ar: الرمز البريدي

en: accountant
ar: محاسب

en: administrator
ar: مدير

en: bmp
ar: بي ام بي

en: category Name
ar: اسم التصنيف

en: charge Per
ar: تهمة لكل

en: committee member
ar: عضو لجنة

en: csv
ar: ملف CSV

en: doc
ar: وثيقة

en: docx
ar: وثيقة

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: gatekeeper
ar: حارس البوابة

en: gif
ar: صورة متحركة

en: inventory category
ar: فئة وحدة الجرد

en: jpeg
ar: جي بي اي جي

en: jpg
ar: جي بي جي

en: management
ar: إدارة

en: member
ar: عضو

en: owner family
ar: عائلة المالك

en: pdf
ar: بي دي اف

en: png
ar: بابوا نيو غينيا

en: ppt
ar: باور بوينت

en: pptx
ar: بى بى تكس

en: save
ar: حفظ

en: square meter
ar: متر مربع

en: staffmember
ar: موظف

en: svg
ar: إس في جي

en: tenant
ar: مستأجر

en: to
ar: ل

en: we are going to skip
ar: سوف نتخطى

en: webp
ar: ويب بي

en: xls
ar: إكس إل إس

en: xlsx
ar: إكس إل إس إكس

en: | Bill To
ar: مشروع قانون ل

en: | Bill To.
ar: | مشروع قانون ل.
